Skocz do zawartości

Zamiast nart, na poligon.


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

W latach 1987-1991 parę razy wzywano mnie na tygodniowe poligony (szkolenia rezerwy). Potrafiono chwilowo zmienić mój przydział mobilizacyjny tylko po to aby wysłać na poligon w ramach innej jednostki.  Wtedy w mojej pracy zawodowej sztucznie kreowano taki stres że mimo uszczerbku w dochodach traktowałem takie wyjazdy jak krótki urlop. Wszystko do czasu gdy otrzymałem wezwanie do Torunia na kilkumiesięczne szkolenie w WSOWRiA. Tego było aż nadto, byłem po poważnym wypadku komunikacyjnym więc wymigałem się zmianą kategorii. Do dzisiaj nie rozumiem tej ówczesnej ich do mnie "miłości". Na poligonach udowadniałem przecież iż ich wojskowe metody są skostniałe i mało skuteczne. To samo można było zrobić inaczej ale dokładniej, szybciej, skuteczniej. Przy okazji można było zjednać sobie podległych lecz niechętnych rezerwistów. Dowodząc np. dalekim strzelaniem artyleryjskim byłem nagradzany za wyniki i karany za działanie nieregulaminowe czyli za brak dyscypliny. Nikt z nich nie zastanawiał się i nie dostrzegał że źródłem wyników było właśnie to nietypowe działanie. Ich zdaniem było ono wyłącznie "nieregulaminowe". Nikt nie zauważył że działania typowe są dla przeciwnika dobrze znane i tym samym bardzo przewidywalne. Mam nadzieję że uległo to zmianie i dzisiaj jest inaczej ... ...  hmm ? - jakoś w to nie wierzę.

Edytowane przez mlodzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Spiochu napisał:

Na wp straszą jakimiś powołaniami do woja, na ćwiczenia.  Czy ktoś z waszych znajomych otrzymał takie pisma?

Wiem, że tu same dzielne wojaki, ale ja trepem nie zamierzam zostać, nawet czasowo.

 

 

Jak nie pracujesz w jednym z poniższych zawodów i nie masz przeszkolenia wojskowego, to możesz być spokojny. W pierwszej kolejności powoływani bedą:

lekarze oraz lekarze weterynarze, kucharze i kierowcy ciężarówek.

 

Edytowane przez kordiankw
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kordiankw napisał:

Jak nie pracujesz w jednym z poniższych zawodów i nie masz przeszkolenia wojskowego, to możesz być spokojny. W pierwszej kolejności powoływani bedą:

lekarze oraz lekarze weterynarze, kucharze i kierowcy ciężarówek.
 

A kierunki techniczne? (Chemia, mechatronika)

Skąd w ogóle wojsko posada aktualne dane o naszych zawodach? Dotyczy to wykształcenia czy realnie wyonywanych zawodów?

Byłem na komisji w liceum, dostałem odroczenie a potem kontakt się urwał.  Nawet nie poszedłem zaktualizować książeczki.

Na komisji pamiętam, że każdy udawał ofiarę, bo poszła plotka, że ogarnięci nie dostaną odroczenia. Ludzie zatajali np. znajomość języków czy umiejętność pływania.

Wyczytałem też, że powinienem mieć kategorię D wg. aktualnych tabel. Można ją jakoś zmienić (obecnie mam A)?

Jak traktowane są pisma o wyjeździe za granicę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Spiochu napisał:

A kierunki techniczne? (Chemia, mechatronika)

Skąd w ogóle wojsko posada aktualne dane o naszych zawodach? Dotyczy to wykształcenia czy realnie wyonywanych zawodów?

Byłem na komisji w liceum, dostałem odroczenie a potem kontakt się urwał.  Nawet nie poszedłem zaktualizować książeczki.

Na komisji pamiętam, że każdy udawał ofiarę, bo poszła plotka, że ogarnięci nie dostaną odroczenia. Ludzie zatajali np. znajomość języków czy umiejętność pływania.

Wyczytałem też, że powinienem mieć kategorię D wg. aktualnych tabel. Można ją jakoś zmienić (obecnie mam A)?

Jak traktowane są pisma o wyjeździe za granicę?

 

 

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji o przyszłorocznych ćwiczeniach rezerwy – MILMAG 

Dziś na TVN24 była konferencja prasowa z szefem WCR płk. Mirosławem Bryś, wyjaśniał na niej kto dostanie powołanie i na jak długo. Możesz raczej spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze od dobrych 30? lat (to jest całe pokolenie) nie było powszechnego obowiązku wojskowego. Rezerwa nie była ćwiczona. Polacy odzwyczaili się od munduru. Padły liczne jednostki wojskowe, armia przeszła na zawodostwo.

Teraz okazuje się, ze jak zawsze budzimy się z ręka w nocniku: żołnierzy ni ma, sprzętu ni ma. Stad ta afera z ćwiczeniami na rok 2023.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Prawda jest taka, ze od dobrych 30? lat (to jest całe pokolenie) nie było powszechnego obowiązku wojskowego. Rezerwa nie była ćwiczona. Polacy odzwyczaili się od munduru. Padły liczne jednostki wojskowe, armia przeszła na zawodostwo.

Teraz okazuje się, ze jak zawsze budzimy się z ręka w nocniku: żołnierzy ni ma, sprzętu ni ma. Stad ta afera z ćwiczeniami na rok 2023.

Te ćwiczenia kompletnie nic nie dadzą. Będą kosztować mnóstwo kasy, utrudnią życie uczestnikom i spowodują wyjazd z polski części młodych i dobrze wykształconych mężczyzn. Efekty militarne będą natomiast bliskie zera, bo znając oorganizacje to skończy się na chlaniu wódy i bieganiu w koło baraków.

To jest typowe dla pisu pozorowanie działań, żeby ich tępy elektorat był zadowolony. Podobnie jak w covidzie będą wymyślać coraz bardziej idiotyczne akcje, bez żadnego planu i logiki. Covid skończył się 200 tys. nadmiarowych zgonów, setkami miliardów strat oraz zapaścią w poziomie zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdyby nie robili nic, straty byłby o wiele mniejsze.

 

 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grimson napisał:

Prawda jest taka, ze od dobrych 30? lat (to jest całe pokolenie) nie było powszechnego obowiązku wojskowego. Rezerwa nie była ćwiczona. Polacy odzwyczaili się od munduru. Padły liczne jednostki wojskowe, armia przeszła na zawodostwo.

Teraz okazuje się, ze jak zawsze budzimy się z ręka w nocniku: żołnierzy ni ma, sprzętu ni ma. Stad ta afera z ćwiczeniami na rok 2023.

 

2 godziny temu, Spiochu napisał:

Te ćwiczenia kompletnie nic nie dadzą. Będą kosztować mnóstwo kasy, utrudnią życie uczestnikom i spowodują wyjazd z polski części młodych i dobrze wykształconych mężczyzn. Efekty militarne będą natomiast bliskie zera, bo znając oorganizacje to skończy się na chlaniu wódy i bieganiu w koło baraków.

To jest typowe dla pisu pozorowanie działań, żeby ich tępy elektorat był zadowolony. Podobnie jak w covidzie będą wymyślać coraz bardziej idiotyczne akcje, bez żadnego planu i logiki. Covid skończył się 200 tys. nadmiarowych zgonów, setkami miliardów strat oraz zapaścią w poziomie zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdyby nie robili nic, straty byłby o wiele mniejsze.

A w międzyczasie wyrzucamy z wojska zawodowego całe rzesze weteranów misji w Afganistanie a wcześniej robiliśmy to z tymi wracającymi z Iraku. Bo po 15 latach służby dostaliby uprawnienia emerytalne. Potrafimy saperowi z Afganistanu napisać w jego decyzji emerytalnej, że to była służba w działaniach pokojowych i interesująca wycieczka w celu rozwoju kompetencji osobistych, a nie służba w warunkach wojennych. 

p.s.

Nie jest tak źle, 100 osób i zakładamy własny kościół wyznawców narciarstwa 😉. Każdy członek otrzyma status kapłana.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni już sami nie wiedzą kogą będę powoływać. PIS analizuje słupki i czekają na sygnał od wodza.

Co do samych szkoleń, to podejrzewam że jak jakiś zapaleniec ze szwagrem kupią kilka  cywilnych dronów i nauczą się z netu jak robić improwizowane ładunki to odjebią cały pluton takich "przeszkolonych".

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 00:32, Spiochu napisał:

Oni już sami nie wiedzą kogą będę powoływać. PIS analizuje słupki i czekają na sygnał od wodza.

Co do samych szkoleń, to podejrzewam że jak jakiś zapaleniec ze szwagrem kupią kilka  cywilnych dronów i nauczą się z netu jak robić improwizowane ładunki to odjebią cały pluton takich "przeszkolonych".

 

 

Blaszczak mówił, że niezaszczepionych przeciwko Covid nie będzie powoływał 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...