Skocz do zawartości

Narty dla średniozaawansowanego na stoki


karnasw

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
W dniu 18.06.2023 o 17:34, karnasw napisał:

Cześć, szukam nart dla siebie. Wypady do Włoch, plus ewentualnie czasami w Polsce. Aktualnie jeżdżę na leciwych już Salomon 3V RACE POWERLINE 162CM z sezonu 10/11. Narty już zmęczone, krawędzie niedługo się skończą i nie mają Grip Walk. Ogólnie jeździ mi się na nich dobrze, choć nie wiem czy nie są za krótkie. Mam 185cm wzrostu i ważę 90kg, posiadam buty Nordica SpeedMachine 110 2023. Budżet na narty około 2000zł.

Dostałeś już dużo odpowiedzi od kolegów wyżej, po mimo środka upalnego lata i chwilowo naszych zainteresowań skierowanych w innym kierunku niż narty (rower,rolki,wind,tenis etc) to możesz liczyć na fachową pomoc , modnie to nazywając - zdalnie.

Narty masz dość krótkie, na filmiku jednak prezentujesz jazdę bez większej utraty równowagi, da się odnieść wrażenie, że czujesz śnieg i masz kontrolę. Chcac jezdzic carving, musisz zmienić swoj styl. Nowe narty nie nauczą Cię tego, jednak postęp technologiczny napewno to ułatwi. Jeśli SL (które bardzo lubią krawędź i szybką jej zmianę) wybierz narty o minimalnej długości 165cm, producent mniej istotny w tej chwili. Jeśli narty top, a SL wpisuje się w to, budżet 2000 na nowe może wystarczyć w sezonie ogórkowym jest obecnie trochę taniej. Jeśli jeździsz we Włoszech to wiesz, że nasłonecznienie stoków da się odczuć już po 12, w Polsce za to ludzie potrafią do tej 12 też mocno rozjeździc stok, biorąc to pod uwage może warto pomyśleć o narcie bardziej uniwersalnej, jednak lubiącej szybkie skręty i krawędź. Wyżej wspomniano o max 70mm pod butem.. obecnie można kupić narty o szerokości 130-140mm w dziobie i ponad 80mm pod butem, które znacznie lepiej poradzą sobie w rozjeżdżonym stoku, a również postawią cię na krawędź (tutaj kryterium długości conajmniej -10 od wzrostu). SL to super sprzęt, ale wymaga więcej zaangażowania na stoku, który nie jest twardy i przygotowany. 

 

Edytowane przez Ir3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ir3k napisał:

Dostałeś już dużo odpowiedzi od kolegów wyżej, po mimo środka upalnego lata i chwilowo naszych zainteresowań skierowanych w innym kierunku niż narty (rower,rolki,wind,tenis etc) to możesz liczyć na fachową pomoc , modnie to nazywając - zdalnie.

Narty masz dość krótkie, na filmiku jednak prezentujesz jazdę bez większej utraty równowagi, da się odnieść wrażenie, że czujesz śnieg i masz kontrolę. Chcac jezdzic carving, musisz zmienić swoj styl. Nowe narty nie nauczą Cię tego, jednak postęp technologiczny napewno to ułatwi. Jeśli SL (które bardzo lubią krawędź i szybką jej zmianę) wybierz narty o minimalnej długości 165cm, producent mniej istotny w tej chwili. Jeśli narty top, a SL wpisuje się w to, budżet 2000 na nowe może wystarczyć w sezonie ogórkowym jest obecnie trochę taniej. Jeśli jeździsz we Włoszech to wiesz, że nasłonecznienie stoków da się odczuć już po 12, w Polsce za to ludzie potrafią do tej 12 też mocno rozjeździc stok, biorąc to pod uwage może warto pomyśleć o narcie bardziej uniwersalnej, jednak lubiącej szybkie skręty i krawędź. Wyżej wspomniano o max 70mm pod butem.. obecnie można kupić narty o szerokości 130-140mm w dziobie i ponad 80mm pod butem, które znacznie lepiej poradzą sobie w rozjeżdżonym stoku, a również postawią cię na krawędź (tutaj kryterium długości conajmniej -10 od wzrostu). SL to super sprzęt, ale wymaga więcej zaangażowania na stoku, który nie jest twardy i przygotowany. 

 

Nie poradzą sobie bo kolega nie ma pojęcia o fizyce nart, nic nie postawią bo to także przeczy prawom fizyki.....proszę nie doradzajcie przez własny pryzmat

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

Nie poradzą sobie bo kolega nie ma pojęcia o fizyce nart, nic nie postawią bo to także przeczy prawom fizyki.....proszę nie doradzajcie przez własny pryzmat

Cześć

Dokładnie. Szeroką nartę nawet taliowaną znacznie trudniej jest postawić na krawędzi. Ale... poziom jazdy kolegi prosi się o solidny szlif w sensie podstaw: pozycja, wyważenie, sterowanie, odciążenie, dociążenie. Po opanowaniu tych elementów można próbować jazdy ciętej zaczynając od technik ze śladem mieszanym. Wcześniej to wchodzenie w galop gdy nie ma się pojęcia o stępie.

Pozdro

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcos73 napisał:

To chyba jakieś początki Grimsona, kije pod pachami - rewelacyjne 😉

pozdrawiam

ps. Mam nadzieję, że jest progres po takim czasie.

Cześć

No tak. Ja myślałem o wieku przedszkolnym bo narciarskie przedszkole mamy na filmie.

Pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcos73 napisał:

To chyba jakieś początki Grimsona, kije pod pachami - rewelacyjne 😉

pozdrawiam

ps. Mam nadzieję, że jest progres po takim czasie.

Mam jeszcze krótkie nagranie z 2006, z Pec pod Śnieżką. Na razie na kompie, nie na YT. 

W 2006 miałem 26l i w sumie trzecie doświadczenie z nartami, po 1 tygodniowym obozie narciarskim w Rzeczce koło Walimia w 1994r, kilku dniach w Karpaczu i tym wyjeździe na CG w 2008r.

Dostałem w 1994 czerwone buty narciarskie, plastykowe. Narty to także czerwone Volkl, bez stoperów. Wiązało się buty do narty zieloną tasiemką, że w razie gleby narta nie pojedzie w dół stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kordiankw napisał:

Sądząc po ilości zgłaszanych upadków niewiele sie zmieniło 😄 

Dla mnie nie ma problemu napisać, że się wypieprzyłem na nartach. Ważne jest napisać, że gleba była przy 52 lub 94km/godz, a nie przy 10-15😁

Jestem i będę amatorem, wszystkiego na nartach trzeba spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, grimson napisał:

Dla mnie nie ma problemu napisać, że się wypieprzyłem na nartach. Ważne jest napisać, że gleba była przy 52 lub 94km/godz, a nie przy 10-15😁

Jestem i będę amatorem, wszystkiego na nartach trzeba spróbować.

Dzięki za film ale nie masz nic nowego?

Napiszę wprost do czego się czepiam - zakładam że osoby, które doradzają innym jak poprawić umiejętności, sami te umiejętności posiadają. A do Ciebie mam wątpliwości. Nie chcę Cię urazić - zwyczajnie się czepiam:)

Masz coś nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grimson napisał:

sumie trzecie doświadczenie z nartami, po 1 tygodniowym obozie narciarskim

Jak dla mnie to wszystko się zgadza - masz kwalifikacje ...znam takiego który jeszcze dwa lata temu pytał gdzie w rowerze jest kierownica a dziś po kilkugodzinnym kursie ekspertyzy stawia.. 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Lexi napisał:

Jak dla mnie to wszystko się zgadza - masz kwalifikacje ...znam takiego który jeszcze dwa lata temu pytał gdzie w rowerze jest kierownica a dziś po kilkugodzinnym kursie ekspertyzy stawia.. 🙂

Skoro jesteś taki dowcipny to napisz czarodziejska kulo, co się działo między 2008 a 2023?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...