Skocz do zawartości

Kąt pochylenia buta


SzymQ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zauważyłem ostatnio nieco przypadkowo, że słabsze niż zwykle dopięcie górnej klamry bardzo poprawia mi kontrolę balansu i komfort jazdy w niskiej pozycji. Przy mocnym dociśnięciu języka za łydką zostaje mi wtedy już więcej niż 1 cm. Zastanawiam się czy powinienem spinać tę klamrę aż tak luźno czy też należy jakoś zaingerować w kąt nachylenia albo szukać innych butów. Może macie jakąś wiedzę w tym temacie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, sprawa pierwsza. zrób przysiad do zjazdowej pozycji lub usiądź i unieś stopę w górę na opartej piecie (musisz sprawdzić jak duże masz ugięcie w stawie skokowym). Jeżeli masz duże, to możesz używać buta o większym pochyleniu cholewki w przód (akurat Atom ma maksymalnie 17 stopni, a standardowo 15). Ewentualnie możesz z bootboardem kombinować jeszcze. Co do siły zapinania klamry 4 ja dopiero eksperymentuję, ale bardziej idę w luźniej niż ciaśniej.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, netmare napisał:

Cześć,

Zauważyłem ostatnio nieco przypadkowo, że słabsze niż zwykle dopięcie górnej klamry bardzo poprawia mi kontrolę balansu i komfort jazdy w niskiej pozycji. Przy mocnym dociśnięciu języka za łydką zostaje mi wtedy już więcej niż 1 cm. Zastanawiam się czy powinienem spinać tę klamrę aż tak luźno czy też należy jakoś zaingerować w kąt nachylenia albo szukać innych butów. Może macie jakąś wiedzę w tym temacie.

Pozdrawiam

Tutaj masz starszy temat z naszego forum ale przyznaję nie przeleciałem tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luźniejsza klamra na pewno załatwia kwestię anatomiczną i jest najprostszym rozwiązaniem 🙂 Nie wiem tylko na ile to bezpieczne w przypadku jakiegoś poważniejszego upadku, a u mnie takie są wliczone w naukę. Te dwa stopnie - zawsze coś. Wiesz może jak to przestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, netmare napisał:

Luźniejsza klamra na pewno załatwia kwestię anatomiczną i jest najprostszym rozwiązaniem 🙂 Nie wiem tylko na ile to bezpieczne w przypadku jakiegoś poważniejszego upadku, a u mnie takie są wliczone w naukę. Te dwa stopnie - zawsze coś. Wiesz może jak to przestawić?

Ucząc się stania, możesz mieć je całkowicie rozpięte (2 górne klamry).  

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, netmare napisał:

Luźniejsza klamra na pewno załatwia kwestię anatomiczną i jest najprostszym rozwiązaniem 🙂 Nie wiem tylko na ile to bezpieczne w przypadku jakiegoś poważniejszego upadku, a u mnie takie są wliczone w naukę. Te dwa stopnie - zawsze coś. Wiesz może jak to przestawić?

Możesz spróbować luźniej zapiąć paski na szczycie cholewki. Można zmiękczyć buty przestawiając śruby z tyłu cholewki. Można zamontować elastyczne power  strapy.  Wtedy sztywność boczna zostaje zachowana. To lepsze rozwiązanie.  Producenci nie podają kąta cholewki 🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Maciej S said:

Możesz spróbować luźniej zapiąć paski na szczycie cholewki. Można zmiękczyć buty przestawiając śruby z tyłu cholewki. Można zamontować elastyczne power  strapy.  Wtedy sztywność boczna zostaje zachowana. To lepsze rozwiązanie.  Producenci nie podają kąta cholewki 🙂

Gdzieś mi się kiedyś przewinęły strapy booster. Takie pewnie masz na myśli. Masz z nimi osobiste doświadczenia? Może dorzucę je gdzieś do listy życzeń, ale chyba bardziej w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, netmare napisał:

Gdzieś mi się kiedyś przewinęły strapy booster. Takie pewnie masz na myśli. Masz z nimi osobiste doświadczenia? Może dorzucę je gdzieś do listy życzeń, ale chyba bardziej w przyszłości.

Nie mam takich, ale jestem zainteresowany elestycznymi, tak aby działanie boostera było stopniowe od kontaktu po nacisk a nie od razu bam w piszczel. Obecne zapinam luźniej, zgniam staw skokowy i w tej pozycji zapinam strap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Maciej S said:

Nie mam takich, ale jestem zainteresowany elestycznymi, tak aby działanie boostera było stopniowe od kontaktu po nacisk a nie od razu bam w piszczel. Obecne zapinam luźniej, zgniam staw skokowy i w tej pozycji zapinam strap.

No dobra. To ja robię podobnie i przy tym na razie zostanę.

1 minute ago, nikon255 said:

@netmare zawsze testowo za botek, na wysokosci lydki mozesz wcisnac cos co ma 0,5-1cm grubosci na próbe lub nawet dwie sztuki. Łatwo potestowac inne pochylenie frontalne czy boczne nim sie zaczie krecic srubami w bucie, o ile sa 🙂

Nie będę kręcił 🙂 Luzu też na razie nie skasuję bo mi nie przeszkadza, a ostatecznie jest chyba nawet pożyteczny. Skoro Maciej może mieć luz przy narciarstwie, które z punktu widzenia mojej jazdy jest narciarstwem ekstremalnym to u mnie też będzie ok.

Dzięki Panowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, netmare napisał:

No dobra. To ja robię podobnie i przy tym na razie zostanę.

Nie będę kręcił 🙂 Luzu też na razie nie skasuję bo mi nie przeszkadza, a ostatecznie jest chyba nawet pożyteczny. Skoro Maciej może mieć luz przy narciarstwie, które z punktu widzenia mojej jazdy jest narciarstwem ekstremalnym to u mnie też będzie ok.

Dzięki Panowie!

ja tez zaczynam na luznej gorze, tylko "zlapanej". Po kilku zjazdach lekko dociagam i roznica w trzymaniu krawedzi... no jest odczuwalna 😛 Przy luznej jakby wyplaszcza narte, chyba ze masz jakis magiczny rzep. Co do rzepu podoba mi sie podejscie, ugnij but i dopiero zapnij. Lepiej but pracuje. Mam atomici z regulowanym katem pochylenia cholewki i do tego jeszcze moge wladowac spojler za lydke. Zawsze jak czlowiek nie umi jezdzic moze sobie czyms pokombinowac w nadziei na lepsze jutro 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto kupuje but 110 i w górę, nie dopina klamer i rzepa wyrzucił pieniądze w błoto. Mój but Salomon x-pro 130 ma regulację z tyłu cholewki (taki cuś na rzepie który można przesuwać góra dół). Podobnież syn w Raptorach 90 jr. Wyregulować, i zapiąć. Jeśli komuś nie robi różnicy rozpięta klamra i rzep, to równie dobrze mógłby kupić sobie buty za 300 zł w Decathlon. Sorry Panowie, ale taka prawda. I nie chodzi o to że Mitek potrafi w rozpiętych zjechać. Ja też potrafię. Ale na samych butach też bym zjechał pewnie, a na tyłku to już z zamkniętymi oczami. I co z tego...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Kubis napisał:

Każdy kto kupuje but 110 i w górę, nie dopina klamer i rzepa wyrzucił pieniądze w błoto. Mój but Salomon x-pro 130 ma regulację z tyłu cholewki (taki cuś na rzepie który można przesuwać góra dół). Podobnież syn w Raptorach 90 jr. Wyregulować, i zapiąć. Jeśli komuś nie robi różnicy rozpięta klamra i rzep, to równie dobrze mógłby kupić sobie buty za 300 zł w Decathlon. Sorry Panowie, ale taka prawda. I nie chodzi o to że Mitek potrafi w rozpiętych zjechać. Ja też potrafię. Ale na samych butach też bym zjechał pewnie, a na tyłku to już z zamkniętymi oczami. I co z tego...

Cześć

Ja się niczym nie chwalę. Polecam po prostu fajne ćwiczenie. A w butach jeżdżę zapiętych z dociągniętymi paskami. Oczywiście but dopięty w zależności od charakteru jazdy, terenu itd. Rozróżniam trzy tryby. 🙂

Pochylenie reguluję załączonymi w zestawie wkładkami na rzepy - spojlery ??. Śrubami wkręcanymi z tyłu buta to sobie można regulować jedynie własne samopoczucie.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Ja się niczym nie chwalę. Polecam po prostu fajne ćwiczenie. A w butach jeżdżę zapiętych z dociągniętymi paskami. Oczywiście but dopięty w zależności od charakteru jazdy, terenu itd. Rozróżniam trzy tryby. 🙂

Pochylenie reguluję załączonymi w zestawie wkładkami na rzepy - spojlery ??. Śrubami wkręcanymi z tyłu buta to sobie można regulować jedynie własne samopoczucie.

Pozdro

Cze

Ja też mam taki spojler - czy jak to zwał, jest faktycznie na rzepie kawałek plastikowej wkładki i wkłada się go między botek a skorupę, służy do pochylenia tak de facto botka do przodu, śruby z tyłu do tego nie służą, jedynie do regulacji flexa buta. Ale to pewnie wiesz.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Z moich doświadczeń jednoznacznie wynika, że śruby służą do .... niczego.

Pozdro

Cze

A tego to nie wiem bo nie sprawdzałem, ale takie jest ich przeznaczenie sugerowane przez producenta, ja mam 1 wkręconą i 2 dziury i jest wystarczające, nie myślałem nigdy aby pozostałe wkręcać - bo nie ma takiej potrzeby.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, netmare napisał:

Skoro Maciej może mieć luz przy narciarstwie, które z punktu widzenia mojej jazdy jest narciarstwem ekstremalnym to u mnie też będzie ok.

Dzięki Panowie!

Na jadę z rozpiętymi klamrami czy bez rzepa. Ja po prostu spinam buty delikatnie. Buty mam dobrze dopasowane i wąskie. Taki but nie wymaga dopinania klamrami czy dociągania paskiem. Rozróżniam sztywność buta na boki i tu im sztywniej tym lepiej i sztywność w płaszczyźnie strzałkowej. I tu mam inne gusta. Pasek dopinam nieco lżej a chciałbym mieć pasek typu Booster czyli elastyczny.

Nie ma być luzu co nie znaczy, że płaszczyźnie strzałkowej but ma być jak gips. Zwłaszcza, że lubię muldki i wszelkie nierówności.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem buty do przymiarki i powiem że bez dopinania klamer śmiało można śmigać sam pasek wystarczy, imadła na nogach. Chyba zemną zostaną 👍 a wszystko przez takiego jednego forumowego dilera 😏 kusił kusił i chyba nakusił

IMG-20220201-WA0016.jpg

IMG-20220201-WA0014.jpg

IMG-20220201-WA0015.jpg

 

IMG20220221185846.jpg

Edytowane przez Mikoski
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mikoski napisał:

Wczoraj dostałem buty do przymiarki i powiem że bez dopinania klamer śmiało można śmigać sam pasek wystarczy, imadła na nogach. Chyba zemną zostaną 👍 a wszystko przez takiego jednego forumowego dilera 😏 kusił kusił i chyba nakusił

IMG-20220201-WA0016.jpg

IMG-20220201-WA0014.jpg

IMG-20220201-WA0015.jpg

IMG20220221144944.jpg

Tylko nie zostaw na piecu 😉 ... No i one mają ramp angle 4 stopnie. Możesz jeździć w dopiętych

Edytowane przez Kubis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Marcos73 napisał:

Cze

A tego to nie wiem bo nie sprawdzałem, ale takie jest ich przeznaczenie sugerowane przez producenta, ja mam 1 wkręconą i 2 dziury i jest wystarczające, nie myślałem nigdy aby pozostałe wkręcać - bo nie ma takiej potrzeby.

pozdrawiam

 

Cześć

Swego czasu zgubiłem taką śrubę - ja mam dwie. Następnego dnia specjalnie nie oglądałem butów bo chciałem wyczuć różnicę w jeździe. Pomimo,że wiedziałem o fakcie i starałem się robić wszystko by różnicę odczuć - nie dało się. Wkręciłem śrubę - bo lubię symetrię i tyle.

Pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Swego czasu zgubiłem taką śrubę - ja mam dwie. Następnego dnia specjalnie nie oglądałem butów bo chciałem wyczuć różnicę w jeździe. Pomimo,że wiedziałem o fakcie i starałem się robić wszystko by różnicę odczuć - nie dało się. Wkręciłem śrubę - bo lubię symetrię i tyle.

Pozdro

Dzięki temu osiąga się wyśrubowane wyniki

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni mam nowe buty - był w nich spoiler - drętwiała mi stopa - wyjąłem spojler i jest super. Piszczel jest widocznie pochylona - jak but jest dobrze dopasowany i pięta wciśnięta na właściwe miejsce, to kąt jest. Natomiast but, mimo flexu 130 wyraźnie się gnie (na mrozie) do przodu i nie mam wrażenia zagipsowania stawu skokowego. Co do zapięcia - jak mam rozpięte klamry, ale zostawiony pasek, to zjechanie z krzesełka i podjechanie kawałek nie jest trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Maciej S napisał:

Na jadę z rozpiętymi klamrami czy bez rzepa. Ja po prostu spinam buty delikatnie. Buty mam dobrze dopasowane i wąskie. Taki but nie wymaga dopinania klamrami czy dociągania paskiem. Rozróżniam sztywność buta na boki i tu im sztywniej tym lepiej i sztywność w płaszczyźnie strzałkowej. I tu mam inne gusta. Pasek dopinam nieco lżej a chciałbym mieć pasek typu Booster czyli elastyczny.

Nie ma być luzu co nie znaczy, że płaszczyźnie strzałkowej but ma być jak gips. Zwłaszcza, że lubię muldki i wszelkie nierówności.

I to jest to. But ma byc sztywny na boki, niekoniecznie w płaszczyźnie przód-tył. Też tak robię. Lekko zapinam górne klamry i opaskę. A dolne klamry dopinam tak, by nie było luzu góra-dół. 

O co chodzi w regulacji sztywności, dodajmy bocznej, przy pomocy blaszki i dwóch śrubek z tyłu łatwo się samemu przekonać wykręcając je i zdejmując blaszkę. Wykrecenie jednej czy dwóch śrubek spowoduje, że cholewka łatwiej sie będzie wyginała na boki, ale tylko na boki, a więc będzie mniej sztywna. Osobiście mam wkręcone obie (flex 130) i w żadnym wypadku nie przeszkadza mi duża sztywność na boki.

Edytowane przez a_senior
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...