Skocz do zawartości

Kurtka, muszę coś kupić last minute, proszę o pomoc!


Matmiz123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jak byłem młodszy to chyba po prostu myślałem, że tak musi być że jak się ruszam to się pocę ale teraz po ostatnim króciutkim wypadzie na narty skończyło się klasycznie, spociłem się, po czym zrobiło mi się zimno na wyciągu i walczę już z przeziębieniem prawie tydzień...

10.02 jadę na kilka dni na narty do Austrii i chciałbym nie powtórzyć przeziębienia się. Olśniło mnie, że moja kurtka to chyba jakiś plastikowy worek, bo raz w życiu przypadkiem wyszedłem w niej 3 dni temu do środka centrum handlowego i o ile w grubych cywilnych puchówkach mógłbym sobie tak chodzić po sklepie tak w tej kurtce po 10 minutach już byłem zlany potem... odciąłem metki ze swojej kurtki wiec nie wiem dokładnie co to jest ale jakiś model 4F sprzed 6-7 lat, kupiony w outlecie, wtedy wydaje mi się że był to jakiś najwyższy model na tamte czasu przeceniony, niby dermizax, primaloft ale teraz myślę, że to zupełnie nie oddycha.

Nie chce już półśrodków, zaczynając od bielizny dziś chce kupić Xbionica Energy Accumulator 4.0 i teraz nie wiem co dalej, czytałem że potem midlayer i na to warstwę ostatnią ale o ile na bieliznę jestem zdecydowany to tu już nie mam pojęcia co. Pogoda jak sprawdzam ma być słoneczna, boje się znowu ugotować więc proszę o podpowiedź co na taką bieliznę założyć jako dwie kolejne warstwy?

Czy jak będzie ciepło to na bieliznę mogę założyć tylko np. to:

https://sportofino.com/kurtka-narciarska-descente-josh-dwmugk26-30

czy znowu będzie termos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmartwię Cię: czego byś nie kupił i co by nie stanowiło klasycznej kurtki narciarskiej, to ryzyko zapocenia się i późniejszego wychłodzenia i tak istnieje.
Dzieje się tak dlatego, że wyjściowo jesteś ubrany za ciepło do aktywności fizycznej, a wszystkie kurtki narciarskie posiadają membrany (o lepszych lub gorszych parametrach). Ta podlinkowana kurtka wygląda fajnie, ma teoretycznie dobre parametry (choć nie chwalą się jaka to membrana czyli nie GORETEX) ale nie widzę np. wywietrzników pod pachami (zamki na rękawach od wewnętrznej strony), które znacząco regulują termikę. Płacisz za markę, myślę że w tej cenie są lepsze propozycje.

Poczytaj o właściwym doborze warstw, kurtka zewnętrzna nie musi mieć ocieplenia - jeśli jesteś osobą, która łatwo się poci, to lepsze rozwiązanie stanowi cienka membranowa kurtka zewnętrzna (tzw. hardshell) lub przy słonecznej pogodzie przeciwwietrzna bezmembranowa kurtka typu softshell. Pod to dajesz warstwę pośrednią - termiczną, która w zależności od warunków stanowi adekwatne ocieplenie, a potem bieliznę termiczną, którą faktycznie warto mieć z pierwszej ligi.

Mnie się często zdarza jeździć tylko w koszulce termicznej i nieocieplonej kurtce, w pozostałych przypadkach z warstwą pośrednią w postaci bluzy streczowej. Ostatnio przy mrozach (-10) zaczęłam dostrzegać potrzebę posiadania kurtki z ociepleniem, ale prorokuję że jej użycie będzie tak  w 50% wyjazdów (kupiłam ją tylko dlatego że ciuchy mi się już lekko zużyły więc może je przyoszczędzę, a kurtka była w dobrej cenie jak na zastosowane materiały: ocieplenie - primaloft, membrana - goretex).

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a co w takim razie w takim budżecie byłoby lepiej wybrać? Myślałem trochę, że za taką słynną marką będzie szła jakość i rozwiązania, że nie będę się pocił jak wieprz 🙂 BTW ktoś może kojarzy ten model kurtki 4F co dodałem załączniki? Jak rozumiem, te wszystkie pikowania to jest ocieplina dlatego ta kurtka jest ciężka i gorąca? Na takiej wadze do ważenia człowieka ważąc się z nią i bez niej wyszło 1,1 kg bez kaptura dla rozmiaru M, nie wiem czy to dużo czy mało ale mam wrażenie, ze ta kurtka jest ciężka.

IMG_6679.JPG

IMG_6680.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Matmiz123 napisał:

Dzięki, a co w takim razie w takim budżecie byłoby lepiej wybrać? Myślałem trochę, że za taką słynną marką będzie szła jakość i rozwiązania, że nie będę się pocił jak wieprz 🙂 BTW ktoś może kojarzy ten model kurtki 4F co dodałem załączniki? Jak rozumiem, te wszystkie pikowania to jest ocieplina dlatego ta kurtka jest ciężka i gorąca? Na takiej wadze do ważenia człowieka ważąc się z nią i bez niej wyszło 1,1 kg bez kaptura dla rozmiaru M, nie wiem czy to dużo czy mało ale mam wrażenie, ze ta kurtka jest ciężka.

IMG_6679.JPG

IMG_6680.JPG

https://m.ceneo.pl/97869798

https://4f.com.pl/kurtka-narciarska-meska-kumn15-czerwony.html

Edytowane przez Kubis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubis, wow dzięki, sam szukałem tego z dobrą godzinę i nigdzie nie znalazłem co to za model. No to pytanie, czy ta kurtka to straszny szajs, czy ja po prostu szukam dziury w całym? Jak wrzucę dobrą bieliznę termoaktywną pod spód to ujdzie, czy te parametry w 4F a u bardziej renomowanych producentów to niby to samo, a jednak co innego?

Jak napisałem, wcześniej się nie za bardzo interesowałem w czym śmigam i teraz jak dopiero zaczynam łapać wiedzę to mam wrażenie, że ona jest bardzo mocno ocieplana, czy mam rację? Bo rozumiem, że te "przetłoczenia" to przeszyte warstwy ocieplenia, czyli jak patrzę czasem na kurtki że nic nie mają, a niektóre mają trochę to ta ma po całości. Wcale nie chce mi się teraz wywalać 2500-3000 zł i gdzieś mam lans więc nie wiem czy zainwestować w bieliznę i zobaczyć co będzie, czy odrazu kurtkę też 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszycia to kwestia wyglądu nic poza tym. To nie puchówka. W okolicach zera C wystarcza bielizna plus super cienka warstwa pośrednia lub n.p. żółw z kamizelką. Ale wszystko zależy od tego jak intensywnie jeździsz, na jakim wyciągu, czy wieje, czy jest słońce itp itd.

Edytowane przez Kubis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu, że znalazłeś model poszukałem opinii w internecie i trafiłem na jeden opis:

"W lutym wróciłem z tygodniowego pobytu w Austrii na nartach. Przed wyjazdem kupiłem kurtkę KUMN155 i spodnie z membraną Dermizax 20000. Niestety w trakcie użytkowania okazało się, kurtka ma poważna wadę. Po 2 godzinach na stoku w temperaturze -7 do - 3 st. Okazało się, że mam mokre ramiona. Otworzenie zamków wentylacyjnych pod pachami nie pomogło. Na torsie kurtka odpowiednio odprowadza wilgoć, ale rękawy są nieprzepuszczalne. Co 1-2 godziny musiałem robić przerwy, zjeżdżać do restauracji, wywracać rękawy na lewą stronę i papierowymi ręcznikami w toalecie wycierać wodę z podszewki. A dodatkowo osuszać rękawy bielizny, która miałem pod kurtką. Taka sytuacja miała miejsce przez 7 dni, bez względu jakiej bielizny używałem pod kurtkę. 
Problem braku oddychalności rękawów dyskwalifikuje korzystanie z kurtki KUMN155. Firma nie uznała reklamacji. Stwierdzili, że te kurtki tak mają. NEGATYW."

Miałem wrażenie, jak bym sam to pisał, z rękawów aż ściekała woda... czyli po prostu trafiłem na produkt, który nie wyszedł producentowi 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Matmiz123 napisał:

Czy jak będzie ciepło to na bieliznę mogę założyć tylko np. to:

https://sportofino.com/kurtka-narciarska-descente-josh-dwmugk26-30

 

Tak możesz ale...Dermizax z którego szyje miedzy innymi Descente jest troszkę delikatny wiec nie bądż zdziwiony ze jak zahaczysz nartą spodnie albo oprzesz o kurtkę ostre narty to będzie "kuku" - mam pocięte spodnie i kurkę.od Descente.. ale oddycha zajebiście.. teraz nawet nieco lepiej 🙂

Rozsądnym rozwiązaniem jest GoreTex 3L taki jakiego używa wojsko ( nie przez przypadek jak sądzę).... albo po prostu kupuj co sezon..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @zając, będziesz mieć fajną bieliznę, teraz kolejne warstwy zależnie od temperatury, np bluza polarowa cienka, bluza grubsza, na to (albo zamiast) puchówka (naturalna lub sztuczna, co jednak zaburza oddychalność) i na to hardshell z dobrym laminatem. W tej kasie jak za descente spokojnie się wyrobisz. Na przykład dzisiaj przy od -8 na górze do -1 na dole jeżdżę w bieliźnie UYN, puchówka cienka i na to hardshell i jest super. Gdyby piździło to jeszcze pod puchówkę cienka bluza. Jeżeli chcesz typową narciarską kurtkę to się rozejrzyj za polską JMP. 

Edytowane przez Chertan
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Matmiz123 napisał:

Cześć,

jak byłem młodszy to chyba po prostu myślałem, że tak musi być że jak się ruszam to się pocę ale teraz po ostatnim króciutkim wypadzie na narty skończyło się klasycznie, spociłem się, po czym zrobiło mi się zimno na wyciągu i walczę już z przeziębieniem prawie tydzień...

10.02 jadę na kilka dni na narty do Austrii i chciałbym nie powtórzyć przeziębienia się. Olśniło mnie, że moja kurtka to chyba jakiś plastikowy worek, bo raz w życiu przypadkiem wyszedłem w niej 3 dni temu do środka centrum handlowego i o ile w grubych cywilnych puchówkach mógłbym sobie tak chodzić po sklepie tak w tej kurtce po 10 minutach już byłem zlany potem... odciąłem metki ze swojej kurtki wiec nie wiem dokładnie co to jest ale jakiś model 4F sprzed 6-7 lat, kupiony w outlecie, wtedy wydaje mi się że był to jakiś najwyższy model na tamte czasu przeceniony, niby dermizax, primaloft ale teraz myślę, że to zupełnie nie oddycha.

Nie chce już półśrodków, zaczynając od bielizny dziś chce kupić Xbionica Energy Accumulator 4.0 i teraz nie wiem co dalej, czytałem że potem midlayer i na to warstwę ostatnią ale o ile na bieliznę jestem zdecydowany to tu już nie mam pojęcia co. Pogoda jak sprawdzam ma być słoneczna, boje się znowu ugotować więc proszę o podpowiedź co na taką bieliznę założyć jako dwie kolejne warstwy?

Czy jak będzie ciepło to na bieliznę mogę założyć tylko np. to:

https://sportofino.com/kurtka-narciarska-descente-josh-dwmugk26-30

czy znowu będzie termos?

Odnośnie marki 4F mam mieszane uczucia, pisałem o tym już wcześniej. Nie zawsze trzyma jakość, choć w przypadku sandałów syna, była rewelacyjna. 

Co do kurtki, sam musisz poszukać odpowiedniego dla siebie produktu. Ja mam dwie (jedna bez ociepliny i druga z ociepliną). 

W Tk Maxx jest wyprzedaż zimy, nie wiem jak z rozmiarem M, może jeszcze coś im zostało. Było kilka fajnych kurtek (i spodni).

Na Limango np. coś takiego.

https://www.limango.pl/shop/rossignol/kurtka-narciarska-w-kolorze-czerwonym-2-13661398?q=kurtka+narciarska+m

Pewnie jeszcze kilka innych miejsc. Z JMP jest ten problem, że mają straszne braki magazynowe, tak jakby odpuścili handel detaliczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

Tak możesz ale...Dermizax z którego szyje miedzy innymi Descente jest troszkę delikatny wiec nie bądż zdziwiony ze jak zahaczysz nartą spodnie albo oprzesz o kurtkę ostre narty to będzie "kuku" - mam pocięte spodnie i kurkę.od Descente.. ale oddycha zajebiście.. teraz nawet nieco lepiej 🙂

Rozsądnym rozwiązaniem jest GoreTex 3L taki jakiego używa wojsko ( nie przez przypadek jak sądzę).... albo po prostu kupuj co sezon..

Gore 3L mam w spodniach i podobny patent w kurtce Volkla - obie stuki odzieży bez ociepliny. Tylko z oddychalnością, to jest raczej tak, że robisz ją przez rozpięcie zamków a nie przez pancerny materiał, który w grubości przypomina raczej materiał na namioty. Trwałość rewelacyjna.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie rozumiem dlaczego nie można jeździć w SS. Na co jest ta wodoszczelność jeśli nie śmiga się deszczu? W spodniach to rozumiem, siada się na wyciągach. Ale kurtka SS ma same zalety - oddycha zdecydowanie lepiej, może być elastyczna i przy ciele. O co chodzi z tym HS???

A jeśli rzeczywiście HS to jak najbardziej paroprzepuszczalny, czyli raczej Paclite. Oczywiście sporo zależy od tematów - jak śmigasz po lesie to raczej bardziej pancerne ciuchy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będę nigdy jeździł w deszczu, co najwyżej sypiący śnieg. Jakieś propozycje na dobrą kurtkę SS? Znalazłem np. coś takiego ale tu już zgłupiałem, na oficjalnej stronie Rossignol, parametr Breathability ma punktację 1/4... to o co tu chodzi? 😄

https://www.rossignol.com/pl/rllmj18-200.html

Edytowane przez Matmiz123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wujot2 napisał:

Naprawdę nie rozumiem dlaczego nie można jeździć w SS.

A kto pisał że nie można? Sporo ludzi widuje ostatnio na stokach w SS.

 

7 godzin temu, Matmiz123 napisał:

Znalazłem np. coś takiego ale tu już zgłupiałem, na oficjalnej stronie Rossignol, parametr Breathability ma punktację 1/4... to o co tu chodzi? 😄

https://www.rossignol.com/pl/rllmj18-200.html

Tutaj ich troche chyba fantazja poniosła - mnie to wygląda na normalną ocieplaną kurtke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, moruniek napisał:

Gore 3L mam w spodniach i podobny patent w kurtce Volkla - obie stuki odzieży bez ociepliny. Tylko z oddychalnością, to jest raczej tak, że robisz ją przez rozpięcie zamków a nie przez pancerny materiał, który w grubości przypomina raczej materiał na namioty. Trwałość rewelacyjna.  

Miałem dawniej na łodzi jako sztormiak taki komplet 3L z niemieckiego demobilu - nie do zajechania. A z oddychalnnością to tak już jest że dopóki jest ciągłość ubioru- czyli na przykład bielizna+ warstwa pośrednia+kurtka i wszystko do siebie przylega (z tej racji że kurtki są coraz częściej zrobione z materiałów rozciągliwych) taki zestaw zachowuje optymalną oddychalność a wąskim gardłem jest membrana w kurtce.  W wypadku 3L jest do kitu bo musisz dać sobie troche luzu i wybrać rozmiar który zapewni Ci komfort w ruchu ale z drugiej strony nie przylega idealnie co powoduje że pot/para skropli sie częściowo zanim pokona membrane w kurtce i osiądzie na jej wewnętrznej powierzchni dodatkowo zatykając pory no i wtedy potrzebna jest wentylacja dodatkowa. Narazie nie ma doskonałych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Staram się nie zabiera głosu w kwestiach ubrań bo się na tym nie znam ale proszę nie pisać o braku idealnych rozwiązań. Jest ich bez liku i zawsze były i nie zależą od membran czy nazw tylko wystarczy pomyśleć nad własnym organizmem. jego reakcjami, faktycznymi potrzebami...

To podobna sytuacja jak z nartami. Ci co jeżdżą rzadko znają nazwy modeli czy szerokość pod butem...

Pytanie zasadnicze zadał już Wujot - po cholerę Wam te kurtki?

Pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wujot2 napisał:

Naprawdę nie rozumiem dlaczego nie można jeździć w SS. Na co jest ta wodoszczelność jeśli nie śmiga się deszczu? W spodniach to rozumiem, siada się na wyciągach. Ale kurtka SS ma same zalety - oddycha zdecydowanie lepiej, może być elastyczna i przy ciele. O co chodzi z tym HS???

A jeśli rzeczywiście HS to jak najbardziej paroprzepuszczalny, czyli raczej Paclite. Oczywiście sporo zależy od tematów - jak śmigasz po lesie to raczej bardziej pancerne ciuchy. 

SS (prawdziwy czyli bezmembranowy) jest bardziej przewiewny niż HS - czuć to przy wietrze i dużych prędkościach. Poza tym jak chcesz zabrać na wyjazd tylko jedną kurtkę (i jeździsz niezależnie od warunków czyli śnieg, mgła śnieg z deszczem), to HS jest pewniejszy. Ponadto dobry HS (membrana: goretex, event, ewentualnie dermizax) w warunkach zimowych sprawdza się zadowalająco. Dopiero w temperaturze > 5 st. C najczęściej odczuwa się, że dobra membrana nie wyrabia, wtedy pomagają znacząca wywietrzniki pod pachami - oczywiście o ile pod spodem warstwy są dobrze dobrane. Czyli podsumowując, HS jest bardziej uniwersalny.

Edytowane przez zając
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, mig napisał:

Gdzieś trzeba wozić drugie okulary I telefon....

Cześć

Ja zawsze mam plecak - rowerowy ale dość duży, chyba 18l. Wchodzi wszystko co może być potrzebne na całodzienne jeżdżenie dla rodziny, okulary też. 😉

Ale... takie całodzienne jeżdżenie zdarza się rzadko. Zawsze jest jakaś knajpa gdzie robi się bazę i tyle. O Polsce i naszych górkach to ja nawet nie mówię bo tu mamy średni czas zjazdu rzędu paru minut więc problem znika. Jestem posiadaczem kurtki od lat chyba 30 i zakładałem ją naprawdę w wyjątkowych wypadkach gdy czekało mnie np. wielogodzinne stanie na stoku przy okazji zawodów czy innych eventów a tak to wystarczał polar czy też polar i kamizelka czy też HS czy też kamizelka i wiatrówka.

Dziwi mnie bo wszyscy definiują problem podobnie - zbyt ciepłą kurtka i pocenie się. Żeby się nie spocić trzeba się ubrać lekko bo jazda na nartach to wysiłek, który rozgrzewa solidnie i przede wszystkim trzeba jeździć a nie stać. Cóż ja się namarzłem stojąc pod knajpą i czekając na grupy, zwłaszcza damskie. Schemat zawsze był ten sam:

No to idziemy. Ok idziemy więc jestem za 2 minuty gotowy do jazdy na zewnątrz a tu dopiero się zaczyna decydowanie czy idziemy siku, w jakiej konfiguracji itd. Najlepsze są decyzje: Wiecie to poczekajcie ja też jednak pójdę - jak właśnie wszyscy są już pozapinani... Kuleje przede wszystkim swoboda operowania sprzętem i decyzyjność.

Dobra kurtka narciarska powinna być krótka a spodnie powinny być przedłużone aby zasłaniały nerki i ... wystarczy.

Pozdro

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...