Skocz do zawartości

Narty dla średniozaawansowanego na stoki


karnasw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam nart dla siebie. Wypady do Włoch, plus ewentualnie czasami w Polsce. Aktualnie jeżdżę na leciwych już Salomon 3V RACE POWERLINE 162CM z sezonu 10/11. Narty już zmęczone, krawędzie niedługo się skończą i nie mają Grip Walk. Ogólnie jeździ mi się na nich dobrze, choć nie wiem czy nie są za krótkie. Mam 185cm wzrostu i ważę 90kg, posiadam buty Nordica SpeedMachine 110 2023. Budżet na narty około 2000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 17:34, karnasw napisał:

Cześć, szukam nart dla siebie. Wypady do Włoch, plus ewentualnie czasami w Polsce. Aktualnie jeżdżę na leciwych już Salomon 3V RACE POWERLINE 162CM z sezonu 10/11. Narty już zmęczone, krawędzie niedługo się skończą i nie mają Grip Walk. Ogólnie jeździ mi się na nich dobrze, choć nie wiem czy nie są za krótkie. Mam 185cm wzrostu i ważę 90kg, posiadam buty Nordica SpeedMachine 110 2023. Budżet na narty około 2000zł.

Wrzuć film ze swoją jazda, to ludzie coś polecą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 17:34, karnasw napisał:

Cześć, szukam nart dla siebie. Wypady do Włoch, plus ewentualnie czasami w Polsce. Aktualnie jeżdżę na leciwych już Salomon 3V RACE POWERLINE 162CM z sezonu 10/11. Narty już zmęczone, krawędzie niedługo się skończą i nie mają Grip Walk. Ogólnie jeździ mi się na nich dobrze, choć nie wiem czy nie są za krótkie. Mam 185cm wzrostu i ważę 90kg, posiadam buty Nordica SpeedMachine 110 2023. Budżet na narty około 2000zł.

Świetne narty....może nieco tyci tyci do twojego wzrostu ale wg. mnie pozostają w granicach tolerancji. Oj piękne lata kiedy to narta amatorska praktycznie niczym nie ustępowała amatorskiej narcie zawodniczej. Cóż   moim zdaniem aby prawidłowo dobrać sobie nartę powinieneś znaleźć osobę która realnie ciebie oceni. Jak Marek napisał oczywisty kierunek to SL i to w odsłonie nr 1 - 165, ale no i właśnie jest to ale. Jedno jest pewne max 70 pod butem.....

PS a ile tam jeszcze jest krawędzi???

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

Świetne narty....może nieco tyci tyci do twojego wzrostu ale wg. mnie pozostają w granicach tolerancji. Oj piękne lata kiedy to narta amatorska praktycznie niczym nie ustępowała amatorskiej narcie zawodniczej. Cóż   moim zdaniem aby prawidłowo dobrać sobie nartę powinieneś znaleźć osobę która realnie ciebie oceni. Jak Marek napisał oczywisty kierunek to SL i to w odsłonie nr 1 - 165, ale no i właśnie jest to ale. Jedno jest pewne max 70 pod butem.....

PS a ile tam jeszcze jest krawędzi???

Cześć

Ja bym zadał jeszcze pytanie, jak długo na nich jeździ.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Krótko i w temacie - wyszły mi (co sezon wychodzą) narty do prowadzenia szkoleń...więc chętnie bym zakupił jak jest min 1 mm krawędzi

Ale mnie nie o to chodziło, raczej jaki ma staż na tych nartach, jeśli długo na nich jeździ - to przyzwyczajony do charakterystyki tej narty - a raczej tej grupy nart. Jeśli to jakaś tymczasowa narta była - to już niekoniecznie.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcos73 napisał:

Ale mnie nie o to chodziło, raczej jaki ma staż na tych nartach, jeśli długo na nich jeździ - to przyzwyczajony do charakterystyki tej narty - a raczej tej grupy nart. Jeśli to jakaś tymczasowa narta była - to już niekoniecznie.

pozdrawiam

Tzn ...generalnie masz rację.....Ty, ja bym nieco zmienił ..pewnie w kierunku masterów ewentualnie 2 GS lub dobrych krosów....ale to ja i Ty.....To jest tak że my mamy ten komfort świadomości......

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szału nie ma, ale jakoś sobie radzę. W przyszłym sezonie chcę nauczyć się jazdy carvingowej.

 

W dniu 21.06.2023 o 21:10, Adam ..DUCH napisał:

Świetne narty....może nieco tyci tyci do twojego wzrostu ale wg. mnie pozostają w granicach tolerancji. Oj piękne lata kiedy to narta amatorska praktycznie niczym nie ustępowała amatorskiej narcie zawodniczej. Cóż   moim zdaniem aby prawidłowo dobrać sobie nartę powinieneś znaleźć osobę która realnie ciebie oceni. Jak Marek napisał oczywisty kierunek to SL i to w odsłonie nr 1 - 165, ale no i właśnie jest to ale. Jedno jest pewne max 70 pod butem.....

PS a ile tam jeszcze jest krawędzi???

Musiałbym zmierzyć, nie mam ich przy sobie teraz, ale z tego co mówił serwisant to jeszcze można jeździć parę sezonów nieintensywnych. 😉

Edytowane przez karnasw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karnasw napisał:

Może szału nie ma, ale jakoś sobie radzę. W przyszłym sezonie chcę nauczyć się jazdy carvingowej.

 

Musiałbym zmierzyć, nie mam ich przy sobie teraz, ale z tego co mówił serwisant to jeszcze można jeździć parę sezonów nieintensywnych. 😉

Myślę że masz bazę do dalszego rozwoju. Dobrze radzisz sobie na filmie ze średnimi prędkościami, symetrycznie skręcasz.

Zanim wejdziesz w carving jest parę punktów do poprawy: A-frame, separacja, NW.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karnasw napisał:

Dzięki, ogólnie jestem świadomy patrząc po filmiku, że źle to robię, ale nazw tych pojęć nie znałem. Przyda się do obejrzenia kursów. Wracając do tematu? Iść w SL? Jakiś konkretny model.

Każda pierwszą katalogowa. Model żadnego znaczenia nie ma....Jazda określana ogólnikowo jako "motylek" bardzo często spotykana u nastolatek. Podbijamy wypowiedź @grimson. Jest dobra baza. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karnasw napisał:

Dzięki, ogólnie jestem świadomy patrząc po filmiku, że źle to robię, ale nazw tych pojęć nie znałem. Przyda się do obejrzenia kursów. Wracając do tematu? Iść w SL? Jakiś konkretny model.

A-frame to takie ustawienie nóg, ze parząc na narciarza na wprost, jego nogi wyglądają jak duże A.

Separacja: jak u dobrego perkusisty, każda reka i noga z innej parafii. A na serio chodzi o odseparowanie ruchu tułowia i nóg, u Ciebie wszystko jest ładnie zespolone.

NW: Nisko-Wysoko. Tzn wchodzi w zakręt- obniżasz sylwetkę, wychodzisz z zakrętu: zaczynasz się prostować.  To w dużym skrócie i uproszczeniu.

Sa na to filmy na YT.

Jeszcze jakiś czas temu wydawało mi się, ze super jeżdżę. Do momentu, az mnie żona nagrała na czerwonej trasie w  PL. Pojawiła się depresja narciarza, potem kombinowanie: co robię złe? Zaczęło się od zakupu dłuższych nart, sztywniejszych butów. Były jazdy pod okiem instruktora. Doszło bieganie, rower i siłownia. Całość zaczyna przynosić powoli efekty. Kiedyś nie byłem w stanie zjechać na raz czerwonej trasy 1.6km bez przynajmniej dwóch stopów, bo uda paliły. Obecnie robię na długich nartach 4 godz jazdy non-stop na tym samym stoku, gdzie jedyna pauza to jazda w górę na wyciągu.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2023 o 11:28, karnasw napisał:

Może szału nie ma, ale jakoś sobie radzę. W przyszłym sezonie chcę nauczyć się jazdy carvingowej.

 

Musiałbym zmierzyć, nie mam ich przy sobie teraz, ale z tego co mówił serwisant to jeszcze można jeździć parę sezonów nieintensywnych. 😉

Jedziesz pewnie. Nie boisz się prędkości. W połączeniu z rozsądkiem jest to bardzo fajna baza do dalszej pracy. Wady widać, Adaś wytknął... Przed carvingiem zrób techniki slizgowe. Brak opanowania technik ślizgowych plus Twoje zamiłowanie do większych prędkości, w połączeniu ze wzrostem prędkości w technikach ciętych może stać się niebezpieczne.

Pozdrawiam

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Miałem się nie odzywać bo już rzesza ekspertów doradza ale...

Kolega się nie boi... i tyle.

Baza jest teraz trzeba zacząć jakiekolwiek szkolenie bo to co jest nie ma z techniką wiele wspólnego. Powrót do jazdy wolnej, łuki płużne, świadomość odciążenia,  dociążenia, zrozumienie na czym polega sterowanie skrętem, jazda po łuku słowem:

Chcesz się nauczyć jeździć cofnij się do podstaw.

Pozdro

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Tu się z Mitkiem w pełni zgadzam. SL - nie wiem czy to dobry pomysł, bez szkolenia nic się nie zmieni. Same narty nie będą jeździć. Kolega ma atuty, więc nie powinno być trudno. Pewne stanie i nie boi się prędkości. Ale popracować nad skręcaniem nartami - nie ciałem i będzie dobrze. Nad pozycją narciarską. Trochę luzu i będzie dobrze. Bo pozycja nieco zblokowana. Krawędzie przyjdą moment. Wszystko to o czym pisał Mitek. 

pozdrawiam

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Planuję w przyszłym sezonie (jak pogoda pozwoli) potrenować technikę w Polsce. Zacząłem też więcej jeździć na rolkach po dłuższej przerwie i przechodzę sobie kursy od podstaw (niestety nikt mi kiedyś nie doradzał, teraz dużo kursów nauki w internecie), być może pomoże mi to trochę w technice na nartach (A-Frame, separacja). Dalej nie wiem jednak w jakim kierunku iść zakładając, że poprawię technikę i najczęściej jeżdżę we Włoszech. SL Race czy All-Mountain?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, karnasw napisał:

Dzięki za rady. Planuję w przyszłym sezonie (jak pogoda pozwoli) potrenować technikę w Polsce. Zacząłem też więcej jeździć na rolkach po dłuższej przerwie i przechodzę sobie kursy od podstaw (niestety nikt mi kiedyś nie doradzał, teraz dużo kursów nauki w internecie), być może pomoże mi to trochę w technice na nartach (A-Frame, separacja). Dalej nie wiem jednak w jakim kierunku iść zakładając, że poprawię technikę i najczęściej jeżdżę we Włoszech. SL Race czy All-Mountain?

Cześć

Nie zaczynaj od tyłu. A-Frame, separacja... Zacznij od poprawnego zrównoważonego stania na nartach:

Witam

Sporo ostatnio pojawiło się na forum filmików których bohaterowie mają duże kłopoty z prawidłową pozycją na nartach.

Poniżej parę rad jak na sucho taka pozycje poćwiczyć: Buty powinny Ci wymuszać dobrą sylwetkę na sucho a jak są za miękkie lub za niskie będzie troszkę trudniej - warto o tym pamiętać.

Zakładamy, że są OK więc: Załóż buty, dopnij je lekko tak jak na początek dnia. Stań w butach w taki sposób aby ciężar ciała był równomiernie rozłożony na całej stopie, nogi lekko ugięte - tak jak wymusza but, golenie mogą być delikatnie oparte o języki ale pamiętaj delikatnie. Podstawa to równomierny rozkład ciężaru na całej powierzchni stopy. Tułów lekko załamany w biodrach. Przedłużenie linii tułowia i goleni powinny tworzyć dwie proste równoległe. Ręce przed sobą, lekko ugięte, trzymane swobodnie, mniej więcej w takiej pozycji aby dłonie trzymające kijki były na granicy zasięgu wzroku, gdy ten skierowany jest przed siebie. Nogi rozstawione naturalnie - na szerokość bioder. Zwróć uwagę aby kolana przy ugięciu nie schodziły do wewnątrz - częsta kobieca przypadłość. Wykorzystaj lustro aby kontrolować postawę. Jeżeli wszystko jest OK czujesz że stopy obciążone są prawidłowo i pozycja jest stabilna, spróbuj teraz wykonywać ruch w przód i w tył ale wychodzący tylko ze stawów skokowych. Pozycja pozostaje niezmieniona a Ty powinieneś poczuć że rozkład ciężaru się zmienia. Gdy jest na palcach - wychylenie, gdy na pietach odchylenie. Staraj się na tyle kontrolować ruchy aby buty nie odrywały się od ziemi w żaden sposób. Ten zakres ruchów to zakres bezpieczny, w którym pozycja jest prawidłowa i stabilna. Spróbuj obniżać i podwyższać pozycję. Pamiętaj o równomiernym uginaniu stawów skokowych, kolanowych i bioder przy zmianie wysokości pozycji (równoległość linii goleni i tułowia). Pamiętaj o kijkach i sposobie ich trzymania - równolegle, talerzyki parę cm z tyłami wiązań. Pamiętaj o rękach - zawsze z przodu zawsze ugięte. Jeżeli masz z rękami kłopoty i w trakcie jazdy opadają i są prowadzone luźna wzdłuż tułowia, to już jesteś odchylony - to najczęstszy błąd. Ręce są bardzo ważne i staraj się nad nimi zawsze panować. To tak na początek.

Pozdrawiam

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, karnasw napisał:

Dzięki. Będę trenować 🙂

Ja oczywiście bardzo podpisuję się pod wszystkim co Mitek napisał ale jak to u mnie bywa z małym ale. Uwierz - spaliłem na stoku tylu personalnych, piłkarzy, siatkarzy, cyklistów, siłowników, itp. - ot taki czarci uśmieszek......wszystko co robisz jest dla twojej korzyści w tym także dla nart tyle tylko że dla narciarstwa najlepsze są tylko i wyłącznie narty - specyficzna forma rekreacji ruchowej w której jesteś w stanie poznać własne zasoby i to te zarówno pozytywne jak i negatywne. Generalnie większość stałych forumowiczów wie że bardzo ale to bardzo rzadko polecam narty o profilu SL, ale skoro już są i są dobre i dobrze dopasowane to po co zmieniać.....można zacząć rozbijać g. na atomy i polecać b....g wiec co ale po co...jest dobrzej. Panie Kolego Panu potrzeba instrukcji obsługi.....tu zdecydowanie polecam dobry kurs znaczy wyjazd szkoleniowy (indywidualny - godzinowy instruktor to raczej znaczne koszty). Na tzw. kurs kadrowy chyba za wcześnie ale dobre szkolenie od podstaw na tym co masz to chyba dobre rozwiązanie......Wlazłeś na forum więc chyba Ci zależy? Chcę a nie muszę    to klucz.....jak musisz to odpuść.....

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Ja oczywiście bardzo podpisuję się pod wszystkim co Mitek napisał ale jak to u mnie bywa z małym ale. Uwierz - spaliłem na stoku tylu personalnych, piłkarzy, siatkarzy, cyklistów, siłowników, itp. - ot taki czarci uśmieszek......wszystko co robisz jest dla twojej korzyści w tym także dla nart tyle tylko że dla narciarstwa najlepsze są tylko i wyłącznie narty - specyficzna forma rekreacji ruchowej w której jesteś w stanie poznać własne zasoby i to te zarówno pozytywne jak i negatywne. Generalnie większość stałych forumowiczów wie że bardzo ale to bardzo rzadko polecam narty o profilu SL, ale skoro już są i są dobre i dobrze dopasowane to po co zmieniać.....można zacząć rozbijać g. na atomy i polecać b....g wiec co ale po co...jest dobrzej. Panie Kolego Panu potrzeba instrukcji obsługi.....tu zdecydowanie polecam dobry kurs znaczy wyjazd szkoleniowy (indywidualny - godzinowy instruktor to raczej znaczne koszty). Na tzw. kurs kadrowy chyba za wcześnie ale dobre szkolenie od podstaw na tym co masz to chyba dobre rozwiązanie......Wlazłeś na forum więc chyba Ci zależy? Chcę a nie muszę    to klucz.....jak musisz to odpuść.....

Napiszę tak. Każda aktywność fizyczna pomoże w narciarstwie, i nie przeszkodzi. Z drugiej strony masz rację, narty są mocno specyficzne [czytaj techniczne] i tylko jazda na nartach spowoduje postęp.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, grimson napisał:

Napiszę tak. Każda aktywność fizyczna pomoże w narciarstwie, i nie przeszkodzi. Z drugiej strony masz rację, narty są mocno specyficzne [czytaj techniczne] i tylko jazda na nartach spowoduje postęp.

I tu ci podeślę fotkę jak łamie się zasady dla osiągnięcia czasu:

DSC_3349x.thumb.jpg.a4469ab6c34997c5f62062cd190443e2.jpg

Narty WC blidzki o jakimś nieosiągalnym dla mnie r??? cokolwiek to znaczy. Dziewczę ma  w tym momencie jakieś naście lat i strasznie spieprzyła ten wiraż bo fatalnie wyszła z startu.....dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

I tu ci podeślę fotkę jak łamie się zasady dla osiągnięcia czasu:

DSC_3349x.thumb.jpg.a4469ab6c34997c5f62062cd190443e2.jpg

Narty WC blidzki o jakimś nieosiągalnym dla mnie r??? cokolwiek to znaczy. Dziewczę ma  w tym momencie jakieś naście lat i strasznie spieprzyła ten wiraż bo fatalnie wyszła z startu.....dramat

Może i schrzaniła zakręt, natomiast sylwetka dobra, widać ambicje nadrobienia czasu👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

Wlazłeś na forum więc chyba Ci zależy? Chcę a nie muszę    to klucz.....jak musisz to odpuść.....

Oczywiście, że zależy. Planuję jeszcze pojeździć kilkadziesiąt lat, mam złe nawyki z początku, ale wiem, że to ogarnę. 🙂 Dzięki za rady wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...