Skocz do zawartości

gogle fotochromatyczne czy wymienna szybka?


Rekomendowane odpowiedzi

jak to jest z tym fotochromatycznym szklem? Faktycznie dziala przy kazdej pogodzie?

Jade w piatek do Serfaus czyli raczej wyzej niz nizej. 

W zeszlym roku zgubilem w polowie wyjazdu i kupilem jakis badziew za 20E w intersporcie. W pochmurny dzien daja rade ale przy lampie jest juz slabo.

Edytowane przez Clip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nie poleca takich gogli, głównie z powodu tego, że wolno reagują przy przejeździe z jasnego miejsca do do cienia. Chociaż ja używałem (nadal są w szufladzie) i jakoś problemów nie zauważałem. Pewnie to zależy od osobniczej tolerancji na niedoskonałości 😉 Dzisiaj pewnie też bym był bardziej krytyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia opcja to dwie pary gogli. Ja tak mam.

Na zmienne warunki oraz słońce - S2 jak proponuje Chertan i powinno być ok.

Natomiast warto mieć dodatkowo jasne gogle na jazdę w pochmurne dni i przy sztucznym oświetleniu.

Edytowane przez Harnaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno na oko określić co to masz, ale prędzej S2.

S1-S2-S3 to są jakieś zakresy. Ja mam gogle Prizm Persimmon i to są najjaśniejsze S2 z Oakley - dla większości osób pewnie za jasne na wysokie Alpy.

https://www.sportrx.com/blog/oakley-prizm-snow-lenses-guide/

Najciemniejsze S2 z Oakley są 2x ciemniejsze (Snow Garnet), więc różnica jest duża. Kolejne Torch Iridium to tylko 2% różnicy w przepuszczalności światła, a to już S3. Ja bym nie kupił nic ciemniejszego niż Garnet lub Torch Iridium i to tylko na wysokie Alpy.

To kwestia indywidualna co kto potrzebuje. Ja ciemnych okularów używam tylko w wysokich górach, lub na śniegu, ale też raczej wysoko.

 

Edytowane przez Harnaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

no to jezeli to moga byc dwojki to tym bardziej wezme trojki.

teraz w grudniu na wyciagu jak swiecilo prosto w twarz to musialem zamykac oczy albo extremalnie mrużyć, a to bylo w porywach 1900m

 

Edytowane przez Clip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Clip napisał:

no to jezeli to moga byc dwojki to tym bardziej wezme trojki.

teraz w grudniu na wyciagu jak swiecilo prosto w twarz to musialem zamykac oczy albo extremalnie mrużyć, a to bylo w porywach 1900m

 

Chyba nie zrozumiałeś. Możesz mieć być bardzo jasne dwójki, więc ciemniejsze dwójki mogą już być dla ciebie dobre.

S3 też się różnią, zobacz tabelkę Oakley. Te najciemniejsze będą używalne tylko na ostrym słońcu w wysokich górach. Natomiast miałem S3 Torch Iridium i te nie są bardzo ciemne, są dość uniwersalne (odsprzedałem bo kupiłem za duże).

Poza tym dobieranie szkieł pod siedzenie twarzą w słońce to nie jest najlepszy pomysł. Gogle służą do jazdy na nartach, gdzie patrzysz w dół, a nie w słońce. Dzięki jaśniejszym goglom mamy lepszą widoczność stoku.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie popadajmy w skrajnosci, nie mowilem o ogladaniu zacmienia slonca, tylko o tym ze w tym co mialem było mocno niekomfortowo.

Jeździć się jeszcze na siłę dało bo wtedy patrzy się w dol. Ale na wyciągu nic nie było widać.

Tak czy inaczej kupiłem S2 - 25% czyli z tych bardziej przyciemnionych. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

A pogoda zapowiada się z domieszką chmur:

 

 

Screenshot 2024-01-14 at 14.29.47.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Ja użytkuję już sporo czasu fotochromy od Briko. Mają sporo zalet, ale wady też są. Generalnie to ze słońcem sobie radzą dobrze, nigdy w tej materii nie narzekałem. Ale np. przejazd ze słońca do cienia, czy też płaskie światło. Tutaj dużo gorzej, w pierwszym przypadku, trochę czasu im to zajmuje i chwilkę się jedzie na czuja - w zależności od różnicy oświetlenia, generalnie to kontrast siada, bo widać wszystko płasko, w drugim - niestety nie działa kompletnie. Mimo iż teoretycznie maja pełen zakres, to przy takim świetle w pochmurne dni dla mnie osobiście są za ciemne. Ale to tez pewnie kwestia, że wzrok juz nie ten. Dla mnie wyjściem są jedynie totalne zerówki na pochmurne dni z płaskim światłem. Natomiast nawet na lodowcu przy pełnej lampie nie miałem uczucia, że jest za jasno. Oczywiście nie patrzyłem w nich w słońce.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lexi napisał:

..PESEL Maras... sorry

Przecież napisałem, że wzrok już nie ten.

Ale w tej chwili kolory szyb są różne - ja mam chyba taki podstawowy. Robi się ciemniejszy w odcieniu szarości. Nie wpada w pomarańcz, niebieski czy tam inny. Być może Oakley - podobno świetne gogle robi jest dużo lepszy. Nie wiem - nie sprawdzałem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mikoski napisał:

Mój system oparty na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu w jeździe w każdych warunkach opiera się na :

Szyba S0 na płaskie światło i jazda wieczorna

Szyba S2 na resztę 

Damiano, a masz szyby wymienne czy też 2 pary gogli?

pozdro

ps. Pytam, bo nie mogę znaleźć S0 z Briko. Innej firmy mogą być nie kompatybilne. Raz tak miałem, gdzie wentylacja gogli była w takim miejscu, że kask ją zasłaniał, wystarczyły lekko wilgotne gąbki i parowały jak diabli. Musiałem kupić już tej samej firmy - dopasowane.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcos73 napisał:

Damiano, a masz szyby wymienne czy też 2 pary gogli?

pozdro

ps. Pytam, bo nie mogę znaleźć S0 z Briko. Innej firmy mogą być nie kompatybilne. Raz tak miałem, gdzie wentylacja gogli była w takim miejscu, że kask ją zasłaniał, wystarczyły lekko wilgotne gąbki i parowały jak diabli. Musiałem kupić już tej samej firmy - dopasowane.

pozdro

Mam dwa komplety gogli , na ostatnim wyjeździe były używane  po 3 dni. 

Pozdro 

Edytowane przez Mikoski
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Chertan napisał:

Patrzyłeś ostatnio w ten PESEL? Zmienił się cokolwiek? 

PESEL stały, lustro pokazuje co i jak...

 

Co do gogli od zeszłego sezonu mam Oakley Prizm S3 Snow Shaphire, jak dla mnie super na słońcu, jak są chmury to gorzej, ale lepiej niż bez (okulista), mam zamiar kupić drugą szybę S1 Pink, mam nadzieję, że będzie podbijać w pochmurny dzień lepiej niż S3. 

Edytowane przez brachol
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Podłączę się z prośbą o wybór koloru szyby. Moje fotochromy są super na słoneczne dni, oraz nawet te pochmurne ale z dobrym światłem. Chcę kupić nowe, ale sporo jest kolorów szyb( niebieski, żółte, czerwone, różowe i szare i nie wiem jeszcze jakie). Docelowo gogle z wymienną szybą na s0, niestety nie ma w zestawie, standardowo jest S1 pink + s3 blue lub S2 szary. Jestem przyzwyczajony do naturalnych kolorów nieco przyciemnionych, ale być może S1 pink w płaskim świetle poprawi kontrast? Ma ktoś jakiś doświadczenie lub wiedzę? S3 nie chcę, będą na 100% za ciemne. Gogle Briko Gara 8.8 - kompatybilne z moim kaskiem. Wiem że inne są dobre, pewnie może lepsze, ale nie chce mi się ich odsyłać, bo mogą nie pasować. Briko będą dobre, bo mam i jest git.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dwie pary gogli. (nie szybek, bo wygodniej zmienić gogle niż kombinować z szybką)

Większość czasu w PL (pochmurna pogoda, mgła itp.) jeżdżę w S0 czyli całkowicie przezroczystych białych.

Na bardziej słoneczną pogodę mam srebrną szybkę chyba S3 ale nie super ciemną. Srebrna szybka daje dobry kontrast. W pochmurnej pogodzie czy mgle też daje radę.

Na słońce wysoko w Alpach wiosną wziąłbym S4. Inne są za słabe.

Odradzam wszelkie pomarńczowe, różowe, żółte.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...