Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

CześC W Szczyrku nikt jeszcze na szczęście nie wykorzystał idiotycznych sugestii i nie postawił wyprzęganej 6 dzieki czemu stare siermiężne orczyki reguluja tłok na trasach i da sie tam jeździć.

Dokładnie po tegorocznym wyjeździe mam to samo spostrzeżenie :) niby stare orczyki, ale dzięki temu fajnie da się tam pojeździć, bez tłumów na trasach. Mam nadzieje, że zapowiadane stawianie kanap w Szczyrku będzie przemyślane i pójdzie w parze z inwestycjami w poszerzenie niektórych tras oraz tworzenie nowych tras co przy widocznych licznych wyłamaniach lasów nie będzie takie trudne ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz tworzenie nowych tras co przy widocznych licznych wyłamaniach lasów nie będzie takie trudne

Niestety - będzie trudne.... stamtąd jest tylko kilkanaście km do Bystrej - siedziby pewnej 'Pracowni' i jej mało estetycznego szefa.... Można mieć 100 % pewności że znajda sie na miejscu w strategicznym momencie, tym bardziej, że siła przebicia Rychtera to jednak daleko do Sobiesiaka czy TRM.... Pokazali juz skuteczność w 'sprawie niewidzialnego nietoperza' na Skrzycznym oraz blokując skutecznie 'projekt Brenna'. Mozna miec tylko nadzieję, że Gaja i Pracownia polegną na Pilsku i będą bardziej miarkować działanie.... Przy przyjaznej (dla 'ekologów' ) neutralnosci Lasów P. - właściciela wiekszości tamtejszych terenów - kiepsko to widze. Do zagospodarowania pozostaną pewnie tylko te tereny, które kupili zabrzańscy górnicy już w latach 60tych.

Równie fajny powinien byc zjazd w kierunku Lipowej.. znam go, ale w wersji letniej-rowerowej. Ciekawe jak byłoby tam w zimie. Tak: ;-)

wow! dzieki za fajny filmik. Ale tam jest tez droga przejezdna w lecie.....

Użytkownik mig12345 edytował ten post 30 styczeń 2013 - 14:14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są typowym lamentowaniem.

Za to opinie zostawcie Szczyrk w spokoju są trochę nostalgiczne.

W Szczyrku nikt jeszcze na szczęście nie wykorzystał idiotycznych sugestii i nie postawił wyprzęganej 6 dzieki czemu stare siermiężne orczyki reguluja tłok na trasach i da sie tam jeździć.

Co do 6ki to się zgodzę ale co by zaszkodziła 4ka zamiast dwóch orczyków biegnących równolegle. Pociągnięta jeszcze tak by z Czyrnej lub Soliska można było wjechać na Hale Skrzyczeńską i druga na szczyt Pośredniego...co prawda ominęła by nas (jadąc od Soliska) przyjemność stania w kolejce do kolejnego orczyka ale myślę że z Hali Skrzyczeńskiej i Pośredniej jest taka ilość tras że jakoś by to nie "zatkało" tego ośrodka. Poza tym zawsze można pomyśleć o poszerzeniu niektórych miejsc lub wytyczeniu jakiejś nowej trasy,

Co do parkingów, kibli, knajp i innych elementów według niekwtórych niezbędnych do uprawiania narciarstwa to sie nie odnosze bo mnie one przyjemności z jazdy nie przysłaniają - moim dziciom we wczesnym wieku szkolnym również.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...mi do niedawna wystarczył toj toj...a teraz mam 8 miesieczną córkę i doceniam ośrodki które mają dużą knajpę z obszernymi toaletami gdzie sobie mogę wjechać wózkiem i gdzie w miarę sensownym czasie mogę znaleźć miejsce by ją nakarmić , parking który jest blisko tak żebym w krótkim czasie mógł wrzucić narty na nogi i zamienić się z żoną gdy przyjdzie moja kolej...pewnie za jakieś 2-3lata znów mi wystarczy toj toj ale może warto czasami spojrzeć na innych...

Obserwuje od dłuzszego czasu powstawanie nowych polskich "ośrodkó" narciarskich i schemat jest zawsze ten sam w ymuszony on jest przez prezentowane w postach w tym temacie podejście. Po pierwsze niezaleznie od objetości górki stawiamy krzesło, po drugie knajpę na dole, po trzecie wypozyczalnię i obowiązakowo ze dwie trzy szkoły narciarskie na miejscu. Dobrze jakby w okolicy był jeszcze Aquanpark i mamy komplet. ...

Z tym się nie zgodzę bo nikt nie mówi tutaj żeby na górce z trasą niespełna 900m stawiać 6ki, to że jest taki schemat, to wynika z chęci szybkiego nabicia kasy bo skoro był orczyk to równie dobrze można postawić 2kę (tylko nową a nie jakąś archaiczną) albo zastanowić sie nad poszerzeniem stoku wytyczeniem nowej trasy i pomyśleć o 4ce. (Słowacy potrafią np. OravaSnow) Poza tym jest masa stoków która ma potencjał na to by pojawiły się tam kanapy, gdzie można połączyć dwie górki i zrobić małe całkiem ciekawe ośrodki...gdzie nie trzeba będzie się rozpychać łokciami podczas zjazdu. Co do knajpy to j/w, co do wypożyczalni, szkoły a co to przeszkadza? Aquapark to chyba substytut ciepłych źródeł na Słowacji też mi to wjeździe nie przeszkadza. A co do orczyków to dla mnie mają one tylko jeden duży plus...mało ludzi...ale na przykładzie lubianego przeze mnie Poniwca w Ustroniu gdzie w styczniu czy w lutym było 20-30osób na stoku (w niedzielę w południe) wiem że takie ośrodki nie mają racji bytu (po tym jak w marcu obsługa wyciągu powiedziała mi że nie wyjeżdżę karnetu bo zostałem jedyną osobą na stoku....)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Za to opinie zostawcie Szczyrk w spokoju są trochę nostalgiczne.....)

Z pewnością nie. Ja nie tęsknie do Szczyrku z lat 80 kiedy kolejka do bieńkulowego zawijała pod lasem. Gdybyś napisał, że Moje opinie sa egoistyczne - to tak z tym sie poniekąd zgodzę.

Co do 6ki to się zgodzę ale co by zaszkodziła 4ka zamiast dwóch orczyków biegnących równolegle. Pociągnięta jeszcze tak by z Czyrnej lub Soliska można było wjechać na Hale Skrzyczeńską i druga na szczyt Pośredniego...co prawda ominęła by nas (jadąc od Soliska) przyjemność stania w kolejce do kolejnego orczyka ale myślę że z Hali Skrzyczeńskiej i Pośredniej jest taka ilość tras że jakoś by to nie "zatkało" tego ośrodka. Poza tym zawsze można pomyśleć o poszerzeniu niektórych miejsc lub wytyczeniu jakiejś nowej trasy,.....)

W obecnej formie stawianie czegokolwiek w Szczyrku nie ma najmniejszego sensu. Każde wyprzęgane krzesło będzie miało przepustowośc nieporównywalną z oryczykami i doprowadzi do tłoku na trasach. Zadne kosmetyczne poszerzani nic nie da. Albo jednolity plan moderniznacji całości rozłozony na wiele lat z rządową gwarancja realizacji albo nic.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...mi do niedawna wystarczył toj toj...a teraz mam 8 miesieczną córkę i doceniam ośrodki które mają dużą knajpę z obszernymi toaletami gdzie sobie mogę wjechać wózkiem i gdzie w miarę sensownym czasie mogę znaleźć miejsce by ją nakarmić , parking który jest blisko tak żebym w krótkim czasie mógł wrzucić narty na nogi i zamienić się z żoną gdy przyjdzie moja kolej...pewnie za jakieś 2-3lata znów mi wystarczy toj toj ale może warto czasami spojrzeć na innych........)

Moje dzieci za to urodziły sie od razu duże i zapieprzały na nartach jak Hermann. Sa osrodki dla matek z dziećmi i są takie gdzie niestey tych warunków nie ma. Stworzenie warunków wiąże się ze zmianą struktury korzystających niestety.

Z tym się nie zgodzę bo nikt nie mówi tutaj żeby na górce z trasą niespełna 900m stawiać 6ki, to że jest taki schemat, to wynika z chęci szybkiego nabicia kasy bo skoro był orczyk to równie dobrze można postawić 2kę (tylko nową a nie jakąś archaiczną) albo zastanowić sie nad poszerzeniem stoku wytyczeniem nowej trasy i pomyśleć o 4ce. (Słowacy potrafią np. OravaSnow) Poza tym jest masa stoków która ma potencjał na to by pojawiły się tam kanapy, gdzie można połączyć dwie górki i zrobić małe całkiem ciekawe ośrodki...gdzie nie trzeba będzie się rozpychać łokciami podczas zjazdu. Co do knajpy to j/w, co do wypożyczalni, szkoły a co to przeszkadza? Aquapark to chyba substytut ciepłych źródeł na Słowacji też mi to wjeździe nie przeszkadza. A co do orczyków to dla mnie mają one tylko jeden duży plus...mało ludzi...ale na przykładzie lubianego przeze mnie Poniwca w Ustroniu gdzie w styczniu czy w lutym było 20-30osób na stoku (w niedzielę w południe) wiem że takie ośrodki nie mają racji bytu (po tym jak w marcu obsługa wyciągu powiedziała mi że nie wyjeżdżę karnetu bo zostałem jedyną osobą na stoku....)

Nikt nie mówi tylko pisze. Nie bardzo rozumiem po co inwestor ma zamiast orczyka stawiac krzesło o takiej samej przepustowości. Co to zmieni i jaki ma sens?? Mamy górki i koniec. Mała górka mały wyciąg. Masz dobry przykład Złotego Gronia. Wszystkim sie podoba 6, która w tej konfiguracji jest najgłupszym pomysłem jaki mozna było zrealizować. Dla mnie - jeżeli nie ma już poczynionych wiążących uzgodnien z sąsiadami w kwestii połączenia oraz rozszerzenia bazy - jest głupotą absolutną. Pozdrowienia

Użytkownik Mitek edytował ten post 30 styczeń 2013 - 18:48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze posty dochodzę do wniosku, że dla niektórych byłoby lepiej byśmy cofnęli się do "epoki kamienia łupanego". Nic tylko powiewa konserwatyzmem, żadnych zmian bo po co lepiej niech będzie to co jest. Zresztą każdy ma swoje zdanie i może je wyrazić. Ale niestety świat idzie z postępem czy tego chcemy czy nie. I ponieważ bardzo lubię Szczyrk a szczególnie trasę z M. Skrzycznego do Czyrnej bo gdy posypie białego puchu jest tam jak w bajce przynajmniej dla mnie, dlatego chciałabym by on był coraz lepszy. By miał racje bytu bo z obecnym standardem jakoś kiepsko wypada. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, nie zatrzymamy zmian gadaniem i nie o chodzi. Ale jest okazja zrobienia prawdziwego osrodka NARCIARSKIEGO, niekoniecznie lunaparku. Szczyrk ma na to potencjał. Przede wszystkim chodzi o unikniecie takich widoków: https://picasaweb.go...feat=directlink (zdjęcie zrobione juz po południu - gdy zaczęło sie przeluźniac na stoku... ;) ). Wcale sie nie pogniewam gdy z Soliska wyjadę '4' na małe Skrzyczne z jakąś stacją posrednią, podobnie z Czyrnej. Ale dopóki tak sie nie stanie to gadanie, że orczyki do niczego sie nie nadają, zlikwidować, zaorać.... budzi moj zdecydowany sprzeciw.

Użytkownik mig12345 edytował ten post 31 styczeń 2013 - 08:39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, nie zatrzymamy zmian gadaniem i nie o chodzi. Ale jest okazja zrobienia prawdziwego osrodka NARCIARSKIEGO, niekoniecznie lunaparku. Szczyrk ma na to potencjał. Przede wszystkim chodzi o unikniecie takich widoków: https://picasaweb.go...feat=directlink (zdjęcie zrobione juz po południu - gdy zaczęło sie przeluźniac na stoku... ;) ).

ładnie tobie wyszedł ten Złoty Groń:cool: Szczyrk na pewno ma potencjał co już niejeden z nas udowadniał a tu chciałbym się dowiadywać co nowego u www.szczyrkowski.pl Na pewno przy okazji kolejnego wątku typu: Co zrobić ze Szczyrkiem? - czy pozostawić skansen (jeszcze stan obecny) a może rezerwat dla wybranych (to już było? - lata 70/80-te ub.w.- górnicze ośrodki, górnicze karnety, itp)? - a może jednak lunapark? ,znowu zabiorę głos!:) Nie bójmy się nawet lunaparku gdy tylko wszystko będzie robione z głową (także równoległe inwestycje w miejscowościach ościennych) to twoje ujęcie przejdzie do historii bo lud się rozleje na lewo i prawo!:D Nazwijmy to po imieniu - może już lunapark powstał w Białce T. i jest tam tłoczno od święta no bo w Zakopanem nic się nie robi, wręcz przeciwnie - utrudnia się życie - jak wczoraj powiedział 1 z górali handlujących pod Gubałówką - " obrót spadł mu nawet o 100% "!:D

Użytkownik rycho65 edytował ten post 31 styczeń 2013 - 09:40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czytając Wasze posty dochodzę do wniosku, że dla niektórych byłoby lepiej byśmy cofnęli się do "epoki kamienia łupanego". Nic tylko powiewa konserwatyzmem, żadnych zmian bo po co lepiej niech będzie to co jest. Zresztą każdy ma swoje zdanie i może je wyrazić. Ale niestety świat idzie z postępem czy tego chcemy czy nie. I ponieważ bardzo lubię Szczyrk a szczególnie trasę z M. Skrzycznego do Czyrnej bo gdy posypie białego puchu jest tam jak w bajce przynajmniej dla mnie, dlatego chciałabym by on był coraz lepszy. By miał racje bytu bo z obecnym standardem jakoś kiepsko wypada. Pozdrawiam

Z małego Skrzycznego do Czyrnej możesz zjechać na co najmniej pięc sposopozdrobów więc nie pisz koles postów po to by pisać. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cześć Z małego Skrzycznego do Czyrnej możesz zjechać na co najmniej pięc sposopozdrobów więc nie pisz koles postów po to by pisać. Pozdro

Proponuję Mitku trochę mniej emocji...użytkownik klapus napisał, że lubi trasę....a nie, że jest tam jedna trasa, może lubi tylko jedną z tych 5, a może stwierdził, że jak napisze że lubi 5 to ktoś się przyczepi bo z Małego Skrzycznego do Hali Skrzyczeńskiej jest tylko jedna trasa, ktoś inny by napisał znów, że nie prawda bo dwie i tak w koło Macieju....

... I ponieważ bardzo lubię Szczyrk a szczególnie trasę z M. Skrzycznego do Czyrnej bo gdy posypie białego puchu jest tam jak w bajce przynajmniej dla mnie, dlatego chciałabym by on był coraz lepszy....

Tutaj przecież nikomu nie o to chodzi żeby każdy orczyk zamienić na kanapę 6 osobową, ale żeby sensownie zmodernizować ten ośrodek. Bo może teraz jest i fajnie bo są orczyki a przez to mało ludzi ale trzeba być świadomym, że nikt charytatywnie tych tras nie będzie utrzymywać. Dlatego opisałem "mój" ulubiony Poniwiec (czerwona trasa z homologacją FIS, orczyk, w pięknej scenerii, górka położona głęboko w lesie, z super dojazdem i zero ludzi w środku sezonu nawet przez weekend) tylko sobie uświadomiłem jedno, że albo ten ośrodek przejdzie modernizację (co się aktualnie dzieje) albo go zamkną i będą nici z jazdy. I to samo grozi Szczyrkowskiemu jeśli będą stać w miejscu, bo inne ośrodki postawią kanapy, ludzie zaczną opuszczać Szczyrk, to znów spowoduje, że trasy będą gorzej przygotowane (bo nikt nie będzie inwestował kilkunastu tysięcy dziennie na naśnieżanie i przygotowanie tras jeśli mu się to nie zwróci) gorzej przygotowane trasy to znów mniej ludzi i w konsekwencji zamiast cieszyć się jazdą w tym pięknym ośrodku będziemy się zastanawiać jak kiedyś Szczyrk-czy-w-tym-sezonie-rusza-wyciagi Pewnie, że byłoby fajnie jakby zostało jak jest ...i pewnie też będę tęsknił za Poniwcem z orczykiem bo pewnie tam pojawi się jakaś 4 mam nadzieję, że nie 6ka a razem z nimi masa ludzi...ale jestem świadom, że mniej narciarzy i snowboardzistów na stokach już nie będzie, a raczej tendencja jest odwrotna...za to mam nadzieję podobnie jak użytkownik rycho65, że jak wszystkie ośrodki się zmodernizują to tłumy się rozejdą na prawo i lewo i znów będzie można bez rozpychania się łokciami pojeździć. pozdrawiam

Użytkownik bartolomeus edytował ten post 01 luty 2013 - 11:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te 5 wariantow do Czyrnej to wystarczajacy argument za tym, ze trasy nie zatkaja sie po postawieniu tam krzesla i dwukrotnie wiekszej przepustowosci wyciagow. Wiadomo, ze powyzej Hali Skrzyczenskiej krzeselka nie bedzie bo raz, ze wiatr za silny, dwa orczyk po plaskim prawie wcale nie meczy i najwezniejsze-Natura 2000. Natomiast ponizej Hali to juz wylacznie wina i zaniedbanie (i brak woli porozumienia) SONu i niasta. Gdyby patrzeli z punktu widzenia dobra mieszkancow, to te krzesla juz by staly.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Mitek']Cześć Z małego Skrzycznego do Czyrnej możesz zjechać na co najmniej pięc sposopozdrobów więc nie pisz koles postów po to by pisać. Pozdro Zacznę od tego że forum jest po to by móc, kto ma ochotę wypowiedzieć się na dany temat. Nie ma co się irytować, że ktoś ma takie czy inne zdanie, każde trzeba uszanować. Poza tym cóż ja lubię te trasy które prowadzą z M. Skrzycznego do Czyrnej, a poza tym co to ma do rzeczy na ile sposobów można zjechać ważne, że jak dowali śniegu to jest tam pięknie. Bo nie tylko jest ważne jakie są trasy trudne czy łatwe ale cała sceneria też ma wpływ na urok danego miejsca. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniora ma po części rację, sporo postów w wielu działach powinno wylądować w najlepszym razie w Hyde Parku (tzw. off top). Co do Szczyrku, to jest też temat o skansenie w COSie, a jego miejsce też powinno być albo w Hyde Parku, albo chociaż połączone z tym tematem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SON kanapy zamiast orczyków X i II (bliźniacze/podwójne) - planowana, VII i ... wszystko. Na Bieńkuli i Golgocie, czy będą kanapy, czy nie, tłoku i tak nie będzie, a jazda do góry, gdy pod nartami jest żywy lód, nie będzie wreszcie mniej męcząca, niż zjazd z tych tras, a dodatkowo nie będzie trzeba uciekać przed delikwentami (i ich sprzętem) lecącymi w dół pod orczykami, po upadkach. Kanapa zamiast orczyka nr VII, wożąca narciarzy także w dół, umożliwiłaby gorzej jeżdżącym przejazd pomiędzy "Julianami" i pozostałą częścią ośrodka bez walki o życie na Golgocie. Pozostałych orczyków (może jeszcze poza I i XI) nie ma sensu wymieniać na kanapy - stosunkowo małe nachylenie terenu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno już nie nocowałem w Szczyrku i chciałem poprosić Was o podesłanie namiaru na sprawdzoną kwaterkę. Chodzi mi o pokój z łazienką, dostępnym netem i pomieszczeniem na narty i buty (do wysuszenia), w okolicach centrum.

Jest dużo sprawdzonych kwater a najlepszą poradą służy szczyrkowskie info www.szczyrk.pl bo ten temat obszerniejszy niż ośrodek Czyrna-Solisko;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rycho65 byłeś w SON ie dziś? Jeśli tak napisz jakie warunki i czy warto jechać:D

nie byłem bo w śląskie ferie nie jeżdżę weekendami ale był wczoraj mój szwagier z rodzinką (jazda od 13-16) i przyjechali zadowoleni. Śmigali głównie na Bieńkuli i Migdalskiej. Zaliczyli kilka kamieni i oblodzeń ,tradycyjnie w środkowej części Migdalskiej (wertikal) co można było objechać lub przejechać "na krechę".:D Ludzie dopiero się zjeżdżali. Korków nie było.:cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciut inne odczucia niż rodzina Rycha Byłem w SON w sobote od 9-13 Po pierwsze jeśli ktoś jechał od strony Wisły korek zaczynał sie w Ustroniu. Odnośnie samych tras : 1 - tak jak wyzej, dobrze przygotowana tylko w jednym miejscu na ściance sam lod 2 i 3 od Hali Skrzyczeńskiej - przygotowanie fatalne, mnóstwo kamieni - poprostu szkoda nart na te trasy 2 od szczytu dalej 4 do Suchego - najlepiej przygotowana trasa, spędziłem tam więszkość czasu 5 - Bieńkula - wg mnie przygotowanie dość kiepskie - masa kopnego sniegu a pod nim lód. Jezdziłem tam juz w gorszych warunkach ale też i bywały lepsze - wg mnie jest średnio. Kolejki do wszystkiego na średnio 5-15 minut, najtłoczniej w Suchym i Czyrnej od strony Bieńkuli. Najmniej w Czyrnej od strony jedynki - praktycznie bez kolejki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...