Jump to content

star

Members
 • Posts

  8,646
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  27

star last won the day on July 3

star had the most liked content!

Recent Profile Visitors

6,485 profile views

star's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

 • Very Popular Rare
 • Dedicated
 • Reacting Well
 • First Post
 • Posting Machine Rare

Recent Badges

2k

Reputation

 1. Prawie jak lski kostium.
 2. star

  Pięcistawy

  Karawana jedzie dalej https://wspinanie.pl/2024/07/gaszerbrum-ii-dorota-rasinska-samocko/
 3. star

  Pięcistawy

  Chyba po cudownej destylacji? PS. Pozazdrościć.
 4. star

  Pięcistawy

  Destynacji? Na pewno się nie przejęzyczyłeś?
 5. star

  Pięcistawy

  Brawo Ty. PS ten taras na drugim zdjęciu to gdzie? nagroda taka co w nią na pewno nie klikńiesz;-) https://www.instagram.com/p/C7eM0BpNFHb/
 6. star

  Pięcistawy

  Na pewno wiesz jaką ścianę sfotografowałeś, a pewno nie wiesz na jakiej znajduje się la Niche, zachód którym zjechał Pierrel, ale tradycyjnie rżniesz głupa, co ci zresztą nieźle wychodzi. Podobnie manipulowałeś wypowiedzią Malczyka, który wprost powiedział, że pod Petit Dru to może i by podszedł, ale pod wschodnie zbocze Mt Blanc niekoniecznie. Wspominał drogę Harlina. ps dla zainteresowanych i tych co czasem zainteresują się dokonaniami kultowych postaci http://publications.americanalpineclub.org/articles/12196608100/Petit-Dru-West-Face-Direttissima https://wspinanie.pl/2024/02/niemozliwy-zjazd-narciarski-w-polnocnej-scianie-dru-w-akcji-guillaume-pierrel/ https://www.researchgate.net/publication/326294532_11_years_of_ground-based_LiDAR_monitoring_in_the_West_face_of_the_Drus_Mont-Blanc_massif_France/figures?lo=1 historia Harlina tragiczna zaraz nasz ekspert na uchodźstwie wklei fotkę Eigeru https://wspinanie.pl/2019/06/john-harlin-eiger-4/
 7. star

  Pięcistawy

  Kurtykę już chyba cytowałem na jednej z poprzednich stronę tego wątku, ale zawsze warto https://wspinanie.pl/2024/05/wczesne-lwy-wojtek-kurtyka-wspomina-riko-malczyka/ cyt. Riko słyszał, że gdzieś tam jest nieodkryta przez wspinaczy skała. Dotarliśmy w okolicę moim fiatem 126, a tam żadnej skały ani widu, ani słychu. Pytamy lokalsa, a on jak Jezus dostojnie doradza – szukajcie, a znajdziecie, i wyjaśnia gdzie szukać tej skały. Pełni nadziei zapytaliśmy go, czy to wielka i piękna skała. A on na to z wielką powagą – o panie, i to jeszcze jaka! Napaleni szukaliśmy cierpliwie i w końcu znaleźliśmy. Skała okazała się zarośniętym chwastami parchem. – Piękna, proszę pana, no nie? – zagadnąłem. – O panie, i to jeszcze jaka ! – zachichotał Riko.
 8. star

  Pięcistawy

  Jakiś ty głupi jest to pojęcie ludzkie przechodzi, a może nie głupi, tylko tak po prostu po ludzku bezinteresownie złośliwy. PS a ty jakie zrobiłeś? Via normale?
 9. star

  Pięcistawy

  Może odpowiem, słowa Riko Malczyka, oprócz książek, artykuł w magazynie Góry, skąd zapożyczenie. „Najbardziej podobają mi się góry w stylu Dolomitów, gdzie jest krótkie podejście, a potem długa skalna ściana, bez lodu i innych dodatków” – mówił „Rico”. Świetnie się czyta także relację Andrzeja Marcisza tamże. Nadmienię, że nie pogardził by drogą Harlina na Petit Dru https://sudeckikw.pl/gallery/petit-dru-diretissima-harlina/ mimo odległości celu. A w necie też coś można wybaczyć https://magazyngory.pl/skalne-zabawy-ryszarda-rico-malczyka/ opinie Korczaka i Marcisza nt przywódcy Kaskaderów to wbrew pozorom "nie latać" coś jak mitkowe "nie upadać". Coś bliskie memu sercu Jedno jest pewne: „Rico” ponad wszystko cenił sobie wolność. Każda forma zniewolenia lub przymusu rodziła w nim odruch bezwarunkowego oporu.
 10. https://tatromaniak.pl/aktualnosci/smierc-polaka-w-tatrach-stracil-orientacje-we-mgle-i-spadl-z-grani/
 11. star

  Pięcistawy

  aby zobaczyć z bliska trza podejść z daleka, czego nie rozumiesz? W lipcu br. znany francuski skialpinista Pierre Tardivel wraz z towarzyszem zjechał na nartach z wierzchołka Mont Blanc na wierzchołek ostrogi Brenvy, a następnie na dół północną stroną ostrogi przez szereg ramp i żlebów. https://wspinanie.pl/2009/09/nowe-drogi-i-ciekawe-powtorzenia-w-alpach/ Comino-Grassi to jeden z klasyków w masywie Mont Blanc. Droga, przecinająca ścianę Brenva, została pokonana po raz pierwszy w 1979 r. przez włoski duet Gianni Comino – Gian Carlo Grassi. 25 maja 2020 r. tą samą linią zjechał na nartach Edmond Joyeusaz – jako pierwszy w historii. https://wspinanie.pl/2020/06/edmond-joyeusaz-zjezdza-na-nartach-droga-comino-grassi/ ps podpowiem, że osoba która napisała te słowa marzyła o wspinaczce na petit dru choć i tam zjeżdżają jak się okazuje na nartach choć może nie jest to nyża, a raczej stromy i szeroki zachód, jedyne miejsce, poza tym w pionowej północnej ścianie góry, w którym ma szansę osiąść lód i śnieg. Średnie nachylenie tego pola śnieżnego wynosi 50 stopni, a długość (w zależności od warunków) około 250 m. Tydzień temu Guillaume Pierrel zjechał La Niche na nartach! https://wspinanie.pl/2024/02/niemozliwy-zjazd-narciarski-w-polnocnej-scianie-dru-w-akcji-guillaume-pierrel/
 12. star

  Pięcistawy

  Gdyby na przykład w Alpach ktoś mi proponował przejście drogi na wschodniej ścianie Mt. Blanc, to raczej bym się opierał. Nie widzę żadnej idei w podchodzeniu 1500 metrów po stoku, na którym może cię przejechać jakiś narciarz. Kto to powiedział?
 13. star

  Pięcistawy

  ponoć 4x cyt. Kurczaba "A co z górami? Próbował jeszcze chodzić po Kanadyjskich Górach Skalistych, ale bez większego zaangażowania. Zawziął się tylko na najwyższy szczyt tego pasma Mount Robson (3954 m). Niestety, ten efektowny, ale słynący z niestabilnej pogody szczyt, czterokrotnie do wejścia nie dopuścił." Wspomnienie https://wspinanie.pl/2016/11/zmarl-ryszard-szafirski-1937-2016/ oraz https://wspinanie.pl/2014/10/ryszard-szafirski-i-jego-ksiazka-portret-autora-szkicuje-janusz-kurczab/ Ryszard Szafirski podczas jednej z prób wejścia na Mount Robson (fot. arch. Ryszard Szafirski)
 14. star

  Pięcistawy

  Lipiec 2014. W Banff byłem trzykrotnie w 2014, 2011, 2010. Ale w 2014 miałem wypożyczone auto, Kia Rio co stworzyło nowe możliwości, codziennie rano jeździłem na krótki trekking w różne pobliskie miejsca, a dłuższy wyjazd na trasie do Jasper, Valemount. Mt Robson w tle... A tu gdzieś przy trasie Banff-Jasper, Kia powinna mi płacić za reklamę;-)
 15. star

  Pięcistawy

  Coś mi fotki nie wchodzą, a jak innym? Robi wrażenie https://gripped.com/video/skier-goes-solo-down-aemmer-couloir-on-temple/ My tylko kiedyś trekking na Sentinel Pass zrobiliśmy ale to z Moraine Lake startowaliśmy a wy chyba z Lake Louise jeśli to północna ściana https://www.spectacularmountains.com/canada/banff-lake-louise/mount-temple/
×
×
 • Create New...