Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsza relacja z deszczowego i mglistego Szczyrku. Pogoda skutecznie zniechęciła ludzi do jazdy na nartach, do 13:00 bardzo mało osób jeździło, choć parkingi pełne. Śnieg mokry i ciężki, taki przypominający wiosenne nartowanie. Moja żona, która jeździła dziś ze mną pierwszy dzień w tym sezonie w Szczyrku, stwierdziła, że w Białce przy takiej pogodzie (byliśmy tam 2 tygodnie temu), trasy potrafią przygotować jednak zdecydowanie lepiej, mi osobiście to nie przeszkadzało.  

 

Najlepiej przygotowane trasy to te ze Zbójnickiej Kopy (twardo i równo przez cały dzień). Najsłabiej łącznik pomiędzy 8 a 10 (mnóstwo przetrać - zdecydowanie do poprawki). 

 

 

Ludzi bardzo mało przez cały dzień ale parkingi pełne.

praking-pe-en.jpg

Zjazd do Soliska i nieczynna kanapa na Juliany (ruszyła później).

faktycznie.jpg

Golgocie jeszcze "trochę" brakuje.

Golgota.jpg

Co oni zrobili z Wierchu Pośredniego - nóż się w kieszeni otwiera.

Wierch-po-redni-co-oni-zrobili-z-tym-mie

Wierch.jpg

Bar Maja.

Bar-Maja.jpg

Bez orczyków jakoś tak dziwnie.

Bez-Orczyk-w.jpg

Drobne przecierki.

Przecierki-na-8.jpg

Wjazd na Zbójnicką Kopę około 12:30 - też płynnie.

Wjazd-na-Zb-jnick.jpg

Śnieg na trasach ciężki, od 10:00 mocno zmęczony, ale same trasy naśnieżone dużo lepiej niż w zeszłym roku dokładnie o tej samej porze (zwłaszcza 3 zasługuje na duży plus).

przygotowanie-tras-3.jpg

 

 

Zdarzają się na 4 drobne przecierki - ale w normie wg. mnie oczywiście.

grobne-przebierki.jpg

 

 

przygotoanie-4.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że i na stokach Małego Skrzycznego można się zgubić:

 

https://fakty.interi...kim,nId,2755839

 

Ratownicy GOPR uratowali narciarza w Beskidzie Śląskim
Meżczyzna po kilku godzinach poszukiwań został znaleziony w środku lasu, w głębokim śniegu.

 

Poszukiwania narciarza rozpoczęły się już w piątek po południu. Mężczyzna przy ograniczonej widoczności i silnym wietrze zjechał z trasy i zgubił się w rejonie Małego Skrzycznego. W tym czasie w Beskidach panowały bardzo trudne warunki - wiał mocny wiatr, a widoczność była ograniczona do 10 metrów.

 

Po kilku godzinach patrol ratowników beskidzkiego GOPR-u odnalazł go w środku lasu, w głębokim śniegu. Życiu narciarza nic nie grozi. Trafił do szpitala.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś napiszę, bo byłem i jeździłem.

 

Dzisiaj rządziły Juliany (pusty parking przy nieczynnej trasie - to był strzał w 10). Fajnie też na Julianach poza trasami. Zamontowali na miejscu nową taśmę dla dzieci i postawili kolejny bar przy parkingu (obok wypożyczalni). Rano na Julianach warunki wspaniałe, w nocy spadło około 5 cm naturalnego śniegu i przez 2 godziny jazda była wspaniała. Od godziny 10:30 tłum gęstniał, ze stoku uciekałem około 11:30 jak już zaczęły się tłumy do kanap (ale ta kolejka którą widzimy na zdjęciu to maksymalnie 10 minut stania).

 

Jak bardzo potrzebna jest trasa i kanapa na górze, było dziś widać doskonale, brak czynnej B5 i mamy zarówno tłok na trasach jak i tłok przy kanapach na Solisku. Do tego dochodzi masa osób walczących o życie. Mamy bardzo dużą ilość osób słabo jeżdżących, trasy raczej słabo wyratrakowane - po części z braku mrozu w nocy (szczególnie dotyczyło to 4, choć mróz rano był, przynajmniej wg. tablicy na Solisku) i po godzinie mamy trasę mocno zdegradowaną, dziś sporo osób chciało objechać jej dolny fragment nieczynną "7".  I jeszcze jedna ciekawostka, droga przez przełęcz od strony Wisły czarna, po stronie Sczyrku biała (nieodśnieżona). Dziś gęsta mgła i opad marznącego deszczu.

 

Juliany przywitały mnie mgłą ale dalszy zjazd do Szczyrku uznałem za bezcelowy i zaparkowałem tam auto. 

 

wierzy-nieg-na-10.jpg

Rano przymrozek.

rano-przymrozek.jpg

Panowie poprawiają płotek.

panowi-poprawiaj-p-otek.jpg

Im wyżej tym gorzej z widocznością.

im-wy-ej-tym-gorzej.jpg

4 i nieczynna 7 po lewej (jaka nieczynna patrząc po ilości ludzi po prawej).

Zjazd-do-Soliska.jpg

Słynna kolejka (stałem 8 minut z zegarkiem w ręku ale niektórzy na pewno i 30 minut).

s-ynna-kolejka.jpg

Rudy Kot czynny.

Rudy-kot.jpg

Zjazd na parking, po nieczynnym fragmencie trasy nr. 10, pytanie czemu on jest nieczynny ? Śniegu mają pod dostatkiem.

nieczynna-10-i-zjazd-na-parking.jpg

 

10-cd.jpg

Nowa taśma dla dzieci.

nowa-ta-ma.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof tak jak wcześniej pisałem 7 jest potrzebna, choćby ze względów bezpieczeństwa, to samo jedynka. Z jakiego powodu nie otwierają 10 ?

Nie wiem widocznie taka polityka, może znów brak ratrakowego? Kiedyś, kilka lat temu byłem na Chopoku, pogoda bajeczna , śniegu bardzo,ale to bardzo dużo, ferie, więc ludzi też mnóstwo i co? część tras nie była przygotowana. W tym trudna czarna slalomowa, i jedna z czerwonych tras.Właściciel ten sam co SMR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof tak jak wcześniej pisałem 7 jest potrzebna, choćby ze względów bezpieczeństwa, to samo jedynka. Z jakiego powodu nie otwierają 10 ?

Nie wiem widocznie taka polityka, może znów brak ratrakowego? Kiedyś, kilka lat temu byłem na Chopoku, pogoda bajeczna , śniegu bardzo,ale to bardzo dużo, ferie, więc ludzi też mnóstwo i co? część tras nie była przygotowana. W tym trudna czarna slalomowa, i jedna z czerwonych tras.Właściciel ten sam co SMR.

Tomek, "7" jest oczywiście potrzebna ale moim zdaniem, otwarte Juliany, nawet w ograniczonym zakresie (czynna 8 i dolny kawałek 10) plus czynna trasa na Zbójnicką Kopę doskonale udrażnia Solisko (tak było wczoraj). Dziś problemem była nieczynna kanapa na Zbójnicką Kopę. W zeszłym sezonie też albo lizali "4" albo trasy na Julianach. Nie wiem czy to nie jest jakieś założenie biznesowe, bo ratraków mają tam naprawdę pod dostatkiem. Tu nawet nie chodzi o otwarcie całej "10" ale wyratrakowali jej fragment przy taśmie dla dzieci koło parkingu na Julianach, co za problem stanowiło przejechać tym samym ratrakiem jeszcze 300 w dół by wyrównać dojazd z parkingu do czynne dolnej części "10", przecież i tak ten ratrak tam jeździł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, "7" jest oczywiście potrzebna ale moim zdaniem, otwarte Juliany, nawet w ograniczonym zakresie (czynna 8 i dolny kawałek 10) plus czynna trasa na Zbójnicką Kopę doskonale udrażnia Solisko (tak było wczoraj). Dziś problemem była nieczynna kanapa na Zbójnicką Kopę. W zeszłym sezonie też albo lizali "4" albo trasy na Julianach. Nie wiem czy to nie jest jakieś założenie biznesowe, bo ratraków mają tam naprawdę pod dostatkiem. Tu nawet nie chodzi o otwarcie całej "10" ale wyratrakowali jej fragment przy taśmie dla dzieci koło parkingu na Julianach, co za problem stanowiło przejechać tym samym ratrakiem jeszcze 300 w dół by wyrównać dojazd z parkingu do czynne dolnej części "10", przecież i tak ten ratrak tam jeździł. 

 

To się nazywa podejmowanie decyzji przez księgowego oraz sprzedawcę.

Oni patrzą na statystyki sprzedaży karnetów i liczby przejazdów wyciągami, reszta nie ma znaczenia.

A, jeszcze sprzedaż w barach tmr.

 

Na fejsie to tam dzisiaj klną na nich ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa podejmowanie decyzji przez księgowego oraz sprzedawcę.

Oni patrzą na statystyki sprzedaży karnetów i liczby przejazdów wyciągami, reszta nie ma znaczenia.

A, jeszcze sprzedaż w barach tmr.

 

Na fejsie to tam dzisiaj klną na nich ostro.

Nie mam fejsa, ale poczytałem z ciekawości z konta żony i już od dłuższego czasu są wymowne komentarze, sporo osób pisze, że śniegu dużo a trasy nie przygotowane przez ratrak mimo odpowiedniej pokrywy i jakoś jestem w stanie w to uwierzyć po tym co tu czytam i co sam widziałem tydzień temu.

Tak jak mówiłem wcześniej szacunek za zmianę całej infrastruktury, trasy też mi się podobają, ale kiedyś jak uruchomili Solisko, to zaraz obydwie trasy przy dwóch orczykach ruch na trasach był niewielki. Teraz jedna trasa i szybka kanapa 6 os. Na Julianach to samo i na Czyrnej też, jedna trasa i gondola 10 os. W takim razie wolę jechać na Soszów mam 3 trasy do wyboru i tylko jedno wolne krzesełko, wiadomo ,że nie będzie takiego tłoku. Trasy krótkie, ale na 4 godziny jazdy wystarczy i na obiad jestem w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam tylko, ze to jest w zasadzie korpo. Lub twór o podobnej strukturze. Będąc w zeszłym roku nie mogłem się oprzeć wrażeniu, iż sposób działania tej instytucji skądś znam.
Są zdolni do postawienia gondoli w górach, ale już browara na dolnej stacji nie umieją sprzedać normalnie.
W knajpie kolejka co wyglada jak waz na nokii 3310 a 20 metrów dalej pusty sklep z czapkami za 200 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak postęp w stosunku do letniego biletu na gondole za 40 zł..... :-).

Z tego wynika ,że kupienie zwykłego karnetu i zameldowanie się pod gondolą o godzinie 8 już nie wystarczy żeby zrobić kilka szusów po przygotowanej trasie, trzeba dołożyć jeszcze 79 .

To śniadanie jest w barze Solisko, więc koszt samego śniadania to jakieś 30 zł :) Wiem bo byłem , kanapka na ciepło plus mała kawa to 30 zł,wystrój nijaki,klimatu brak ,pojechałem na kiełbasę z grila do starego dobrego baru na tzw. cielętniku, stali bywalcy wiedzą o co chodzi, smakowało jak zawsze dobrze,a frekwencja większa niż we wszystkich knajpach TMR razem wziętych, ciekawe kiedy im zabiorą koncesję, bo to chyba niewygodna konkurencja ,chyba ,że ten bar też wchłonęli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z dnia dzisiejszego.

 

Wystartowała kanapa B5 (mimo że jazda we mgle, kanapa cieszyła się dużą popularnością - jak widać na poniższych zdjęciach), co skutecznie odciążyło rejon Soliska (jeździłem do 11:30). Sama "4", dół przygotowane fatalnie ale dziś brak mrozu, więc po ratrakowaniu mogło nie związać. "7" odgrodzona od "4" i przejechana gąsienicami ratraka, zdarty cały naturalny śnieg, tak jakby przygotowywali ją do intensywnego naśnieżania. Świetne warunki na Julianach, tak na trasie jak i poza trasami (dopadało kolejne 5 cm naturalnego śniegu), przednia zabawa. Golgota przejezdna choć oczywiście zamknięta. Jak zjeżdżałem "10", o 8:25 przed otwarciem tras to była wyrwa w śniegu, jak jechałem kolejny raz po 15 minutach, stał tam już pracownik ski patrolu i zabezpieczał dziurę (stawiał płotek).

 

Przywitał nas bałwanek na Julianach.

ba-wanek.jpg   

Na 10 nawet były ślady sztruksu (wyżej na 8 leżał świeży śnieg).

10.jpg

7 zaorana ratrakiem (zlikwidowali objazd do dołu 4).

zaorana-7.jpg

I kolejne zdjęcie 7.

7.jpg

7 jest wyraźnie odgrodzona od 4 taśmami, w mojej ocenie przygotowują ją do naśnieżania.

zakaz-wjazdu-na-7.jpg

Kolejka do wyciągu na Zbójnicką Kopę.

kolejka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie mi wskazać jakąś dobrą wypożyczalnię w Szczyrku, w której znajdę zestawy skiturowe?

A może ktoś będzie walczył gdzieś w okolicy między 1 a 6 stycznia i chciałby pomóc postawić pierwsze kroki?

Kondycyjnie jestem dość wydolny ;)

 

Fun Sport Szczyrk, ul. Myśliwska 31

 

https://www.facebook...UEb4A8&fref=tag

 

Mają najnowsze Elan IBEX

Załączone miniatury

  • ibex.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ,że kupienie zwykłego karnetu i zameldowanie się pod gondolą o godzinie 8 już nie wystarczy żeby zrobić kilka szusów po przygotowanej trasie, trzeba dołożyć jeszcze 79 . To śniadanie jest w barze Solisko, więc koszt samego śniadania to jakieś 30 zł :) Wiem bo byłem , kanapka na ciepło plus mała kawa to 30 zł,wystrój nijaki,klimatu brak ,pojechałem na kiełbasę z grila do starego dobrego baru na tzw. cielętniku, stali bywalcy wiedzą o co chodzi, smakowało jak zawsze dobrze,a frekwencja większa niż we wszystkich knajpach TMR razem wziętych, ciekawe kiedy im zabiorą koncesję, bo to chyba niewygodna konkurencja ,chyba ,że ten bar też wchłonęli?

To jednorazowy wyskok TMR(3/01), czy stała 'usługa? Bo jakoś nie umiem rozszyfrować....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...