Skocz do zawartości

Super news na "przebudzenie"


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, cyniczny napisał:

Kto powiedział, że okazja ma dotyczyć przeciętnych Polaków?

Dokładnie tak, to nie jest mieszkanie dla przeciętnego Polaka. Witek kupił w dobrym czasie w dobrych pieniądzach. Dobrze zainwestował. Chociaż na dzień dzisiejszy mieszkanie w dużym mieście już staje się powoli dobrem luksusowym. Ceny powalają.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Spiochu napisał:

Rzeczywiście super okazja. To tylko 20 lat pracy przeciętnego polaka. Zakladajac ze mieszka pod mostem, kradnie w sklepach a wszystko co zarobi odklada.

Cena niezbyt dużego domku na dalekim przedmieściu małego miasta..... takie czasy. Jak pamiętam zawsze było to min 10 lat solidnych wyrzeczeń, a za komuny jeszcze główkowania skąd materiały.

Nie piszę, że tak ma być, ale jest, a wszystkie kolejne rządy stają na głowie by było jak najdrozej. 

Edytowane przez mig
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mig napisał:

Janie błagam, nie udawaj że jesteś aż tak skażony TVP... nikt w to nie uwierzy, jesteś zbyt inteligentny. 

Cóż Wy macie z tym TVP? Jedyne co oglądam w Tv to programy sportowe, ostatnio przez dobre 2 miesiące podróżowałem po Polsce od Bałtyku po Śląsk i sam mogłem ocenić ogrom dobrych zmian.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze pamiętam, mieszkania na rynku w Warszawie, chodziły po około  3000 zł (początek lat 90-tych), później zdrożały na 5000 - 6000 zł i tak stały przez kilka lat (oczywiście w rożnych lokalizacjach te ceny się nieco różniły). Następny skok cen to jakieś 6-7 lat wstecz, gdy cena zaczęła przekraczać 10 000 zł. Teraz przy tej inflacji, rozdawnictwie socjalnym, wzroście płacy, kredycie 2% na pierwsze mieszkanie, musiał nastąpić kolejny wzrost cen.

p.s.

Mniej więcej w tym samym czasie co Witek, kupiłem mieszkanie w Warszawie. Trochę musiałem postać za nim w kolejce. Po kilku latach, mogę stwierdzić, że była to dobrze zainwestowana nadwyżka finansowa.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mig napisał:

Janie błagam, nie udawaj że jesteś aż tak skażony TVP... nikt w to nie uwierzy, j

 Co ma TVP do cen nieruchomości ,usług czy materiałów ?

Przypominam jeżeli jeszcze nie zauważyłeś że PL wstąpiła do programu UE 20 lat temu i ceny rosną proporcjonalnie do tych w całej UE, to o czym napisał @moruniek 6/7 lat w nieruchomościach chociażby, niestety PL przyjęła „pięte Achillesa” UE z programem socjalnym-to wymóg , totalnie przeze mnie nie zrozumiały ale pominę ten temat otwartych drzwi.

Taki standard z metrażem to w całej UE w miejscach turystycznych cena min x2( od pół bańki jurasow w górę,w beneluxie średnio to min 600k € ) i dla zwykłego pracującego nie osiągalna do zakupu(rata w granicy 2 tys €) przy średniej wysokiej 3 na rękę ,aczkolwiek jest masa osób którzy w ten standard inwestują bez dwóch zdań . 
Jeszcze pare lat temu wysoki standard materiałów w PL był dużo tańszy średnio o 30-50% w zależności od  produktów,dziś te ceny się wyrównują a cena nieruchomości takiej jak wskazana ze Szczyrku-jest połowę wartości jak w UE(turystyczne miejsca i ten standard)tylko patrzeć jak cena za pare lat będzie w granicy 2.5k złotego . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jan napisał:

Obywatele są bogatsi to i ceny poszły w górę 

Ceny poszły w górę, bo drukarki NBP pracowały na najwyższych obrotach od 2020r. Z drukarek wzięli pieniądze na obsługę covid.

Inflacja to zjawisko odwrotne do drukowania pieniędzy, jej celem jest ściągnięcie z powrotem pieniędzy z rynku.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, grimson napisał:

Ceny poszły w górę, bo drukarki NBP pracowały na najwyższych obrotach od 2020r. Z drukarek wzięli pieniądze na obsługę covid.

Inflacja to zjawisko odwrotne do drukowania pieniędzy, jej celem jest ściągnięcie z powrotem pieniędzy z rynku.

Otóż to! Jedyny problem ze rynek nie chce zejść z ceny a zarobki nie poszybowały równie z inflacja . Taka demokracja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Victor napisał:

Co ma TVP do cen nieruchomości ,usług czy materiałów ?

Victor, po części ma, ale tu Michał miał chyba na myśli, że osoby mieszkające za granicą na stałe niech się nie wypowiadają na temat życia w PL. Zawsze można wrócić .... skoro jest tak kolorowo. PL się zmienia na lepsze, nikt temu nie przeczy.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Victor napisał:

Otóż to! Jedyny problem ze rynek nie chce zejść z ceny a zarobki nie poszybowały równie z inflacja . Taka demokracja .

Cze

Ale to problem głębszy, bo dostajemy jako pracodawcy cały czas "domiary" od miłościwie nam panujących, o których przeciętny pracownik nie ma pojęcia. Stąd też mniejszy wzrost płac niż cen. Bo płaca pracownicza to tylko jedna ze składowych wartości finalnej produktu/usługi. A wynik finansowy w każdej firmie musi się zgadzać. I tak naprawdę to jeden z nielicznych elementów, na który pracodawcy mają wpływ - pensja pracownicza. 

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedyną różnice między systemem brukselskim a dymaniem kredytobiorców w PL przez wszystkie rządy od czasów SLD  i wstąpienia do UE-brak raty stałej,stałego przez np 20 lat oprocentowania ! To wałek bankowy nad wałki!  Zmienny to już osobiste ryzyko a w PL jedyna możliwość. Oby to się zmieniło. A zmieni się .

Cała reszta brukselskiej demokracji w niczym się nie różni . Syf i biurokracja ta sama.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Victor napisał:

Zawsze można wyjechać ….skoro jest tak nie kolorowo 😉

…..kolega Michal,niech naszej narodowości nam nie odbiera ..

pozdrawiam 

Cze

Ale ja nie muszę, bo nie narzekam. Nikt Wam narodowości nie odbiera, natomiast My (a przynajmniej ja) nie piszę, że jest Ci w chuj dobrze bo mieszkasz za granicą i masz łatwo, bo wszystko jest tanie, bo dobrze zarabiasz pewnikiem, bo byłem na wycieczce i widziałem. Luksusowe domy i samochody. Fajne autostrady, piękne budynki etc. Sam dobrze wiesz, że tak nie jest. Jest pewnie lżej, ale nie lekko. Bo jakby tak było, to nie szukałbyś okazji na necie za "frytki", a szkolenia dla dzieciaka w Zwardoniu (nie wymawiając Adamowi braku profesjonalizmu), tylko pojechałbyś w porządne góry np. do St. Moritz, gdzie znalazłbyś niejednego "Adama". Gdzie fakt tam akt. Skoro mieszkacie na stałe za granicą, to komentarze o naszej sytuacji są zbędne, jak również oczywiście nasze w stosunku do Waszej sytuacji oraz kraju w którym żyjecie na emigracji.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Marcos73 napisał:

Ale ja nie muszę, bo nie narzekam. Nikt Wam narodowości nie odbiera, natomiast My (a przynajmniej ja) nie piszę, że jest Ci w chuj dobrze bo mieszkasz za granicą i masz łatwo, bo wszystko jest tanie, bo dobrze zarabiasz pewnikiem, bo byłem na wycieczce i widziałem. Luksusowe domy i samochody. Fajne autostrady, piękne budynki etc. Sam dobrze wiesz, że tak nie jest. Jest pewnie lżej, ale nie lekko. Bo jakby tak było, to nie szukałbyś okazji na necie za "frytki", a szkolenia dla dzieciaka w Zwardoniu (nie wymawiając Adamowi braku profesjonalizmu), tylko pojechałbyś w porządne góry np. do St. Moritz, gdzie znalazłbyś niejednego "Adama". Gdzie fakt tam akt. Skoro mieszkacie na stałe za granicą, to komentarze o naszej sytuacji są zbędne, jak również oczywiście nasze w stosunku do Waszej sytuacji oraz kraju w którym żyjecie na emigracji.

Sorry,nie zrozum mnie zle !

To jest właśnie taki przekaz bełkotu rodem z TVP  TVN itd szufladkowanie  wszystkiego,jakaś taka wyimaginowana wyższość szkopa nad rodakiem etc….pozostałość z PRL-u 

W BE drogi krajowe to 60% płyt betonowych z lat 60 budowanych rękami Marokańczyka,Turka,Portugalczyka,czy Włocha ….! Marku,naprawdę łatwo odbić piłkę w druga stronę . Tylko po co?! Wszędzie,kto ma głowę na karku da sobie radę i nie ma znaczenia gdzie mieszka,pracuje czy inwestuje! A cała reszta jest względna od miejsca siedzenia . 

Jak sam już przeczytałeś to co zostało  napisane,różnica jest nadal olbrzymia chata w Szczyrku 1.2k złotego podobne w UE 800-1.2k€.Kto ma kupi kto nie nadal będzie patrzył i marzył  .

To wszystko ! 
 

Pozdrawiam Cię serdecznie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jan napisał:

Cóż Wy macie z tym TVP?

 

Nie obraź się, ale czasem piszesz cytaty z pasków Wiadomości....

Ale poza oglądaniem Bałtyku i Śląska to zajrzyj też do jakiegoś wiejskiego sklepu i spytaj dlaczego jest tam mniej klientów niż przed kilku laty..  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mig napisał:

Ale poza oglądaniem Bałtyku i Śląska to zajrzyj też do jakiegoś wiejskiego sklepu i spytaj dlaczego jest tam mniej klientów niż przed kilku laty..  

…warto samemu o to samo zapytać  mieszkańców wiosek portugalskich, hiszpańskich, włoskich,belgijskich ,francuskich itd …poza oglądaniem i wzdychaniem z zachwytu nad kurortami w tych oto państwach . 
 

Z perspektywy miejsca w którym sie znajduje nie ma dla mnie znaczenia bełkot TVP TVN cz VTM.BE lub jakiegokolwiek nadawcy z UE jest to ten sam przekaz choć w innym opakowaniu. Nie warto oglądać!
 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Victor napisał:

Wszędzie,kto ma głowę na karku da sobie radę i nie ma znaczenia gdzie mieszka,pracuje czy inwestuje! A cała reszta jest względna od miejsca siedzenia . 

Właśnie o to chodzi. 

pozdrawiam

ps. Wcale tego źle nie odbieram, tylko prostuję przekaz płynący z TVP jak jest bosko, jak również z TVN jak jest tragicznie. Kto chce to może mieć i w PL - jest to dużo trudniejsze, ale możliwe, jeśli ktoś myśli, że za granicą jest łatwo, niech próbuje, może tak jest. A ceny, cóż poszybowały. Jeśli ludzie bedą to przyjmować do świadomości, to będą rosły. Towar jest wart tyle, za ile można go sprzedać - nic więcej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

…warto samemu o to samo zapytać  mieszkańców wiosek portugalskich, hiszpańskich, włoskich,belgijskich ,francuskich itd …poza oglądaniem i wzdychaniem z zachwytu nad kurortami w tych oto państwach . 
 

Z perspektywy miejsca w którym sie znajduje nie ma dla mnie znaczenia bełkot TVP TVN cz VTM.BE lub jakiegokolwiek nadawcy z UE jest to ten sam przekaz choć w innym opakowaniu. Nie warto oglądać!
 

pozdrawiam

Paweł.. mam odczucie graniczace z pewnościa że  Marek nie ma zamiaru sprawdzać co w Portugalii a co w Hiszpani… po prostu chciał kulturalnie powiedzieć to co kolokwialnie brzmi “kibic z dala sie nie wpi******”

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kordiankw napisał:

Większość mieszkań powyżej 50-60 M2 w dużych miastach obecnie kosztuje około bańki. Cena działek budowlanych w obwarzanku Warszawy, to minimum pół bańki, a w granicach miasta grubo ponad bańkę. Większość nowych domów na wsi, to koszt ponad bańkę. Dużo tych złodziei, którzy przez minimum 20 lat okradali sklepy i mieszkali pod mostem żyje w Polsce.

Tak drogo to jeszcze nie jest. W duzych miastach srednia cena transalcyjna za metr to ok. 10k (7-14k w zaleznosci od miasta) a nie 20k.

Nowe domy na wsi tez roznie kosztuja. Polska to nie tylko Warszawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marcos73 napisał:

Dokładnie tak, to nie jest mieszkanie dla przeciętnego Polaka. Witek kupił w dobrym czasie w dobrych pieniądzach. Dobrze zainwestował. Chociaż na dzień dzisiejszy mieszkanie w dużym mieście już staje się powoli dobrem luksusowym. Ceny powalają.

pozdrawiam

I w tym jest problem. Apartamenty w sCyrku to moga byc nawet po milion za metr bo to nieistotne, ale ceny w miastach gdzie jest praca sa zupelnie nieadekwatne do zarobkow. O dobrobycie w kraju decyduje  przecietny poziom. Jesli bedziemy miec tylko "forumowych milionerow" a reszte biedote i imigrantow to nie bedzie dobrze. Duze nierownosci to wzorce rosyjskie czy ukrainskie a nie z europy zachodniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, moruniek napisał:

Jeżeli dobrze pamiętam, mieszkania na rynku w Warszawie, chodziły po około  3000 zł (początek lat 90-tych), później zdrożały na 5000 - 6000 zł i tak stały przez kilka lat (oczywiście w rożnych lokalizacjach te ceny się nieco różniły). Następny skok cen to jakieś 6-7 lat wstecz, gdy cena zaczęła przekraczać 10 000 zł. Teraz przy tej inflacji, rozdawnictwie socjalnym, wzroście płacy, kredycie 2% na pierwsze mieszkanie, musiał nastąpić kolejny wzrost cen.

p.s.

Mniej więcej w tym samym czasie co Witek, kupiłem mieszkanie w Warszawie. Trochę musiałem postać za nim w kolejce. Po kilku latach, mogę stwierdzić, że była to dobrze zainwestowana nadwyżka finansowa.  

Na poczatku lat 90-tych 3000zl to kosztowala mala paczka chipsow 🙂

Mama kupowala kawalerke w  Lodzi w 93 za 120 mln zł. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mig napisał:

Cena niezbyt dużego domku na dalekim przedmieściu małego miasta..... takie czasy. Jak pamiętam zawsze było to min 10 lat solidnych wyrzeczeń, a za komuny jeszcze główkowania skąd materiały.

Nie piszę, że tak ma być, ale jest, a wszystkie kolejne rządy stają na głowie by było jak najdrozej. 

10 lat wyrzeczen to by bylo w cenach z przed covida. Teraz zycia nie wystarczy. Zreszta odkladanie nie ma sensu jak wiecej zdrozeje niz zdazysz odlozyc. Ten chory system kredytowy sluzy jedynie bankom i deweloperom ale tak jak piszesz, wladza robi wszystko by go utrzymac.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...