Skocz do zawartości

Ku przestrodze


Chrońmy Rysie

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Lexi napisał:

Po cholere zwalasz ten śnieg?...skoro dach udźwignie takiego chłopa spacerującego po nim to ze śniegiem pewnie też da rade..

Może i da.  Kiedyś na ruinie ścian właściciel położył wieniec z dwóch belek. Na tym nowy dach. Krokwie są dość rzadko. Na nich deski z tartaku 3,5 cm, bez obróbki. Na tym papa. I ja ten dach, jak kupiłem tą ruinę uszlachetniałem. Kolejne papy, uszczelnienia, izolacja. Ostatnia warstwa, to bardzo porządne gonty bitumiczne. Precyzyjnie przez mnie przybijane, a wcześniej w Autocad dokładnie rozrysowane na komputerze. Weszło około 6000 specjalnych gwoździ. Wytrzymał wszystkie wiatry. Jedyne zagrożenie to ten modrzew, już obcinany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

Po cholere zwalasz ten śnieg?...skoro dach udźwignie takiego chłopa spacerującego po nim to ze śniegiem pewnie też da rade..

Zazwyczaj chodzi nie o to czy da radę. Krokwie drewniane wytrzymają spore przeciazenia, jednak dlugotrwale przeciazenie spowoduje trwale ugiecie, a to juz może byc juz klopotliwe w użytkowaniu... Poza tym ma padać deszcz, który nie spłynie z tego dachu a zamarznie wewnątrz śniegu. Kg do kilograma i może być nieciekawie. 

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 10:50, Kuba99 napisał:

Ratownicy są na etatach, a ochotników chyba nie zmuszają do wstąpienia do GOPR lub TOPR?🤔

Gdyby nie ochotnicy trzeba by było wydawać sporo więcej z budżetu nas wszystkich. Mamy to szczęście a ja twierdzę, że nie szczęście, że jedyne śmigło jakie lata to ten Sokół TOPR-u. U Słowaków na ich charakterystyczne śmigłowce do tego wynajęte mogę liczyć wszędzie. Kto i z jakiego koszyka przewala kasę nikogo nie obchodzi. Działa i już. Ciekawe co by było u nas gdyby zakupić kilka ratowniczych maszyn, zrobić z kilka baz i jak by to się spinało gdyby spora część lotów była z prostego powodu czyli po prostu lotniczej taksówki za darmochę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakos sie spina. Sara leciala smiglowcem z Pilska jedynie z powodu podejrzenia powaznego urazu.  Finalnie nic jej nie bylo. Mimo niepewnej sytuacji Gopr wezwal smiglowiec i nikt nie mial z tym problemu. Do powaznych przypadkow na stokach czesto lataja. Zdarza sie, ze w popularnym osrodku smiglo laduje kilka razy dziennie. O darmowych taksowkach nie slyszalem, chyba ze masz na mysli politykow.

Czy na Slowacji dziala to lepiej czy gorzej to nie wiem ale Ty raczej tez nie.

Watpie, ze zmiana sposobu finanowania spowoduje u nas poprawe. Rezulatem beda raczej ogromne dlugi sluzb rayowniczych i pojedynczych osob, ktorym firmy nie wyplacily odszkodowania.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpłatność za akcję ratowniczą nie ma nic ( prawie) wspólnego z finansowaniem sluzb ratowniczych..... nie ma najmniejszych szans by sfinansować Gopr-y z należności za usługi ( bo to nie tylko ratownictwo), nawet przy powszechnym ubezpieczeniu poszkodowanych. 

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mig napisał:

Odpłatność za akcję ratowniczą nie ma nic ( prawie) wspólnego z finansowaniem sluzb ratowniczych..... nie ma najmniejszych szans by sfinansować Gopr-y z należności za usługi ( bo to nie tylko ratownictwo), nawet przy powszechnym ubezpieczeniu poszkodowanych. 

Ale przepraszam. Odprowadziłem 9% dochodu przed opodatkowaniem na składkę zdrowotną w 2022. Chcecie mi powiedzieć że jacyś złodzieje z obecnego rządu wykorzystają ją na coś zupełnie innego? Skandal!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kubis napisał:

Ale przepraszam. Odprowadziłem 9% dochodu przed opodatkowaniem na składkę zdrowotną w 2022. Chcecie mi powiedzieć że jacyś złodzieje z obecnego rządu wykorzystają ją na coś zupełnie innego? Skandal!

A jesteś chory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mig napisał:

A jesteś chory?

Jestem. I żeby dostać się do ortopedy zanim palec sam się krzywo zrośnie musiałem iść prywatnie. Potem nasłuchałem się w szpitalu dlaczego sobie na operację nie poszedłem prywatnie skoro nie skorzystałem z ich przychodni na NFZ. Mieli w d... problem, bo ich problemem jest czy im wpadnie kasa za usługę czy nie. A ja wiedząc ile tysięcy (i to nie pojedynczych) wpłaciłem na składkę zdrowotną byłem wk... że muszę tego wszystkiego słuchać i że muszę kombinować i płacić prywatnie, żeby rozwiązać problem.

Jak poszedłem kupić ortezę refundowaną do 250 zł, którą normalnie kosztuje 150zł, to w sklepie który refunduje cena jest... 250zł. Kolejna kasa wyj... przez państwo w błoto.

A potem dyskusje z kogo jeszcze kasę ściągnąć. Ja wam powiem. Z decydentów.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mig napisał:

Zwykle na wqurw pomaga uświadomienie sobie, że skladka zdrowotna to zwykly podatek o trochę innej nazwie..... ;-).

Zdrowiej szybko!

Ja to wiem, tylko sposób w jaki obecni decydenci rozp... to państwo jest zatrważający. Wszystko na głowie.

A my rozważamy drobne miliony złotych na funkcjonowanie służb górskich. A kogo to obchodzi... Ważne że kasa była na wybory organizowane przez pocztę polską

 😉 Dobra, już nie przynudzam... 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kubis napisał:

Ja to wiem, tylko sposób w jaki obecni decydenci rozp... to państwo jest zatrważający. Wszystko na głowie.

A my rozważamy drobne miliony złotych na funkcjonowanie służb górskich. A kogo to obchodzi... Ważne że kasa była na wybory organizowane przez pocztę polską

 😉 Dobra, już nie przynudzam... 🙂

Fakt. Sasinowe 70 baniek okazuje się jakimiś drobnymi przy obecnych wałkach. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Spiochu napisał:

Za to rząd bardzo wspiera naukę.

Ostatnio głośno było o zarobkach w Polskiej Akademii Nauk. Dla biologa molekularnego z doktoratem, szeregiem publikacji i wieloletnim doświadczeniem oferowano 4000 brutto.

Tyle to powinien dostawać co drugi dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kubis napisał:

Tyle to powinien dostawać co drugi dzień...

Przerażające jest to, że to nie był żart ani pomyłka.  Przeciętne zarobki w nauce są bardzo niskie.

W stanach pewnie tyle wynosi dniówka na podobnych stanowiskach.

Edytowane przez Spiochu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Spiochu napisał:

Przerażające jest to, że to nie był żart ani pomyłka.  Przeciętne zarobki w nauce są bardzo niskie.

W stanach pewnie tyle wynosi dniówka na podobnych stanowiskach.

Nauka nie za bardzo jest nam potrzebna. U nas potrzebna jest siła robocza do produkcji i montażu elementów zaprojektowanych w innych miejscach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, brachol napisał:

Nauka nie za bardzo jest nam potrzebna. U nas potrzebna jest siła robocza do produkcji i montażu elementów zaprojektowanych w innych miejscach. 

I w tym właśnie problem.

Projektowanie części też jest nas, ale newiele to zmienia bo własność dalej jest zachodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...