Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Plus80 napisał:

No to znalazłem ten film z "tygrysami". Byłem na dobrej drodze. Ale potem zacząłem eksperymenty od narty wewnętrznej na Code. Teraz wracam to tej jazdy, co na filmie, tylko starszy o jakieś piętnaście lat. Na tym samym stoku. lluzja, zapewnie.  Ale co mi szkodzi. Zrobi mi żona może w środku zimy film. W tym samym miejscu. Zobaczę ile jeszcze zostało mi po covidzie powietrza w płucach.

 

G na Mosornym.mpg

Musisz wczytać na YouTube i dać link. Wówczas najpewniej zadziała filmik.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gabrik napisał:

Musisz wczytać na YouTube i dać link.   ...

 

To jak przepis na zupę - w każdym jest "weź wywar", z tym że nic o robieniu wywaru. 🙂

Dobrze byłoby mieć wcześniej założone własne konto na YouTube .

Słoneczko i śnieg za oknem prowokują do żartów.

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mlodzio napisał:

 

To jak przepis na zupę - w każdym jest "weź wywar", z tym że nic o robieniu wywaru. 🙂

Dobrze byłoby mieć wcześniej założone własne konto na YouTube .

Słoneczko i śnieg za oknem prowokują do żartów.

 

 

Jeżeli ktoś ma konto Google, to ma też na YouTube po akceptacji regulaminu, dodawanie filmów jest proste, jest przycisk dodaj film, a potem prowadzi już za rączkę i na końcu jest link do wklejenia na forum. Film może być tylko dla osób z linkiem, np. tylko dla forumowiczów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogąc załączyć filmów o separacji, angulacji i kompensacji, załączam zdjęcia, gdzie najcześciej to  uparcie ćwiczę . Dzisiaj też to robiłem.

Pierwsze zdjęcie to moja ulubiona ścianka.  Końcowa, po rozgrzewce i zmęczeniu wyżej. Tu wszystkie te trzy elementy sprawiają mi najwięcej problemów. Ale daję radę. Co prawda, jest to dalekie od prawdziwego slalomisty, ale rzadko są tu lepsi. Zawodników, nawet  niewielkim wzrostem nie liczę. To inna kategoria narciarzy.

Moje selfi, może wystarczy jak nie widać filmów z moją jazdą.  To maskowanie było związane z pogodą.

Jedziemy teraz w górę wyciągiem. Treść zdjęć jest jasna. Niestety słoneczko, nawet na chwilkę nie oświeciło stoku.

Ten poważny obiekt na szczycie, to wieża widokowa. Robi wrażenie, choć widoki z samej wieży i z pod wieży nie będą się zbytnio różnić.  Pieniądze nie są całkiem zmarnowane.  Specjaliści od wież mieli pracę.

Stojąc przed wieżą spoglądam na znany mi stok. Tu też ćwiczę to samo, co na dole. Ale tu ćwiczą przyszłe mistrzynie i mistrzowie Polski. Dzisiaj też ćwiczyli.  Genialne dzieciaki. Zapychają ile się dało. Kiedyś na forum było dyskusja, czy znanemu bardzo slalomiście, z sukcesami, dołoży taka malutka, dziesięcioletnia dziewczynka. Ja twiedziłem, że dołoży, on że nie. Sam parę razy spróbowałem, będąc w dobrej formie i widoczności na stoku, przejechać nie za daleko od tych tyczek. Po paru skrętach myślałem, że się zabiję.  Więc szybko rezygnowałem.

Wycięli drzewa z lewj strony. Dobrze. Stok tu jest wąski i należy go poszerzyć, by jakoś godzić mistrzów z amatorami.  Ale to się dopiero okaże, czy nie przypadkiem z powodu wieży. Te parę drzew zaciemniało by niektórym widok na Królową Beskidów.

Mos1.jpg

Mos2.jpg

Mos3.jpg

Mos4.jpg

Mos5.jpg

Mos6.jpg

Mos7.jpg

Mos8.jpg

Mos9.jpg

Mos10.jpg

Mos11.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A czy może być lepszy bodziec niż takie zdjęcie zaśnieżonego stoku ze stojącym treningowym GSikiem. Widać, że śnieg świeży miękki, poddający się a jednocześnie trzymający, taki pod delikatną jazdę ale jak się walnie to nie boli?

To drugie od dołu zdjęcie uzmysłowiło mi, że czas na narty tak naprawdę.

Dzięki dla autora!!!

POzdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego filmu dla nikogo w zasadzie nic nie wyniknie. Ponieważ są to próby udowadniania sobie, że jeszcze mogę coś poprawić. Nie szybciej jeździć, szybciej skręcać(jeśli to były identyczne skręty, na identycznym stoku), jak dawniej. To już dobrze wiem, że  co roku są wolniejsze. I nic na to poradzę. Choć jak zacząłem bardziej w tym roku myśleć o wzmocnieniu dynamicznym nóg(rowerek stacjonarny ) to jest lepiej , tak mi się zdaje na początku sezonu. Myślę jeszcze wzmocnić nogi na rowerku. Wyższe obciążenie  i kadencja, na ostatnim stopniu. Zostaje mi jeszcze dwa stopnie, tzn. je przejazdę, ale kwestia kadencji 60, 70. Zobaczymy. Nie mam problemów ze stawami biodrowymi, kolanowymi. Nie mam problemów z sercem, ani płucami. B dobrze toleruję krótkie wysiłki. Jest pewien problem siły nóg, gdy stok się degraduje. Muszą być silne, by narty się nie "odrywały" na nierównościach,  gdy są one twarde.

Prawdę powiedziawszy, to ja pół wieku temu, gdy jeździłem  sporo na Kasprowym, to już wtedy zauważyłem, że żaden z jeżdżących tam instruktorów mi nic nie pomoże. Jeździłem szybciej i pewniej od nich. Nawet myślałem, żeby coś z jakiegoś trenera, by mnie na  jakichś "lekcjach" podciągnął, na tyczkach. Nie żeby konkurować z zawodnikami, na to byłem już absolutnie za stary. Ale żeby nie mieć konkurentów w amatorach. Ale to wymagałoby innego sprzętu, pieniędzy i tylko temu się trzeba poświęcić. Ale wtedy nie było takich, jak teraz "szkółek" dla amatorów.  No i nie miałem pieniążków. Nawet na lepszy sprzęt. Teraz trochę kasy, dużo czasu i  sprawny gość. Podszkolą byli zawodnicy. Kupuje sprzęt, gumę i jeździ po różnych amatorskich zawodach. Z tym, że nie jest tak łatwo. Jak połowa zawodników, to byli zawodnicy. Miałem też ochotę na skialpinizm. Narciarstwo wysokogórskie, tak nazywano wtedy ten kierunek.  Który się tak rozwinął. Strome stoki, żleby. Miałem pewne przygotowanie. Dobra jazda na nartach i  taternictwo. Ale znowu kasa, partnerzy, rodzina częściowo w odstawkę. Parę razy się tam zjechało w Tatrach. Ale to o wiele bardziej ryzykowne, niż stoki  przygotowywane i zabezpieczone.  

Wpakowałem się w parę lat temu w ślepą uliczkę. Po reklamach nart Code Voelka pomyślałem, by szybciej jeździć długimi łukami. Fajne długie trasy w Alpach, gdzie parę razy byłem. Jestem stary, nie dam rady już szybko skręcać krótkimi skrętami. Dać sobie spokój z taką jazdą. Gdy po 200, 300 metrach ciężko oddycham. I zacząłem eksperymenty z rozpoczynaniem skrętu od narty wewnętrznej przed linią spadku stoku i wyjście na tej narcie w górę. Częściowo zaprzepaściłem, to co już mi dobrze szło jeszcze na boazerii. Ale jest korzyść, jaką jest wpojony odruch podnoszenia narty wewnętrznej, gdy rozpoczyna się skręt. Dobry odruch. Wraciłem do slalomek, nabyłem komórki Dynastara. I ćwiczę skręty kompensacyjne, "avalement" Jouberta.  Ale długi skręt, na luzie, "wypoczynkowy" z wyprostem na wewnętrznej to też nie problem, gdy są dobre warunki. Ja zawsze dobrze jeździłem krótkimi skrętami, śmigiem. Amatorzy prawie tak nie jeżdżą. Skręty gigantowe to mi kiepsko szły. Bałem się tej szybkości, jaką się ma przy gigancie. To znaczy szybkości się nie boję. Ale tu jest szybkość na bramkach. Przy slalomie jest znacznie mniejsza.  No i nasze stoki są krótkie,  szybko się degradują. Dużo ludzi. Więc krótki skręt z boku daje frajdę.  Szybkość nart jest mniejsza, reakcje szybsze.  Ale  to też nie wystarcza  w tłumie!  Siebie jestem pewien!

Ja bardzo lubię narty. Nie chcę rozwijać pewnego tematu, ale narty dają mi taki bodziec("booster"), jak ...Panowie się domyślają. Panie być może też. Co ja mogę więcej pisać? Mam b dobre możliwości. Blisko fajne stoki.  Żona pasjonatka nart. Parę groszy się znajdzie. Więc się bawię  w udoskonalanie swojej jazdy, co zawsze się przekłada na wydłużanie lat  w aktywnej jeździe.  Nie mam komu swojej wiedzy przekazywać. Nie jestem instruktorem. Kuba(Dziadek Kuby) wyrósł. Jak był czas na naukę "to on już umie jeździć". Krótkie skręty, to on nie! Szerokie dechy i po krzakach z kolegą, to go bawi. Dobrze nie ma sprawy! Jazda po krzakach też jest fajna. No więc  ostatecznie się wyżywam na forach.  Co widać!

Edytowane przez Plus80
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Javelin Turns

Przez niektórych ćwiczenie uznawane jako "święty gral", panaceum na całe zło. Jeżeli masz problem z: A frame, X frame, pracą narty wewnętrznej, mylisz sylwetkę dośrodkową z dostokową (przecinek), nie umiesz kontr rotacji, zbyt mocno odciążasz nartę wewnętrzną, chcesz szybciej zmieniać krawędź/rotować stopy ćwicz Javelin Turns:

Ale czy aby na pewno???

1294650170_Javelinturns1.thumb.jpg.73842a42be1679d1a0d519e60937e78c.jpg

Bardzo ładny X, kapitalna sylwetka dośrodkowa, układ narty wewnętrznej ślicznie ciągnie do tyłu (piętka na ziemi dziób w powietrzu) , prawa ręka odciąża zewnętrzna nartę - i wszystko oszukane głową.

1305912536_Javelinturns2.thumb.jpg.266ab0a2b70cf23e4a7de40b627d2e30.jpg

A to już konsekwencja poprzedniego układu: sylwetka znacznie cofnięta, frontalne układ ciała zaakcentowany ruchem głowy i ustawieniem bioder, barków, dłoni w kącie 90 st do narty prowadzącej.

Wracam więc do pytania "czy aby na pewno". Odpowiedź ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - pot, krew, łzy - chłopaki kupujcie podpaski bo golenie winny krwawić - ćwiczyć w wersji prawidłowej. Tak zepsutego ćwiczenia dawno nie widziałem. Javelin Turs wg. mnie jest spokojnie na podium w zakresie trudności ćwiczeń - zapraszam do dyskusji.

Poniżej film z pokazem jak powinno wyglądać to ćwiczenie i jako komentarz dodam gościu jedzie na FIS GS

 https://www.youtube.com/watch?v=oIOmn5X3Bao

 

 

 

Edytowane przez Adam ..DUCH
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gabrik napisał:

Byłbym za filmem...potrzebuję pozytywnych bodźców.

Nie ma sprawy! Będzie film i będą bodźce. Tylko jak się ukaże, za co nie odpowiadam.

Można zacząć tak, gdy się ma cztery i pół roku. 

Można też później pod pięćdziesiątkę, jak znajdę film to w następnym poście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Plus80 napisał:

Nie ma sprawy! Będzie film i będą bodźce. Tylko jak się ukaże, za co nie odpowiadam.

Można zacząć tak, gdy się ma cztery i pół roku. 

Można też później pod pięćdziesiątkę, jak znajdę film to w następnym poście. 

Kuba_Kon1.MPG

Kurcze.....załóż prywatne konto na YT będzie o wiele prościej......zwłaszcza że czekam niecierpliwie na te filmy.....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam ..DUCH napisał:

Javelin Turns

Przez niektórych ćwiczenie uznawane jako "święty gral", panaceum na całe zło. Jeżeli masz problem z: A frame, X frame, pracą narty wewnętrznej, mylisz sylwetkę dośrodkową z dostokową (przecinek), nie umiesz kontr rotacji, zbyt mocno odciążasz nartę wewnętrzną, chcesz szybciej zmieniać krawędź/rotować stopy ćwicz Javelin Turns:

Ale czy aby na pewno???

1294650170_Javelinturns1.thumb.jpg.73842a42be1679d1a0d519e60937e78c.jpg

Bardzo ładny X, kapitalna sylwetka dośrodkowa, układ narty wewnętrznej ślicznie ciągnie do tyłu (piętka na ziemi dziób w powietrzu) , prawa ręka odciąża zewnętrzna nartę - i wszystko oszukane głową.

1305912536_Javelinturns2.thumb.jpg.266ab0a2b70cf23e4a7de40b627d2e30.jpg

A to już konsekwencja poprzedniego układu: sylwetka znacznie cofnięta, frontalne układ ciała zaakcentowany ruchem głowy i ustawieniem bioder, barków, dłoni w kącie 90 st do narty prowadzącej.

Wracam więc do pytania "czy aby na pewno". Odpowiedź ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - pot, krew, łzy - chłopaki kupujcie podpaski bo golenie winny krwawić - ćwiczyć w wersji prawidłowej. Tak zepsutego ćwiczenia dawno nie widziałem. Javelin Turs wg. mnie jest spokojnie na podium w zakresie trudności ćwiczeń - zapraszam do dyskusji.

Poniżej film z pokazem jak powinno wyglądać to ćwiczenie i jako komentarz dodam gościu jedzie na FIS GS

 https://www.youtube.com/watch?v=oIOmn5X3Bao

 

 

 

No i buty porozpinać 🙂

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mig napisał:

Serio,  tylko pierwsze dwie klamry zamknac luzno, bo zahaczysz nartą ;-))

Można też założyć buty klamrami do wewnątrz, wtedy trzeba obowiązkowo zapiąć 🙂 , mówię z autopsji, spotkałem chłopa na wyciągu w kolejce do orczyka, patrzę i nie wierzę - buty na lewo założone, toteż chciałem pomóc i mówię, "Ma Pan buty na lewo założone" - odpowiedź "I co z tego?". Wymiękłem. Dobrze, że chłopina nie założył tył do przodu, bo to był by chyba hit roku !

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam ..DUCH napisał:

Kurcze.....załóż prywatne konto na YT będzie o wiele prościej......zwłaszcza że czekam niecierpliwie na te filmy.....

Miałem, ale dawno. To za dużo kłopotu. Zresztą nie za bardzo już mam ochotę udostępniać coś z komputera na szerszą skalę. Na YT musi być ściągnięte z mojego dysku i zapisane na ich serwerze. Inaczej te filmy nie pójdą.  Skiforum nie rejestruje filmów, tylko po co ściąga? A trwa to zapisanie u nich.  Przesyłanie z mojego dysku 30 MB przy jakiejś szybkości przesyłu(np. 1 MB/s) trwa.  Trwa, to widzę. Został przesłany plik filmu, to gdzie on jest?  Dostaję głupi komunikat, że nie można zlokalizować źródła. Żródło jest na serwerze, gdzie jest forum?  Plik poszedł.

Po co Ci te filmy? One nic nie wniosą dla nauki dla innych.  Tylko przedstawiają pewien stan. Stan jak jeździł czterolatek. Stan, jak jeździła parę lat jego babcia, gdzieś ze sześć, siedem lat temu, gdy szła na emeryturę. Babcia, która stanęła pierwszy raz na nartach w wieku 48 lat.  

Chciałem koledze Gabrikowi podesłać do wzmocnienia ducha. Dla niego osobiście, gdy ma kilkadziesiąt lat. Dla jego dzieci, jeśli chce by były dobrymi narciarzami.  Tylko tyle! Jak on to zrealizuje, to jego sprawa. Nie jest to łatwe, w żaden sposób.  Może zacznie od częstrzych kontaktów z Tobą. To byłaby dobra droga.  I to mu poklecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mig napisał:

Fajnie sie czyta, pisz. Dawaj też znac p swoich wyjazdach narciarskich, moze uda sie dopasować. 

Ja będę głównie jeździł w tym sezonie na Mosornym. I wyłącznie w dni robocze. Śnieg powinien być do końca marca.  Może później też parę razy w  dni robocze na Skrzyczne. I tylko na FIS, do Jaworzyny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...