Skocz do zawartości

Narty dla córki FISCHER RC ONE LITE 68 WS SLR 2023


rulez

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Chciałbym wymienić córce narty. I czytam, szukam i niestety wychodzi trochę moja niewiedza.

Córka od kilku lat jeździ na nartach Elan White Perla 153 cm.

W tym roku po kilku dniach z instruktorem poprosiła o dofinansowanie zakupu czegoś innego.

Zaczeliśmy od butów, zmieniając Wedze 550 Piste na Nordica SPEEDMACHINE 3 95W. Zakup w sklepie z przymierzaniem, dobieraniem wkładek itp.

Teraz przyszedł czas na narty.

Umiejętności córki oceniłbym na 4/5 w skali 10 stopniowej. Swobodnie porusza się na stoku. Głównie jeździ po przygotowanych trasach. Nie są dla niej problemem trasy zerwone a nawet czarne. Dużo jeździmy w Szczyrku i na FIS-owskiej daje radę.

Najważniejsze, że chce sie dalej rozwijać, szkolić i jeździć.

Dodatkowe dane:

Wiek 22

Waga około 50

Wzrost 160

Jeździmy około 20 dni w PL plus zamierzamy jakieś 1-2 tygdnie za granicą.

Czy narty które wybrałem, będą dla niej dobre ?. Rozmiar, myślałem 155-160. Zastanawiam się tylko czy 68 pod butem to dobry wybór, czy nie lepiej jakieś trochę szerszę np. 72.

Z góry dziękuję za wskazówki, porady i typy. A zapomniałbym o budżecie. Chciałbym się zmieścić w 2000 PLN.

POzdrawiam

Edytowane przez rulez
Za szybko naciśnięty enter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce się rozwijać, to coś sportowego - może slalomki Salomona (są w budżecie i w dobrej cenie):
https://ski24.pl/narty-meskie/29118-28875-narty-slalomowe-salomon-srace-sl-10-wiazania-salomon-m12-z-grip-walk-2024.html#/94-dlugosc_cm-155

Ja jako kobieta byłabym zadowolona (choć patrząc na wzrost córki mogłyby być nawet trochę krótsze) 🙂 koledzy zawodowcy pewnie coś doradzą

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rulez napisał:

Dzień dobry.

Chciałbym wymienić córce narty. I czytam, szukam i niestety wychodzi trochę moja niewiedza.

Córka od kilku lat jeździ na nartach Elan White Perla 153 cm.

W tym roku po kilku dniach z instruktorem poprosiła o dofinansowanie zakupu czegoś innego.

Zaczeliśmy od butów, zmieniając Wedze 550 Piste na Nordica SPEEDMACHINE 3 95W. Zakup w sklepie z przymierzaniem, dobieraniem wkładek itp.

Teraz przyszedł czas na narty.

Umiejętności córki oceniłbym na 4/5 w skali 10 stopniowej. Swobodnie porusza się na stoku. Głównie jeździ po przygotowanych trasach. Nie są dla niej problemem trasy zerwone a nawet czarne. Dużo jeździmy w Szczyrku i na FIS-owskiej daje radę.

Najważniejsze, że chce sie dalej rozwijać, szkolić i jeździć.

Dodatkowe dane:

Wiek 22

Waga około 50

Wzrost 160

Jeździmy około 20 dni w PL plus zamierzamy jakieś 1-2 tygdnie za granicą.

Czy narty które wybrałem, będą dla niej dobre ?. Rozmiar, myślałem 155-160. Zastanawiam się tylko czy 68 pod butem to dobry wybór, czy nie lepiej jakieś trochę szerszę np. 72.

Z góry dziękuję za wskazówki, porady i typy. A zapomniałbym o budżecie. Chciałbym się zmieścić w 2000 PLN.

POzdrawiam

Cześć,

jeżeli opis jest prawdziwy, jeździcie od kilku lat, po 20 dni, w Szczyrku, to jakakolwiek damska komórka w długości 155. Podpytaj na forum, być może ktoś ma coś jeszcze na zbyciu (nowego) @master32 @Bruner79.  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Jeśli narta sportowa, to dla dziewczyny komórka juniorska SL będzie aż nadto. Jest dużo tańsza a na pewno lepsza niż 90% badziejstwa sklepowego. Mój syn o podobnych parametrach do Twojej córki (wyższy jest ale wagowo podobnie) na takich jeździ i nie narzeka. A jeszcze pewnie sezon lub dwa na nich pojeździ. Do ogarnięcia jakbyś się zdecydował za  1860 PLN komplet Head SL 156 + wiązanie Race FF 11 (są dostępne z GW). Nowe na sezon 2024/2025 z race programu. Ale zamawiamy teraz i odbiór na jesieni (tak działa race program). Przesyłka po Twojej stronie. Ewentualnie odbiór osobisty. Gs-y kosztują tyle samo. 
pozdro

katalog na stronie MOZN, zakładka race programy. Masz tam nawet cennik - tylko osobno są wiązania i osobno narty.

Edytowane przez Marcos73
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Fichery RC Lite mogą być, choć z doświadczenia wiem, że narty damskie są takie sobie. 68 mm pod butem może być. Mój typ dla córki to Volkl Racetiger SC 153 cm. Do kupienia za 2100 zł:  https://skiteam.pl/narty-zjazdowe-meskie/5197-narty-voelkl-2061-racetiger-sc-black-m-z-wiazaniami-821264738757.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw_LOwBhBFEiwAmSEQAaLbo5uE5HZYEpxLoYpl63VqSYZjbSNi_SyVVMQtuD3X2VqButy5mBoCYy4QAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marcos73 napisał:

Cze

Jeśli narta sportowa, to dla dziewczyny komórka juniorska SL będzie aż nadto. Jest dużo tańsza a na pewno lepsza niż 90% badziejstwa sklepowego. Mój syn o podobnych parametrach do Twojej córki (wyższy jest ale wagowo podobnie) na takich jeździ i nie narzeka. A jeszcze pewnie sezon lub dwa na nich pojeździ. Do ogarnięcia jakbyś się zdecydował za  1860 PLN komplet Head SL 156 + wiązanie Race FF 11 (są dostępne z GW). Nowe na sezon 2024/2025 z race programu. Ale zamawiamy teraz i odbiór na jesieni (tak działa race program). Przesyłka po Twojej stronie. Ewentualnie odbiór osobisty. Gs-y kosztują tyle samo. 
pozdro

katalog na stronie MOZN, zakładka race programy. Masz tam nawet cennik - tylko osobno są wiązania i osobno narty.

100% racji. Od siebie dodałbym jeszcze nartę komórkową Fischer RC 4 World Cup Junior SL jako rozsądną alternatywę dla Heada szczególnie dla kobiet.

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

4/5 na 10 i komórka? Kolega przecież nie ma pojęcia bo pyta o jakieś mm pod butem, czytajcie ze zrozumieniem kochani....

Dowolne narty o charakterze SL długość 150-155 cm, jeżeli narta o większym promieniu to wtedy dłuższa - do wzrostu np.

https://www.skionline.pl/sprzet/narty,22-23,rossignol,hero-elite-mt-ca-konect,13956.html

153 albo bardziej ambitnie 159

https://www.skionline.pl/sprzet/narty,22-23,head,worldcup-rebels-e-sl-freeflex-14-gw,13974.html

150 wystarczy

albo

https://www.skionline.pl/sprzet/narty,22-23,head,power-joy-protector-pr-13-gw,14001.html

Porządna narta dla dziewczyny 153 ambitniej 158 bo tip rocker...

Pozdro

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka komórka ??? 

Litości !!

Fajnie opisane 4-5 na 10 z dopasowanym butem/wkładką na 95 i jakieś komórki ? Ogarnijcie się, bo to już nawet nie jest zabawne. 

M.

Dużo w kategorii damskiej (nie przez przypadek) ma Elan - sam lubię ich narty 🙂 a nie tylko dystrybutora choć to nie reklama - fajne używki do ogarnięcia jak coś to napisz i dam namiar .. bez reklamy bo szczerze nie znam kierunku włoskiego w nartach nie race więc się nie wypowiem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność : @Mitek jest dużo ciekawszych nart dla 4/5 na 10 które tyczek nie widziały i nie aspirują do bycia "komórką" czy jakimś hiper czymś tam ..  poszło na priv - o zgrozo znam te narty spod nogi i tak fajnie sobie jadą ... Ale ja nie Hirscher a koleżanka zapewnie nie Lara Gut .. koledzy jak widać z ambicjami na PŚ, podziwiam i szanuję 🙂

M. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Marku ale ja się absolutnie z Tobą zgadzam - zerknij co napisałem w poście poprzedzającym Twój. Nie lubię stać w jednym szeregu a dyletantami. Sorry.

Co do Twojego zdania to: nie polemizuje w kwestiach na których się nie znam - szkolenie sportowe, wyczyn itd. a co do reszty się zgadzam bo mam podobne doświadczenia.

Aha co do nauczania pługu... no właśnie, zapraszam do dyskusji...

Trzymaj się serdecznie (traktuj ten post jako żarcik... na temat)

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie polecam nart których nie miałem na nogach. I dopinam różne - także "kobiece" zupełnie nie komórki. Fajne jak są fajne a często zostają ze mną dłużej .. bo są fajne. Może brakuje mi GPS do pomiaru prędkości albo innych środków do podgrzania ego. Ale niektóre są fajne i co na to poradzę .. 

Całe pitolenie o narcie sportowej dla osoby, która szczerze się określi jako 4-5/10 to sen wariata i chore kompleksy. Dajecie rady z nartami których nawet nie znacie dziewczynie której na nartach nie widzieliście ..czad. A ona o nartach też nie wie dużo - 20 dni w sezonie  to jakoś szału nie ma. 

Dlatego przepraszam, jak słyszę coś o "komórkach" to mnie trochę telepie. Jak ktoś ma indeksowaną nartę to zapraszam do rozmowy o komórkach a potem możemy rozmawiać o plombie na gumie i testowaniu fluoru. 

Jest dużo fajnych modeli nart (akurat dla kobiet super gama) gdzie bez tego "sport/hiper/super"  można rewelacyjnie j się uczyć i pojeździć. Co gorąco i serdecznie polecam. A ceny z propozycji na forum to też dziwny kosmos 🙂

M.

 .

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marxx74x napisał:

 

Całe pitolenie o narcie sportowej dla osoby, która szczerze się określi jako 4-5/10 to sen wariata i chore kompleksy. 

Dlatego przepraszam, jak słyszę coś o "komórkach" to mnie trochę telepie. 

🙂

 .

chcesz zaistnieć jako expert to musisz doradzić komórke bo przecież wszystkie inne są zepsute😁, dziwi mnie tylko dlaczego tu doradzają slalomki jeśli najlepsze do nauki są GS 

  • Thanks 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jan napisał:

chcesz zaistnieć jako expert to musisz doradzić komórke bo przecież wszystkie inne są zepsute😁, dziwi mnie tylko dlaczego tu doradzają slalomki jeśli najlepsze do nauki są GS 

Znów nic nie zrozumiałeś... ;-))

Nie chodzi o komórki jako takie a o komórki dla dziewczęcia z umiejętnościami 4/10. Trzymaj się ciepło.... wiosna idzie:-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mig napisał:

Znów nic nie zrozumiałeś... ;-))

Nie chodzi o komórki jako takie a o komórki dla dziewczęcia z umiejętnościami 4/10. Trzymaj się ciepło.... wiosna idzie:-)

Cześć

Cóż Michale... Dziwi mnie to czasami u Pana Jana bo to przecież doświadczony narciarz ale czasami tak jest, że możesz starać się być jak najbardziej precyzyjni a niektórzy i tak nie zrozumieją, że porada może być diametralnie różna bo każdy przypadek jest nieco inny.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jan napisał:

chcesz zaistnieć jako expert to musisz doradzić komórke bo przecież wszystkie inne są zepsute😁, dziwi mnie tylko dlaczego tu doradzają slalomki jeśli najlepsze do nauki są GS 

Akurat damską kolekcję znam od strony słoweńskiej firmy. Chłop ze mnie nie potężny i przyznam, że w tych wyższych modelach - nie mających zbyt dużo wspólnego ze sportowymi, czułem się zawsze super korzystając z okazji jaką mam.

I nie zrozumiem, nie potrafię zrozumieć, po jaki dzwon wpychać osobę bez ambicji sportowej i o umiarkowanych umiejętnościach na "komórki", "pierwszą sklepową gigantkę" - co zupełnie nie ma nic wspólnego z nartą GS, "slalomki" ... 

Jest dużo fajnych nart, z nie przesadnym taliowaniem, dobrym rdzeniem, ciekawą geometrią a reszta to już zadbanie żeby narta była jeżdząca a nie serwis raz na sezon i zdziwienie, że nie jedzie, na twardym (mitycznym "lodzie") nie trzyma .. 

Może jeszcze osobom 4-5/10 zaproponować flex 150 bo dobrze nogę przytrzyma 😉 a cienki język fajnie przeniesie energię ? 

Trochę obłęd. 

Sport to sport, branding quasi sportowy jako forma narciarskiego onanizmu to tylko branding a nart dobrych pod - brawa za opis z tym 4-5 dużo. 

M.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Marku ale ja się absolutnie z Tobą zgadzam - zerknij co napisałem w poście poprzedzającym Twój. Nie lubię stać w jednym szeregu a dyletantami. Sorry.

Co do Twojego zdania to: nie polemizuje w kwestiach na których się nie znam - szkolenie sportowe, wyczyn itd. a co do reszty się zgadzam bo mam podobne doświadczenia.

Aha co do nauczania pługu... no właśnie, zapraszam do dyskusji...

Trzymaj się serdecznie (traktuj ten post jako żarcik... na temat)

Pozdro

A co Wam ten pług tak szkodzi ?  Może nasz krajowy jest przekombinowany (ponoć ma się zmienić wykładnia wyroczni 😉 ) ale wszelakie płużne to elementarz z którego korzystam non-stop w swojej jeździe i w nauce. Tak - zdarza mi się jechać pługiem, łuki płużne i techniki ślizgowe jak najbardziej,  oporowe z zewnętrznej i węwnętrznej także .. 

Pora odłożyć narty 🙂

M . 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A ja w przeciwieństwie do ciebie często polecam narty, których nie miałem na nogach. Sam wiesz przecież, że różnice są kosmetyczne lub pomijalne a im mniej zaawansowany zawodnik tym mniej różnic odczuje. Nawet powiem Ci, że im ktoś bardziej szczegółowo rozkminia sprzęt rzuca nazwami, analizuje milimetry czy centymetry tym mniej mam zaufania do jego technicznych umiejętności i sprawdza się to podejście praktycznie w 100%.

Marku proszę nie łącz mnie z kosmitami bezpługowcami. Pług jest trudną ewolucją przez to, że jest ewolucją wolną i wszystko widać. Mam na ten temat dość ugruntowane zdanie na podstawie wielu lat szkolania a także udziału w Kursokonferencjach i rozmów z bezpługowcami. To może być ciekawa dyskusja. W każdym razie pług jako ewolucja narciarska jest elementem niezbędnym.

Pozdrowienia serdeczne

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomińmy ten pług bo inny wątek.

Nie widzę powodu by rekomendować (bądź odradzać) narty których nie znam - zarówno dla dorosłych jak i dzieci. 

To są drobiazgi, no. zola. Prosty przykład - jak bym nie kombinował a trochę dla zabawy i konieczności opróżnienia magazynu poszła fajna baza i HF to pewne narty producenta X choć dłuższe o 10 cm a jeździec jakieś 8kg cieższy były na prostej dojazdowce objeżdżane przez firmę Y choć jeździec lżejszy a narta krótsza. Smarowanie identyczne. A dla starszych to co dzieje się z płytą lub płytopodobnym czymś, zagadki geometrii ( przy których lepiej uciec od wskazanego "środka") i inne drobiazgi.

Powtórzę, przy rekreacji zdecydowana większość negatywnych opinii o całkiem pasujących do umiejętności nartsch bierze się z ich kiepskiego przygotowania i zaczyna się niepotrzebna sieczka że tylko sportowe trzymają na lodzie (widział ktoś lód?) bądź dynamika zmiany krawędzi za słaba (proporcjonalna do ilości godzin przesiadywanych codziennie na krześle). 

Narty sportowe wymagają przygotowania (technicznego i motoryczno/siłowego) do uprawiania sportu. I po co jak można po prostu jeździć na fajnych nartach w swoim limicie sprawnościowym wciąż mając szansę na pracę nad techniką i samodoskonalenie ? 

M.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pytanie co to znaczy narta sportowa? Jak to rozumiesz? Dla jednych będzie to narta z grupy race - czyli narty, których jedyny związek ze sportem to nazwa. Dla innych będzie to serwisówka z WC. A gdzieś jest złoty środek. Cóż kiedy zdefiniowanie go wcale nie będzie takie łatwe. Oczywistym jest, że przygotowanie narty przekłada się na odczucia z jazdy bardziej niż zmiana narty w obrębie grupy. Na tym bazują wszystkie stokowe testy nart.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja narty sportowej jest bardzo prosta. 

A) spełnia przepisy dyscypliny

B) w ramach modelu/długości/setupu jest używana w sporcie 

Nie jest na przykład i nie będzie dla seniora czy nawet U21 gigantką R19 choćbyś nie wiem jaką szatę dał graficzną.

To narty, które w swoim rodowodzie mają wybrane elementy technologii, która poszła do race. Tyle, że tak samo jest z nartami, które na race się nie silą.

Dodatkowo race jest zdominowany przez producentów mających budżet marketingowy na istnienie w świecie race. Inni robiąc doskonale narty się w to nie pchają lub wchodzą w rozmaite nisze. Przykład : Elan który wyszedł w zasadzie z alpejskiego ale mega się odnalazł w skicross. Blossomy ? Pięknie jadą na Pucharze ale nie alpejskim :). I tak dalej .. 

M.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marxx74x napisał:

Definicja narty sportowej jest bardzo prosta. 

A) spełnia przepisy dyscypliny

B) w ramach modelu/długości/setupu jest używana w sporcie 

Nie jest na przykład i nie będzie dla seniora czy nawet U21 gigantką R19 choćbyś nie wiem jaką szatę dał graficzną.

To narty, które w swoim rodowodzie mają wybrane elementy technologii, która poszła do race. Tyle, że tak samo jest z nartami, które na race się nie silą.

Dodatkowo race jest zdominowany przez producentów mających budżet marketingowy na istnienie w świecie race. Inni robiąc doskonale narty się w to nie pchają lub wchodzą w rozmaite nisze. Przykład : Elan który wyszedł w zasadzie z alpejskiego ale mega się odnalazł w skicross. Blossomy ? Pięknie jadą na Pucharze ale nie alpejskim :). I tak dalej .. 

M.

 

Aż sprawdziłem no i masz rację https://assets.fis-ski.com/image/upload/fis-prod/assets/Masters_Rules_Autumn_2023_update.pdf

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...