Skocz do zawartości

Alpy 19-23.02.2024


grimson

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli przymierzam się do powrotu w Alpy po...15 latach przerwy.

Do tej pory byłem z żoną na Stubai w 2009r, potem w 2010 miało być Val di Sole, lecz ze względu na kraksę żony na nartach i ciężki wstrząs mózgu wyjazd został anulowany.

Nasza ekipa narciarska:

- córka 11 lat: radzi sobie na czerwonych trasach, ścianki też przejedzie. Na czarnych jeszcze nie jeździła.  Jeździ mocno zakrętami, nie szuka prędkości. Wymagane treningi z instruktorem. Kondycja i sprawność bdb

- żona: po kraksie jak wyżej zaczęła się oszczędzać, kiedyś lubiła ostre czerwone i czarne, obecnie preferuje raczej niebieskie. Po 2 godzinach nartowania lubi odpocząć w knajpie. Kondycja i sprawność db

- ja. Szukam raczej trudniejszych tras, chociaż latanie na sztruksie na równych, długich czerwonych trasach też jest OK. Kondycja i sprawność myślę że ze względu na PESEL db 😁

Pytanie który ośrodek w Alpach wybrać na 1 tydzień ferii w wielkopolsce w 2024r? Interesują nas ośrodki, gdzie dla każdego będzie coś miłego. Pamiętam ze Stubai, że ich niebieskie trasy to nasze czerwone, oraz lokalne czerwone to nasze czarne. Na pewno wymagane są knajpy/bary, żeby żona mogła odpocząć, kiedy z córką będziemy śmigali. Oraz trasy powyżej 4km długości, żeby się wyjeździć i wracać do auta z efektem "nogi bolo".

Transport z PL: samochód osobowy z boxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@grimson - może baza np. w La Villi / Corvarze ? Wtedy masz idealnie dla żony (profil niebiesko-czerwony Alta Badii z naciskiem na niebieski, to jeden z najbardziej niebieskich ośrodków w Alpach), a do tego możesz z córką przerzucić się do Val Gardeny, a jeszcze ponadto możecie skoczyć do Cortiny i na Kronplatz 😉 

Albo wypad wspomagany pociągiem - np. Drei Zinnen (niebieskie w Innichen / San Candido i na Monte Elmo fajna niebieska - a do tego raczej średnio-trudne i trudne trasy), a do tego właśnie dostęp pociągiem Pustertal Express do Kronplatz ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2023 o 13:38, grimson napisał:

Powoli przymierzam się do powrotu w Alpy po...15 latach przerwy.

Do tej pory byłem z żoną na Stubai w 2009r, potem w 2010 miało być Val di Sole, lecz ze względu na kraksę żony na nartach i ciężki wstrząs mózgu wyjazd został anulowany.

Nasza ekipa narciarska:

- córka 11 lat: radzi sobie na czerwonych trasach, ścianki też przejedzie. Na czarnych jeszcze nie jeździła.  Jeździ mocno zakrętami, nie szuka prędkości. Wymagane treningi z instruktorem. Kondycja i sprawność bdb

- żona: po kraksie jak wyżej zaczęła się oszczędzać, kiedyś lubiła ostre czerwone i czarne, obecnie preferuje raczej niebieskie. Po 2 godzinach nartowania lubi odpocząć w knajpie. Kondycja i sprawność db

- ja. Szukam raczej trudniejszych tras, chociaż latanie na sztruksie na równych, długich czerwonych trasach też jest OK. Kondycja i sprawność myślę że ze względu na PESEL db 😁

Pytanie który ośrodek w Alpach wybrać na 1 tydzień ferii w wielkopolsce w 2024r? Interesują nas ośrodki, gdzie dla każdego będzie coś miłego. Pamiętam ze Stubai, że ich niebieskie trasy to nasze czerwone, oraz lokalne czerwone to nasze czarne. Na pewno wymagane są knajpy/bary, żeby żona mogła odpocząć, kiedy z córką będziemy śmigali. Oraz trasy powyżej 4km długości, żeby się wyjeździć i wracać do auta z efektem "nogi bolo".

Transport z PL: samochód osobowy z boxem.

Mayrhofen

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grimson napisał:

Napiszesz coś więcej o tej miejscówce?

fajne miasteczko z atmosferą, knajpy, kawiarnie, cukiernie, sklepy , kryty basen, b.dobry dojazd.

Narciarsko wszystko do wyboru i koloru (tras), w tym Harakiri - obowiązek każdego szanującego się narciarza😁

Na jednym skipasie 3 duże i 4 mniejsze ośrodki

- w tym Hintertuxer Gletscher - moim zdaniem jeden z najlepszych lodowców w Alpach,

dobrze działający system skibusów.

ostatnio byłem 2015

https://www.kochamnarty.pl/topic/4632-dolina-ziller-live-marzec-2015/

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2023 o 13:38, grimson napisał:

Pytanie który ośrodek w Alpach wybrać na 1 tydzień ferii w wielkopolsce w 2024r? Interesują nas ośrodki, gdzie dla każdego będzie coś miłego. Pamiętam ze Stubai, że ich niebieskie trasy to nasze czerwone, oraz lokalne czerwone to nasze czarne. Na pewno wymagane są knajpy/bary, żeby żona mogła odpocząć, kiedy z córką będziemy śmigali. Oraz trasy powyżej 4km długości, żeby się wyjeździć i wracać do auta z efektem "nogi bolo".

Transport z PL: samochód osobowy z boxem.

Każdy większy ośrodek w Austrii, Francji, Szwajcarii czy Włoszech spełni te kryteria. Jest kilkadziesiąt takich lokalizacji a przy troszkę innym podejściu - kilkaset. Podstawowe jest zadanie sobie pytania czy w tym środku sezonu warto pchać się do takiego na przykład Mayrhofen bo jest 100% pewności tłumów. Drugie pytanie czy warto jechać gdzieś daleko w Alpy (Francja, Włochy, Szwajcaria) czy wybrać najbliższą Austrię. Dalsze lokalizacje (Włochy, część Francji) dają większą szansę na słoneczne dni, wyżej położone ośrodki z kolei szansę na dobre off piste i prawdziwie górskie klimaty. Ale najbliższa Austria to jest blisko połowę krótszy dojazd a można też się często lepiej najeździć. Ale jak powiesz byłem w Zillertalu to wszyscy powiedzą "wow". A jak powiesz, że jedne z najlepszych jazd miałem w Planneralm to efektu nie będzie. Magia wielkiego działa. Żeby nie było - duże ośrodki naprawdę dużo oferują. I dlatego też ściągają tłumy.

My standardowo, w topowym okresie unikaliśmy uznanych ośrodków. Często bywaliśmy wtedy np w Ost Tirolu. Parę niewielkich ośrodków ale dało się pojeździć tam znacznie lepiej. Zaliczyliśmy wtedy też karnet Schneebaren i ośrodki Górnej Austrii, Karyntię (mimo wszystko mniej obleganą).

Odpowiedz czy odległość i czas dojazdu gra rolę. I czy musisz mieć się czym pochwalić. I czy chcesz celować w słońce na stoku. I czy lubisz tłumy. Ponieważ w lutym wszędzie powinny być dobre warunki narciarskie to musisz też sobie odpowiedzieć czy wolisz jeździć w linii lasu (ośrodki nisko położone), które dają osłonę przed wiatrem i bardzo ułatwiają jazdę w mgliste dni czy wolisz otwarty wysoki teren. W drugim przypadku mógłbym polecić SFL bo dużą część stoków ma tam ekspozycję południową więc jest nasłoneczniona, ale nie roztapiana (co ma już często miejsce w marcu). Ale gwarantuję sporo luda w tym terminie. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2023 o 23:41, Jan napisał:

to jak ma być słońce, super trasy, fajna miejscówka i mało ludzi w tym terminie to możesz pojechać jakieś 100 km dalej jak do Mayrhofen 

i jeszcze się pochwalić to polecam St. Moritz.

Ps. skąd startujesz ?

Start z wielkopolski, z krainy ziemniaka.

Chodzi mi mocno po głowie Mayrhofen, z wielu względów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, grimson napisał:

Start z wielkopolski, z krainy ziemniaka.

Chodzi mi mocno po głowie Mayrhofen, z wielu względów. 

trochę dziwny termin podałeś - w środku tygodnia będziesz miał mały wybór apartamentów, no chyba że koszty nie mają znaczenia i szukasz hotelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Najnowszy plan powrotu w Alpy mówi o 5 dniach na śniegu, 2 dni w totalu na przyjazd/powrót autem.

Na tapecie na razie jest Stubai, Val di Sole, Zillertal i Solden.

Estymuję koszt paliwa w oparciu o obecne ceny, koszt winiety AU, skipass 2+1, nocleg w granicach 3500-4400PLN [tu nie wchodziłem mocno w wyszukiwarki], 1200PLN na szeroko pojętą spożywkę na miejscu.

Jakby nie patrzeć, to koszt całkowity jest między 9,5 a 10,5k PLN za całość. Coś drogo wychodzi 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lexi napisał:

Dlaczego? …. Bład to bład - mozna nie mieć wykształcenia, można mieć dysleksje, mozna w końcu nie być zainteresowanym ortografia…..obce dziwosłowa wkładamy świadomie.

 

Urzywane, Brajany czy Dżesiki, estymacje - nieważne.

Wracając do tematu - 5 dni w Alpach wychodzi drożej, niż 5-6 dni w Polsce. A miało być na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, grimson napisał:

5 dni w Alpach wychodzi drożej, niż 5-6 dni w Polsce. A miało być na odwrót.

No ale chyba zawsze tak było nie?….a teraz jak paliwo poszło w kosmos …przed chwila tankowałem w Holandii po 2 €

Edytowane przez Lexi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

W ciągu ostatnich lat w PL zrobiło się luksusowo, potwierdzone porównywaniem cen ITA vs PL z letnich wyjazdów. 

Pewnie tak….podobnie jak nad polskim morzem. Przy czym znamienne że Adriatyk (czyli następne polskie morze) też jest drogie niczym Bałtyk…Prawo rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...