Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nart


pepe786

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, prosiłbym zacnych forumowiczów o wsparcie w poszukiwaniu nart. Kiedy miałem 16-20 lat co sezon śmigane ponad tydzień w Białce i okolicach, nigdy za granicą. Następnie przerwa i teraz będzie piąty sezon kiedy na około 4 dni jeżdżenia ze znajomymi wybieramy się do Szczyrku (raz w Szklarskiej). Do tej pory jeżdżone na leciwych Blizzard Shark, ale w zeszłym sezonie wypożyczyłem Elan Amphibio TI14 168cm + buty i odkryłem jeżdżenie na nowo...      Obecnie zakupiłem buty Dalbello DS AX100 i przymierzam się do wyboru/zakupu nart. Przyznam szczerze, że w/w Elany były dla mnie bardzo przyjemne do jazdy, ale może wskażecie inne odpowiadające modele na które warto zwrócić uwagę? W lutym w Szczyrku wypożyczyłbym coś do przetestowania. Póki co jeżdżę po te kilka dni w sezonie, ale już dość regularnie i widzę że jak mi za 2-3 lata dzieciaki podrosną to będę intensywniej eksploatował trasy:)

1. Mężczyzna
2. 37 lat
3. 80 kg
4. 174 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach 9 lat?
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? około 4-5 )
7. Jakie masz buty ? ( Dalbello DS AX 100 dopiero co kupione, przede wszystkim zmiana na dopasowany rozmiar, dokupię jeszcze przed wyjazdem wkładki Sidas)
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? Blizzard Shark, dobrze się jeździło kiedy miałem te 16-20 lat, obecnie potrzebne coś mniej więcej jak w/w Elan Amphibio 14ti
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? preferuję jazdę dużymi łukami, jazda raczej szybka ale nie v-max
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? Ostatnie jedynie Szczyrk, jeszcze kilka lat, kiedy dzieci podrosną możliwe że pojedziemy gdzieś w Alpy:). Obecnie głównie trasy niebieskie i czerwone, ale jeżdżę również po czarnych. Poza trasą jedynie kilka razy. Preferowany sztruks, na muldach lekka walka
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? Turystycznie, jw. szersze łuki ale też z wysokimi prędkościami
13. Możliwości finansowe Około 2k, mogą być używane jeśli nie zajeżdżone, jeśli trzeba budżet można lekko rozszerzyć 🙂

Z góry dzięki za porady 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pepe786 napisał:

Witajcie, prosiłbym zacnych forumowiczów o wsparcie w poszukiwaniu nart. Kiedy miałem 16-20 lat co sezon śmigane ponad tydzień w Białce i okolicach, nigdy za granicą. Następnie przerwa i teraz będzie piąty sezon kiedy na około 4 dni jeżdżenia ze znajomymi wybieramy się do Szczyrku (raz w Szklarskiej). Do tej pory jeżdżone na leciwych Blizzard Shark, ale w zeszłym sezonie wypożyczyłem Elan Amphibio TI14 168cm + buty i odkryłem jeżdżenie na nowo...      Obecnie zakupiłem buty Dalbello DS AX100 i przymierzam się do wyboru/zakupu nart. Przyznam szczerze, że w/w Elany były dla mnie bardzo przyjemne do jazdy, ale może wskażecie inne odpowiadające modele na które warto zwrócić uwagę? W lutym w Szczyrku wypożyczyłbym coś do przetestowania. Póki co jeżdżę po te kilka dni w sezonie, ale już dość regularnie i widzę że jak mi za 2-3 lata dzieciaki podrosną to będę intensywniej eksploatował trasy:)

1. Mężczyzna
2. 37 lat
3. 80 kg
4. 174 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach 9 lat?
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? około 4-5 )
7. Jakie masz buty ? ( Dalbello DS AX 100 dopiero co kupione, przede wszystkim zmiana na dopasowany rozmiar, dokupię jeszcze przed wyjazdem wkładki Sidas)
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? Blizzard Shark, dobrze się jeździło kiedy miałem te 16-20 lat, obecnie potrzebne coś mniej więcej jak w/w Elan Amphibio 14ti
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? preferuję jazdę dużymi łukami, jazda raczej szybka ale nie v-max
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? Ostatnie jedynie Szczyrk, jeszcze kilka lat, kiedy dzieci podrosną możliwe że pojedziemy gdzieś w Alpy:). Obecnie głównie trasy niebieskie i czerwone, ale jeżdżę również po czarnych. Poza trasą jedynie kilka razy. Preferowany sztruks, na muldach lekka walka
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? Turystycznie, jw. szersze łuki ale też z wysokimi prędkościami
13. Możliwości finansowe Około 2k, mogą być używane jeśli nie zajeżdżone, jeśli trzeba budżet można lekko rozszerzyć 🙂

Z góry dzięki za porady 🙂

Jedziesz do Szczyrku i chcesz kupić nowe narty ?  

Jeździsz od 9 lat ale napisałeś, że "teraz będzie piąty sezon" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jedziesz do Szczyrku i chcesz kupić nowe narty ?  

Tak

Cytat

Jeździsz od 9 lat ale napisałeś, że "teraz będzie piąty sezon" ?

W drugim i trzecim zdaniu znajdziesz odpowiedź... 

---

Jeśli ktoś znajdzie chwilę, żeby coś doradzić będę wdzięczny 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pepe786 napisał:

Tak

W drugim i trzecim zdaniu znajdziesz odpowiedź... 

---

Jeśli ktoś znajdzie chwilę, żeby coś doradzić będę wdzięczny 🙂 

Do Szczyru na te ich kamienie, kupowanie nowych nart nie ma sensu. Zwłaszcza jak jeszcze nie ogarniasz jazdy w różnych warunkach (Białka jest zrobiona idealnie, Szczyrk zazwyczaj nie). Szczyrk ma fantastyczne trasy, przygotowanie stoków bywa jednak różne. To jest jazda w zdecydowanie trudniejszych warunkach. 

Chcesz jednej narty na cały dzień ? Narty do jazdy z dziećmi, do jazdy po twardym, po puchu ? 

Taka jest każda i zarazem żadna. To Twoja technika jazdy decyduje jak będzie Ci się jeździło (może to być SL, AM, GS). Każda AM w okolicach 170 cm + Titanal będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moruniek dzięki za odpowiedź. W tym roku stanęło na Szczyrku, chociaż były przymiarki na Szpindlerowy Młyn. W poprzednich sezonach faktycznie na trasach w Szczyrku trafiały się kamienie... Ale też tak jak pisałem niezamęczone używane narty też chętnie rozważę:)

Cytat

Chcesz jednej narty na cały dzień ? Narty do jazdy z dziećmi, do jazdy po twardym, po puchu ? 

Taka jest każda i zarazem żadna.

Tak szukam jednego kompletu. Jak pisałem punktem odniesienia są Elany Amphibio i chętnie poznałbym sugestie osób znających się na sprzęcie jakie jeszcze inne narty podobne charakterystyką do tych Elanków wziąć pod uwagę. Widziałem też że są Amphibio 14TI i 16TI, pytanie w które bardziej celować?

Z góry dzięki za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pepe786 napisał:

@moruniek dzięki za odpowiedź. W tym roku stanęło na Szczyrku, chociaż były przymiarki na Szpindlerowy Młyn. W poprzednich sezonach faktycznie na trasach w Szczyrku trafiały się kamienie... Ale też tak jak pisałem niezamęczone używane narty też chętnie rozważę:)

Tak szukam jednego kompletu. Jak pisałem punktem odniesienia są Elany Amphibio i chętnie poznałbym sugestie osób znających się na sprzęcie jakie jeszcze inne narty podobne charakterystyką do tych Elanków wziąć pod uwagę. Widziałem też że są Amphibio 14TI i 16TI, pytanie w które bardziej celować?

Z góry dzięki za sugestie

Każde o podobnej geometrii (drewniany rdzeń i Titanal).  Marka nie ma raczej większego znaczenia. Popatrz też na np. Volkl Deacon czy Rossignol Hero Elite. Weź najtańsze. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pepe786 napisał:

@moruniek dzięki za odpowiedź. W tym roku stanęło na Szczyrku, chociaż były przymiarki na Szpindlerowy Młyn. W poprzednich sezonach faktycznie na trasach w Szczyrku trafiały się kamienie... Ale też tak jak pisałem niezamęczone używane narty też chętnie rozważę:)

Tak szukam jednego kompletu. Jak pisałem punktem odniesienia są Elany Amphibio i chętnie poznałbym sugestie osób znających się na sprzęcie jakie jeszcze inne narty podobne charakterystyką do tych Elanków wziąć pod uwagę. Widziałem też że są Amphibio 14TI i 16TI, pytanie w które bardziej celować?

Z góry dzięki za sugestie

Cze

Jako chyba jedyny jeździłem na tych nartach, a parametry mam podobne do Ciebie. Co prawda 18TI2 w max długości, ale mimo wszystko moje wrażenia z jazdy były bardzo pozytywne. Ale .... narty są kierunkowe - tzn. lewa i prawa więc zużycie wewnętrznych krawędzi będzie dużo szybsze niż w nartach normalnych. Co prawda jeździłem w nich na lewo i żadnej różnicy nie poczułem, ale było miękko bez wylodzeń. Tutaj nie wiem czy w takich warunkach tak samo się zachowują. Pewnie nie. Świetnie się sprawdzały w miękkim śnieguh, jazda w odsypach była przyjemnością. Łatwe (jeśli można tak napisać), skrętne narty. Nie za szerokie, do dalszego szkolenia idealne. Na cały dzień bezproblemowo do jazdy. Raczej 16Ti jak coś - maja 1 blachę 18-ki już 2 a ja nie odniosłem wrażenia przesadnej ich sztywności. Idź za radą Moruńka, ale jeśli nawet się zdecydujesz na Elany, nie będziesz w mojej opinii żałował.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pepe786 napisał:

@Marcos73 dziękuję za opinię. Z grafik na stronie Elana widzę, że 16TI są bardziej "eksperckie" niż 14TI, warto faktycznie iść w 16?

https://elanskis.pl/produkt/narty-zjazdowe-elan-amphibio-14-ti-2024-wiazania-emx-11-0/

https://elanskis.pl/produkt/narty-zjazdowe-elan-amphibio-16-ti-2024-wiazania-emx-12-0/

 

16 to drewno. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Panowie, kolega się uczy, pojęcie ma - wybacz Pete - blade, a wy mu sadzicie teksty o drewnie i sztywnościach. Po co???

Kolego, jeżeli masz taki spory budżet kup sobie najlepsze narty na jakie Cie stać i ucz się jeździć. To najprostsza i jedyna 100% słuszna rada. Może być to Amphibio jeżeli czujesz sentyment.

Pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Panowie, kolega się uczy, pojęcie ma - wybacz Pete - blade, a wy mu sadzicie teksty o drewnie i sztywnościach. Po co???

Kolego, jeżeli masz taki spory budżet kup sobie najlepsze narty na jakie Cie stać i ucz się jeździć. To najprostsza i jedyna 100% słuszna rada. Może być to Amphibio jeżeli czujesz sentyment.

Pozdro serdeczne

Tak, ale pyta bo się na tym nie zna - co sam stwierdziłeś. Oczywiście proponowanie jakiegokolwiek modelu jest z zasady błędne. Bo co nam pasuje, może nie pasować innym. Stąd też mój opór przed polecaniem komukolwiek konkretnej narty, ale jeśli kolega miał już jakieś doświadczenie organoleptyczne zła czy inną nartą, to samo wyjaśnienie czemu te, a nie te - krzywdy mu nie zrobią. Generalnie przy zakupie to warto się poruszać przy dwóch pierwszych modelach w katalogu danego producenta w obrębie danej grupy nart. Każda następna to narta z czegoś wykastrowana. 14Ti oraz 16Ti - to dwie różne narty - choćby patrząc na taliowanie. Moje wrażenia z jazdy na tych nartach, podkreślam moje były bardzo dobre, ale w tych a nie innych warunkach na stoku - czyli miękki śnieg. Więcej nie mogę nic napisać, bo nie wiem. Wady użytkowe w mojej ocenie przedstawiłem (czyli przede wszystkim narty narty kierunkowe, tyle dobrze że są chociaż symetryczne). Zdecydowanie lepsze będą Ti16 w długości co najmniej 172cm. Narta inna niż wszystkie - jak to Elan, który zawsze sobie rościł prawa do innowacyjności, co nie znaczy że jest to narta zła. Wartość szkoleniowa w niej jest na pewno, ale też dobór długości i innych parametrów powinien być odpowiedni. Spełnia założenia - na wzrost i o średnim promieniu, nie za szeroka pod butem i wbrew pozorom   to dobre narty, mimo opisów że posiadają olbrzymi rocker, co nie jest prawdą.

pozdro

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, pojęcie o nartach faktycznie u mnie nienajlepsze, ale jednak zależy mi na opiniach kolegów, sam parametr "najdroższe" to jednak za mało 🙂. Mam już krótką listę interesujących mnie modeli, napiszę tutaj na czym ostatecznie stanie, pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 20:55, pepe786 napisał:

@Marcos73 dziękuję za opinię. Z grafik na stronie Elana widzę, że 16TI są bardziej "eksperckie" niż 14TI, warto faktycznie iść w 16?

https://elanskis.pl/produkt/narty-zjazdowe-elan-amphibio-14-ti-2024-wiazania-emx-11-0/

https://elanskis.pl/produkt/narty-zjazdowe-elan-amphibio-16-ti-2024-wiazania-emx-12-0/

 

Nigdy nie przejmuj się marketingowym bełkotem. W języku sprzedawców słowo "eksperckie" oznacza prawdopodobnie że użyto normalnych technologii i materiałów do produkcji nart czyli że są to narty dobrej jakości.

Nie warto fokusować się na jedną firmę tylko dlatego że miło nam się jeździło. Nie mam nic do Elana doskonała firma mam ich slalomowe SLX World Cup Plate. Swoją drogą świetne narty ale nie dla mnie bo zbyt elastyczne wzdłużnie + technologia rocker-camber (zapomniałem jak ich marketing to nazywa) powoduje że są dla mnie niszowe tylko na najtrudniejsze warunki 😉. Myślę że dla kogoś innego mogły by być na każde warunki i na cały dzień ale nie dla mnie.

19 godzin temu, pepe786 napisał:

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, pojęcie o nartach faktycznie u mnie nienajlepsze, ale jednak zależy mi na opiniach kolegów, sam parametr "najdroższe" to jednak za mało 🙂. Mam już krótką listę interesujących mnie modeli, napiszę tutaj na czym ostatecznie stanie, pozdro 

Nie chcę być tłumaczącym i wyjaśniającym słowa Mitka ale on nie pisał o "najdroższych" nartach ale o najlepszych na jakie Ciebie stać a to jest zupełnie coś innego. Zanim kupisz wypożyczaj rożne narty slalomowe, gigantowe, hybrydy zbudowane przez porządne firmy w porządnych technologiach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wojtek pw napisał:

Nigdy nie przejmuj się marketingowym bełkotem. W języku sprzedawców słowo "eksperckie" oznacza prawdopodobnie że użyto normalnych technologii i materiałów do produkcji nart czyli że są to narty dobrej jakości.

Nie warto fokusować się na jedną firmę tylko dlatego że miło nam się jeździło. Nie mam nic do Elana doskonała firma mam ich slalomowe SLX World Cup Plate. Swoją drogą świetne narty ale nie dla mnie bo zbyt elastyczne wzdłużnie + technologia rocker-camber (zapomniałem jak ich marketing to nazywa) powoduje że są dla mnie niszowe tylko na najtrudniejsze warunki 😉. Myślę że dla kogoś innego mogły by być na każde warunki i na cały dzień ale nie dla mnie.

Nie chcę być tłumaczącym i wyjaśniającym słowa Mitka ale on nie Zanim kupisz wypożyczaj rożne narty slalomowe, gigantowe, hybrydy zbudowane przez porządne firmy w porządnych technologiach.

Cześć

Wybacz Wojtek ale trafność i prostota sformułowań jest porażająca więc podkreślam:

1. Nigdy nie przejmuj się marketingowym bełkotem. W języku sprzedawców słowo "eksperckie" oznacza prawdopodobnie że użyto normalnych technologii i materiałów do produkcji nart czyli że są to narty dobrej jakości.

2. Nie warto fokusować się na jedną firmę tylko dlatego że miło nam się jeździło.

3. ...pisał o "najdroższych" nartach ale o najlepszych na jakie Ciebie stać a to jest zupełnie coś innego.

I tyle. Myślę, że objaśnienia nie są potrzebne bo nie chcemy obrażać niczyjego intelektu.

Dzięki Wojtek za tak syntetyczną syntezę. 😉

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wojtek pw napisał:

Zanim kupisz wypożyczaj rożne narty slalomowe, gigantowe, hybrydy zbudowane przez porządne firmy w porządnych technologiach.

A ja bym odrazu kupił o 500zł droższe, wypożyczenie i testowanie więcej będzie kosztowało. A i tak raz testujesz w miękkiej brei, innym razem w kopnym śniegu po nocnym opadzie, innym na twardym betonie, a jeszcze innym razem 1 dzień po świeżym opadzie i wtedy stwierdzisz, że te najlepsze.

Edytowane przez Robur82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Robur82 napisał:

A ja bym odrazu kupił o 500zł droższe, wypożyczenie i testowanie więcej będzie kosztowało. A i tak raz testujesz w miękkiej brei, innym razem w kopnym śniegu po nocnym opadzie, innym na twardym betonie, a jeszcze innym razem 1 dzień po świeżym opadzie i wtedy stwierdzisz, że te najlepsze.

Uprościłeś, ale masz rację. Testowanie, zwłaszcza w fazie nauki - czyli praktycznie, jeżeli nie jesteś zawodnikiem zawsze - to bezsens. Jeżeli ktoś traktuje od początku zadaniowo to powinien sobie kupić nartę FIS i szkolić się NON STOP. W taki rytmie za trzy lata po miesięcy, pięć tygodni w roku, będzie dobry w sensie technicznym opanowania narty. Jak przyjebie pierwszy raz porządnie zacznie nabierać doświadczenia.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mitek - rozumiem pewien powiew romantycznego fanatyzmu ale potrzeba posiadania nart z dopiskiem FIS już dawno wygasła jako wyznacznik możliwości rozpoczęcia nauki jazdy na nartach. Pojawią się momentalnie

1) sprawność fizyczna,

2) przygotowanie tychże nart,

3) niepotrzebne szamotania się z właściwościami, służącymi pod sport (na wyższym bądź niższym poziomie) a nie podróżowanie po białym.

W tym roku miałem na razie na nogach 6 par nart z różnych parafii - (a) w zamieszaniu nie zapakowałem w busa swoich i coś pożyczałem (b) chciałem się pobawić. FIS SL (nie sklepowe) - mordęga na miękkim i mordęga na twardy choć z różnych powodów. Ja nie jadę się katować 🙂 tylko pracować, pokazać, uczyć. W praktyce najlepiej sprawdzają się bardziej ambitne AM zwane hybrydami lub Master GS ale w konfiguracji kastrowanej lekko ponad sklepowe (ok, to miewa dopisek FIS, żeby Mastersi poczuli się bardziej sportowo 😉 ).

I taka drobna dygresja - zawodnik "FIS", adresat takich nart, nie spędza na stoku 8 godzin z przerwą na herbatkę czy browara 🙂 .. nie lata na flex 100 tylko co chwila tachluje klamrami a stopki marzną w cienkim botku .. a Wy zastanawiając się nad samochodem, którym pojedziecie z Rodziną na wakacje a w sobotę na zakupy do marketu nie celujecie w coś z dopiskiem GT 🙂

Zdecydowana większość dobrych współczesnych nart nadaje się do szkolenia i podnoszenia umiejętności - nawet jak nie mają dopisków "sport", "fis", "World cup". A na Szczyrk? 75 pod but, bez rockera, w drewnie i ew. blaszka, z płytą bez szaleństw i będzie Pan zadowolony żeby z tego 4-5 przejść na 6.

Pozdrawiam,

M.

 

Edytowane przez Marxx74xxx
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Robur82 napisał:

A ja bym odrazu kupił o 500zł droższe, wypożyczenie i testowanie więcej będzie kosztowało. A i tak raz testujesz w miękkiej brei, innym razem w kopnym śniegu po nocnym opadzie, innym na twardym betonie, a jeszcze innym razem 1 dzień po świeżym opadzie i wtedy stwierdzisz, że te najlepsze.

Myślę, że celowo sprowadzasz sprawę do absurdu. Wypożyczając narty parę lat temu 2016-2019 nigdy nie miałem tak skrajnie zmiennych warunków o jakich piszesz. Jeździłem do Zieleńca i Czarnej Góry była tam bardzo dobra wypożyczalnia tej samej sieci gdzie wówczas za 100 zł mogłem jeździć 3 parami nart w ciągu jednego dnia, zmieniałem co 2 godziny. Umawiałem się wcześniej telefonicznie. Narty były nowe i prawie zawsze dobrze przygotowane (w Zieleńcu zawsze), ostrzone standardowo (88/0,5). W ciągu kliku 3 - dniowych weekendów wyrobiłem sobie zdanie o wielu nartach i markach. Było super i nie żałuje.

Uważam że wypożyczanie nart a nie ich kupowanie ma sens tym bardziej w przypadku narciarzy którzy są na nartach tydzień w sezonie lub niewiele więcej. Kupowanie nart za 3-4 tys zł żeby były uzywane 6-10 dni w sezonie jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Robur82 napisał:

Jak porównasz jednego dnia to różnica tylko między porannym sztruksem, a po południowym ugorem.

Gorzej jak będziesz to robił z tygodniowymi przerwami.

To bez znaczenia. Nieważnie czy jeździsz po sztruksie, po lekko rozjeżdżonym stoku czy po betonie pomiędzy półmetrowymi odsypami. Dobre narty są zawsze dobre a może nawet zwłaszcza dobre w trudnych warunkach podobnie jak ... narciarze😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...