Skocz do zawartości

Dobór nart dla Level 4


invert

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Marcos73 napisał:

Cze

Z której godziny są zdjęcia? Na pierwszy rzut oka to zaczynaja się tworzyć muldy, warunki wiosenne i śnieg może być ciężki, ale raczej miękki. Chyba że jest to rano i ktoś zostawił stok z dnia poprzedniego - a w nocy był mróz (przymrozek) i leży zbrylony, czy więc zmrożony śnieg. No to wtedy jest rzeźnia dopóki nie puści i zmięknie.

pozdrawiam

Fotki z godziny 12.29, z początku odcinka kartofliska. Temperatura wtedy we Wrocławiu 13st C, na stoku było około 10; w nocy było lekko na minusie, stok ratrakowany poprzedniego dnia wieczorem. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Spiochu napisał:

Na muldach wygrywają młodzi zawodnicy bo z wiekiem spada dynamika a kolana szybko padają.

Kapitalna dynamika na muldach zwykle nie jest juz możliwa w wieku 40 lat, a co dopiero mówić o seniorach.

Starsze osoby mogą płynnie i stylowo przejechać muldy, ale ze względów fizjologicznych musi to być jazda dużo spokojniejsza niż u młodych zawodników.

 

Poza tym, podniecacie się tymi muldami, a jazda cięta wydaje się przy tym banalna.

Cześć

Napisałeś sporo faktów z którymi się w pełni zgadzam. Patrząc z perspektywy czasu oraz doświadczenia życiowego (nie narciarskiego). Każdy z nas zauważa w pewnym momencie, że mamy już swoje ograniczenia związane z upływem czasu. Jedni wcześniej, inni później, ale mimo wszystko następują i nie ma się co czarować ani oszukiwać. Inną perspektywę masz Ty, ja Mitek czy też Plusik. 

Założyciel tematu określił się jako 110kg i 185cm i jakoś tam określił swoje umiejętności. Nie podał wieku, a jest to ważny parametr. Chcąc być taktownym, można napisać, że jest kawał chłopa, a w rzeczywistości to ma solidną nadwagę.

Narty SL do nauki, które proponujesz nie są dla wszystkich, ponadto jazda cięta na dobrym poziomie - która jest kunsztem  i jest tak samo trudna jak jazda po muldach, nie jest też dla każdego osiągalna. Wskazałeś wiek, który jest ograniczeniem, bo to sportowa i bardzo dynamiczna jazda. Poza tym jak wiesz, narty SL wybitnie mają wpływ na obciążenie kolan, stąd też sporo porad, jeśli masz problem z kolanami, zmień narty na dłuższe o większym promieniu. Więc w mojej opinii wsadzanie każdego amatora na narty SL, aby dążył do jazdy ciętej, jest bez sensu. Nigdy tego nie osiągnie. Lepiej niech się nauczy techniki, która pozwoli mu jeździć w każdych warunkach i po każdym stoku bezpiecznie. Przykładem jest Gabrik (nomen omen przesympatyczny facet). Zna moje zdanie, jazda cięta jest dla niego nieosiągalna, przynajmniej nie w tym życiu. Semi śmig i poprawne NW - w tą stronę powinien iść i będzie sobie dobrze radził praktycznie wszędzie.

Cięta ciętej nierówna, inaczej w niesławnej Białce wygląda, a inaczej na Palenicy 🙂. Dwa różne światy. Zresztą nawet w Białce widać krawędziowców na Kotelnicy pięknie śmigających, wszystko niestety weryfikuje 500m 6-ka. Jeszcze jak jest sztruks to jakiś promil zjedzie, gorzej jak się zaczynają tworzyć odsypy. Kręcąc z dołu filmiki można zbić fortune na youtube-ie.

Muldy - kiedyś to standard, bo wszędzie były, teraz - w PL to nie występują dzięki ratrakom. Może na Jaworzynie na dole o 16.00, ale to fragment - stad zachwyty, bo to niszowe warunki. W wysokich górach - choćby to co Janek wrzucił - nie nowina, można potrenować praktycznie wszędzie.

Lexi wrzucił film z asami ze świata. Objeżdżeni goście, pewnie na egzaminie SiTN by oblali 😉 , ale tu nie o to chodzi. Zwróć uwagę na głównego bohater (ten z wąsem - czeski metal), widać, że On raczej śmig rzadko wplata w swoja jazdę (ale wplata), raczej "cięty" jest u niego przeważający, i jedzie nim gdzie może. Oczywiście dynamika, zabawa na najwyższym poziomie, ale bardziej korzysta z ukształtowania terenu, niż dynamiki nart. A że sportowa jazda nie jest mu obca, mnie wystarcza ten kadr. Sama postawa mówi sama za siebie, że jeździć umi.

pozdrawiam

335753129_Zrzutekranu2023-09-1o08_06_05.thumb.png.f43c0e9e15a1c7668536e5a73af074c0.png

 

Edytowane przez Marcos73
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kordiankw napisał:

Ja nie wklejam screenów z rekordami predkości i nie pisze, że znowu sie wywaliłem, baranie.

Dla mnie to żaden problem napisać, że była gleba. Wypierdoliłem się - OK, stało się, dla mnie to żadna ujma na honorze.

Gorsze jest pierdzenie, że ktoś nigdy się nie wywrócił, albo że od lat nie zaliczył gleby, bo  to zwykłe kłamstwo i pompowanie słabego ego na forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, grimson said:

Gorsze jest pierdzenie, że ktoś nigdy się nie wywrócił, albo że od lat nie zaliczył gleby, bo  to zwykłe kłamstwo i pompowanie słabego ego na forum. 

Ja tam przyziemiam notorycznie i nie mam z tym problemu. Natomiast rzut oka na jazdę niektórych forumowiczów nie zostawia złudzeń: Nie jadą nawet na 50% swoich możliwości i ciężko doszukać się szansy u nich na upadek. Zdejmij klapki z oczu i wpadaj do Zwardonia. Spróbuj zjechać z obrotami na jednej narcie jak Mitek w takim śniegu jak on, zwróć uwagę z jaką prędkością normalnie jeździ, a potem się dopiero się wypowiedz... 

Edytowane przez SzymQ
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SzymQ napisał:

Ja tam przyziemiam notorycznie i nie mam z tym problemu. Natomiast rzut oka na jazdę niektórych forumowiczów nie zostawia złudzeń: Nie jadą nawet na 50% swoich możliwości i ciężko doszukać się szansy u nich na upadek. Zdejmij klapki z oczu i wpadaj do Zwardonia. Spróbuj zjechać z obrotami na jednej narcie jak Mitek w takim śniegu jak on, zwróć uwagę z jaką prędkością normalnie jeździ, a potem się dopiero się wypowiedz... 

Nie mam z tym problemu, na forum 90% jak nie więcej jeździ słabo/tak sobie, zostaje 10% lub mniej Narciarzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, grimson napisał:

Dla mnie to żaden problem napisać, że była gleba. Wypierdoliłem się - OK, stało się, dla mnie to żadna ujma na honorze.

Gorsze jest pierdzenie, że ktoś nigdy się nie wywrócił, albo że od lat nie zaliczył gleby, bo  to zwykłe kłamstwo i pompowanie słabego ego na forum. 

Grimson, no weź, nie obrażaj się. Długo już jesteś przecież na Forum. Powinieneś wiedzieć, że czasami można oberwać rykoszetem - chyba określenie właściwe, zważywszy na fakt, kto to napisał. KordianKW nie pisze dużo, ale Moruńka na SUP-ie wyczaił 😉. Możesz tez zostać "betonowym klocem", ja bym to wziął za dobra monetę, że ktoś czyta i pamięta moje wpisy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, SzymQ napisał:

Zdejmij klapki z oczu i wpadaj do Zwardonia.

Właśnie, Szymek dobrze prawi, przyjedź, zmierz się z "górą" 😉. Zabierz tylko jakieś normalne narty, bo Śpiochu stwierdził, że tam się na GS-ach nie da jeździć, co jest prawdą w moim przekonaniu także, chociaż Mitek temu przeczy, ale jak się to mówi: "jedna jaskółka wiosny nie czyni". 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, KrzysiekK said:

w obu kierunkach?

No tail mają węższy niż nose, więc tyłem naprzód może być, że chociaż nose będzie bardziej jak w GS

4 minutes ago, KrzysiekK said:

Hehehe - sorki ... ale jakoś tak mi się wciąż lubi żartować z Twoich ćwiczeń w Zwardoniu. Mam nadzieję, że się nie gniewasz 🙂

Luuuuz 🙂

Śmiało można że mnie żartować, nie tylko z ćwiczeń, ale z ogólnego narciarskiego poziomu. Mam do tego dystans. Jak żart dobry to chętnie też się pośmieję. A jak ktoś powie na serio, że jestem największą łamagą na tym forum, to mu odpiszę: pfff, też mi nowina... 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SzymQ napisał:

No tail mają węższy niż nose, więc tyłem naprzód może być, że chociaż nose będzie bardziej jak w GS

Luuuuz 🙂

Śmiało można że mnie żartować, nie tylko z ćwiczeń, ale z ogólnego narciarskiego poziomu. Mam do tego dystans. Jak żart dobry to chętnie też się pośmieję. A jak ktoś powie na serio, że jestem największą łamagą na tym forum, to mu odpiszę: pfff, też mi nowina... 

 

Akurat jeśli chodzi o ogólną ogładę i luz na nartach to Ci zazdroszczę nieco. Jesteś dużo "lżejszy" ode mnie. Wiesz o co mi chodzi. O taki flow... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, KrzysiekK said:

Akurat jeśli chodzi o ogólną ogładę i luz na nartach to Ci zazdroszczę nieco. Jesteś dużo "lżejszy" ode mnie. Wiesz o co mi chodzi. O taki flow... 

W tym sezonie to dopiero będę lekki -15kg jeśli utrzymam :). Level narciarski mamy podobny, Ty się skupiasz na jeździe technicznej, a ja po prostu na zabawie z nartami i to chyba jedyne sensowne porównanie. Jak chcesz się pobawić wyciągnij z piwnicy amphibio 🙂 Ja też próbowałem tyczek i wiem, że na fatalnej trasie mam +25% do czasu dobrego instruktora oraz to, że totalnie mnie tyczki nie kręcą, nawet gdybym miał tego instruktora wyprzedzić. 

Edytowane przez SzymQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcos73 napisał:

Grimson, no weź, nie obrażaj się. Długo już jesteś przecież na Forum. Powinieneś wiedzieć, że czasami można oberwać rykoszetem - chyba określenie właściwe, zważywszy na fakt, kto to napisał. KordianKW nie pisze dużo, ale Moruńka na SUP-ie wyczaił 😉. Możesz tez zostać "betonowym klocem", ja bym to wziął za dobra monetę, że ktoś czyta i pamięta moje wpisy.

pozdrawiam

Przecież ja się nie obrażam. Gdyby to nastąpiło, to uniesiony honorem pożegnałbym się z SF. Twoje niedoczekanie 😁

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, SzymQ napisał:

W tym sezonie to dopiero będę lekki -15kg jeśli utrzymam :). Level narciarski mamy podobny, Ty się skupiasz na jeździe technicznej, a ja po prostu na zabawie z nartami i to chyba jedyne sensowne porównanie. Jak chcesz się pobawić wyciągnij z piwnicy amphibio 🙂 Ja też próbowałem tyczek i wiem, że na fatalnej trasie mam +25% do czasu dobrego instruktora oraz to, że totalnie mnie tyczki nie kręcą, nawet gdybym miał tego instruktora wyprzedzić. 

Młodszy pewnie jesteś więc możesz sobie wywijać. Ja 75' a na nartach od 6 lat.

Tu masz rację. Uwielbiam jazdę instruktorską. Ale kręci mnie też bardzo zachowawcza jazda pozatrasowa. Taki zjazd skiturowy łatwym terenem, wcześniejsze wyjście na górkę.... marzenie. Pewnie niespełnione.

-15... no to powiem tylko, że mega, mega szacun. Ja wciąż 182/100.  😢

Jak widać ją potrzebuję dokładnie tyle samo zrzucic. Ale już z 7 bym się cieszyl. Ciezko było ? Może jakiś przepis, mnemotechniki, opierdol personalny... jestem otwarty. 

 

ps. Pamiętałeś ze mam amphibio ? 😱😯

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SzymQ napisał:

totalnie mnie tyczki nie kręcą

Szymek, nie muszą, ale warto, chcąc jeździć offpiste, skręt wymuszony będzie normą. Na tyczkach tylko taki występuje, trzeba skręcać wtedy kiedy trzeba, nie jak się skręci, albo tu kijowo, za chwilkę spróbuję ponownie. W terenie to norma.

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, KrzysiekK said:

ps. Pamiętałeś ze mam amphibio ? 😱😯

No raczej. W trzech żeśmy siedzieli w ośle ławce. Od kiedy jeden poszedł na wagary, to siedzimy już tylko we dwóch. Tym bardziej muszę pamiętać co i jak 🙂

Za mną 4 sezony. 2 pierwsze totalnie zmarnowane - łącznie 20h jazdy. Gdybym mógł zacząć jeszcze raz to już przynajmniej wiedziałbym jak nie zmarnować wyjazdu na narty :D. 80' 180/76 obecnie, życiowa ambicja: zmienić 173/95 na 184/95, pozostając przy filozofii: TT 4 live 2 ski 4 fun 😝

Marek, ja to rozumiem jako jakieś tam ćwiczenie, obca jest mi jednak idea konkurowania w tej dziedzinie nawet z samym sobą. Jest to dla mnie po prostu koszmarnie nudne. W kontraście: na pustej oślej łączę znajdę sobie jakieś mega interesujące mnie zajęcie 🙂

Edit: Żebyś Ty wiedział, jaki ja skręt wymuszony ćwiczyłem, żeby zrobić 180 na garbie koło słupa w Zwardoniu w marcu 2022... To było tak trudne, że jak już chciałem Adamowi się pochwalić 180, to wyszło 75 bo nie zdążyłem z popem przez zepsuty skręt 🙂

Edytowane przez SzymQ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...