Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

- czy rozmawiacie o czymś co gdzieś nazwano "linią spadku stoku" ?

- czy "linia spadku stoku" to linia wyznaczająca największe nachylenie ?

- czy w takim razie istnieje stok idealny na którym "linia spadku stoku" jest prostą ?

- jeżeli nie istnieje stok idealny czy w takim razie "linia spadku stoku" nie jest przypadkiem krzywą ?

Pytam bo pogubiłem się o czym mowa w dziedzinie "linii spadku stoku"

Ktoś podał przykład stożka (wulkanu) - jeżeli stożek idealny to na nim nieskończona ilość "linii spadku stoku"

Czy możliwa jest zmiana krawędzi przed linią spadku stoku - jest możliwa, czasem nie wiemy że to robimy

Jeżeli źle zrozumiałem wasze wywody to bardzo proszę o oświecenie mnie 🙃

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mlodzio napisał:

- czy rozmawiacie o czymś co gdzieś nazwano "linią spadku stoku" ?

- czy "linia spadku stoku" to linia wyznaczająca największe nachylenie ?

- czy w takim razie istnieje stok idealny na którym "linia spadku stoku" jest prostą ?

- jeżeli nie istnieje stok idealny czy w takim razie "linia spadku stoku" nie jest przypadkiem krzywą ?

Pytam bo pogubiłem się o czym mowa w dziedzinie "linii spadku stoku"

Ktoś podał przykład stożka (wulkanu) - jeżeli stożek idealny to na nim nieskończona ilość "linii spadku stoku"

Czy możliwa jest zmiana krawędzi przed linią spadku stoku - jest możliwa, czasem nie wiemy że to robimy

Jeżeli źle zrozumiałem wasze wywody to bardzo proszę o oświecenie mnie 🙃

Chyba dobrze, taka linia najszybszego spadku. Jeszcze jedna ze środkiem.

B17AD1E1-A4E4-4905-AE6B-A410F7143D6A.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mlodzio napisał:

- czy rozmawiacie o czymś co gdzieś nazwano "linią spadku stoku" ?

- czy "linia spadku stoku" to linia wyznaczająca największe nachylenie ?

- czy w takim razie istnieje stok idealny na którym "linia spadku stoku" jest prostą ?

- jeżeli nie istnieje stok idealny czy w takim razie "linia spadku stoku" nie jest przypadkiem krzywą ?

Pytam bo pogubiłem się o czym mowa w dziedzinie "linii spadku stoku"

Ktoś podał przykład stożka (wulkanu) - jeżeli stożek idealny to na nim nieskończona ilość "linii spadku stoku"

Czy możliwa jest zmiana krawędzi przed linią spadku stoku - jest możliwa, czasem nie wiemy że to robimy

Jeżeli źle zrozumiałem wasze wywody to bardzo proszę o oświecenie mnie 🙃

Cześć

Najprostszą rzecz czy przekaz można tak skomplikować aby był absolutnie niezrozumiały. starałem się to uświadomić koledze ale jakoś się nie udało.

Co do zmiany krawędzi to ZAWSZE robimy to przed linią spadku stoku. ZAWSZE inicjacja jest przed linią spadku stoku a przekraczamy ją już sterując - czyli będąc w skręcie.

Koledzy już tak się zapętlają w swoich teoryjkach, ze tracą grunt pod nogami.

Młodzio w tym roku na wiosnę... Liwa. Byłeś?

Pozdrowienia

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Najprostszą rzecz czy przekaz można tak skomplikować aby był absolutnie niezrozumiały. starałem się to uświadomić koledze ale jakoś się nie udało.

Co do zmiany krawędzi to ZAWSZE robimy to przed linią spadku stoku. ZAWSZE inicjacja jest przed linią spadku stoku a przekraczamy ją już sterując - czyli będąc w skręcie.

Koledzy już tak się zapętlają w swoich teoryjkach, ze tracą grunt pod nogami.

Młodzio w tym roku na wiosnę... Liwa. Byłeś?

Pozdrowienia

Z całym szacunkiem Mitku, ale pomimo tego, że wczoraj sobie pożartowaliśmy, pokazaliśmy problem definicji linii spadku stoku. Więc tego ZAWSZE, to bym używał ostrożnie lub przynajmniej wyjaśnił jak to rozumiesz. Ogólnie rzecz biorąc wszyscy rozumieją ideę, natomiast ubranie jej w słowa bywa karkołomne.

Pozdro

Edytowane przez Kubis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Najprostszą rzecz czy przekaz można tak skomplikować aby był absolutnie niezrozumiały. starałem się to uświadomić koledze ale jakoś się nie udało.

Co do zmiany krawędzi to ZAWSZE robimy to przed linią spadku stoku. ZAWSZE inicjacja jest przed linią spadku stoku a przekraczamy ją już sterując - czyli będąc w skręcie.

Koledzy już tak się zapętlają w swoich teoryjkach, ze tracą grunt pod nogami.

Młodzio w tym roku na wiosnę... Liwa. Byłeś?

Pozdrowienia

Mitku Drogi

Sorka, a masz jakiś odnośnik, link który to tłumaczy z rysunkami? Ja niestety nigdy nad tym się nie zastanawiałem, a zasugerowałem się tylko wypowiedziami @Plus80 który często dywaguje nad tym, że jego marzeniem jest zmiana krawędzi przed linią spadku stoku, natomiast Ty teraz twierdzisz, że zawsze tak jest. Więc o ile rozumiem jak mniej więcej ta linia wygląda (w uproszczeniu) to niestety nie wiem do czego ją przyłożyć i w którym momencie, jasne że ta wiedza jest tak naprawdę chyba mi obecnie do niczego potrzebna (jadąc obecnie na nartach - po prostu jadę bez zbędnej analizy matematycznej) - ale chcę zaspokoić swoją ciekawość.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w wątku materiały szkoleniowe. Zatem dla prostego przekazu nie będziemy kminie, że spadek jest także w skos stoku, chodzi o przyjęcie linii spadku stoku i linię kilku połączonych skrętów, nazwijmy je umownie pełnymi (myślę, że jak będą 10-14 jest ok). Tak patrząc Mitek zamknął temat.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gabrik napisał:

Jesteśmy w wątku materiały szkoleniowe. Zatem dla prostego przekazu nie będziemy kminie, że spadek jest także w skos stoku, chodzi o przyjęcie linii spadku stoku i linię kilku połączonych skrętów, nazwijmy je umownie pełnymi (myślę, że jak będą 10-14 jest ok). Tak patrząc Mitek zamknął temat.

Nie zamknął, i ja Wam to narysuję. I nie będzie tam jednej linii spadku bo to bzdura 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kubis napisał:

Nie zamknął, i ja Wam to narysuję. I nie będzie tam jednej linii spadku bo to bzdura 🙂

Cześć

To narysuj proszę, jak rozumiem to jak pisałeś wcześniej jest ich nieskończenie wiele, zmieniają się dynamicznie - bo narciarz się porusza, generalnie zawsze je przecinamy. jadąc skrętem ponieważ zawsze w skręcie jedziemy w poprzek stoku, a ta linia jak mniemam to najkrótsza doga od nas na dół i tyle. Podczas skrętu w pewnym miejscu poruszamy się zgodnie z tą linią (dzioby w dół) - dla uproszczenia wszystko jest płaskie, nie 3D. Tylko nie bardzo rozumiem gdzie ta linię przyłożyć.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przypadek najprostszy, o którym wspomina Mitek. Mamy równy prosty stok o jakimś rzekomym spadku w jednej linii (UPROSZCZENIE). Inicjacja skrętu "przed" linią "Mitka". Już tu widać, że trudno mówić o jakiejś jednej linii spadku.

image.thumb.png.0273edf0ff7817ab0267326c054969b5.png

2. Przypadek typu downhill. Narciarz jadąc na pałę w dół postanawia skręcić / odbić w bok. Inicjacja pojawia się na "linii Mitka", ale nie przed nią.

image.thumb.png.eb0cd91feecb332dd59ca3bdbf7136db.png

 

3. Przypadek jazdy w trawersie. Może się zdarzyć, że z uwagi na uwarunkowanie terenu i jazdę w trawersie zainicjujemy skręt "za linią spadku stoku" (zaznaczone zielonym kółkiem). Oczywiście można się teraz spierać co to jest linia spadku stoku, ale jak już wczoraj dowiedliśmy, nie da się tego zrobić 🙂

image.thumb.png.1802b914a9cf8dbed868a28296824e2c.png

Edytowane przez Kubis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gabrik napisał:

Dla potrzeb tego wątku nic więcej nam nie potrzeba

Gabrik, dzięki.

Rysunek w uproszczeniu, patrząc na niego, to trudno skręcać za linią spadku 🙂

Ale zakładając że ta linia jest gdzieś przed nami, ale jak ją poprowadzić przez środek skrętu - to już nie jet to takie oczywiste.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcos73 napisał:

Gabrik, dzięki.

Rysunek w uproszczeniu, patrząc na niego, to trudno skręcać za linią spadku 🙂

Ale zakładając że ta linia jest gdzieś przed nami, ale jak ją poprowadzić przez środek skrętu - to już nie jet to takie oczywiste.

pozdrawiam

Poczekaj do końca, będę edytował swój post z rysunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kubis napisał:

1. Przypadek najprostszy, o którym wspomina Mitek. Mamy równy prosty stok o jakimś rzekomym spadku w jednej linii (UPROSZCZENIE). Inicjacja skrętu "przed" linią "Mitka". Już tu widać, że trudno mówić o jakiejś jednej linii spadku.

image.thumb.png.0273edf0ff7817ab0267326c054969b5.png

Kubis bez jaj....możesz co milionowe milimetrów natrzaskać linii, przecież wiemy, że chodzi dla naszych potrzeb, o tą umowną, będącą osią skrętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kubis napisał:

1. Przypadek najprostszy, o którym wspomina Mitek. Mamy równy prosty stok o jakimś rzekomym spadku w jednej linii (UPROSZCZENIE). Inicjacja skrętu "przed" linią "Mitka". Już tu widać, że trudno mówić o jakiejś jednej linii spadku.

image.thumb.png.0273edf0ff7817ab0267326c054969b5.png

Cze

Tylko nie mów żeś to sam narysował, bo nie uwierzę 😉

ok, tych linii jest parę, jeśli patrzę na czerwone - i te są prawidłowo przyłożone - to racja inicjacja zawsze następuje przed linią spadku stoku, natomiast w stosunku do niebieskiej już nie - która to jest poprowadzona mniej więcej w osiach skrętów - w uproszczeniu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręty dzielimy na odstokowe, kiedy zapoczątkowanie skrętu następuje przed przekroczeniem linii spadku i dostokowe w wyniku których nie planujemy przekraczać linii spadku. 

Skręt odstokwy wykonujemy skręcając w kierunku linii spadku ( wbijamy dolny kijek), o dostokowy w przeciwnym kierunku.

 

Edytowane przez Maciej S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Maciej S napisał:

Skręty dzielimy na odstokowe, kiedy zapoczątkowanie skrętu następuje przed przekroczeniem linii spadku i dostokowe w wyniku których nie planujemy przekraczać linii spadku. 

Skręt odstokwy wykonujemy skręcając w kierunku linii spadku, o dostokowy w przeciwnym kierunku.

 

To wróćmy do definicji linii spadku. Jaka jest definicja linii spadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Maciej S napisał:

Skręty dzielimy na odstokowe, kiedy zapoczątkowanie skrętu następuje przed przekroczeniem linii spadku i dostokowe w wyniku których nie planujemy przekraczać linii spadku. 

Skręt odstokwy wykonujemy skręcając w kierunku linii spadku, o dostokowy w przeciwnym kierunku.

 

Tyle, że po skręcie odstokowym następuje w zasadzie zawsze skręt dostokowy.

Chyba nie da się jechać wiecznie skrętem odstokowym, nie przekraczając linii spadku stoku ..?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Marcos73 napisał:

Gabrik, dzięki.

Rysunek w uproszczeniu, patrząc na niego, to trudno skręcać za linią spadku 🙂

Ale zakładając że ta linia jest gdzieś przed nami, ale jak ją poprowadzić przez środek skrętu - to już nie jet to takie oczywiste.

pozdrawiam

Jadąc w poprzek stoku z rysunku Kubisa, tzw. girlandą co drugi skręt jest za linią spadku stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kaem napisał:

Tyle, że po skręcie odstokowym następuje w zasadzie zawsze skręt dostokowy.

Chyba nie da się jechać wiecznie skrętem odstokowym, nie przekraczając linii spadku stoku ..?

 

Skręt odstokowy mogę poprowadzić w końcowej fazie nawet pod stok ale to ciągle ten sam skręt, nie zmieniam krawędzi a więc nie wchodzę w kolejny skręt, mówimy o zapoczątkowaniu skrętu a nie jak on wygląda pod koniec w stosunku do linii spadku.

Skręt zapoczątkowany w linii spadku zawsze jest skrętem dostokowym

Dyskutujecie o zapoczątkowaniu skrętu ( zmiana krawędzi) w stosunku do linii spadku, tak dla przypomnienia.

Edytowane przez Maciej S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...