Jump to content

Adam ..DUCH

Members
 • Posts

  1,754
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Adam ..DUCH

 1. Dotarłeś do sedna sprawy bo właśnie o to chodzi, Chertan nie zrywaj skrętu daj nartom jechać (nikt nie mówi że na krawędzi), wykorzystaj fizykę. Co ty myślisz że jej tak gładko idzie bo spędza setki godzin na nartach - ta druga też a jakoś tak sztywnie jest prawda. Korzystaj z tego co daje fizyka. Popatrz sam już samo prawidłowe odciążenie czy to w górę czy też od stokowo powoduje bezwiedną zmianę zakrawędziowania (przynajmniej do poziomu równoległości ślizgu z stokiem). Uniesienie środka ciężkości powoduje zwiększenie podatności na siłę odśrodkową - teraz to już wystarczy zabrać punkt podparcia (to jest ten przeskok) i samo się dzieje.
 2. Beata ....Tak ale na usprawiedliwienie - miałaś koordynacyjnie znacznie trudniejszą wersję.
 3. Tak dalekich wniosków bym nie wysuwał ale faktycznie docelowo będzie łatwiej zastosować ten sposób inicjacji. Samo ćwiczenie bezpośrednio do tego nie prowadzi. Pamiętajmy, iż jest ono w zakresie przeskakiwania z nogi na nogę kontrastowe.
 4. Jak powiedział mędrzec " Co Cię obchodzi wewnętrzna jak nie panujesz nad zewnętrzną". Z praktyki.....kiedy mój brat na kursie instruktorskim dzień przed egzaminem złamał nogę zapytał prowadzącego o egzamin - "co teraz". IW odparł - Panie Tomku kto jak kto ale Pan winien wiedzieć że do jazdy wystarczy jedna narta.........zapraszam jutro na egzamin......W tym kontekście i tłumaczeniu na "ludzki" ....jazda na narcie zewnętrznej skrętu jest podstawą wyszkolenia - to ma być jak oddech, jak otwarcie piwa po robocie - nie myślimy to robi się samo, dopiero wtedy możemy myśleć o wszystkim innym. Miękka, wyważona, stabilna, dająca komfort jazda na jednej - zewnętrznej skrętu narcie robi robotę i dopiero wtedy możemy myśleć o wszystkim innym. Dlaczego owo bardzo proste ćwiczenie jest takie fajne, bo: może je wykonywać osoba na każdym stopniu zaawansowania, można je wykonywać byle jak (może troszkę przesadziłam) Czego uczy: balansu jazdy na zewnętrznej, czucia siły bezwładności, podświadomego nacisku do przodu, jazdy równoległej: Na co pragnę zwrócić uwagę: sylwetka kontr rotacyjna - przyśpieszająca przekrawędziowanie, symetryczne odciążenie sygnalizowane obustronnym jednoczesnym zabiciem kijka, silny nacisk na cholewkę buta podkreślonym (druga z zawodniczek) skierowaniem dziobów do podłoża, odciążenie do przodu co skutkuje intensywnym naciskiem na dzioby nart w początkowej fazie sterowania. Porada dla rodziców - jesteście wnerwieni że pociechy od kilku lat tylko pizza pizza - każcie jeździć na jednej narcie najpierw tylko w trawersie i na moment, potem coraz dłużej i dłużej, zaraz po przekroczeniu linii spadku stoku potem w linii a na końcu przed linią - pokażcie im jak jeździ super dziewczyna z szelkami
 5. Teraz by miały oznaczenie Atomic Cloud 9 WB i targali byśmy forum co jest lepsze🤪😆
 6. To cloud chyba 9 z 08/09. Fajna narta w systemie beta. Ale to nie slalomka
 7. Łuki płużne - i generalnie to co dalej oglądajcie tylko dla czystej przyjemności. Jak niektórzy z Was wiedzą w łukach płużnych impulsem skrętnym jest obciążenie kątowo ustawionej i zakrawędziowanej narty - czyli robimy pizzę i gibamy raz w lewo raz w prawo, im krótsza narta i bardziej taliowana tym łatwiej a tu zonk.....demonstrator na przyzwoicie długiej narcie kręci niemalże w miejscu a kręci dlatego że wykonuje "aktywne łuki płużne". Instruktor nie dość że obciąża zakrawędziowaną nartę to jeszcze stosuje niewielką rotację stopy i wyraźne dociążenie w formacie NW. W nawiązaniu do wcześniejszego materiału proszę zwrócić uwagę na sposób odciążenia - do przodu. miłego oglądania:
 8. Paweł na zadane pytanie odpowiem za kilka dni.......Temat jest mi znany albowiem kilka filmów tego Pana oglądałem....przyjdzie przesyłka to się zapoznam z szczegółami
 9. Nie po to kiblowałem z ruskiego w 3 liceum aby teraz nie "panimajesz". Ze słuchu " Wielikaja aktriabska rewalucija praizaszła w pietragrodzie.........."
 10. W czym problem - tak już jest od dawna - wymaga napisania troszkę więcej kwitów ale jest. Idziemy do nowoczesnej Europy. - Duński SKAT rankiem wie dokładnie z jakiego powodu poprzedniego wieczoru bąka puściłeś - fasolka czy może ciecierzyca.
 11. Nikon popatrz poszło bokiem😅. Jeden wspaniały film (śliczne dzięki za jego wygrzebanie) rozwala cały system w zakresie współczesnego doboru nart. Wyparcie, niedowierzanie, uległość wobec specjalistów od marketingu??? Teraz chyba rozumiesz dlaczego polecam mniej taliowane i nieco dłuższe narty dla osób początkujących.
 12. Takie proste.......a takie trudne......tym razem odciążenie - UWAGA - ćwiczenia kontrastowe.....Kiedy się za to zabierzecie pamiętajcie że samo prowadzenie nart nie jest istotne (co widać na filmie - jest pewna nieporadność wynikająca z faktu iż instruktorzy dysponują GS-ami). Odciążamy w górę i do przodu:
 13. Między przypomina a jest ----jest duża różnica - oczywiście że prezentując śmig bazowy nie można jechać na dwa tempa( kurcze jedno nieopatrzne stwierdzenia a taki bałagan).
 14. Dziękuję......Moim zamierzeniem nie jest wywoływanie kolejnej specjalistycznej dyskusji dlatego też nie będę wychodził przed orkiestrę i kusił się na komentarze do filmów no chyba że pojawi się pytanie. Odciążenie realizujemy poprzez uniesienie sylwetki i blokadę tego ruchu w dogodnym dla nas momencie a w tej zaawansowanej wersji łączymy to z przekrawedziowaniem - czyli odciążając także "wkładamy kolana" (jak ja nie lubie tego zlepku) w kierunku przyszłego skrętu. Finalny śmig bazowy przypomina bardziej Tip Tap - w użytym określeniu miałem na myśli bardziej "serię krótkich skrętów"
 15. Marek miał być na jutro, ale tak masz rację jest to jeden z najlepszych materiałów szkoleniowych w j. polskim
 16. Dwa bardzo ważne ćwiczenia. Skręt z poszerzenia kątowego rozwinięty do śmigu oraz dociążenie poprzez odciążenie. W przypadku tego drugiego proszę zwrócić uwagę na moment w którym następuje przeniesienie ciężaru ciała.
 17. Kurcze ...kolego ....to tak nie działa.... Rozstaw co 12 na 3 szerokości w linii spadku to i na r30z gardą się uda.
 18. Ten temat to powiem szczerze ukłon w stronę Naszych umiłowanych w duchu narciarskim poczatkujących adeptów tej trudnej sztuki. Mamy wiele wątków dotyczących jazdy najlepszych na świecie narciarzy i demonstratorów, mamy wielu fachowców (bez szydery) w zakresie doboru sprzętu, mamy dyskusje rozkminiające na atomy techniczne aspekty jazdy (czasami kompletnie niezrozumiałe dla osób poczatkujących ale nie mamy prostych materiałów szkoleniowych. Tak więc jak na wstępie zapraszam do zamieszczania linków:
 19. Jako esteta powiem tak Petra jeździ doskonale ale "Miśka" do tego dodaje niewiarygodny wręcz kobiecy powab. Obu Paniom życzę sukcesów i równie mocno kibicuję.
 20. Kolego, generalnie zabawę z tyczkami można podzielić na trzy kategorie 1. to oczywiście wymiar sportowy - trening, trening, trening i na końcu czas - którego nie osiągniesz jeżeli nie będziesz miał nart specjalistycznych, 2 kategoria to zabawa - gdzie radochę sprawia ci sam fakt pojawienia się na tyczkach i w tym przypadku możesz mieć byle co bo czas i rywalizacja nie ma żadnego znaczenia GS pojedziesz na "plaskacza" a SL na "okretkę" 3 kategoria (moja ulubiona) to wymiar szkoleniowy związany z skrętem wymuszonym. W tej kategorii czas jest wynikiem stosowania prawidłowej techniki a owa technika ma bezpośredni związek z sprzętem który używasz. Czyli jak sam widzisz jeżeli jesteś na stoku i zabaczyłeś rozstawione tyczki to tak dla zabawy możesz je zrobić na byle czym ale jeżeli Śpiochu da ci namiar na trenera GS to musisz mieć narty GS, jeżeli zadzwonisz do mnie - słuchaj rozstaw mi 15-20 tyczek SL bo chcę popracować nad techniką a przyjedziesz na AM no to ja zwijam tyczki bo taki trening nie ma sensu. Na tą chwilę w stanie "dobrym" w zakładanym przez ciebie budżecie kupisz 2 pary nart stosownych do każdej z konkurencji.
 21. Ale ja i chyba Mietek rozmawiamy o degustacji a nie o upodleniu😉
 22. I co niedziela z Grażynką niczym Kmicic i Oleńka w pierwszej (swojej) ławce zasiadają.....prawdziwy Polak.
 23. Z urzędu zakładam że nie puszkowe. Masz jakiś ulubiony gatunek??
×
×
 • Create New...