Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

A nie masz przypadkiem bardzo agresywnie naostrzonych tych nart?

Pozdrowienia

Jak komórki to muszą być ostre, szczególnie w tej lokalizacji. A że ostre komórki nie idą w parze z szuraniem - to już pisać nie śmiałem 🙂 Stąd to dopychanie wewnętrzną. A tak serio: czy agresywnie ? Normalnie jak na SL. Z boku 87. Podcięcie było fabryczne, dopiero teraz, przez własną głupotę musiałem poprawiać podcięcie. Najmniej na prawidle jest 0.5 i stwierdziłem, że fabryczne było dużo mniejsze, może coś koło 0. Więc po mojej robocie wyszło coś pomiędzy. Po prostu są porządnie naostrzone na całej długości i tyle. Najważniejsze to ściągnąć drut 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jacek1210 napisał:

Jak komórki to muszą być ostre, szczególnie w tej lokalizacji. A że ostre komórki nie idą w parze z szuraniem - to już pisać nie śmiałem 🙂 Stąd to dopychanie wewnętrzną. A tak serio: czy agresywnie ? Normalnie jak na SL. Z boku 87. Podcięcie było fabryczne, dopiero teraz, przez własną głupotę musiałem poprawiać podcięcie. Najmniej na prawidle jest 0.5 i stwierdziłem, że fabryczne było dużo mniejsze, może coś koło 0. Więc po mojej robocie wyszło coś pomiędzy. Po prostu są porządnie naostrzone na całej długości i tyle. Najważniejsze to ściągnąć drut 😉 

Moim zdaniem za bardzo skupiasz się na "kątach" i sprzęcie. Jazda pasywna, dopychanie o którym mówisz jest faktycznie jest odpychaniem z zewnętrznej......poszukaj materiałów jak zwalczać wymuszony (wpojony) przeciwskręt, są momenty kiedy na gazie bardzo ładnie z zaangażowaniem narty wewnetrznej prowadzisz skrę ale z uwagi na posiadaną wadę nie możesz go prawidłowo skrócić do "krótkiego skrętu". Przemyśl terminy "sylwetka dośrodkowa", "sylwetka dostokowa" w kontekście pogłębiania tej pierwszej zo bezwiednie zmusi cię do zwiększenia zakrawędziowania i miarowego skracania skrętu.....mając "płaską" nartę uślizg zewnętrznej jest nieunikniony....Zostaw kompensację - ona przyjdzie sama skup się na podstawie krótkiego skrętu. Napisz do @Marcos73on wzorcowo potrafi wykonać krótki cięty. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Adam ..DUCH napisał:

Moim zdaniem za bardzo skupiasz się na "kątach" i sprzęcie. Jazda pasywna, dopychanie o którym mówisz jest faktycznie jest odpychaniem z zewnętrznej......poszukaj materiałów jak zwalczać wymuszony (wpojony) przeciwskręt, są momenty kiedy na gazie bardzo ładnie z zaangażowaniem narty wewnetrznej prowadzisz skrę ale z uwagi na posiadaną wadę nie możesz go prawidłowo skrócić do "krótkiego skrętu". Przemyśl terminy "sylwetka dośrodkowa", "sylwetka dostokowa" w kontekście pogłębiania tej pierwszej zo bezwiednie zmusi cię do zwiększenia zakrawędziowania i miarowego skracania skrętu.....mając "płaską" nartę uślizg zewnętrznej jest nieunikniony....Zostaw kompensację - ona przyjdzie sama skup się na podstawie krótkiego skrętu. Napisz do @Marcos73on wzorcowo potrafi wykonać krótki cięty. 

Adaś, aleś pojechał. Znalazłeś sobie obiekt do drwin. Kiedy to było i jak to wygląda? Napisz lepiej do @Spiochu, on na pewno umie, a i będzie wiedział o czym pisze.  Bo z mojego opisu pewnie wyjdzie skręt z pługu. @Adam ..DUCH też umie , niech nie ceduje na mnie swoich obowiązków. Bo jak ja Was zacznę uczyć, to wszyscy będziecie chodzić w zimie w sandałach. Taki finał będzie.

pozdrawiam

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcos73 napisał:

Adaś, aleś pojechał. Znalazłeś sobie obiekt do drwin. Kiedy to było i jak to wygląda? Napisz lepiej do @Spiochu, on na pewno umie, a i będzie wiedział o czym pisze.  Bo z mojego opisu pewnie wyjdzie skręt z pługu. @Adam ..DUCH też umie , niech nie ceduje na mnie swoich obowiązków. Bo jak ja Was zacznę uczyć, to wszyscy będziecie chodzić w zimie w sandałach.

lepiej niż boso ale w ostrogach;-)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2023 o 07:41, Adam ..DUCH napisał:

Moim zdaniem za bardzo skupiasz się na "kątach" i sprzęcie. Jazda pasywna, dopychanie o którym mówisz jest faktycznie jest odpychaniem z zewnętrznej......poszukaj materiałów jak zwalczać wymuszony (wpojony) przeciwskręt, są momenty kiedy na gazie bardzo ładnie z zaangażowaniem narty wewnetrznej prowadzisz skrę ale z uwagi na posiadaną wadę nie możesz go prawidłowo skrócić do "krótkiego skrętu". Przemyśl terminy "sylwetka dośrodkowa", "sylwetka dostokowa" w kontekście pogłębiania tej pierwszej zo bezwiednie zmusi cię do zwiększenia zakrawędziowania i miarowego skracania skrętu.....mając "płaską" nartę uślizg zewnętrznej jest nieunikniony....Zostaw kompensację - ona przyjdzie sama skup się na podstawie krótkiego skrętu. Napisz do @Marcos73on wzorcowo potrafi wykonać krótki cięty. 

Pisząc o dopychaniu wewnętrznej miałem co innego na myśli. Czy Ty piszesz o skręcie ciętym ? O tym że jadę frontalnie i zamiast dociągać skręt do końca to robię łyżwę i stawiam płasko wewnętrzną do przekrawędziowania i zewnętrzna mi odjeżdża ? W jeździe zadaniowej potrafię pojechać lepiej, a to jest lajtowa pierwsza godzina na stoku od zimy. Zależało mi jedynie na pierwszej części tego filmu. Litwini przerobili halę, poszerzyli snowpark i tam gdzie "ładniej jadę" jest szerzej i nie obawiam się co będzie za przełamaniem. Taka jazda jest też trochę wymuszona minimalizacją obciążeń - już z osiem lat mam coraz większe problemy ze stawami, z kolanami w szczególności. Doszło do tego, że kiedy z pół roku temu dosłownie 2-3 razy zeskoczyłem za ziemię z kabiny jakiejś ciężarówki, to potem przez tydzień nie mogłem chodzić. A w to, że na tym filmie jadę z zapaleniem "korzonków" - pewnie trudno będzie uwierzyć 🙂 Może jeszcze pojadę niedługo na halę, zwrócę na te błędy uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest czy jest to krótki skręt.

Początek , jako szerokość i rodzaj skrętu , Ala krótki, można się dopatrzeć. Ale nic więcej . Przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem i porównaj ze swoją jadą. Dla przykładu daje mój film z płaskiego stuku .

Pozdrowienia 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku jeżeli popatrzymy na twoje pytanie przez pryzmat teorii i tego co @PSmokpokazał na filmie no to niestety nie ma. PSmok idealnie pokazał czym jest fajna zabawa z skrętem krótkim na płaskim terenie. Pamiętam że był tam jeszcze kiedyś jego film z bardziej stromego stoku gdzie występuje jeden z ważniejszych składników czyli element hamujący - tutaj jedynie w niewielki sposób niemalże niuansowo zarysowany niewielkim "podcięciem". Bajeczna jazda.

Zanim przejdę jednak do sedna sprostuję troszkę twoje pojmowanie sprawy. W ani jednym momencie jazdy nie robisz "łyżwy". "krok łyżwowy" lub "poszerzenie nożycowe" i "skręt przestępowaniem nożycowym" to ewolucje w których piętki są blisko siebie a dzioby kątowo odstawione. Wspomniane również przez Ciebie "płużenie" także nie występuje bo fizyka skrętu z pługu jest zupełnie inna niż w przypadku skrętu krótkiego rownoległego.

Twoja jazda jest naznaczona znacznym błędem w kontekście prowadzenia nart - wymuszony przeciwskręt jako impuls skrętny. Na tym etapie musisz skupić się na równoległym prowadzeniu nart w każdej fazie skrętu (bez względu na prędkość)- to priorytet. Dalej ustabilizować - wypionizować korpus i ogarnąć prawidłową pracę na kijkach.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, twierdzakrasnali napisał:

Przepraszam za zamieszanie, ale wygląda na to, że podałeś odpowiedź, która nie jest związana z moim pytaniem. Przykro mi, ale nie jestem w stanie zrozumieć kontekstu Twojej odpowiedzi. Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dalszych wyjaśnień, chętnie Ci pomogę.

______________________________
https://zdrowypakiet.pl/

Skonsultuj się ze swoim lekarzem bądź farmaceutą!

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2023 o 07:40, PSmok napisał:

Pytanie jest czy jest to krótki skręt.

Początek , jako szerokość i rodzaj skrętu , Ala krótki, można się dopatrzeć. Ale nic więcej . Przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem i porównaj ze swoją jadą. Dla przykładu daje mój film z płaskiego stuku .

Pozdrowienia 

 

Dzięki. Nie znam zbyt dobrze frazeologii więc mogę pisać niezrozumiale lub lamersko o rzeczach oczywistych:

1. kojarzy mi się, że gdzieś tutaj pisałeś że w short turn nie ma NWN, jest tylko przesuwanie COM w poziomie i minimalne w pionie (?) Tymczasem to co ja widzę, to nie jest minimalny ruch COM w pionie tylko normalne wyjście w górę w celu odciążenia nart, połączone z podciągnięciem stóp. Sekwencja jaką ja widzę na filmie to: wbicie kija - wyjście w górę - odciążenie - przekrawędziowanie - dociążenie - pogłębianie skrętu rotacją stóp i zejściem niżej (?)

2. Nie za bardzo widzę ruch do przodu przy wbiciu kija - czy jedziesz cały czas w wychyleniu czy zrównoważony ?

3. Wydaje mi się, że wewnętrzne kolano pchasz do środka skrętu i generalnie skręt prowadzisz w 60-70% wewnętrzną nartą ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek1210 napisał:

...  skręt prowadzisz w 60-70% wewnętrzną nartą ?  ..

Cześć.

Porównaj pióropusze śniegu spod poszczególnych nart w każdym skręcie. 

Przyjrzyj się co robi but i tył narty wewnętrznej podczas pierwszej fazy każdego skrętu.

- ja dostrzegam chwilowy brak ich kontaktu z podłożem

- to daje odpowiedź  która narta jest bardziej obciążona

Mam wrażenie że patrząc widzimy co innego.

Edytowane przez mlodzio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek1210 napisał:

Dzięki.

 

 

3. Wydaje mi się, że wewnętrzne kolano pchasz do środka skrętu i generalnie skręt prowadzisz w 60-70% wewnętrzną nartą ?

Pzdr

Jak Ty to obliczyłeś???. Tu dodam że nawet zawodowcy tego nie liczą......Jacek zmień sposób postrzegania narciarstwa. Generalnie nie ma 0-1. Zmiennych jest tak wiele że bardzo ciężko to wyliczyć a zastosować jest po prostu nie praktyczne. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że mam rację, zdarza się że widzę inaczej niż wszyscy, dlatego pytam, ale właśnie na pióropusze patrzę np. tutaj widzę, że odsyp idzie głównie z wewnętrznej narty - zaczyna się jeszcze przed prawym butem. (Oczywiście to 60-70% to "pi razy oko" - mnie uczono że tyle ma być ale na zewnętrznej) - chodzi mi o to że wewnętrzna jest obciążana bardziej - stąd też pytanie o wewnętrzne kolano:

1.ski.PNG

Edytowane przez Jacek1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 00:11, Jacek1210 napisał:

Nie twierdzę że mam rację, zdarza się że widzę inaczej niż wszyscy, dlatego pytam, ale właśnie na pióropusze patrzę np. tutaj widzę, że odsyp idzie głównie z wewnętrznej narty - zaczyna się jeszcze przed prawym butem. (Oczywiście to 60-70% to "pi razy oko" - mnie uczono że tyle ma być ale na zewnętrznej) - chodzi mi o to że wewnętrzna jest obciążana bardziej - stąd też pytanie o wewnętrzne kolano:

1.ski.PNG

Dla mnie ewidentnie pióropusz sniegu spod zewnętrznej narty... Ale myślę, że Piotrek spokojnie mógłby podobnie efektywnie pojechać na wewnętrznej nie tyle narcie, co nawet sztachecie ... Rzuc okiem jak wygląda Jego jazda. To się rzadko widzi na stokach. 

Edytowane przez KrzysiekK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja mam taką zasadę, że z profesjonalistami i/lub ludźmi, którzy w jakiejś działalności mają o niebo większe doświadczenie - nie dyskutuję, tylko przyjmuję wiedzę. Jedyne dopuszczalne pytania to pytania uściślające lub prośba o wyjaśnienie.

Warto więc korzystać z obecności Piotra Smoka.

Pozdro

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Ja mam taką zasadę, że z profesjonalistami i/lub ludźmi, którzy w jakiejś działalności mają o niebo większe doświadczenie - nie dyskutuję, tylko przyjmuję wiedzę. Jedyne dopuszczalne pytania to pytania uściślające lub prośba o wyjaśnienie.

Warto więc korzystać z obecności Piotra Smoka.

Pozdro

Warto wrzucić imię i nazwisko w google to się oczy otworzą.

A potem dbać o gościa i korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było poznać/zobaczyć jak Pan Piotr jeździ na żywo. To byłoby coś. I warto o to zabiegać.

W google to każdy  może wyglądać jak Hirscher - wystarczy czas.... na zrobienie filmu.

My mamy to szczęście, że jest tu taki Piotr czy Bartek - znakomity stylowiec, którzy chcę rozmawiać. Serdecznie ich podziwiam i polecam. Mamy znakomite wzory i jeszcze przynajmniej paru kolegów, którzy mogę pokazać jak się jeździ na poziomie amatorskim - nie chcę wymieniać bo musiałbym wymienić wszystkich... itd. Kto tego nie umie docenić - jak ten gniot na G., którego na szczęście już nie ma - wiecie o kogo chodzi - niech sobie kupi wrotki.

Pozdro

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Mitek said:

Kto tego nie umie docenić - jak ten gniot na G., którego na szczęście już nie ma - wiecie o kogo chodzi - niech sobie kupi wrotki.

Gniot?! Ludzie kwestionujący obecny stan wiedzy są niezbędni dla postępu. A to, że 10 mln takich zapaleńców będzie musiało uznać wyższość obecnego stanu wiedzy, po to żeby jeden dokonał jakiegoś postępu... Każdy jest kowalem swojego losu i dopóki tylko on sam ponosi negatywne konsekwencje, to nie powinien być wyzywany za dokonywanie własnych wyborów... 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślę, że żeby coś kwestionować trzeba się znać na temacie teoretycznie i praktycznie - wtedy to ma sens. Ja mam zakodowany ogólny szacunek dla autorytetów i tego się trzymam. Jak idę do lekarza to nie po to, żeby kwestionować jego wiedzę bo w sieci napisali... tylko żeby mi powiedział co mam robić i się słucham.

Ale może to anachroniczne podejście...

Wiesz jeżeli ktoś się stara przekazuje wiedzę, rady robiąc to zupełnie nieodpłatnie i później okazuje się, że męczył się tylko po to aby ktoś mu powiedział, żeby się delikatnie mówiąc gonił to jest to frustrujące i odechciewa się chcieć...

Pozdro

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomagania masz rację. Czasami się odechciewa, ale wtedy wystarczy zignorować. Co do autorytetów, to się z Tobą zupełnie zgadzam. I również uznałbym za karygodne, gdyby poszedł na kurs i uczyłby instruktora jak ma jeździć. Tyle, że spina powstała na forum, które z zasady służy do wymiany spostrzeżeń nawet jeśli są błędne. Nawet gdyby ocenić, że nic koledze nie pomogły jego rozważania, to być może pomogły zrozumieć jakiemuś instruktorowi nowe pułapki myślowe u początkujących. Być może któraś wersja podręcznika SITN, będzie już zawierać wskazówki jak instruktor ma sobie radzić z takimi pułapkami... Dalej nie widzę tu uzasadnienia dla ubliżania komuś ma forum. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

@Mitek całkiem nie potrzebne to było, znam Pawła osobiście i to bardzo fajny gość. Wypowiedź Szymka popieram, natomiast wszelkie Twoje sugestie odnośnie przekombinowania tematu i sposobu ich rozwiązywania są jak najbardziej trafne i prawdziwe. Ale to Paweł miał z tym problem - nie my. Każdy kroczy własną ścieżką, czasami bywa bardzo kręta i ślepa. Uczymy się na błędach, najgorzej jeśli na swoich. Ale to już nie nasza brocha, możemy coś wskazać, próbować przekonać, uświadomić. Każdy z nas ma jakiś wyrobiony pogląd w danym temacie poparty mniejszym lub większym doświadczeniem, czasami nie warto kopać się z koniem. Ale wydaje się, że Paweł do tego już dojrzał.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyp z wewnętrznej...??? @Jacek1210 przemyśl temat: Element hamujący w nw. ewolucjach - skręt STOP, śmig bazowy, krótki skręt???. Dodatkowo proponuję rozpatrzyć pewien aspekt analizy jazdy wyśmienitych narciarzy, roboczo określił bym to tak: "cokolwiek zrobią zawsze wyjdzie dobrze". Jacku nie ma bata jeżeli tego "pierwiastka" talentu (okupionego ciężka pracą) nie będzie to jazdy zabawowo-wzorcowej nie będzie. To jest właśnie wytłumaczenie fenomenu Marcela i wielu wielu innych nad narciarzy.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...