Jump to content

Chertan

Members
 • Posts

  876
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Chertan

 1. Mi się wydaje sensowny, ale się nie znam. Brak kontraktu to skandal, no i ów problem z metanem, wystawia złą laurkę tym przy korycie. Oni potrafią tylko kasę drukować, gorzej z podejmowaniem fachowych decyzji.
 2. "Sojusz" w UE jest rozjechany od lat, wielu przywódców trzeba wręcz było zmuszać do przyznania się do błędów w postrzeganiu Putina, mają niestety krótką pamięć. To pewnie amerykańskie naciski zmieniły te kilka miesięcy temu nastawienie. A jak to w nieszczęsnej polityce, wiatr wieje z różnych stron, a ruscy też pewnie nie próżnują w swoich akcjach specjalnych w poszczególnych krajach. A ponieważ sondaże ponad wszystko, to łatwo kierować w ten sposób polityką. Krótkowzroczne to jest niestety.
 3. Ad "Siergiej Ławrow spotkał się w Rijadzie ze swoim saudyjskim odpowiednikiem księciem Faisalem bin Farhanem Al Saudem. Jak informuje strona rosyjska, dyplomaci zachwalali współpracę w ramach OPEC+, co stoi w sprzeczności z pojawiającymi się na Zachodzie doniesieniami o rozważaniach na temat przyszłości Rosji w organizacji" Bo jak powszechnie wiadomo Sierioża to samą prawdę i tylko prawdę mówi i należy wierzyć we wszystko co ów "dżentelmen" powiada. Pożyjemy, zobaczymy. I niewątpliwie będzie to rentowne dla wszystkich stron 🤦‍♂️. Przecież cała zabawa jest na rękę Arabom, kasa płynie. Jeżeli im ruskie będą chcieli sprzedać, to na pewno nie za cenę rynkową. Więc może i Arabowie zarobią, ruscy zdecydowanie mniej, albo wcale.
 4. To wygląda na klasyczne MTB, podjazd pod Wielki Rogacz, główny podjazd to segment opisany na Strava jako Rytro-Żłobki szuter, średnio 8,1% na ponad 8 km, na zdjęciu na Komoot widoczny fragment trasy to bita droga leśna. Z tych całych 228 km pół to zjazdy, zatem samego podjazdu jest pewnie te 114 km. Więc raczej jak piszesz to bliżej śmierci z zajechania. Według doniesień medialnych cały ultra Sudovia to niecałe 5000 m przewyższeń (https://dlugidystansrowerem.pl/event/sudovia-gravel/), jeżeli 3700 w jednym dniu to ładny wynik, chociaż jest tu pewna niezgodnosć z danymi etapowymi, aczkolwiek jechaliście po prostu ile się dało w jednym dniu, a nie etapami; na pewno mocno czuć w nogach.
 5. Co do różnych szaleństw rowerowych, to jazdy dystansowe to się da przy przyzwoitym przygotowaniu. Natomiast obserwuję sobie człowieka z Krakowa (fajne traski można wyczaić) i ostatnio rozwalił mnie tzw. everestingiem czyli wjechaniem w górę co najmniej wysokości tej góry w jednym dniu. Bez wspomagania, nawiązując do dyskusji w innym wątku. Nie wyobrażam sobie. Kiedyś wjechaliśmy prawie 2700 m w górę (4 podjazdy) i było czuć. Chociaż jeszcze para była. Ale 9200 to masakra https://www.strava.com/activities/7217899747
 6. O widzę, że i epitet się odpowiedni pojawił. Podstawą czego? Mi nie robi różnicy, czy tysiące czy miliony ludzi było mordowanych z definicją ludobójstwa, czy bez. Cierpieli tak samo. Lepiej się czujesz, gdy zgładzi ktoś million bez kategorii ludobójstwa? Bardziej go usprawiedliwiasz? A jeszcze sowietów przywołujesz, którzy wiadomo, są arbitrem taktu i grzeczności w postępowaniu z ludźmi?
 7. @Adam ..DUCH Adamie, bardzo prozaicko i filozoficznie to ująłeś.
 8. @Authorrr A robi ci różnicę gdy ktoś zamorduje kilkadziesiąt tysięcy zgodnie z definicją ludobójstwa czy niezgodnie? Bo ona dotyczy motywów (z głowy piszę), a nie sposobu zabijania, czy liczb.
 9. @AuthorrrTylko co to udowadnia? Bo tak wszyscy na świecie są strasznie chętni do przypominania swoich zbrodni, Bereza, Jedwabne i inne pogromy, pogrom Lwowski, zbrodnie podziemia i to zarówno niepodległościowego jak i komunistycznego, żeby z naszej strony (również na terytorium obecnej Ukrainy; a nawet zdarzało się bestialskie mordowanie, co prawda na znacznie mniejszą skalę niż ze strony UPA, ale było https://www.apokryfruski.org/historia/bazy-danych/mordy-na-ludnosci-ukrainskiej-1944-1947/), bombardowania Niemiec (rzeźnik Harris ma pomnik), obozy Burów, obozy Japończyków w USA czy atomówka w Japonii (ruskich nawet nie wspominam, bo robili same zbrodnie). Zbrodni na Wołyniu zaprzeczają tylko ignoranci albo celowo manipulujący, tak samo jak Holocaustowi, Wielkiemu Głodowi, historycy mają pełną świadomość i na ogół nie milczą, co najwyżej wymyślają usprawiedliwienia. Ludzie gówno wiedzą, bo mają to gdzieś, zamiast czytać chociażby portale internetowe to wolą sobie Eurowizję albo inne tasiemce serialowe oglądać. Milczą politycy z różnych znanych im celów i od nich możemy domagać się przeproszenia, zobaczymy, czy będą mieli jaja, bo w walce o głosy różne dziwne rzeczy się robi. Czytam aktualnie "Na ciężkim kacu" o tym jak Putin odtwarzał "mocną Rosję", sporo rzeczy się powtarza, ale zawsze coś nowego. Spojrzenie człowieka zachodu. Ot tak, żeby sobie we łbie wytłumaczyć, dlaczego są jacy są, nie usprawiedliwić, ale ułożyć, zrozumieć. Dużo takich tekstów jest, akurat padło na ten.
 10. @Mitekwłaśnie o tym pisał, że jeżeli tak ich wysyłają, to myślą w kategoriach rewanżyzmu, tak jakby nie minęło już prawie 80 lat i zupełnie nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Z resztą Izrael nie ma z tym problemu, tylko co niektórzy organizatorzy wycieczek. I jest to beton, który nie zrozumie tłumaczenia, bo wie lepiej i robi po swojemu wbrew wszelkim argumentom. I beton tworzy beton, chyba, że przyjedzie i przejrzy na oczy. Zamykanie w bańkach ma się niestety w najlepsze. Bo wygodniej jest w niej pozostać, nie wymaga to wysiłku. A i kolegów się ma podobnych, poczucie wyższości, wtajemniczenia, to czego więcej trzeba do szczęścia?
 11. @Authorrr A gdzie ja napisałem o gloryfikowaniu, to tak a'propos twojego napomnienia o manipulacji. Wpis był o poparciu Putina i jego zbrodni, zrozumiałeś jak chciałeś i zmanipulowałeś odpowiednio. Każdy przejaw wsparcia działań sprzyjający Rosji przyczynia się pośrednio lub bezpośrednio do napływu do nich kasy, podziału między ludźmi, ba pewnie i państwami, rozpadu różnych struktur. Więc przez analogię do powyższej wypowiedzi, skoro są wpisy krytykujące działania mające osłabić Rosję, to pośrednio jest to poparcie dla zbrodni ruskich wojsk. Tak jak wypominanie Wołynia (skurwysyńskiej zbrodni) ma być przyczynkiem do braku poparcia dla broniącej się Ukrainy, dla ludzi, którzy ze zbrodnią wołyńską nie mają nic wspólnego. A i owszem, ogranicza to kompetencje parlamentu dając większą władzę Orbanowi. I czym się tu chwalić?
 12. Tam powyżej to chyba jakieś poplątanie następuje. Bo przecież czym innym jest wkurzanie się na przywileje Ukraińców w Polsce, na wzrost cen gazu czy paliwa, głupie zagrania Morawieckiego, czy innych "naczelników", a czym innym poparcie Putina i zbrodni jego wojsk. To są przecież SKRAJNIE ODMIENNE rzeczy! A czytając mam wrażenie, że albo rybki, albo akwarium. I to tak z obu wrażych stron. Podobnie, co to za argument, że skoro Amerykańce mogły bombardować, to Putin też może? Wkurw należy mieć na każdy przejaw braku szacunku dla życia czy wolności ludzi. Więc tak sobie czytam, żrę popcorn i zastanawiam się, po co padają różne argumenty, które nijak nie mają się do zasadności niszczenia ludzi na Ukrainie pod fałszywym płaszczykiem. Bo to wszystko dystraktory. A w naszym interesie jest nie mieć wojsk Putina pod naszymi granicami, a jeżeli gdzieś mają być, to na jak najmniejszej długości. Tym bardziej, że mamy chujową armię, z którą długo nie będzie się dało wiele sensownego zrobić.
 13. Gdzieś tam w czeluściach dyskusji padło, że Ukraina wciska kit z wysiewem, że to tylko 3% mniej, a reszta to propaganda. Proponuję posłuchać ostatniego raportu Rosiaka w tym temacie (łatwo wyguglać). Z resztą pokrywa się to z innymi informacjami. Niestety dobrze nie jest. Problem ze zbożem może dotknąć wiele krajów.
 14. Tak @grimson, logiki się po nas nie spodziewaj. Bo widać logika to głaskać Putina jak Schroeder czy Merkel lub inna LePen czy Orban, uzależniać się od nich coraz bardziej jak to robili Niemcy, wypisać się z Unii czy NATO, do rozpadu których Putin dąży i czekać aż u nas łaskawie znajdzie element nacjonalistyczny i faszystowski po zajęciu Ukrainy i Białorusi. Wtedy zapanuje powszechna radość i zgoda, jak już kiedyś bywało za Układu Warszawskiego.
 15. A nawet dalej, powinni sami wykończyć swój nacjonalistyczno-faszystowski element i w dowód wdzięczności przekazać ruskim NATOwskie uzbrojenie i elektronikę, jeszcze bardziej na złość Bidenowi! Wtedy Putler ich pogłaska po główce i powie "dobre pieski", nie szczekają tak jak NATO. I poda łapkę papieżowi.
 16. Chertan

  Pasje

  Żadna nie pachnie, albo mam przytępiony węch.
 17. Chertan

  Pasje

  Ja mam ostatnio zajawkę na rośliny owadożerne. Wygląd świetny, aczkolwiek po zimowaniu pułapki muchołówek jeszcze mizerne. Jest co robić, trzeba łapać deszczówkę, trzymać rośliny praktycznie w wodzie, dbać o światło, zimować. To ostatnie niestety zabiło kapturnice (wyschły), nowych będę musiał bardziej pilnować.
 18. Nie weryfikując dokładnie wklejam pierwszy lepszy link z sensownymi liczbami, który dokładnie pokazuje skąd biorą i skąd jeszcze mogą. https://energia.rp.pl/gaz/art35645861-gazprom-odwraca-sie-na-wschod-chinczycy-robia-dobry-interes. I widzę, że powtarza się tow innych źródłach Więc ten ruski gaz to margines. A wezmą od ruskich wtedy, gdy im się to będzie opłacać finansowo (co dla Rosji będzie na pewno mniej opłacalne) lub politycznie. A to ostatnie już wymaga rozważenia czy wchodzić teraz w konflikt z USA. Co do pozostałych Twoich prognoz to całkiem niedługo się przekonamy, jak sobie radę dadzą. Potencjał dywersyfikacji w Europie jest całkiem spory. Jeżeli Wojczal pisze dobrze, to również z uniezależnieniem od ruskiej ropy nie jest tak źle. A rola Polski w tym i jakaś jest (Nafport). Amerykańce jakiś tam interes na tym ubiją, to jasne. Jakoś mi tym bardziej po drodze niż z głaskaniem Putina dalej po dupie.
 19. Chiny nie wezmą ot tak. Mają do ugrania wielki interes. Indie wezmą, ale za niższą kasę. Więc strumień się zmniejsza. Władza sobie dać radę. Ludziom będzie gorzej, ale nie takie rzeczy przeżyli. Też się obawiam rozmów pod stołem. No cóż, małe kurczaki jesteśmy. A przytakując tu Adamowi, to dupa ze mnie, a nie geopolityk. Se mogę pogdybać, ale gówno tam wiem.
 20. Samo sedno, podpisuję się widłami.
 21. Wydaje mi się, że łapiemy. W ujęciu globalnym chodzi o walkę o interesy USA, Chin i Rosji, Putin świetnie rozgrywał te szachy od dwudziestu lat. Ino mu końcówka wyszła nie tak jak chciał. Ukraina jest zastępczym polem walki dla USA, ale nie dla Rosji, która ponosi realne straty wojskowe i gospodarcze. Choć bardziej realny byłby atak na NATO. Jeżeli nieźle pójdzie, to te zasoby naturalne ruskich na nic się nie przydadzą, bo inni będą mało chętni, żeby je kupować. Sporo polityków w Europie jest wkurwionych, że dało się putlerowi wycyckać, więc tym bardziej się odgrywają. Póki społeczeństwo na to pozwala. A zbrodnie w Ukrainie właśnie to umożliwiają.
 22. Linki do czego? Bo generalnie jako kumaty człowiek wszystko jesteś w stanie znaleźć, pytanie tylko co przeczytasz czy obejrzysz i jakie argumenty znajdziesz, żeby w coś wierzyć lub nie.
 23. Adamie, wystarczyłoby, ale samo wykształcenie to za mało, książek ogrom Polaków nie czyta, a jeszcze mniej chodzi do teatru. Więc to moim zdaniem myślenie życzeniowe. Stosunki rodzinne czy sąsiedzkie całkiem często tę bańkę nakręcają, bo jak ktoś nie pasuje do bańki, to się z nim nie spotykamy. Więc tu jestem pesymistą. No jak to? A te wszystkie przekazy o bombardowaniu siebie samych przez Ukraińców, niszczeniu swoich infrastruktur, mordowaniu własnych obywateli, które można pooglądać w ruskiej machinie propagandowej to nic? Stawianiu znaku równowagi między doniesieniami ukraińskimi i ruskimi mówię nie. Tu przytaknę Wieśkowi, że Ukraińcy robią świetną robotę propagandową. Nie można jednak równo traktować propagandy ukraińskiej opartej na wybiórczym pokazywaniu wydarzeń i ruskiej, która jest z gruntu fałszywa.
 24. Wiesław, rozumieć proces to nie znaczy go usprawiedliwić, podobnie jak z innymi bandytami. Karać i tyle, a w przypadku ruskich łoić ile się da. A rozumienie może pozwalać wyciągać wnioski na przyszłość.
 25. A jeszcze w temacie zmiany podejścia do Rosjan, ludu. Poglądy się zmieniają zależnie od dostępnej wiedzy. Teraz dopiero ludzie są bombardowani informacją o poglądach Rosjan właśnie na temat wojny. Dziwne by było, gdyby poglądów nie zmienili. Żyjemy w bańkach informacyjnych i ciężko z nich bez wysiłku wyjść. Bo wszystko na około w tych bańkach umacnia. W tej chwili wskakujemy z jednej w inną i się w niej umacniamy. I tak bez końca. Jest fajny wpis na FB na profilu Doniesienia z putinowskiej polski o autorytaryźmie informacyjnym. Działa on w każdej działce wiedzy, zależnie od dostępu do mediów. Mądrze zebrane do kupy.
×
×
 • Create New...