Skocz do zawartości

Dobór nowych nart


Domi

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Domi napisał:

Który sklep polecacie żeby dobrali odpowiednie narty może być w Krakowie albo Warszawie?

W Krakowie polecam dwa. Narty Kraków na Kapelance (łatwo wygooglować) i Windsport na Zakopiance. To w Krakowie. A w W-wie córka dobrze mówi o Ski Fanatic na KEN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ski Fanatic to raczej buty. W sklepie nie ma żadnych nart. Jest dobieranie butów i bootfitting. Ja sugeruję poradę doświadczonego instruktora i zakupy w necie, bo te same narty w różnych miejscach mogą się drastycznie różnić ceną a do tego w danym sklepie są konkretne modele i długości i sprzedawca wybiera z tego, co ma. Co innego buty. Tego nie można załatwić zdalnie, chba, że ma się już duże doświadczenie i masę czasu na zwroty. Kiedyś uważałem, że podstawą są testy nart, ale dziś wziąłem narty na testy i dogadałem się z nimi po 10 zjeździe. Krótki test nic by mi nie dał. 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden. Narty dobieramy samodzielnie do swoich potrzeb a nie do potrzeb sprzedającego. W oparciu o:
a) wzrost i masę ciała;
b) poziom umiejętności;
c) narciarskie upodobania (trasa, freeride, szybka jazda GS, gęste skręty SL, itp).
Nikt za nas tej pracy nie wykona.

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomkly napisał:

a) wzrost i masę ciała;

Cały czas jakoś z tym wzrostem nie teges mam...moim zdaniem wyznacznikiem jest masa - jeśli na nartę działa "pęd" i balans masz w miare ok to jakie znaczenie ma wzrost?

(no jasne że jeszcze jest różnica czy przed czy po obiedzie)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lexi napisał:

Cały czas jakoś z tym wzrostem nie teges mam...moim zdaniem wyznacznikiem jest masa - jeśli na nartę działa "pęd" i balans masz w miare ok to jakie znaczenie ma wzrost?

(no jasne że jeszcze jest różnica czy przed czy po obiedzie)

 

Chyba z przyzwyczajenia do starych normatywów - gigantka wzrost minus 5 cm. Odnośnie SL to ma mniejsze znaczenie, skoro ja mam 192 cm a narty 165 cm.

Edytowane przez tomkly
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Nieco w kontrze - uzasadnij dlaczego - 5??

Nie wiesz dlaczego? Bo jak napisze +5cm to dla siebie za Boga nie znajdzie, bo takich nie ma 😉, a tak może coś kupić dla Siebie. Nie ważne jakie, ważne żeby były proste. (nie dotyczy Mitka - przp. autora).

pozdro

Edytowane przez Marcos73
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

Nieco w kontrze - uzasadnij dlaczego - 5??

Nie wiem Adam. Znalazłem taką rekomendację w necie, na jakimś portalu typu skionline. Pamiętasz, jak byliśmy młodzi to wtedy była mowa o wzrost + 15. 🙂 
Jak dziś pamiętam swoje ARC Module na 206 cm, a to było jakieś 25 lat temu jedynie.🙂

Edytowane przez tomkly
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Domi napisał:

Który sklep polecacie żeby dobrali odpowiednie narty może być w Krakowie albo Warszawie?

Dorzucę jeszcze jeden mały sklep, a raczej komis w Krakowie. Retoryka 12. Sporo używanych nart i butów. Kupiłem tam niezłe buty dla wnuka. Nie wiem jak z doradztwem, ale można zajrzeć.

Trochę przesadzacie koledzy z tym, że w sklepie dobrze nie doradzą. To co, może forum doradzi, gdzie na pytanie o dobór nart pada kilka różnych propozycji typów nart, często przeciwstawnych,  w zależności od prefenerencji doradzającego, jego "pogladów" czy widzimisię? Nie kupuj za krótkich bo..., nie kupuj za długich bo..., tylko sportowe bo... Jak najbardziej warto pójść do dobrego sklepu i przepytać sprzedawcę. A najlepiej pójść do kilku dobrych. Tak jak z poważnym problemem zdrowotnym idziemy do kilku lekarzy. Nie musimy od razu kupować, ale na pewno warto zapytać.

Mój pogląd, było nie było doświadczonego i "oczytanego" narciarza, co do doboru nart dla średniozaawansowanego w górę jest prosty: typ slalomki z wysokiej półki, choć nie komórki czy zawodnicze. Firma nieważna. Bardzo dobrze jeżdżący sami wiedzą jakie narty wybrać i jakie im pasują. Zupełnie początkujący to trochę inna bajka. Ale z takimi poglądami wielu, zwłaszcza tzw. "klasyków", się nie zgadza. I mają swoje racje. Pytający na forum, zwłaszcza mniej doświdczony, może się w takich sprzecznych propozycjach i dyskusjach tylko pogubić. Podobnie rada konkretnego instruktora, zwłaszcza tej starej daty. Gdy zapytasz innego propozycja można być zupełnie inna. Dlatego nie lekceważyłbym wizyty w dobrym, powtarzam dobrym sklepie. 

Edytowane przez a_senior
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, a_senior napisał:

Dorzucę jeszcze jeden mały sklep, a raczej komis w Krakowie. Retoryka 12. Sporo używanych nart i butów. Kupiłem tam niezłe buty dla wnuka. Nie wiem jak z doradztwem, ale można zajrzeć.

Trochę przesadzacie koledzy z tym, że w sklepie dobrze nie doradzą. To co, może forum doradzi, gdzie na pytanie o dobór nart pada kilka różnych propozycji typów nart, często przeciwstawnych,  w zależności od prefenerencji doradzającego, jego "pogladów" czy widzimisię? Nie kupuj za krótkich bo..., nie kupuj za długich bo..., tylko sportowe bo... Jak najbardziej warto pójść do dobrego sklepu i przepytać sprzedawcę. A najlepiej pójść do kilku dobrych. Tak jak z poważnym problemem zdrowotnym idziemy do kilku lekarzy. Nie musimy od razu kupować, ale na pewno warto zapytać.

Mój pogląd, było nie było doświadczonego i "oczytanego" narciarza, co do doboru nart dla średniozaawansowanego w górę jest prosty: typ slalomki z wysokiej półki, choć nie komórki czy zawodnicze. Firma nieważna. Bardzo dobrze jeżdżący sami wiedzą jakie narty wybrać i jakie im pasują. Zupełnie początkujący to trochę inna bajka. Ale z takimi poglądami wielu, zwłaszcza tzw. "klasyków", się nie zgadza. I mają swoje racje. Pytający na forum, zwłaszcza mniej doświdczony, może się w takich sprzecznych propozycjach i dyskusjach tylko pogubić. Podobnie rada konkretnego instruktora, zwłaszcza tej starej daty. Gdy zapytasz innego propozycja można być zupełnie inna. Dlatego nie lekceważyłbym wizyty w dobrym, powtarzam dobrym sklepie. 

Ja właśnie mam średni poziom umiejętności. Głównie jeździmy po małych stokach raz, dwa razy do roku białka lub szczyrk. Teraz pierwszy raz jedziemy do Włoch

Wzrost 170cm 70kg może ktoś coś poleci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Domi napisał:

Ja właśnie mam średni poziom umiejętności. Głównie jeździmy po małych stokach raz, dwa razy do roku białka lub szczyrk. Teraz pierwszy raz jedziemy do Włoch

Wzrost 170cm 70kg może ktoś coś poleci

Ale jak można Ci coś polecić? Na jakiej podstawie mamy strzelać modelami nart? Jakie lubimy bo fajnie jeżdżą, czy wyglądają? Szklanej kuli nikt tu nie ma. Nic o Twoich doświadczeniach nie wiemy, jak jeździsz (film), jak długo, na czym jeździłeś, co się podobało, co masz, jaki budżet, nowa czy używana. Jak masz jakieś propozycje to wstaw. A najlepiej sobie przejrzyj wątki tego typu. Jest ich mnóstwo i sporo można z nich wyciągnąć. 

  • Like 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...