Skocz do zawartości

Czemu to służy?


robertw

Rekomendowane odpowiedzi

"Dziurawe' lub "zakryta dziura" dzioby to nic nowego - korzenie są w końcówce lat '70 u Fischera (to jeszcze Klammer czy Podborski a jak ktoś woli bardziej współczesne nazwisko to Weirather z tytułem Mistrza Świata z roku 1982). 

Idea to przesunięcie środka ciężkości narty samej w sobie i tłumienie drgań. Podobnie jak słynne "płytki" Rossignol które odeszły do archiwum, diamenciki Volkl czy patenty Atomic'a dla narciarza nie-sportowego są doskonałym placebo a w sporcie jak widać się nie przebiły stanowiąc raczej znak rozpoznawczy marki - ani nie szkodzą, ani nie przeszkadzają, może niektórym pasują (w ramach placebo 😉 ).

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Marxx74xxx napisał:

"Dziurawe' lub "zakryta dziura" dzioby to nic nowego - korzenie są w końcówce lat '70 u Fischera (to jeszcze Klammer czy Podborski a jak ktoś woli bardziej współczesne nazwisko to Weirather z tytułem Mistrza Świata z roku 1982). 

Idea to przesunięcie środka ciężkości narty samej w sobie i tłumienie drgań. Podobnie jak słynne "płytki" Rossignol które odeszły do archiwum, diamenciki Volkl czy patenty Atomic'a dla narciarza nie-sportowego są doskonałym placebo a w sporcie jak widać się nie przebiły stanowiąc raczej znak rozpoznawczy marki - ani nie szkodzą, ani nie przeszkadzają, może niektórym pasują (w ramach placebo 😉 ).

M.

Niektóre narty skiturowe mają podobne patenty np Nanga Parbat

spacer.png

Myślę, że nieznacznie zmniejsza to wagę (np o 20 g) 😉 . Ale w narcie co ma <1000 g powiedzmy, ze jest zrozumiałe.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie (nie mam nawet ułamka dostatecznej wiedzy), że przy skiturowych bardziej chodzi o ogólną masę niż o niuanse w stylu środek ciężkości, tłumienie drgań itd. Nie wiem, jak sprawa wygląda od strony prawa patentowego - może Fischer przyblokował patent, na to Kastle odpowiedziały innym kształtem .. taka spekulacja. Zjawisko od dłuższego czasu istnieje a powszechne nie jest. Gdyby to był jakiś "magic factor" to dziury w dziobie byłyby powszechne.

M.

p.s. Na skiturach to z psem (w tym roku z dwoma piesami 😉 co będzie ciekawe - różnica masy tak mniej więcej 1:25 ) na spacer chodzę na Łan będąc Tyliczu 🙂 stąd uwaga, że wiedzy o bieżących trendach skiturowych u mnie zupełnie brak 🙂 .. ale może za rok pociągnę Curexa na coś ciekawszego :). 

Edytowane przez Marxx74xxx
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wujot2 napisał:

Niektóre narty skiturowe mają podobne patenty np Nanga Parbat

spacer.png

Myślę, że nieznacznie zmniejsza to wagę (np o 20 g) 😉 . Ale w narcie co ma <1000 g powiedzmy, ze jest zrozumiałe.

Taa https://skimo.co/dynafit-nanga-parbat-skis i https://www.freeride.com/gear/skis/dynafit-nanga-parbat-2015.html a tu ciekawie niezależnie od tematu http://coldthistle.blogspot.com/2014/01/dynafit-nanga-parbat-ski-review.html sam mam ciągle 179cm bo takie były w promo w Annecy, kupione z rekomendacji Wujota, będzie pan zadowolony i jestem.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2023 o 09:57, Mitek napisał:

Cześć

Zapewniam Cię Robercie, że do niczego. Tak jak wszystkie gadżety, w które były, są i będą wyposażana narty aby się drożej sprzedały.

Próba nabijania nas w butelkę.

Pozdro

Mitek a ja sądziłem że to jakieś cudowne wynalazki które sprawią że nauczę się jeździć. Srodze się rozczarowałem 🙉😁

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji Ilość punktów dodanych do czegokolwiek jest odwrotnie proporcjonalna do narciarskiej wiedzy.

To, że ktoś na np. trzy kurtki narciarskie nie znaczy, że trzy razy lepiej jeździ tylko, że bezmyślnie wydał trzy razy więcej pieniędzy niż potrzeba. Podobnie narty posiadający więcej bajerów. Każdy bajer podnosi cenę a jest zbędny.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po ostatniej jeździe doszedłem do tego po co jest to"cuś" w czubach nart. To element który cytując Joannę Krupę z programu Top Model , przynoszący efekt "hipnotsjzing" u innych narciarzy. Wywnioskowałem to z faktu że po zjechaniu na dół ze stoku większość spoglądała na mnie. Nie podejrzewam żeby zachwycała ich moja jazda 🤔 więc pozostaje jedynie możliwość podziwiania tego bajeru w nartach  🤣🤣🤣. Tak więc zagadka została rozwiązana 💪.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...