Skocz do zawartości

nikon255 - doskonalenie umiejętności


nikon255

Rekomendowane odpowiedzi

Nikon, oglądnałem Twój filmik (ogłądnałem to obejrzeć po małopolsku :)). Niedoskonałości MSZ, bo ogólnie jest dobrze. Nie dokręcasz skretu, zwłaszcza w krótszych skrętach. W dłuższych niekiedy, bo nie zawsze, za bardzo wysuwasz do przodu wewnetrzną nogę, tzw. wykrok. Trochę bym zwęził rozstaw, bo niekiedy robi się mały, może nie tyle płużek, co kątowe ustawienie nart, jakby zaszłość z jeżdżenia skretami kątowymi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie przejmuj się. Analizowanie pierwszych jazd w sezonie ma taki sens jak analizowanie pierwszych dwóch trzech skrętów z sekwencji czyli.... żaden.

Rozjeździj się, poczuj zabawę, poczuj się na nartach dobrze i wtedy nagrywaj. Na razie po prostu odpuść.

Trzymaj się serdecznie

PS a zdjęcia każ sobie robić raczej tak:

IMG-20230216-WA0003.thumb.jpg.502e8f9cb3182f1edd926691550e4430.jpg

Edytowane przez Mitek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, a_senior napisał:

Nikon, oglądnałem Twój filmik (ogłądnałem to obejrzeć po małopolsku :)). Niedoskonałości MSZ, bo ogólnie jest dobrze. Nie dokręcasz skretu, zwłaszcza w krótszych skrętach. W dłuższych niekiedy, bo nie zawsze, za bardzo wysuwasz do przodu wewnetrzną nogę, tzw. wykrok. Trochę bym zwęził rozstaw, bo niekiedy robi się mały, może nie tyle płużek, co kątowe ustawienie nart, jakby zaszłość z jeżdżenia skretami kątowymi.

co oznacza MSZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nikon255 napisał:

co oznacza MSZ?

moim skromnym zdaniem - taka mała seniorska zajawka adresowana do młodego sprawnego zawodnika http://www.kochamnarty.pl/topic/3425-prosze-o-pomoc-w-doborze-nart/

ps no chyba, ze jednak ministerstwo spraw zagranicznych kto go tam wie jego mysli nie sa naszymi

Edytowane przez star
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nikon255 napisał:

@Mitekcoz moge rzec, jak dla mnie mega ladna sylwetka 🙂

Cześć

 

Zdjęcie wkleiłem głównie po to aby zasugerować sposób fotografowania czy ściągania klatek. To zdecydowanie najkorzystniejsze ujęcie jeżeli chodzi o fazę skrętu czyli końcówka - największe kąty, sylwetka frontalna i fajnie to widać, nikt Ci jakiegoś wysuwania ani odchylenia nie zarzuci - bo nie widać. Wiesz o co chodzi. Znaczy na przedstawionym zdjęciu też bym dwa niuanse znalazł ale nie jest najgorzej. Poza tym - wolno się pochwalić - to jeden z niewielu całkowicie mój narciarski twór, w sensie szkoleniowym, powracający do nart po okresie wzmożonej nauki na studiach.

 

Natomiast co do jazdy na GS. Andrzej zwrócił na to słuszną uwagę - jedziesz bardzo płytkim skrętem - ale ja uważam, że było to zamierzone ze względu na stok i warunki (ludzie, nie za szeroko itd.)... natomiast. Jazda na długiej narcie wymaga prędkości, wtedy wszystko się szybciej dzieje i nie ma tego odczucia czekania w skręcie aż się podkręci. To jest oczywiście związane z faktem nie do końca pełnej elastyczności naszych ciał oraz umiejętności włożenia tego i owego aby skręt zacieśnić. Czyli objeżdżenie, objeżdżenie i tak w kółko. A jak to pierwszy czy drugi dzień. Sam wiesz. Do dobrego śmigu powrócisz w ciągu paru zjazdów, z krótkim skrętem też pójdzie szybciej ale do długiego trzeba się dłużej przyzwyczajać bo musisz odbudować poczucie bezpieczeństwa na prędkości.

 

Serdecznie pozdrawiam

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mitek napisał:

Do dobrego śmigu powrócisz w ciągu paru zjazdów, z krótkim skrętem też pójdzie szybciej ale do długiego trzeba się dłużej przyzwyczajać bo musisz odbudować poczucie bezpieczeństwa na prędkości.

No mialem problem zeby zaufac narcie. Z predkoscia jakos poszlo, ale zeby zaufac narcie pod katem sily dosrodkowej i skorzystac z tego to srednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, czy cofnąć wewnętrzną czy podciągnąć zewnętrzną, to w sumie poczujesz w jeździe. Zawsze w pewnej fazie skrętu narta wewnętrzna jest nieco z przodu, co wynika z anatomii i konstrukcji buta. Natomiast jak już będziesz jechać, to generalnie możesz próbować podciągać nartę wewnętrzną. Prawie zawsze się nieco uda. Przy okazji umożliwi to lepsze krawędziowanie, nartę możesz wtedy nieco użyć do prowadzenia skrętu bez jej obciążania, podciągając nartę wewn. siłą rzeczy stoisz na zewnętrznej. Robiliśmy z kolei też z Filipem ćwiczenie, że pod koniec dłuższego skrętu wręcz świadomie wypychasz nartę zewn. w przód, żeby wyrównać dzioby. W istocie ułatwia to zmianę krawędzi. Natomiast ciągnięcie w głębokim skręcie narty zewn. do przodu może się skończyć wejściem na tyły, zakończeniem skrętu a przy sporej dynamice również wyskoczeniem nart w górę. I albo delfinek się uda, albo będzie gleba. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chertan napisał:

Mniej więcej tak, zwróć uwagę jednak, że masz prostą nogę, na której stoisz. W czasie jazdy ona powinna być jednak zgięta, zwłaszcza w stawie biodrowym, ale też w kolanie naturalnie, bo tylko taka umożliwi odpowiednią rotację biodra. 

To w zasadzie wcisnac biodro reka do wewnatrz. Probuje jakis prosty ruch wycwiczyc, aby to bez myslenia wykonac na sniegu. Moze bedzie mi dane w tym sezonie 😅 Ta dziewczynka robi to w dosc widoczny sposob. Nie do konca mi sie to podoba, ale przynajmniej dobrze widac.

 

 

Edytowane przez nikon255
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno babka jest bardzo sprawna, ale zobacz jak sztucznie wysuwa nartę, plus zaczyna skręt od sporej kontry (zwanej też kontrrotacją) i wrzucenia biodra typu "hip dump", przez co jest jednak zblokowana. Na pewno chciałbym mieć takie objeżdżenie i sprawność jak ona, ale wizualnie jest to faktycznie dziwne. Wolę nieazjatyckich demonstratorów.  

 

Edytowane przez Chertan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chertan napisał:

Na pewno babka jest bardzo sprawna, ale zobacz jak sztucznie wysuwa nartę, plus zaczyna skręt od sporej kontry i wrzucenia biodra typu "hip dump", przez co jest jednak zblokowana. Na pewno chciałbym mieć takie objeżdżenie i sprawność jak ona, ale wizualnie jest to faktycznie dziwne. Wolę nieazjatyckich demonstratorów.  

No u niej to wyglada jak skrajnosc. Ja w ogole biodra nie wkladam, wiec taka skrajnosc jak u niej mi nie grozi 😂 mam wrazenie ze cala angulacje robie ledzwiami... Szukam tylko pomyslow, dzieki za potwierdzenie kierunku 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, nikon255 napisał:

No u niej to wyglada jak skrajnosc. Ja w ogole biodra nie wkladam, wiec taka skrajnosc jak u niej mi nie grozi 😂 mam wrazenie ze cala angulacje robie ledzwiami... Szukam tylko pomyslow, dzieki za potwierdzenie kierunku 🙂

Albo wejdź sobie na kanał Filipa https://www.youtube.com/@FilipChwistek/videos i obejrzyj free ride zawodników, to piękna jazda, zupełnie inna od tej Azjatki. Właśnie bez tego wkładania biodra w ten sposób. Sam @filinator też fajnie wymiata i jego jazda jest dobrym wzorem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie korzystajcie ze złych wzorów Nikon. Porządne narciarstwo w sieci to rzadkość. Popatrz jak jeździ Bode: swoboda, pozycja adekwatna do zakładanego promienia skrętu, żadnego wymuszonego obniżenia pozycji, żadnego wpadania w skręt jak u Pani, płynność i oszczędność ruchów.

To jest właściwy wzór.

A co do nogi wysuniętej o 5 cm czy o 7 cm - jeżeli nie ma blokady, niech sobie będzie. Ja nie lubię - to kwestia estetyki sylwetki. Zresztą jak jedziesz szybko to możesz sobie chować albo wysuwać... - nie ma na to czasu po prostu. Takie doświadczenie można robić w skrętach o dużym promieniu jechanych na małej szybkości. W normalnej jeździe raczej nie zdążysz z kontrolą w sensie co i jak - po prostu cofniesz wewnętrzna.

A to o czym pisał Chertan - podciągnięcie zewnętrznej przy wykończeniu to element skracający przekrawędziowanie i zapobiegający pedałowaniu - dobre i warto, tylko kto nadąży w normalnej jeździe. Myślę, że podstawa to nabranie kontroli nad wysunięciem wewnętrznej a w jaki sposób...

Pozdro

Pozdro

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto dodać, że powyższy film pochodzi z z kanału Debry Rae Armstrong także nie byle jakiej postaci. Byłej zawodniczki US Ski Team, mistrzyni olimpijskiej w gigancie z Sarajewa, po zakończeniu kariery zawodniczej instruktorski i trenerki. Armstrong specjalizuje się w szkoleniu i rozwoju młodych narciarzy, produkuje specjalistyczne filmy szkoleniowe dla trenerów i sportowców. Polecam jej kanał.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wojtek pw napisał:

Myślę że warto dodać, że powyższy film pochodzi z z kanału Debry Rae Armstrong także nie byle jakiej postaci. Byłej zawodniczki US Ski Team, mistrzyni olimpijskiej w gigancie z Sarajewa, po zakończeniu kariery zawodniczej instruktorski i trenerki. Armstrong specjalizuje się w szkoleniu i rozwoju młodych narciarzy, produkuje specjalistyczne filmy szkoleniowe dla trenerów i sportowców. Polecam jej kanał.

Bardzo fajnie, sympatyczne i kształcące filmiki. Nie jest to jakiś systematyczny program nauczania, ale spontaniczne przekazywanie celnych, na ogół jednak przeznaczonych dla b. dobrych narciarzy, uwag. Do tego mówi powoli i wyraźnie. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojtek pw napisał:

Myślę że warto dodać, że powyższy film pochodzi z z kanału Debry Rae Armstrong także nie byle jakiej postaci. Byłej zawodniczki US Ski Team, mistrzyni olimpijskiej w gigancie z Sarajewa, po zakończeniu kariery zawodniczej instruktorski i trenerki. Armstrong specjalizuje się w szkoleniu i rozwoju młodych narciarzy, produkuje specjalistyczne filmy szkoleniowe dla trenerów i sportowców. Polecam jej kanał.

Cześć

Myślę, że dodawanie tej informacji jest zbędne. Tutaj jednak są ludzie co się trochę interesują...

POzdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...