Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Past hour
 2. Mitek

  Sytuacja w UA

  Cześć Mówimy o zupełnie różnych rzeczach Adamie. Pozdro
 3. Wolę przeczytać Maćka, bo pisze w oparciu o posiadaną wiedzę, a nie to co gdzieś usłyszał od siostrzenicy pasierbicy stryjecznego brata syna po wuju.
 4. Przeczytaj mój post sprzed 4 godzin.
 5. Today
 6. Jeżeli 1/3 Polski ( powierzchniowo) jest objęta strefami EPR (Restricted) 24 h/dobę to jednak są to strefy w określonym przedziale wysokości, tutaj FL195 do FL 275, czyli od poziomu jakieś 6000m do poziomu 8400m. Pod taką strefą i nad nią można latać i lata się co możecie obserwować na https://www.flightradar24.com/41.04,14.28/3 Także tam widać samoloty wojskowe latające poza swoimi zarezerwowanymi strefami, w kontrolowanej przestrzeni powietrznej, bo tam mają włączone transpondery. Ciekawe rzeczy latają nad Polską, Rumunią czy nad Morzem Czarnym. Samolot do i z Warszawy dolatuje i wylatuje pod strefą EPR, tranzyt leci nad strefą. Poza tym strefa EPR to jest strefa z ograniczeniami i po uzyskaniu zgody można tam latać. Nie ma to żadnego wpływu na możliwość ruchu pasażerskiego do Katowic, czy Krakowa.
 7. Linkujesz artykuł jako potwierdzenie twojej tezy, a sprawdziłeś jego datę? Cytowany Pan dziewięć dni później został odwołany: Janusz Janiszewski odwołany ze stanowiska prezesa PAŻP | 300Gospodarka.pl
 8. Mała prośba.... pozostańmy w sferze czysto amatorskiej jazdy....
 9. @star ciekawa praca, dziękuję. Podsumowanie tylko błędne (Figure 9) - przecież w Białce na 50 stopniach nachylenia leci się swobodnie 80km/h czyściutkim carvingiem ;). M.
 10. W ramach lektur wieczornych- długie, ale ciekawa zarówno praca Howa jak i dalsza polemika .. czyli co ma magiczne R do zakrawędziowania (tak w uproszczeniu) .. uwaga - pojawią się cosinus i inne takie dziwne 😉 .. ale akurat Howa łatwo zrozumieć. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fspor.2020.00025/full M.
 11. Bzdura! Moich dwóch gości miało wczoraj identyczna sytuacje, czekali w dwóch różnych samolotach na wylot do Polski 2-3 godz. Oba loty zostały anulowane, jeden do Krakowa, drugi do Katowic. Link: https://rmx.news/article/poland-restricts-half-of-its-airspace-for-military-use-only/
 12. Super wyjaśnienie.....ja to tylko z wiecznego w domu "fedrowania" znam. Dzięki.
 13. Bzdura! https://airspace.pansa.pl/
 14. Drobna korekta : Urobek węglowy (nie węgiel) trafia na podszybie - z podszybia szybem na nadszybie, z nadszybia do działu przeróbki. Tam odbywa się szereg procesów sortowania a potem wzbogacania czyli rozdzielenia urobku węglowego na węgiel i odpady. Procesy te są w większości "mokre" więc bardzo dużo urządzeń wodno-mułowych. Przy dużym zmechanizowaniu urobek zawiera prawie 50 % kamienia więc "na górze" jest z nim trochę roboty. Końcowa jakość zależy też od parametrów węgla w złożu. Po węgiel (kamienny) sięgamy coraz głębiej, to baaardzo zwiększa koszty wydobycia. Rosja natomiast posiada i sięga po węgiel zalegający często w płytkich złożach, niektóre tak płytkie że urabia się je odkrywkowo. Nie dziwmy się zatem ich konkurencyjności cenowej. Węgiel brunatny to insza inszość. UWAGA ! "ekogroszek" to jeden z większych przekrętów. Polskie Normy nie znały tego pojęcia, żadna polska kopalnia nie produkowała sortymentu węgla o tej nazwie. Został wymyślony przez handlarzy.
 15. I masz rację co nie oznacza że grupa pseudo biznesmenów, lichwiarzy, pośredników może bez końca windować ceny węgla - jeżeli tak patrzymy na ten problem to abyśmy się nagle nie obudzili bez lasów. Do pieca pójdzie wszystko.
 16. Polska przestrzeń powietrzna częściowo niedostępna dla lotów cywilnych. Wczoraj sporo opóźnień w lotach z EU m.in. do Katowic. Powód - zajęcie przestrzeni powietrznej przez wojskowych. Ten stan trwa przynajmniej od marca.
 17. Mitek

  Pasje

  Cześć Wczoraj wróciliśmy z Liwy. Powrót po 12 latach okazał się kolejną na tej rzece porażką. Przepłynęliśmy mniej niż ostatnio w czasie dwa razy dłuższym. Niestety kłopoty z wodą, które dotykają większości górnych odcinków polskich rzek nizinnych i tutaj są bardzo odczuwalne. 12 lat temu jako jedyna ekipa przez ostatnie 30 lat zapuściliśmy się powyżej wsi Kamieniec. Obecnie zrezygnowaliśmy z tego karkołomnego pomysłu. Niestety okazało się, że woda poniżej Kamieńca ma minimalny uciąg a pokonywanie spadów i borówek zabiera bardzo dużo czasu. Bardzo dużo przeszkód wymagających wysiadania z kajaka czy użycia pił. Tempo na całości spływu było zbliżone do 1km na godzinę, nie licząc odcinków jeziornych gdzie sunęło się pod wiatr idealnie. Mam wrażenie, że na tym spływie doprowadziliśmy ideę przeprawówek kajakowych do pewnej granicy absurdu ale... warto było. Rzeka nic nie straciła ze swojego piękna na odcinku od Prabut do Szadowego Młyna. To taki parkowy odcinek Drawy tylko przeszkód mniej więcej 4-5 razy więcej i to trudnych. Skomplikowane i ryzykowne przeciski, sporo napływań "na raz" na nurcie, wysiadanie z kajaka mniej więcej co 50-100 metrów. Noo... teraz już mniej bo się dużo nacięliśmy. 🙂 Jak zrzucimy jakieś zdjęcia to postaram się pokazać, że naprawdę warto i w taką dzicz jechać. Pozdro
 18. Wujot

  Sytuacja w UA

  Byłbym bardzo ostrożny w kwestii węgla, bo na razie globalne ocieplenie tylko przyspiesza. Możesz uważać (bo taką postawę prezentujesz), że po nas tylko potop. Są jednak inni trochę bardziej świadomi, którym losy świata nie są obojętne. Losy węgla wydają się długofalowo rzecz biorąc przesądzone, ropy jako surowca energetycznego pewnie też.
 19. To zależy, kto podaje dane o węglu w Polsce. Eko terroryści są zdania, ze jest na ukończeniu. Wg mnie jest jego jeszcze sporo.
 20. Mitek nie jestem specjalistą w tej dziedzinie - za to w lwiej części pozostała męska część mojej zarówno tej bliższej jak i dalszej rodziny tak albowiem od dekad związani jesteśmy z górnictwem (tylko ja taki niewydarzony). i to na każdym szczeblu hierarchii górniczej. Generalnie złoża węgla są niszczone z uwagi na ich nieprawidłową eksploatację w niektórych przypadkach urągających sztuce wydobycia/urabiania. Jest to powodowane między innymi faktem iż liczą się jedynie ilości wydobycia a nie jakość wydobycia/eksploatacji złoża. Tu niestety (w szczegóły wnikać nie będę) przegraliśmy z węglem wschodnim ponieważ prawidłowa - bezpieczna eksploatacja finalnie podwyższa koszt tony.
 21. Mitek

  Sytuacja w UA

  Cześć Nie wiem co przez to pierwsze zdanie rozumiesz. Jeżeli ktoś podejmuje eksploatację złoża na zasadzie bilansowości (nawet nie przemysłowej) to nie po to by zniszczyć złoże. Może przy okazji zniszczyć środowisko towarzyszące ale nie samo złoże. Ten element na szczęście w wielu miejscach zaczyna wpływać na bilansowość złóż. Oczywiście, możemy przyjąć, że wydobycie jakiegoś surowca niszczy jego złoże - jeżeli tak to rozumiesz to OK. Zgoda pełna, tylko, że nie o to chodzi w zdaniu, które napisałem. Pozdro
 22. Zagrożone są największym szkodnikiem w dziejach ziemi - człowiekiem. Człowiekiem dla którego liczą się jedynie "wozy" a nie sztuka urabiania węgla. PS 3200 to aktualna cena groszku pakowanego na składzie w Soli (nieopodal Zwardonia), Tauron okazjonalnie daje do sprzedaży w cenie 1400 - ile kosztuje ta sama tona "na podszybiu" - myślę że wraz z daninami nie przekracza 1k. Dlaczego po przejechaniu np 100km wzrasta o kilka tysięcy??
 23. Mitek

  Sytuacja w UA

  Cześć Raczej nie jest to prawdą. Szacowane zasoby węgla "do wydobycia" - czyli, którego wydobycie przy zastosowaniu współcześnie znanych technologii byłoby opłacalne to 1 bln t. Średnie zużycie roczne to mniej więcej 100 razy mniej. Zasoby szacunkowe są pewnie ze 20 razy większe niż te "do wydobycia". Nie jest źle z węglem. Aha, a czym są zagrożone pokłady węgla? Stonką? Pozdro
 24. W PL pokłady węgla są trudno dostępne i zagrożone. Z tego co czytałem to węgla wcale tak dużo nie ma już pod ziemią. Cena węgla to w sporej części spekulacja, podobnie jest z ceną paliw na stacjach.
 25. Są informacje przeznaczone dla społeczeństwa, jak darmowe bilety komunikacji miejskiej/PKP dla uchodźców. Sa tez informacje nie przekazane do publikowania, z różnych względów.
 26. Yesterday
 27. Wujot

  Sytuacja w UA

  Twoim problemem jest, że nie potrafisz odróżnić bzdur od prawdy. Co jest widoczne dosłownie w każdym Twoim poście. Zadaj sobie pytanie czy takie pismo w ogóle mogłoby powstać.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...