Skocz do zawartości

COVID 19 raczej nie rozejdzie się po kościach


bodex4

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba było myśleć stawiając krzyżyk na karcie wyborczej. Kolejny neofita :D

 

Publicznie PRZEPRASZAM że na nich głosowałem i jeszcze wykłócałem się na tym forum. No cóż  :(  - za błędy trzeba płacić i to jeszcze przez 3 lata. A łudziłem się że przez Ziobrę i Gowina rozpieprzy się ten sejm ale koryta im było żal. 

Najważniejsze - mojej najbliższej rodziny głosów już nigdy nie dostaną. I walczę w swoim środowisku ale rodzice i siostra to niestety zakuty PISowski beton. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było myśleć stawiając krzyżyk na karcie wyborczej. Kolejny neofita :D

Niestety mam wrażenie pewnej bezalternatywności.Cała nadzieja w tym,że  zbuntowana tęczowa młodzież z Warszawy połączy siły ze zbuntowanymi włościanami futerkowymi i stworzy wspólną,spójną partię.Jeśli nawet nie lepiej,na pewno będzie weselej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca bym broniła lekarzy. Nie będę też wrzucać wszystkich lekarzy do jednego wora. Mam na myśli przychodnie. Dostać się na „państwową” wizytę nie ma szans, teleporadą chcą leczyć, najlepiej z domu. Natomiast ten sam lekarz prywatnie chętnie przyjmuje, robi zakupy w markecie wśród swoich pacjentów i nie ma problemu z kontaktem. Pytam: dlaczego tak jest?!


Pamiętaj, żeby nie wrzucać wszystkich do jednego worka i nie wierzyć w to, co przeczytasz, usłyszysz. Zadzwoniłem do przychodni. Po teleporadzie i wyjaśnieniu problemu lekarz rodzinny przyjął mnie na wizytę, o umówionej godzinie. Zainteresował się, zlecił potrzebne badania, do specjalisty trafiłem już z wynikami. Oczywiście specjalista już prywatnie, bo terminy za pół roku, ale tu się akurat nic nie zmieniło. Mam akurat teraz kilka wizyt w poradniach specjalistycznych i nie widzę specjalnej różnicy w funkcjonowaniu, poza maseczkami na twarzy. W szpitalach to już inna bajka, nie zazdroszczę personelowi, głównie medycznemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca bym broniła lekarzy. Nie będę też wrzucać wszystkich lekarzy do jednego wora. Mam na myśli przychodnie. Dostać się na „państwową” wizytę nie ma szans, teleporadą chcą leczyć, najlepiej z domu. Natomiast ten sam lekarz prywatnie chętnie przyjmuje, robi zakupy w markecie wśród swoich pacjentów i nie ma problemu z kontaktem. Pytam: dlaczego tak jest?!

Z moich doświadczeń wynika, że raczej pozamykano praktyki prywatne. Trudniej zamknąć te na NFZ. Wielu lekarzy woli przyjmować osobiście bo mają dość teleporad a nawet jak teleporady to wolą przyjść do poradni. Sprawa jest dyskusyjna: zarządzający poradnią ma do wyboru wysłać personel do domu niech leczą telefonicznie lub ryzykować, że ktoś złapie wirusa i sanepid zamknie wszystko. Jaka nie ma dokumentacji w chmurze to nie będzie nawet teleporad. Dokumentację medyczną w chmurze mają nieliczni.  Lepszy lekarz na telefon niż żaden. Dzisiaj u nas skończyła kwarantanne osoba z personelu medycznego, wymaz ujemny. Przedtem była w poradni a mogło pracować przez Skype z domu. Nie będzie kolejnych odesłanych na kwarantanne, czy chorych. Lekarz  robi zakupy, kto ma mu je zrobić?  Na wiosnę jeden z budynków był cały wyłączony przez wirusa. Wszyscy byli w domach: rejestracja po przekierowaniu numeru na domowe i personel medyczny, dokumentacja w chmurze i wszystko pracowało. Uzbrajam kolejne gabinety w zestawy do Skype: będzie tam siedział lekarz albo pacjent.

 

Problemem są opóźnienia w planowanych zabiegach, Ktoś tam nie dożyje na kardiologii, neurologi itd.  problemem jest dostępność Izby Przyjęć dla nie Covidowych pacjentów. 

Sytuacja jest trudna. Może być bardzo źle, decydenci przespali okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sytuacja jest trudna. Może być bardzo źle, decydenci przespali okazję.

 

Przeczytałem, że już praktycznie 100% miejsc na oiom-ach jest zajętych. Przez covidowców. Za chwilę zabraknie ich dla innych chorych. A przecież epidemia się rozwija. Czeka nas (czyli lekarzy) selekcja. SELEKCJA. 

Ale czas na wojnę ideologiczną (LGBT) był, na przekopy też i inne bzdety. Na dalszą rozwałkę. Kasa też była na wybory. Za te głupie 70 mln może by ze 100 miejsc na OIOm- ach (to nie to samo co respirator!) powstało, czyli kilkaset osób by nie umarło.

 

Niech miłośnicy porządków pisowskich się odezwą! Jakoś dziwnie przycichli.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nawet nie kwestia kasy. Dodrukowali by z 10 MLD zł i to by wystarczyło na nowe miejsca na OIOmach. Pewnie nawet nie odbiłoby się to znacznie na gospodarce. Złotówka już powinna spaść na dno, a jakoś się trzyma.

 

To raczej głupota, nieudolność lub bezmyślność. No chyba, że to celowe działanie by pozbyć się kosztownych seniorów. Tak, czy inaczej dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasin jest wyjątkowym draniem. Był czas na przeszkolenie personelu do obsługi respiratorów ( tych co zakupiono w wielkiej liczbie) ale nikt o tym nie pomyślał. Personel medyczny jest dziś na wagę złota a Sasin ma go w nosie. Kogo ustawi przy respiratorach ????Terytorialsów ???  Ja od dłuższego czasu usiłuje zdobyć szczepionki przeciw grypie dla ponad 30 osób personelu medycznego. Może coś dostaniemy z zasobów ministerialnych ( można jeszcze składać wnioski ) 

Prezydent miasta Poznania zdobył szczepionki dla poznańskich seniorów 60+. zaszczepi pewnie 5-7 tyś osób. Za darmo.  Dla personelu medycznego na razie nie ma szczepionek nawet odpłatnie. Ale wiadomo: emeryci to wyborcy a lekarze to konowały którym nie chce się przyjmować. 

Z ponad 30 osób personelu medycznego 1 osoba jest szczepiona. Lekarka dostała szczepionkę ale podała dziecku.

Co daje zaszczepienie przeciwko grypie w związku z covid ? Na covid nie pomoże, na grypę w sumie też średnio. Nigdy się nie szczepiłem na grypę, a miałem ją raz, w 1980 roku, nie dbam o siebie, chodzę z gołą głową i gołą szyją. Nie wiem jak można promować szczepionkę która nie dość, że jest nieskuteczna to jeszcze niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nawet nie kwestia kasy. Dodrukowali by z 10 MLD zł i to by wystarczyło na nowe miejsca na OIOmach. Pewnie nawet nie odbiłoby się to znacznie na gospodarce. Złotówka już powinna spaść na dno, a jakoś się trzyma.

 

To raczej głupota, nieudolność lub bezmyślność. No chyba, że to celowe działanie by pozbyć się kosztownych seniorów. Tak, czy inaczej dramat.

A te miejsca kto by obsługiwał ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieodparte wrażenie że jedynym prawdziwym wykładnikiem przebiegu epidemii jest niestety to o czym mówiliście wyżej - zajęte respiratory i miejsca na oiomach
Natomiast idącą obecnie w tysiące liczbą nowo zakażonych można sterować niemal do woli, zlecając testy w określonych grupach społecznych. Dopóki testy zlecał tylko sanepid to wyniki były wzorowe. Jak teraz w skierowaniach na testy zaczęli mieszać lekarze rodzinni to wyniki z wzorowych zaczęły stawać się coraz bardziej realne

1602499902_8prz2p_500.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam wrażenie pewnej bezalternatywności.Cała nadzieja w tym,że zbuntowana tęczowa młodzież z Warszawy połączy siły ze zbuntowanymi włościanami futerkowymi i stworzy wspólną,spójną partię.Jeśli nawet nie lepiej,na pewno będzie weselej...

Muszę się zgodzić, że brak sensownej alternatywy. Z dwojga złego chyba lepsza ta jawna tęczowa młodzież od tej zakonspirowanej w obozie władzy, co to niby przypadkiem chodzi do sklepów mięsnych dla lgbt w San Francisco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje zaszczepienie przeciwko grypie w związku z covid ? Na covid nie pomoże, na grypę w sumie też średnio. Nigdy się nie szczepiłem na grypę, a miałem ją raz, w 1980 roku, nie dbam o siebie, chodzę z gołą głową i gołą szyją. Nie wiem jak można promować szczepionkę która nie dość, że jest nieskuteczna to jeszcze niepotrzebna.

Też się nigdy nie szczepiłem. I moja siostra, lekarz-laryngolog też nie. Nawet podawała argumenty dlaczego się nie szczepi. Chorowałem na grypę w dorosłości tylko raz, średnio ciężko. Grypa to jednak coś znacznie gorszego niż zwykłe przeziębienie.

 

Ale tym razem sytuacja jest inna. Wiele symptomów grypy i Covidu jest podobnych. Jeśli wystąpią u zaszczepionego na grypę to można przyjąć, że prawdopodobnie jest to Covid. I o to tu chodzi, przynajmniej tak to zrozumiałem. Szybko ocenić czy to grypa czy Covid. I druga sprawa. Po przejściu grypy człek jest b. osłabiony i podatny na inne choroby, w tym Covid.

 

Nie szczepię się, ale coś robię by się obronić. Codzienny ruch na "świeżym" powietrzu (w cudzysłowie, bo w Krakowie nie ma ono wiele wspólnego ze świeżością) i zacząłem zażywać, po raz pierwszy w życiu, witaminę C i D3. Nie powinny zaszkodzić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś kto pracuej w szpitalu i wie jak w szpitalu obsługiwany jest respirator (choć spotkałem się z opiniami, że ważniejsze jest podawanie tlenu = może ktoś wie gdzie leży prawda?). Jakie są procedury itp.? Tylko prośba: nie, że mi się wydaje ale naprawdę wie - może nawet te procedury może przytoczyć? Wiem - trochę koncert życzeń - sorry ale ciekawość zwyciężyła.

Pytam bo dobrze byłoby dowiedzieć się (przynajmniej ja jestem ciekawy) np.:
1) Czy respiracja wymaga monitorowania pacjenta i jak często? Bo to może skutkować potrzebą zajęcia czasu lekarza i fizyczną obecnością?
2) Jak wygląda kwalifikacja do respiratora? Czy lekarz jest potrzebny? Czy może być zastąpiony kwestionariuszem w excelu (wiem wiem brutalne/nieludzkie bla bla bla ale często się da :-) )?
3) Czy możliwa jest "agregacja" tzn powiedzmy czy 1 lekarz może nadzorować/monitorować 10 respiratorów/pacjentów, a może 50 (czynnik lokalizacja respiratorów)?
4) Czy od lekarza jest wymagana papierologia? Czy można przenieść ten obowiązek na "sekretarki" albo uprościć? Zmiany w prawie?
5) Jak wygląda odpowiedzialność (też prawna) za pacjenta... bo zakładam, że przy wzroście wydajności (patrz 3) może spaść jakość opieki/uwagi? I tu już matematyka/etyka: lepiej: a) 1:1 lub 1:10, a pozostali 49 lub 40 bez respiratora, czy B) lepiej 1:50 z gorszą jakością opieki. To ZP/rząd mogłaby pomóc zmieniając prawo... choć zakładam, że dopracowanie szczegółów może być trudne (ale może prawnicy dadzą rade :-) ).
6) Jak naprawdę wygląda sprawa z delegowaniami/skierowaniami do placówek bo jest szum informacyjny i cholera wie czy to tylko zasłanianie się cywilami/lekarzami czy problem jest:
"dane, zgodnie z którymi na Opolszczyźnie z 71 osób, które zostały w ubiegłą niedzielę skierowane do leczenia chorych z COVID-19, pracę podjęły trzy osoby”.
"Wojewoda mazowiecki wydał w tej sprawie 235 decyzji, z czego do pracy skutecznie skierowano 58 osób, w tym pracę podjęło 18 lekarzy."
o ochotnikach: "W ciągu całego okresu na ponad 30 tys. lekarzy miałem bodajże trzy albo cztery takie zgłoszenia"
z drugiej strony: odmawiamy bo skierowania wysyłane są np. do kobiet w ciąży.

Ps. Podpytam koleżanki (pracuje w szpitalu w Krakowie). Tylko nie wiem czy znajdzie dla mnie czas, bo z wypadu w góry zrezygnowała przez prace :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, że już praktycznie 100% miejsc na oiom-ach jest zajętych. Przez covidowców. Za chwilę zabraknie ich dla innych chorych. A przecież epidemia się rozwija. Czeka nas (czyli lekarzy) selekcja. SELEKCJA. 

Ale czas na wojnę ideologiczną (LGBT) był, na przekopy też i inne bzdety. Na dalszą rozwałkę. Kasa też była na wybory. Za te głupie 70 mln może by ze 100 miejsc na OIOm- ach (to nie to samo co respirator!) powstało, czyli kilkaset osób by nie umarło.

 

Niech miłośnicy porządków pisowskich się odezwą! Jakoś dziwnie przycichli.

 

Pozdro

Wiesiek

Odzywamy się,wcale nie przycichliśmy.Spora część z nas jest pragmatykami,a nie ideologami,co oznacza:1.Ocenianie stanu rzeczy na tle innych państw.2.Ocenianie stanu rzeczy jako części procesu ciągłego wieloletniego.3.Ocenianie szans lepszego rozwoju sytuacji w wypadku zarządzania bałaganem przez alternatywne siły i kadry.4.Rozdzielanie różnych warstw rzeczywistości,propagandy od meritum ,inercji rzeczywistości od intencji ludzi,emocji od rzeczowej analizy tego,co jest do wyboru itd...I wygląda,że za 3 lata pragmatyczny konserwatywny liberał jak ja,znowu nie będzie miał wyboru,patrząc na całość menażerii.Chyba,że duch jajcarza jednak we mnie zwycięży,i będę chciał zobaczyć wspólne rządy Zandberga z Bosakiem albo Biedronia z Bosakiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzywamy się,wcale nie przycichliśmy.Spora część z nas jest pragmatykami,a nie ideologami,co oznacza:1.Ocenianie stanu rzeczy na tle innych państw.2.Ocenianie stanu rzeczy jako części procesu ciągłego wieloletniego.3.Ocenianie szans lepszego rozwoju sytuacji w wypadku zarządzania bałaganem przez alternatywne siły i kadry.4.Rozdzielanie różnych warstw rzeczywistości,propagandy od meritum ,inercji rzeczywistości od intencji ludzi,emocji od rzeczowej analizy tego,co jest do wyboru itd...I wygląda,że za 3 lata pragmatyczny konserwatywny liberał jak ja,znowu nie będzie miał wyboru,patrząc na całość menażerii.Chyba,że duch jajcarza jednak we mnie zwycięży,i będę chciał zobaczyć wspólne rządy Zandberga z Bosakiem albo Biedronia z Bosakiem...

 

pragmatyczny, konserwatywny liberał za pis...

...litości

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając pis wybrałeś siłę antyliberalną i populistyczną (chyba że tak rozumiesz pragmatyzm) - stąd mój komentarz. A Twoje wybory to Twoja kalkulacja i Twoja odpowiedzialność. Nie mam, zamiaru Cię zwalniać z tego bólu.  

 

Pozdro

Wiesiek

Z antyliberalizmem gospodarczym bym się nie zgodził,te 500+ i 13 emerytury to skrajny liberalizm,wręcz libertarianizm.Masz kasę i daj państwu spokój.Egalitarne i powszechne świadczenia,podobnie jak egalitarne i powszechne są podatki pośrednie,główne źródło wpływów podatkowych w Polsce.Płacą biedni i bogaci,dostają biedni i bogaci.A kulturowy to już inna sprawa...Cały czas liczę na alternatywną ofertę,którą prostym emerytom z Podkarpacia zaoferują zamiast bojkotu Podkarpacia szlachetni idealiści z wielkich miast...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Cały czas liczę na alternatywną ofertę,którą prostym emerytom z Podkarpacia zaoferują zamiast bojkotu Podkarpacia szlachetni idealiści z wielkich miast...

 

Czytam to już 5x i próbuję zrozumieć o jaką ofertę Ci chodzi? Więcej kasy? Czy może lepszą służba zdrowia? A może czystsze środowisko? Może lepiej rozwijający się kraj? Lepsze otoczenie prawne?

 

Twoja wypowiedź brzmi trochę jak : mam do sprzedania głos - co mi zaoferujecie? Proponowałbym jednak więcej odpowiedzialności. I szersze spojrzenie.

 

pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...