
Maciej S
Members-
Posts
1,283 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
7
Content Type
Profiles
Forums
Gallery
Everything posted by Maciej S
-
Zdecydowanie mógłbyś mieć 125 cm. Odkryciem sezonu dla mnie jest możliwość regulacji długości kija. O ile narta dłuższa, krótsza nie generuje odczuć że coś nie jest dopasowane, to zmiana długości kijka jest natychmiast odczuwalna. Po tegorocznym sezonie optymalna, uniwersalna dla mnie długość to 66% wzrostu dla stylu w jakim na ogół jadę. Regulowane kije to niezły pomysł.
-
Orelles jest z boku i słabo skomunikowane z resztą. Jeździłem tam z przyjemnością ale nie jest to dobre miejsce na bazę. Mieszkając w Les Menuires też spotkałem się z sytuacją, że z powodu pogody nie mogłem przejechać do Meribel tam gdzie planowałem. Zmiana planów i jedziemy gdzie indziej. Raz było mleko na powrocie z Val Thorens do Les Menuires. Załamanie pogody w jednym miejscu, pozostają inne. Orelles to zupełnie inna sytuacja. Popatrzcie na mapy. Słyszałem, że ktoś narzekał na bezsenność mieszkając w Val Thorens. Jakieś problemy z aklimatyzacją. Na pogodę nie mamy wpływu: Miałem tydzień słońca w Cortinie, kolejny tydzień to mgła i chmury. Jak jeździłem kamperem (lato) to jechałem tam gdzie pogoda. Na narty kamperem też się da. Kiedyś w Dolomitach zamknęli wszystko, bo w nocy spadło ponad 20 cm śniegu i nartostrady były nieprzejezdne, robili sztruks a narciarze mogli się opalać. To było w piątek i żeby na to nie patrzeć, wsiedliśmy w samochód i do domu dzień wcześniej. Oczywiście nie było problemów z przejezdnością dróg. Śnieg zablokował tylko stoki.
-
Pogoda, pogoda mocno decyduje o opinii. Ale 3 Doliny oceniam wyżej. Więcej możliwości. Niedawno wróciłem z Cortiny i okolic. Było świetnie ale śnieg sztuczny i nie ten. Poza tym we Francji mieszkasz na stoku, wysoko i na narty zakładasz przed hotelem. Jeździsz powyżej granicy lasu. W Austrii, czy we Włoszech trudno o taki układ. Czas dojazdu? Jest dalej ale samolot z opcją dojazdy do Warszawy jest mało atrakcyjny i drogi. Szybkie auto osobowe i dwóch kierowców na zmianę. Na pewno pojadę tam znowu. Dla mnie 3 Doliny to obecnie numer 1. A są jeszcze inne miejsca we francuskich Alpach.
-
3 doliny są dobrze opisane na forum. Podsumowanie: świetny świeży śnieg dostępny na sporych wysokościach. Praktycznie nikt nie używa slalomek. Nie w tych warunkach. Bardzo duże możliwości jazdy poza trasą. Zakwaterowanie ( noclegi) też wysoko co zapewnia bezproblemową aklimatyzację. Z Les Menuires łatwo dostać się w pozostałe doliny. to sensowne miejsce na zakwaterowanie. Hotel serwował kuchnię francuską co było dodatkową atrakcją. Od dawna uważam, ze w narciarstwie najważniejszy jest śnieg a in wyżej tym jest w lepszym gatunku.
-
"Bumer sprzęt" czyli narty i nie tylko + 20
Maciej S replied to Adam ..DUCH's topic in Dobór innego sprzętu narciarskiego
Zakładajcie młodsi koledzy ołówki i proszę dzielić się wrażeniami. Ja się do takich prób nie nadaje bo gdzieś tam mam starą aplikację na ołówki. -
"Bumer sprzęt" czyli narty i nie tylko + 20
Maciej S replied to Adam ..DUCH's topic in Dobór innego sprzętu narciarskiego
Wyuczyłem się narciarstwa na ołówkach. Po jakimś resecie pewnie bym pojechał, ale uważam, że nie ma sensu na nie wsiadać. Dla osoby, która na tym nie jeździła moim zdaniem będzie bardzo, bardzo trudno ale jestem ciekaw jakie będą wrażenia osoby co to pierwszy raz na ołówki. -
"Bumer sprzęt" czyli narty i nie tylko + 20
Maciej S replied to Adam ..DUCH's topic in Dobór innego sprzętu narciarskiego
Taki płot mijałem. -
A to akurat standard. Telefony znikają w tłoku Rambli, na lotnisku można stracić podręczny. Ja straciłem deskę do kajta. Gasiłem latawiec , który wylądowałem na plaży, deska jak to deska pływała sobie przy brzegu za moimi plecami i wyparowała 🙂. A te górki są świetne na rowerek od rana.
-
Spróbuj dokonać jakiejś rezerwacji np na kampingu albo w miejscu gdzie zamierzałeś jechać. Dostaniesz dokładne wyliczenie i zobaczysz jak naliczane są podatki. Za 10 dni zapłacisz pewnie 15 a nie 150 Euro. Te ok. 15 euro to Taxs na kampingu poza Barceloną w Barcelonie też. Sprawdź zanim zmienisz swoje plany, Katalonia jest warta odwiedzenia. Byłem tam wielokrotnie.
-
Sprawdziłem, że za cały pobyt na kampingu dopłacę za osobę ok 18 Euro tax. Nieistotne koszty. EKO Tax i Turist Tax są naliczane jednorazowo a nie za każdy dzień. Taki szczegół 🙂
-
Nartowanie Krzyśka, Natalii (alias Leosia) i Rafała
Maciej S replied to KrzysiekK's topic in Nauka jazdy
Pewne rzeczy powinno się wyjaśniać czy rozstrzygać na śniegu a nie na forum nawet jeśli je zobrazujemy filmami. -
Na stronie DolomitiSuperski są zaakcentowane dwie informacje: Kaski ( dla małoletnich obowiązkowe) i trzeźwość mniej niż 0,5 promila, naćpanym też nie wolno jeździć. Bardzo mi się to podoba, nie życzę sobie jeździć w towarzystwie nawalonych misiów.
-
Nartowanie Krzyśka, Natalii (alias Leosia) i Rafała
Maciej S replied to KrzysiekK's topic in Nauka jazdy
To trzeba przeanalizować Twoją jazdę na tym stromym co to się rozpędzasz i wtedy będzie można wyciągnąć wnioski. Górka pokaże czy technika skuteczna a tak mamy choreografię bez pewnych istotnych elementów. bez których to elementów dajesz radę bo płasko, dajesz radę to nie trzeba Ci nic więcej i nie będzie postępu. -
Gdzie pojawiają się informacje o takich zawodach, kiedyś były na Żarze. Chyba Leszna nie zaproszono??? Wprawdzie z zasady nie startuje w zawodach narciarskich( staram się ładnie a nie szybko) ani szybowcowych ( staram się przyjemnie ale bez ryzyka) ale może ???
-
Nartowanie Krzyśka, Natalii (alias Leosia) i Rafała
Maciej S replied to KrzysiekK's topic in Nauka jazdy
Jak chcecie pokazać śmig to radzę wybrać większe pochylenie, tak aby konieczność kontroli prędkości śmigowym sposobem wymusiła charakterystyczne dla śmigu elementy. Inaczej wychodzi to takie wymuszone, ewolucja dla ewolucji a nie jazda adekwatna do terenu. Doskonalcie śmig na większym pochyleniu. -
Nartowanie Krzyśka, Natalii (alias Leosia) i Rafała
Maciej S replied to KrzysiekK's topic in Nauka jazdy
Życzę wszystkim forumowiczom, żeby potrafili w tak zamierzenie różnorodny sposób realizować przejście ze skrętu w skręt i prowadzić narty. -
A ja nie widzę rotacji: rotacja jest wtedy, kiedy rotacja barków albo bioder wyprzedza rotacje nóg. Ja widzę utrzymywanie pozycji frontalnej w celu zapewnienia wystarczającej angulacji kolan. Na filmach Psmoka widziałem to samo. Dalej jazda bez tej pozycji frontalnej jazda w kontrze. Kontra przekłada się na szuranie.
-
Uruchomieni krawędzi: narta zawsze jakoś tam słuch krawędzi ( nawet jak jechać na płaskiej narcie na wprost to zaczyna myszkować) ale jazda karwingowa na czystek krawędzi zaczyna się kiedy jesteśmy ją w stanie obciążyć w pozycji angulacji kolanami lub trudniej biodrem. Uruchomienie krawędzi wymaga zgięcia kolna a NW z uniesieniem tułowia jest działanie w przeciwnym. Zobacz na filmie jak długo narty jadą uślizgiem a kiedy zaczyna się praca krawędzi. Jeszcze jedno na filmie prawidłowo użyto określenia skręt długi tj. wg. krawędzi i skręt krótki to jest z uślizgiem ( śmigiem)
-
Odciążenie służy temu aby wykonać rotację narty, czyli wykonać przejście do kolejnego skrętu tworząc kąt prowadzący nowego skrętu. Robimy to rotacją nóg lub/i momentem od kija. Takie przejście to pewnie 90% tego co widać na stoku. Są trzy rodzaje odciążeń: aktywne w górę lub w dół lub bierne wywołane terenem, górką też w dół. Określenia kompensacja nie używam i nigdy nie mówię o potrzebie utrzymania stałego nacisku na narty. Podobno kompensację wymyślił Ogorzałek. Określenie skręt cięty rozumiem jaki skręt prowadzony na krawędzi a jak wykonano przejście to zupełnie inna sprawa. Myślę, że warto rozdzielić te dwie fazy" przejście i prowadzenie skrętu. Skupiałem się na przejściu i wyższości odciążenia w dół ( czyli NW zdecydowanie nie) bo możemy użyć krawędzi a nie budować tę krawędź dopiero w fazie prowadzenia skrętu. Zobacz na tym filmie jak wygląda NW, jaka jest efektywność przejścia i kiedy narty zaczynają jechać efektywnym skrętem po uruchomieniu krawędzi. Takiej jazdy są nauczani poczatkujący ( na narcie o promieniu 12m ). Skutecznie wyłączają krawędź w fazie przejścia, potem i tak nie wejdą na czystą krawędź, bo nikt im tego nie pokazał a zalecenia " "pogłębiaj układ dośrodkowy" i obniżanej pozycje nie rozumieją.
-
W wejściu na krawędź najbardziej pomaga: użycie tych krawędzi już w fazie przejścia czyli nie jedz NW tylko WN. Taki szczegół 🙂 Wyprostowana sylwetka w fazie przejścia oznacza wyprostowane kolano i wtedy jedyna co możesz zrobić to rotacja nogi ale włożyć kolan się nie da. W dodatku jak noga wyprostowana to pracują rotatory a jak ją zgiąć to przywodziciele. Przywodziciele mają więcej mocy. Zobacz jak mocno jest ugięta noga na filmach Smoka. Do tego trzeba dołożyć załamanie w biodrach.
-
Jechałeś najpierw utrzymując pozycję frontalną ( nie nazywajmy tego rotacją) a potem przeszedłeś na jazdę w kontrze. Raczej wszystko z pełną świadomością, że tak chcesz. Zauważyłeś, że pozycja frontalna pomaga we wejściu na krawędź, bo pomaga. Doskonale to widać na filmach Piotra.
-
Jeżeli używasz prawidła 0,5 bez ruszania ślizgu to pewnie i tak podnosisz krawędź tworząc tz off-set.
-
Wystarczy zaopatrzyć się w regulowane kije. Co innego instruktorka a co innego jazda na tym wyższym poziomie. Jeśli pochylić się nad problemem to zdecydowanie wymaga to krótszego niż 125 cm kija. Jeżeli nie pochylimy się nad problemem i będziemy prezentować schemat : "kijek w śniegi, tułów wzwód, zewnętrza noga, kolana w przód" © MS. to kije 125 cm.
-
Pozwolę sobie podkreślić to zdanie Piotra. Powinno skłonić do przemyśleń jak doskonalić nasza technikę jazdy bo wyuczani jesteśmy NW czyli schematu ruchowego w którym przejście wykonujemy po podniesieniu sylwetki czyli na najdłuższej nodze (nawiązując do opisu Piotra). Podoba mi się określenie krótka noga bo istotne jest nie to jak wysoko jest nasz COM ale ugięcie nogi w kolanie.
-
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Pytanie: czy taka choreografia jest optymalna. A jakby tak najpierw wznios tułowi a potem kijkiem w śnieg ??? A może zrezygnować z tego podwyższenia sylwetki? Nie mam doświadczenia dydaktycznego i nie wykluczam, że inaczej się nie da, niestety.