Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

Ta....  Narciarstwo to rzeczywiście najbardziej wyjątkowy sport ze wszystkich...  W innych sportach  dostęp do wiedzy jest dość prosty.Chcesz nie wiem, podnosić ciężary, biegać na 1500m czy jeździć na szosie masz podręczniki internety i ogólnie dostępną wiedze.Wiadome że każdy trener ma swoje tajemnice mi jednak chodzi o bazę do uprawiania sportu. W PL na AWFie są kursy na trenera i jak trafisz na dobrego wykładowce to wiedze można zdobyć.  Nawet ci trenerzy dzieciaków w Polsce maja tą wiedzę często nieusystematyzowaną i oparta na własnych doświadczeniach. Przygotowanie fizyczne ogólnie rzecz biorąc nie istnieje. Stąd moje poszukiwania bo inne narody pokazują że da się. Chodzi o taka dużo bardziej szczegółową książkę Szafrańskiego narciarstwo od A do Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie sądzi. Uważam jednak ze przy przechodzeniu tej drogi niekoniecznie muszę się uczyć tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach a pewne informacje pomiędzy uszami pozwoliły by mi  szybciej eliminować kolejne błędy. Przykładowo taki sezon letni.... Wiedza z książek czy filmów na pewno pozwoli lepiej przygotować się do przyszłego sezonu. Np już w tym sezonie wprowadził bym w treningi pewne rzeczy które normalnie  wyciągając "posezonowe" wnioski ćwiczył bym za trzy sezony.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom Puchar Polski starych dziadów kategorii młodzież 😉 ....Celem jest jak najlepsze przygotowanie siebie i  znajomych do przyszłego sezonu i startu w Fisach. Ogólną wiedze mamy trenerów się słucha ale na pełne treningi np z Mitanem i lato na lodowcach 😉 niestety funduszy brak.

Pytam was Panowe na forum bo w dziedzinie przeszukiwania internetów czy rożnych materiałów mało kto morze Wam dorównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Godryk napisał:

Nie nie sądzi. Uważam jednak ze przy przechodzeniu tej drogi niekoniecznie muszę się uczyć tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach a pewne informacje pomiędzy uszami pozwoliły by mi  szybciej eliminować kolejne błędy. Przykładowo taki sezon letni.... Wiedza z książek czy filmów na pewno pozwoli lepiej przygotować się do przyszłego sezonu. Np już w tym sezonie wprowadził bym w treningi pewne rzeczy które normalnie  wyciągając "posezonowe" wnioski ćwiczył bym za trzy sezony.

To ja ci Kolego odpowiem tak - na 30 sek GS młody chłopak (tak mi się wydaje 20 lat młodszy) wsadził mi 5 sek - 5 sek to kosmos - on ogarnia grila a ja jestem dopiero w sklepie i zastanawiam się jakiego browara kupić.....tyle że On swoje narciarstwo postrzega jedynie przez pryzmat "tyczek" a My pozostajemy w sferze amatorskiej jazdy, być może na wysokim poziomie ale jednak amatorskiej.

Mam do Ciebie małą prośbę - jeżeli faktycznie potrzebujesz pomocy - załóż oddzielny wątek.....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam ..DUCH napisał:

Tak się zastanawiałem czy poniższy materiał opatrzyć własnym komentarzem i zdecydowałem że nie - koleżanki i koledzy zobaczcie sami i zapraszam do dyskusji - po sezonowej dyskusji:

 

Jak długo ta osobą jeździ? Korzysta z krawędzi, pozycja w zbytniej kontrrotacji, zaczyna od wsadzenia biodra, przyjmując stacjonarną pozycję do końca, bez pracy w fazie sterowania, jeździ wysoko, przekrawędziowanie daje radę zrobić przy tej prędkości omijając ludzi. Pewna praca i będzie dobrze. Fajnie można porównać tę jazdę z drugim w niebieskim kostiumie z tyłu w pierwszej części filmu z tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2022 o 20:36, Godryk napisał:

Poziom Puchar Polski starych dziadów kategorii młodzież 😉 ....Celem jest jak najlepsze przygotowanie siebie i  znajomych do przyszłego sezonu i startu w Fisach. Ogólną wiedze mamy trenerów się słucha ale na pełne treningi np z Mitanem i lato na lodowcach 😉 niestety funduszy brak.

Pytam was Panowe na forum bo w dziedzinie przeszukiwania internetów czy rożnych materiałów mało kto morze Wam dorównać.

"Ogólnorozwojowy" + siłowy : znajdziesz w okolicy fachowca, który jak zrozumie charakterystykę dyscypliny ustawi i poprowadzi trening - np. ktoś rozsądny z lekkiej bądź sensowny trener crossfitu jak nieco zdejmie klapki z oczu. Wyjdzie  zapewne lepiej niż gorzej a na pewno lepiej od 90% stricte "alpejskich" szkoleniowców. Przy okazji będzie miał fajne wyzwanie. Zwróć uwagę na mobilność, równowagę (trochę późno), dynamikę i rzecz jasna siłę dobrze określając profil wysiłku. Mogę odesłać do SCEC, ale wyjdzie drożej niż Mitan (choć wiedzą zostanie 😉 a swoją drogą ich literaturę polecam).

Nart na lodowcu z Mitanem brakiem nart nie zastąpisz ale "skate to ski" Rollerblade jest ciekawą opcją - jak przyjdzie Ci do głowy krok dalej czyli inline alpine to daj znać 😉 - braciom Zvenijks (LAT) TOP10 w Pucharze Świata inline alpine jakoś nie przekszadza robić wynik w FISach i kontynentalnym a kilku tegorocznych medalistów z Pekinu kontakt z inline alpine ma w cv ;).

Pozdrawiam,

M.

Kilka publikacji od treningu fizycznego przez mentalny po technikę najprościej znajdziesz na stronach z drugiej strony Atlantyku a resztę z Austrii. Pierwsza z brzegu https://www.amazon.com/Race-Skills-Alpine-Skiing-Porter/dp/0964739011

.. jest tego dużo więcej.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

czy poniższy materiał opatrzyć własnym komentarzem i zdecydowałem że nie - koleżanki i koledzy zobaczcie sami i zapraszam do dyskusji

Szkoda że nie opatrzyłeś bo to Ty jesteś instruktorem i mógł byś oświecić nas maluczkich.

a tak wygląda to na podpuchę i oczekiwanie kto pierwszy wystawi się na strzał.

Dla mnie fajna jazda całej grupy (widać że mają radochę) poprawna kontrola prędkości i kierunku,

jazda na poziomie znacznie wyższym niż przeciętna, którą obserwuję na stokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jan napisał:

Szkoda że nie opatrzyłeś bo to Ty jesteś instruktorem i mógł byś oświecić nas maluczkich.

a tak wygląda to na podpuchę i oczekiwanie kto pierwszy wystawi się na strzał.

Dla mnie fajna jazda całej grupy (widać że mają radochę) poprawna kontrola prędkości i kierunku,

jazda na poziomie znacznie wyższym niż przeciętna, którą obserwuję na stokach.

No to jednak trzeba Cię oświecać. Przecież tam jest po prostu źle a główny bohater jest momentami zabawny w swojej nieudolności. To jest dobry przykład do czego prowadzi parcie na "krawędź".

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, .Beata. napisał:

E8821E9C-F195-4C7C-BB53-9BDA99C42894.thumb.jpeg.c686aad30e3a6c5b0c209bd309877c8c.jpeg

A0D216C8-2359-463D-8A35-164EFC86F60C.thumb.jpeg.ab34778c3e8578af309213ffa2497db1.jpeg

635A086F-79C6-4F40-BAAF-39EBB5B92BD0.thumb.jpeg.b2bb9989c90315c2077879e569d54c41.jpeg

514B5BE6-0DAB-46DE-9019-FC220FAA16B8.thumb.jpeg.115cdb6f1dd931dc545dae378b9b71ee.jpeg

3FA1DEA4-6B8C-4159-93A4-A6BD9A8E33D2.thumb.jpeg.d9119ddc75ad25018e19937597988111.jpeg

0B53C44F-754D-40F8-9BA3-585F84E0AD10.thumb.jpeg.9e1562e54582c289a50fb71358d7dc6a.jpeg

59F689B2-A25C-4EB8-B0C4-469A9B417A17.thumb.jpeg.777c1d82d517b4657f73667d6bdc842f.jpeg

9B834E25-60B1-4FE5-9065-ACC75A66018B.thumb.jpeg.17e91b62bd9f54260cc44d229b611851.jpeg

porównanie dwóch panów, zdecydowanie lepiej ten z tyłu, technicznie? jestem kiepska w takich określeniach… pierwszy jedzie jak przecinek, nie ma „nisko”, „wbijania” kijka, cały czas w kontrotacji?…no i wiezie telewizor…

🥺

No i odwaliłaś za mnie całą robotę......Brawo Beata - dokładnie o to mi chodziło aby zrobić "stop" tych dwóch panów w tych samych fazach skrętu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak Kochani że jest jak patrzę jest 21 stron wątku (i cieszę się z tego) i napiszę  szczerze liczyłem na bardziej owocną dyskusję. Mitek ma rację, Beta zrobiła robotę, Jan poszedł w sarkazm.....

Nie zamieniajmy się w nadętych bufonów gadajmy - ja nikogo nie dyskredytuję z każdym pogadam i jak tylko mogę pomogę.....   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój syn tak jezdzi. Wszedł w krawędzie szybko, ale jedzie na przecinek. Instruktor na początku grupy też telewizor wozi IMHO... A ten gość skoro jedzie ciętym to sobie może kijek darowac, ewentualnie markować ... Przy marnowaniu kijkami wyglądałoby to lepiej, bo teraz to są takie jakby stawy zatarło 😉

No i przy markowania kijkami to mam wrażenie że coś fajnego się z wyważeniem dzieje... 

Ładnie jeździ ten instruktor

https://youtu.be/mvEzADybAkk

Fajna praca kijków. Znalazłem gdzies jego filmik tylko o kijach, oszczędne ruchy, jak zewnętrzny do wbicia to wewnętrzny nadgarstkiem w tył/w górę żeby nie ciągnąć po śniegu... Ładnie to wizualnie wygląda.... 

Takie o... Językiem ,,melepety,, ....cytując Klasyka 😉

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam ..DUCH napisał:

To jest tak Kochani że jest jak patrzę jest 21 stron wątku (i cieszę się z tego) i napiszę  szczerze liczyłem na bardziej owocną dyskusję. Mitek ma rację, Beta zrobiła robotę, Jan poszedł w sarkazm.....

Nie zamieniajmy się w nadętych bufonów gadajmy - ja nikogo nie dyskredytuję z każdym pogadam i jak tylko mogę pomogę.....   

Coś tam wcześniej skrobnąłem, może umknęło. Facet jeździ jak wielu teraz na stokach. Już sporo łapnął, pewnie samouk, który ma już frajdę i poczucie niezłej jazdy i kontroli. Pogadać, pokazać i poćwiczyć. Materiał już nie jest zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...