Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Czy tego typu zapisy są legalne może ocenić jedynie Prezes UOKiK, do którego obowiązków należy m.in. wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących usunięcia wszelkich nieprawidłowości w zakresie zgodności (a raczej niezgodności) z prawem ochrony konkurencji. Oczywiście pod warunkiem, że jakiś podmiot mający interes prawny złoży stosowną skargę do tego organu. W praktyce może to uczynić dowolna szkoła narciarska czy też indywidualny instruktor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie bardzo podobną rodzajowo sprawę dotyczącą PKP PLK. W Szczyrku sprawa dotyczy dopuszczenia do pracy instruktorów a w PLK produktów i technologii, które muszą uzyskać zgodę na zastosowanie od zarządcy sieci. Tak jakby Polskie Normy i inne atesty były niewystarczające a PKP PLK było organem mającym uprawnienia regulacyjne w branży metalurgicznej;-)

 

https://uokik.gov.pl...p?news_id=15045

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę jak jeździłem ta kanapą, to zastanawiałem się kiedy bedzie awaria i ewakuacja. Nie wiem czy jakiś nowy wyciąg w PL w ostatnich latach mial otwarcie bez awarii? Zazwyczaj jak otworzą coś nowego, to za chwile slyszymy o awarii wyciagu

Moze to nie spiskowa teoria, a reklama ogólnopolska za free?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uregulowania ośrodka nie mogą naruszać ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W tym przypadku nie w kwestiach dotyczących konsumentów a uczciwej konkurencji. Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331 Art. 9. 1. Zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców. 2. Nadużywanie pozycji dominującej polega w szczególności na: (...) 3) stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji; 4) uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy; 5) przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji; 6) narzucaniu przez przedsiębiorcę uciążliwych warunków umów, przynoszących mu nieuzasadnione korzyści; (...) 3. Czynności prawne będące przejawem nadużywania pozycji dominującej są w całości lub w odpowiedniej części nieważne. Sądzę, że dalsze komentarze są zbędne.

Tyle tylko, że to nie wykorzystywanie pozycji dominującej ale odpłatne udostępnianie własnych zasobow w celu prowadzenia działalności gospodarczej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że to nie wykorzystywanie pozycji dominującej ale odpłatne udostępnianie własnych zasobow w celu prowadzenia działalności gospodarczej...

 

Możesz udostępniać odpłatnie na takich samych zasadach jak dla klienta prywatnego, nic więcej. Właśnie w tym tkwi szpil. Inaczej mówiąc, operator składa publiczną ofertę publikując ceny przejazdów. Jeśli ją akceptujesz to kupujesz karnet. I jako klient masz obowiązek przestrzegania regulaminu odnośnie zasad korzystania z obiektu, bezpieczeństwa, godzin jazdy, etc. Zakres tego regulaminu nie może oddziaływać na prowadzoną przez Ciebie działalność gospodarczą. Operator wyciągu nie ma uprawnień do regulowania (zakaz, selektywność, etc.) działalności gospodarczej innych podmiotów. Świadomość prawna w tym zakresie jest generalnie bardzo niska, gdyż jest to jeden z trudniejszych działów prawa unijnego. I bardzo często te uregulowania budzą czysty sprzeciw dysponujących konkretną strukturą, którzy traktują je jako ograniczanie w prawie własności. Tym niemniej takie uregulowanie prawne obowiązują i niezależnie od tego co o nich sądzimy wypadałoby aby słowacka spółka, która chce w Polsce legalnie działać je przestrzegała. Nie wiem czy właściciel spółki ma świadomość potencjalnego naruszenia prawa i celowo się na to godzi, czy też działa po prostu tak jak większość w oparciu o czystą niewiedzę. Gdybyśmy mieli w każdej miejscowości analogiczną infrastrukturę a tych miejscowości było umowny "pierdylion" to wtedy nie dochodziłoby do wpływu na rynek. Po prostu zainteresowana szkółka poszłaby gdzie indziej, tam gdzie nikt od niej takich zaporowych wymagań nie żądałby. W tym przypadku mamy do czynienia z dominującym wpływem tego konkretnego podmiotu na lokalny rynek usług narciarskich, nie będzie to trudne do wykazania. Ograniczenie konkurencji jest też dość oczywiste, gdyż narzędzie w postaci licencji za 3.500zł skutecznie uniemożliwia uczciwe konkurowanie innym szkołom narciarskim niż ta, którą powołała do życia słowacka spółka. Mnie się już nie chce podejmować działań pro publico bono, natomiast jestem głęboko przekonany że jeśli któryś z defaworyzowanych w ten sposób podmiotów złoży skargę do UOKiK to uzyska administracyjną decyzję uchylającą ten zapis regulaminu spółki Szczyrkowski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3500 zł dla szkoły narciarskiej to grosze są kolego. Instruktorzy indywidualni (najczęściej szara strefa) przejdą pod skrzydła szkółek licencjonowanych lub zatrudnią się w TMR (przed sezonem była złożona oferta pracy). Tak czy siak w ramach TMR znikną najprawdopodobniej patałachy bez uprawnień i tyle.

 

Całkiem możliwe że tak się stanie i obędzie się bez większej awantury prawnej. Czas pokaże. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania wszystkich potencjalnych podmiotów działających na rynku. Ja osobiście nie zapłaciłbym 3.500zł, ale tak jak pisałem wcześniej, temat mnie nie dotyczy. Natomiast czy 3.500zł to są grosze, hmmm, nie wiem. Z tego co mówią koledzy działający w branży nie jest lekko. Ale może tak z przyzwyczajenia narzekają;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski Trasy 8 i 10 są aktualnie naśnieżane jeśli tylko warunki na to pozwalają (były śnieżone całą noc). Prawdopodobnie w godzinach popołudniowych będziemy mogli podać kiedy mogą zostać otwarte. Trasy 8 i 10 powinny ruszyć w najbliższy weekend. Aktualnie śnieżone są ich górne odcinki, na niższych śnieg czeka już na rozprowadzenie. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz udostępniać odpłatnie na takich samych zasadach jak dla klienta prywatnego, nic więcej. Właśnie w tym tkwi szpil. Inaczej mówiąc, operator składa publiczną ofertę publikując ceny przejazdów. Jeśli ją akceptujesz to kupujesz karnet. I jako klient masz obowiązek przestrzegania regulaminu odnośnie zasad korzystania z obiektu, bezpieczeństwa, godzin jazdy, etc. Zakres tego regulaminu nie może oddziaływać na prowadzoną przez Ciebie działalność gospodarczą. Operator wyciągu nie ma uprawnień do regulowania (zakaz, selektywność, etc.) działalności gospodarczej innych podmiotów. Świadomość prawna w tym zakresie jest generalnie bardzo niska, gdyż jest to jeden z trudniejszych działów prawa unijnego. I bardzo często te uregulowania budzą czysty sprzeciw dysponujących konkretną strukturą, którzy traktują je jako ograniczanie w prawie własności. Tym niemniej takie uregulowanie prawne obowiązują i niezależnie od tego co o nich sądzimy wypadałoby aby słowacka spółka, która chce w Polsce legalnie działać je przestrzegała. Nie wiem czy właściciel spółki ma świadomość potencjalnego naruszenia prawa i celowo się na to godzi, czy też działa po prostu tak jak większość w oparciu o czystą niewiedzę. Gdybyśmy mieli w każdej miejscowości analogiczną infrastrukturę a tych miejscowości było umowny "pierdylion" to wtedy nie dochodziłoby do wpływu na rynek. Po prostu zainteresowana szkółka poszłaby gdzie indziej, tam gdzie nikt od niej takich zaporowych wymagań nie żądałby. W tym przypadku mamy do czynienia z dominującym wpływem tego konkretnego podmiotu na lokalny rynek usług narciarskich, nie będzie to trudne do wykazania. Ograniczenie konkurencji jest też dość oczywiste, gdyż narzędzie w postaci licencji za 3.500zł skutecznie uniemożliwia uczciwe konkurowanie innym szkołom narciarskim niż ta, którą powołała do życia słowacka spółka. Mnie się już nie chce podejmować działań pro publico bono, natomiast jestem głęboko przekonany że jeśli któryś z defaworyzowanych w ten sposób podmiotów złoży skargę do UOKiK to uzyska administracyjną decyzję uchylającą ten zapis regulaminu spółki Szczyrkowski.

Myślę że ten zapis defaworyzujacy (bosz, co za slowo) mógłby być uznany za taki, gdyby dyskryminował oferentów pomiędzy sobą, a nie w układzie TMR- pozostali.... zresztą co za problem by szkoła TMR też działała na podstawie tego samego regulaminu ( zapłaciła 3500, itd). Wydaje mi się że posiadanie prawa używania stoku dla firmy narciarskiej to odpowiednik wynajęcia pomieszczeń dla innej szkoły, czy np. wynajmu hali dla spółki produkcyjnej. Moze byc skutkiem oferty publicznej wynajmującego lecz wcale nie musi. TMR to nie tylko operator wyciągu. To również właściciel lub dysponent terenu na którym miałaby być prowadzona działalność gospodarczą, w oczywisty sposób konkurencyjna. Ale być może masz rację. Ciesze sie, ze nie muszę juz drazyc takich szczegolow. Prawo unijne bywa zaskakujące a świadomość tego wciąż niewielka....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten zapis defaworyzujacy (bosz, co za slowo) mógłby być uznany za taki, gdyby dyskryminował oferentów pomiędzy sobą, a nie w układzie TMR- pozostali.... zresztą co za problem by szkoła TMR też działała na podstawie tego samego regulaminu ( zapłaciła 3500, itd). Wydaje mi się że posiadanie prawa używania stoku dla firmy narciarskiej to odpowiednik wynajęcia pomieszczeń dla innej szkoły, czy np. wynajmu hali dla spółki produkcyjnej. Moze byc skutkiem oferty publicznej wynajmującego lecz wcale nie musi.
TMR to nie tylko operator wyciągu. To również właściciel lub dysponent terenu na którym miałaby być prowadzona działalność gospodarczą, w oczywisty sposób konkurencyjna.
Ale być może masz rację. Ciesze sie, ze nie muszę juz drazyc takich szczegolow. Prawo unijne bywa zaskakujące a świadomość tego wciąż niewielka....

 

Wiesz Michał kiedy wystąpi problem? Nie w sytuacji lokalnych szkół narciarskich, tylko wtedy jak będą ferie w jakiejś części Polski i przyjedzie stamtąd grupa z własnym instruktorem. No i nie dopuszczą go do wykonywania czynności, bądź zażądają opłaty 3.500zł. W przypadku tak sporadycznej a nie regularnej działalności dojdzie właśnie do poruszonego przeze mnie problemu nadużywania dominującej pozycji. Przyjęta konstrukcja w praktyce uniemożliwia instruktorom z innej części kraju dostęp do lokalnego rynku. Ja akurat drążę takie szczegóły zawodowo, aczkolwiek zgadzam się że jest to nudne jak flaki z olejem. No ale dość dobrze płatne.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to właśnie mnie niepokoi + do tego działalność klubów sportowych. U mnie sytuacja jest dosyć podobna ski zwardoń ma wyłączność na szkołę narciarską ale nie ma żadnych zakazów dotyczących prowadzenia zajęć przez  sportowe kluby narciarskie oraz zorganizowane grupy np kolonijne powiem więcej ich pojawienie się na stoku w ocenie gestora jest zjawiskiem pożądanym. Jeżeli pojawi się zewnętrzny instruktor z własnym klientem to też nie ma wielkiego halo ale jeżeli ten sam instruktor zaczyna pozyskiwać klientów w obrębie stacji to jest grzecznie proszony o zaprzestanie takowej działalności. 

 

Adam, w mojej ocenie największym problemem jest dokonana kilka lat temu nadmierna deregulacja zawodu instruktora, w efekcie czego nauczaniem zajęły się osoby, które nie mają ani odpowiednich umiejętności narciarskich ani kompetencji dydaktycznych. Nie chcę poruszać tego problemu, bo wiem że działa on jak zapalnik. Rozumiem więc wszelkie działania, które mają na celu zapewnienie odpowiedniej jakości nauczania oraz bezpieczeństwa kursantów, wręcz z nimi sympatyzuję. Natomiast będąc w UE musieliśmy zaaprobować z dobrodziejstwem inwentarza jak i z wszystkimi mankamentami całość ich dorobku a w zasadzie bardziej doktryny w zakresie ochrony konkurencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyrkowski Ośrodek NarciarskiTrasy 8 i 10 są aktualnie naśnieżane jeśli tylko warunki na to pozwalają (były śnieżone całą noc). Prawdopodobnie w godzinach popołudniowych będziemy mogli podać kiedy mogą zostać otwarte.Trasy 8 i 10 powinny ruszyć w najbliższy weekend. Aktualnie śnieżone są ich górne odcinki, na niższych śnieg czeka już na rozprowadzenie.Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Nie rozumiem z jakiego powodu nie otwierają 7 sniegu jest tam pod dostatkiem, jedynka też czeka na śnieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzeczy mniej istotnych dla narciarzy, ale mogących mieć znaczenie dla profesjonalistów: https://www.szczyrko...i-instruktorow/

W mojej ocenie mocno problematyczne z punktu widzenia zgodności z prawem ochrony konkurencji. 

 

dzięki za info. Planowałem zakończyć sezon wyjazdowy w Szczyrku ale jeżeli faktycznie grupy zorganizowane mają płacić (sic!) za możliwość szkolenia to jest to faktycznie paranoja. Zwreryfikuje ich cennik w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem z jakiego powodu nie otwierają 7 sniegu jest tam pod dostatkiem, jedynka też czeka na śnieg

Na "7" nie było ani jednej kopy ze zgromadzonym śniegiem, którą mogliby teraz rozgarnąć. Tam brakowało niewiele 1-2 dni intensywnego śnieżenia, ale "10" i "8" są zdecydowanie pilniejsze (do tego 10 miała zgromadzony śnieg w kopach), tak by odkorkować rejon Soliska.  Na "1" brakowało jeszcze sporo śniegu, a mają mało wody. W piątek zdam relację "na żywo" z ośrodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "7" nie było ani jednej kopy ze zgromadzonym śniegiem, którą mogliby teraz rozgarnąć. Tam brakowało niewiele 1-2 dni intensywnego śnieżenia, ale "10" i "8" są zdecydowanie pilniejsze (do tego 10 miała zgromadzony śnieg w kopach), tak by odkorkować rejon Soliska.  Na "1" brakowało jeszcze sporo śniegu, a mają mało wody. W piątek zdam relację "na żywo" z ośrodka.

Moim zdaniem 1 i 7 są bardzo ważne choćby ze względów bezpieczeństwa, kolejno 10 osobowa gondola i 6 osobowa kanapa wywożą z dużą przepustowością narciarzy, którzy mogą zjeżdżać do tych wyciągow tylko jedną trasą . W ten sposób odkorkują trochę kolejki do wyciągów,ale nie odkorkują tras. Tym oto sposobem przepis o co najmniej dwóch trasach do jednej kanapy jest nadal martwym przepisem.

Dla mnie idealny układ ośrodka to maksymalna liczba tras dla danego wyciągu, ale wiadomo, że zarówno u nas jak i na Słowacji idzie to dokładnie w odwrotnym kierunku. Nie zmienia to faktu, że SMR jest bardzo dobrym ośrodkiem, a na pewno będzie się jeszcze rozwijał, przypuszczam, że w przyszłości właściciele postarają się również o jakieś zawody i większy rozgłos nie tylko w granicach kraju.

Oby jeszcze poprawili możliwości naśnieżania, arsenał jest ,brakuje amunicji,a w tym roku natura wyjątkowo pomaga na starcie sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że SMR jest bardzo dobrym ośrodkiem, a na pewno będzie się jeszcze rozwijał, przypuszczam, że w przyszłości właściciele postarają się również o jakieś zawody i większy rozgłos nie tylko w granicach kraju.

Na 25 stycznia planowane są eliminacje do MPA na Bienkuli: http://www.wnp.pzn.p...i pzn_19_gs.pdf Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.12.2018 Otwieramy kolejne trasy i wyciąg

 

Od dnia 27.12 – od godziny 8:30 będzie dostępna dla naszych Gości kolej B2 – Solisko – Wierch Pośredni. Do kolei będzie można zjechać trasami:

  • 8 - niebieska od Wierchu Pośredniego do połączenia z trasą nr 10
  • 10 - niebieska dolny odcinek od trasy 8 do Soliska

Dzięki temu w Szczyrku na wspólnym karnecie GOPASS od jutra będzie można jeździć na 20 km przygotowanych tras w trzech ośrodkach: COS OPO Szczyrk, Beskid Sport Arena i Szczyrk Mountain Resort.

Będą to odpowiednio trasy:

  • COS OPO Szczyrk - 21 Ondraszek, 23 FIS do Jaworzyny
  • BSA - 1, 2, 3, 4
  • Szczyrk Mountain Resort - 2, 3, 3a, 3b, 3c, 4, 8 i część 10.

Działać będzie w sumie 6 kolei linowych, 2 talerzyki oraz strefa dla początkujących Maxiland w Czyrnej.

Otwiera się również kolejny punkt gastronomiczny - Retro Bar w Czyrnej.

https://www.szczyrko...zczyrk-na-zywo/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Michał kiedy wystąpi problem? Nie w sytuacji lokalnych szkół narciarskich, tylko wtedy jak będą ferie w jakiejś części Polski i przyjedzie stamtąd grupa z własnym instruktorem. No i nie dopuszczą go do wykonywania czynności, bądź zażądają opłaty 3.500zł. W przypadku tak sporadycznej a nie regularnej działalności dojdzie właśnie do poruszonego przeze mnie problemu nadużywania dominującej pozycji. Przyjęta konstrukcja w praktyce uniemożliwia instruktorom z innej części kraju dostęp do lokalnego rynku. Ja akurat drążę takie szczegóły zawodowo, aczkolwiek zgadzam się że jest to nudne jak flaki z olejem. No ale dość dobrze płatne.  :)

 

Jeszcze musza mu jakoś udowodnić, że prowadzi działalność na ich terenie. 

I jakimi środkami to są w stanie zrobić.

Bo tak z zewnątrz, na oko może się skończyć pozwem.

 

Na przykład takie sytuacje z własnego doświadczenia :

1 - wycieczka szkolna, tygodniowa, akurat dyrektor szkoły, który za młodu był instruktorem zrobił nam szkolenie - cały autobus kursantów. Na kilometr widać, że jest lekcja. No i co mu zrobią? Toż działalności nie prowadzi.

Jak jego wywalą z ośrodka to cała grupa sobie pojedzie gdzie indziej i tyle. 

2 - grupa znajomych, z 8 osób, jeden jeździ na poziomie instruktora i robi szkolenie. Ot tak, bo mu się chce. Nie pobiera wynagrodzenia, chyba że dwa piwka. 

 

Grupa z zewnątrz nawet z profesjonalnym instruktorem może się podciągnąć pod jedną z tych kategorii, jakby ktoś pytał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się może orientuje, czy z sezonówki za akcje można korzystać w okresie, który jest wyłączony w sezonówkach BASIC, czyli m.in. jutro? W regulaminie nie widzę nic o wyłączonych terminach, więc zakładałbym, że można korzystać, ale TMR zawsze miał trochę bałaganu, więc nigdy nic nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.12.2018

 

Rusza kolej na Zbójnicką Kopę

 

Już jutro uruchamiamy ponownie kolej B5 na Zbójnicką Kopę. Tym samym połączenie dwóch ośrodków Szczyrk Mountain Resort i COS OPO Szczyrk znów staje się dwukierunkowe. Czynne będą również trasy łączące oba ośrodki, w tym odcinek 3b lubiany przez początkujących adeptów sportów zimowych.

 

Widzimy się jutro na trasie!

 

https://www.szczyrko...zczyrk-na-zywo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się może orientuje, czy z sezonówki za akcje można korzystać w okresie, który jest wyłączony w sezonówkach BASIC, czyli m.in. jutro? W regulaminie nie widzę nic o wyłączonych terminach, więc zakładałbym, że można korzystać, ale TMR zawsze miał trochę bałaganu, więc nigdy nic nie wiadomo.

 

Już mogę sobie odpowiedzieć, że da się jeździć na benefitach przez cały sezon. A przynajmniej dało się dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie o jazdę nocną: z mapki wynika że odbywa się tylko gondolą i na trasach  przy gondoli. Czy  przed wieczorną jazdą trasy sa rakrakowane? I jak obecnie (przed feriami) wyglądaja te trasy i czy jest duże obłożenie? 

 


 

Są ratrakowane. Czynna oficjalnie tylko 3 pod gondolą. Obłożenia nie znam niestety nie bylem jeszcze na wieczornej ale zerknij na kamerke 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mogę sobie odpowiedzieć, że da się jeździć na benefitach przez cały sezon. A przynajmniej dało się dzisiaj.

Na benefitach można jeździć do 31 października 2019 we wszystkich ośrodkach należących do TMR włączając w to również Tatralandie i Besenova. Nie wiem jak jest z Molltaler Gletscher. Niestety w tym roku nie można jeździć w COS i BSA tak jak w ubiegłym. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...