Skocz do zawartości

Marxx74x

Members
  • Liczba zawartości

    483
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    18

Ostatnia wygrana Marxx74x w dniu 24 Lipca

Użytkownicy przyznają Marxx74x punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Marxx74x's Achievements

Experienced

Experienced (11/14)

  • One Year In
  • Conversation Starter
  • Very Popular Rare
  • One Month Later
  • Collaborator

Recent Badges

689

Reputacja

  1. @PSmok dziękuję za obszerne wyjaśnienie w jakimś stopniu uzasadniające moje obawy, na ile Skate2Ski spójnie i całościowo daje możliwość ćwiczeń imigracyjnych pod Ski. @KrzysiekK masz rację, tyle że miałem na myśli układ V w którym wewnętrzna stopniowo promień zmniejsza a zewnętrzna powiększa. Serdecznie pozdrawiam, M.
  2. Coż .. jeżeli obiekt typu narta porusza się mniejszym promieniem (wewnętrzna) i jest bardziej zakrawędziowana niż zewnętrzna, poruszająca się większym promieniem to w sytuacji abstrakcyjno modelowej, gdyby ten ruch trwał dostatecznie długo wypada zapytać "czy umiesz robić szpagat Krzysztofie? " .. 😉 .. ale liczę na inne głosy .. 😉 Oczywiście ten drobiazg można na tysiąc sposobów maskować ;). Pozdrawiam, M.
  3. To trochę w ramach rozwoju dyskusji (łup podpowiedzi) : W narciarstwie alpejskim przy klasycznej szkolnej jeździe ciętym preferowqć będziesz : - równomierne zakrawędziowanie Wew/Zew - większy kąt założony na Wew (Zew bardziej płasko) - większy kąt założony na Zew (Wew bardziej płasko) ? Pozdrawiam, M.
  4. Cóż, proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała. Pozdrawiam serdecznie, M. Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂
  5. Widzisz .. jak to powiedzieć .. Wydaje mi się, że dość wyraźnie wspomniałem o tym jaki jest background osoby na tym filmie i że będzie to miks S2S, IA, ćwiczeń na stabilizację i odrobiny cyrku. Ktoś kto pomyśli znajdzie co dla niego dobre .. bądź odrzuci wszystko a priori. Dotknąleś ciekawego tematu czyli drobnych pułapek S2S. A, że można prowadzić równy kąt, nie wpychać kolanka pod kolanko w dodatku w ramach materiału Skate2Ski 😉 - sympatyczny Stefano Belingherii, współautor programu Skate2Ski opracowanego przez Rollerblade, przy okazji coś jakby instruktor wykładowca narciarstwa i ex zawodnik a następnie trener IA włoskiej kadry .. może też się nie zna, za to dobrze się z nim winko pije 😉 I nie - kolanka się nie spotykają, nóżki się nie spotykają, to kąt ujęcia i nagolenniki. Można? No może można, podobnie jak zawsze można otwierać na nowo otwarte już wcześniej drzwi. Pozdrawiam, M.
  6. Obrazić się nie obrazi 🙂 ma poczucie humoru 🙂 a ja się tylko uśmiechnę 🙂 ... kolanka jak u panieńki czyli wąsko - a nie wepchnięte w siebie. Z kątem rolek - zależy które ćwiczenie. Tak jak pisałem, nie lubię jego maniery zostawienia zewnętrznej , pochodnej nadawania dynamiki i częstych odepechnięć. Niech każdy bawi się jak lubi 🙂 .. Pozdrawiam, M.
  7. Tyle że na rolkach jeździmy bardziej asekurancko i trochę pracę bioder się fałszuje. To może publicznie, Patrick się na mnie nie obrazi, kilka ćwiczeń w wykonaniu zawodnika WC IA, instruktora Skate2Ski oraz instruktora narciarstwa 🙂 .. myślę że to trochę wyjaśni 😉 .. niektóre nieco cyrkowe ale ogólnie mają sens. Patrick ma czasami manierę zostawienia zewnętrznej nieco z tyłu ale to już specyfika IA i dodania energii na zmianie kierunku. https://www.facebook.com/share/v/rNYTba3Sx2PedjE4/ Pozdrawiam, M. Ps. Jako ciekawostka - Patrick ogarnia jedyny międzynarodowy "team" w barwach którego trenują i startują także zawodnicy z Polski z całkiem jak na tą dyscpilnę sympatycznym wsparciem sprzętowo/treningowo/finansowym.
  8. No to jeszcze raz - ideał przy jeździe na zamkniętych to utrzymanie obydwu rolek na tym samym kącie. Odejście od tego oznacza a) błąd techniczny b) akcję ratunkową c) delikatną rozpacz "co ja tu robię" d) ratowanie się przed slajdem e) przechodzenie z układu zamkniętego na odbicie (duże odległości, wertical/łokieć, uwaga : jazda na mokrym, poziom World Cup 🙂 ) Rolka zewnętrzna zawsze wędruje większym promieniem co samo w sobie jest kłopotliwe i wymaga pilnowania. Fałszywe zamknięcie kolan (bo niby złapię wtedy kąt) i w efekcie wyrzucenie zewnętrznej na mniejszy kąt robi zamieszanie. Rzecz w tym, że na rolkach - bardziej niż na nartach - boimy się pracować biodrem. Ćwiczenia : "kaczuszka" - dłonie na ramiona, prowadzi nas wewnętrzy łokieć .. "aureolka" - ręce NAD głową trzymające marker/krążek/Ringo .. "jeżyk" - jak wiadomo, jeże tupią 😉 więc jadąc niezależnie od fazy skrętu tupiemy przechodząc na wysokiej kadencji z nogi na nogę .. i tak dalej. M.
  9. Balans na jednej to jedno .. a odbicie - przemyśl i sprawdź sekwencję ruchu ciałem to się wszystko poukłada. Podpowiedź - biodro+tyłek+uda. Imitacyjne : stań lewą stroną do ściany, oprzyj się o ścianę dłonią lekko ugiętą ręką. Lewa stopa luźno, nieco za ciałem. Prawa stopa 5-10% od osi, na zewnętrznej krawędzi. Biodra lekko obniżone, odwiedzione na zewnątrz (w prawo). I teraz spróbuj kopnąć lewą nogą przed siebie tak żeby wylądowaclć ciężarem na niej, osiowo. I kombinuj jaka sekwencja ruchu daje Ci największą stabilność, dynamikę i siłę tego ruchu. Czy pośladkowy-biodro-zmiana krawędzi- kopniak lewą czy może inaczej ... Stabilność (stąd ćwiczenia na jednej nodze, ćwiczenie z telemark i to wszystko o czym sobie rozmawialiśmy) to baza. A to o czym napisałem wyżej to umiejętność zbudowania techniki efektywnego ruchu (kontrola kierunku, efektywność energetyczna, budowanie/kontrola prędkości itd.) Pozdrawiam, M.
  10. To zdjęcie jest dość nietypowe - znacznie częściej widzę przekrawędziowaną zewnętrzną. Może to kwestia ustawienia kamery choć nie sądzę. Na zdjęciu są dwa zjawiska - pomijając ściśnięte jak u panienki-cnotki kolanka tor jazdy wydaje się być a) wyznaczany przez wewnętrzną przez co zewnętrzna odjedzie i zmiana kierunku będzie na słabym promieniu a szerokość układu stóp będzie falować w każdej osi zmuszając do niepotrzebnych korekt lub b) da się z tego układu ładnie wyjść ale już w technice IA ale nie skate2ski przez kroczek wykorzystujący DP do którego taki układ w jeździe z górki jest względnie dobry lub c) ratowanie się przed szufladą przy pomieszaniu kątów i zamknięciu kolan. Tak czy owak z perspektywy IA - szału nie ma, edukacyjnie jako przykład pozytywny błędne. M.
  11. Taka ciekawostka .. przyjmijmy jazdę na płaskim na dystansie 10km i jazdę na typową pingiwno-kaczkę, z założeniem, że z każdym odepchnięciem nasza pingwino-kaczka odchodzi od osi na 30 stopni i pociągnie 2 metry (akurat istotne są stopnie). Narzut na dystans pokonany przez rolki to plus minus 16% do zamierzonego dystansu. Ale przy 45% współczynnik zmienia się już z 1,73 na 2,8 .. znowu nie liniowy świat choć inline 😉 .. Morał z tego taki, że "dystans" będący jednym z czynników wynikających z kaczki a nie długości odpechnięcia ma wpływ na bilans energetyczny (jako jedna ze składowych). Stąd double push (Wyjaśnienie : zakladając, że ruch obrazujemy jako trójkąty równoboczne szukamy sumy długości boków trójkątów o zadanych kątach których suma wysokości wynosi 10000 i dzielimy na 2.. a jak ktoś woli to droga/cosinus kąta .. ) M. (A double push podobno można nauczyć się przez telefon 😉 )
  12. Okropny chaos tym bardziej że na betonie parkingowym dającym większą szansę na krótki slajd niż większość asfaltów .. rozumiem, że w lewej dłoni ma stick z kamerką ale co wyczynia z prawą to trochę masakra .. no ale ja się nie znam na takiej jeździe ... A 20% ? 🙂 .. mam taki zwyczaj, że zawsze sprawdzam asfalt na którym trenujemy - max to 19% Zalezianka (między Skarżyskiem a Kielcami), 19 % pomiędzy Harendą a Suchem (odradzam , już zniszczyli asfalt), Ptaszkowa i COS w Zakopanem to około maksy na 16%. Żeby było jasne, % idzie z tangensa więc wpływ na siły zdecydowanie nie jest liniowy. Problem statystycznego rolkarzo-narciarza zaczyna się od 5% a dramat od 8%. M.
  13. To coś o Double push .. Miałem przyjemność ostatnie dni gościć i popracować z zawodniczką WC IA Serbii. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy - pod górkę jechała jak skrzyżowanie pingwina z kaczką :). Na to samo jakiś czas temu zwrócił Curexowi trener "szybkich" a później na nartorolkach (łyżwa) trenerka biegowego. Jakoś tak mamy, że non-stop sięgamy po trenerów różnych dyscyplin, teraz w kolejce skoki ale to już inna historia na początek sierpnia. No więc .. jeżeli chcę jechać do przodu to dlaczego odsyłam wymachem rolkę wiodącą w bok? Raz jadę w lewo a raz w prawo. Intuicyjna odpowiedź : jak mam rolkę wiodącą na kącie względem toru jazdy to się z niej odepchnę. Teraz spróbujmy to zrobić na 6-9% i człapiemy jodełką ... Jak pingwino-kaczka 🙂 No to o co chodzi z double-push? O biodro i skorzystanie z mięśni silnych .. filozofia ruchu jest prosta : rolka wiodąca wychodzi możliwie w osi toru jazdy (minimalny kąt), biodro odchodzi na zewnątrz, rolka wiodąca łapie krawędź zewnętrzną a następnie kombinacja wypchnięcia drugiej nogi i przeniesienia biodra na nowy kierunek daje energię. Czyli utrzymuję ruch rolek na możliwie małym kącie względem toru ruchu angażując efektywnie silne partie mięśni. Zysk na dystansie jechanym przez rolki, na szybkości ruchu, na bilansie energetycznym. Tyle i tylko tyle. Trudne? Podstawowa trudność to stabilność i zaufanie biodrom. Ćwiczenia? 1-1.5m na kubeczkach długi wertikal na jednej nodze, ćwiczenia imitacyjne i praktyka - pomaga jak jest leciutko pod górkę bo szybko poczujemy zmianę wydatku energetycznego versus czas/prędkość wykonując to mniej więcej prawidłowo. Pozdrawiam, M.
  14. Czy ma znaczenie dla S2S? Mając na uwadze skromne doświadczenie z jazdą na rolkach przy jednoczesnym szukaniu rozwiązań 90/110 Trinity daje obniżony środek ciężkości - niby nie dużo ale jednak. Z drugiej strony buty pod SSM pozwalają na względnie proste skorzystanie z bogatej i nie rujnująxej budżetu oferty szyn dając szansę na zabawę od układów parkowych (małe), przez układy 3/4 x 90 do 3x125 włącznie. Na Trinity uparł się PS i choć lubię ich Arise - but cieszy się chyba zasłużoną popularnością w IA - to pomimo fajnej konstrukcji łączącej włókno węglowe i skórkę, kompromis pomiędzy lekkością a wygodą (kostka), firmowej, odlewanej szyny wolę innych bohaterów tych zmagań. Dodam jednak, sprawiedliwie, że Arise to chyba najczęściej widywany but w TOP10 PŚ IA przy czym mam wrażenie, szyny nie zawsze są firmowe a kółka na pewno nie (choć firmowe Undercover to solidna marka). M.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...