Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Długość nart na początek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 3352 postów
  • Na forum od: 05.2006
2543
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 05 luty 2019 - 23:41

Jaką proponujecie długość nart wypożyczyć? Kobieta 28 lat, 164cm/66kg. Pierwsze kroki na nartach. Zakładana dobra sprawność.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#2 JurekP

JurekP

Użytkownik

• PipPipPip
  • 962 postów
  • Na forum od: 04.2008
545
  • Umiejętności: 6
  • Gdańsk

Napisano 05 luty 2019 - 23:49

Jaką proponujecie długość nart wypożyczyć? Kobieta 28 lat, 164cm/66kg. Pierwsze kroki na nartach. Zakładana dobra sprawność.

Skoro wypożyczyć, to niech spróbuje różnych długości.

#3 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 3352 postów
  • Na forum od: 05.2006
2543
  • Śląsk

Napisano 05 luty 2019 - 23:53

Skoro wypożyczyć, to niech spróbuje różnych długości.

To raczej tylko utrudni naukę. Zresztą narty niekoniecznie będą wypożyczane bezpośrednio pod stokiem (tam jest z reguły najdrożej).

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#4 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 932 postów
  • Na forum od: 01.2016
314
  • Umiejętności: 1
  • Poznań

Napisano 05 luty 2019 - 23:58

Jesli to pierwszy wyjazd moze stopniowac i w zaleznosci od progresu zmienic po dniu lub dwoch? Kumpel na przykrotkich -20 szybko nauczyl sie jako tako jezdzic rownolegle i teraz spokojnie moze probowac dluzszych. Inaczej pewnie byloby duzo walki i niezadowolenia.

#5 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
  • Na forum od: 01.2015
1524

Napisano 06 luty 2019 - 00:23

Witam

To ja strzelam!

Zacząć od minus pięć( w dół).  Ale jeszcze szerokość pod butem?  Powiedzmy ok.  do 70 mm.  Sprężystość(gdy byłby wybór jw.) - na wyczucie, oparte na podłodze i chwycone za dziób.

Pozdrawiam

#6 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1961 postów
  • Na forum od: 12.2010
1272
  • Umiejętności: 3
  • Ściema wschodnia

Napisano 06 luty 2019 - 00:38

Max 155cm. 

Stop trollom.

#7 kordiankw

kordiankw

W życiu nie ma stopklatki.

• PipPipPipPipPip
  • 3747 postów
  • Na forum od: 10.2011
12004

Napisano 06 luty 2019 - 06:33

Zobaczcie kto pyta, przecież Piotr was wkręca :).

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#8 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4961 postów
  • Na forum od: 01.2017
2506
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 06 luty 2019 - 07:04

Zobaczcie kto pyta, przecież Piotr was wkręca :).

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Poznał dziewczynę. Nie zna się. Pyta ekspertów.

#9 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
  • Na forum od: 12.2011
1102
  • wałbrzych

Napisano 06 luty 2019 - 07:52

Tylko komórka. Najlepiej którąś z pierwszej trójki PŚ. Reszta to szrot...

Pozdrawiam, radcom

#10 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4961 postów
  • Na forum od: 01.2017
2506
  • Łódź/Wrocław

Napisano 06 luty 2019 - 08:11

Ja bym poszedł w kundle.
Z kundlem najłatwiej się zaprzyjaźnić.
Tylko do lansu się trochę słabo nadaje.

#11 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPipPip
  • 1103 postów
  • Na forum od: 10.2011
831
  • Umiejętności: 4
  • DSW

Napisano 06 luty 2019 - 08:39

Piotrek, przestań wkręcać....

#12 Mitek

Mitek

Uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 14996 postów
  • Na forum od: 11.2007
10181
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 06 luty 2019 - 08:42

Cześć

Pierwszy dzień dowolna. Następne 155-160.

Pozdrowienia

#13 wojtek pw

wojtek pw

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1062 postów
  • Na forum od: 03.2008
875

Napisano 06 luty 2019 - 11:15

Ja bym poszedł w kundle.
Z kundlem najłatwiej się zaprzyjaźnić.
Tylko do lansu się trochę słabo nadaje.

Na kundle jest teraz moda i to one są najbardziej lanserskie.

Od dawna Volkl RTM to bardzo modna narta, teraz widzę coraz większe ciśnienie na Kastle MX i Scott The Ski (których jesteś posiadaczem sądząc po zdjęciach). I nie ukrywam widzę tu robotę NTN-u i Tomasza Kurdziela, bo on je właśnie wychwala.

Odnośnie nart to absolutnie bez kpiny uważam, że najlepsze byłyby narty długie znacznie powyżej wzrostu i mało taliowane jakieś stare "ołówki" w dobrym stanie. Narty co same skręcają (potężne dzioby) są lekkie i krótkie nie nadają się do nauki jazdy na nartach. Prowokują do nierozważnych zachowań bez mozolnego zdobywania podstaw.

A co chce osiągnąć autor tematu czy właściwie jakie są jego intencje to nie wątpię, że się niebawem dowiemy.

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#14 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2753 postów
  • Na forum od: 11.2005
1307

Napisano 06 luty 2019 - 12:15

Pytanie podstawowe jest, jak będzie uczona?

Jeśli "po Bożemu" czyli wszelkie ewolucje płużne to długość jest bez znaczenia w - granicach zdrowego rozsądku, narty stosunkowo długie nawet z pianki będą dobre może nawet lepsze. B)  

Jeśli jest ciśnienie na jazdę carwungową to tylko slalomka 155cm :P

#15 zając

zając

Użytkownik

• PipPip
  • 262 postów
  • Na forum od: 01.2012
145
  • Katowice

Napisano 06 luty 2019 - 13:50

Ja jak zaczynałam na nartach to miałam podobny wiek, 165cm/58kg, narty allroundy Atomica 157cm długości - dobre żeby nie zniechęcić i nie przeszkadzające w zdobywaniu podstawowych umiejętności. Myślę że narty powyżej 160 cm dla początkującej kobitki mogą być pewną barierą psychologiczną nie do przejścia (zwłaszcza widząc że połowa facetów na polskich stokach jeździ na łyżwach 160 cm przy wzroście >1,80m)

#16 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1201 postów
  • Na forum od: 01.2008
1159
  • Poznań

Napisano 06 luty 2019 - 13:51

Odnośnie nart to absolutnie bez kpiny uważam, że najlepsze byłyby narty długie znacznie powyżej wzrostu i mało taliowane jakieś stare "ołówki" w dobrym stanie. Narty co same skręcają (potężne dzioby) są lekkie i krótkie nie nadają się do nauki jazdy na nartach. Prowokują do nierozważnych zachowań bez mozolnego zdobywania podstaw.

Ołówki są najlepsze, jak chcesz kogoś skutecznie zniechęcić do nart, lub udowodnić, że techniki kątowe są wstępem do jazdy równoległej, potem tego oduczać. Nauczyć jazdy wąskiej, żeby potem to poszerzać. Doskonalić techniki ślizgowe, żeby nie pokazać jazdy na krawędzi. Sam wiele lat temu, jeżdżąc na ołówkach na poziomie zbliżonym do instruktorskiego przesiadłem się na deskę. Potem wszedłem na narty taliowane i wróciłem do nart. Z ołówków to można zrobić płot albo saneczki.

To jest wyłącznie moje osobiste, prywatne, niecenzurowane mniemanie, które prawie na
 pewno jest błędne. Nie poleca się naśladowania, jakiekolwiek gwarancje są wykluczone.

#17 wojtek pw

wojtek pw

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1062 postów
  • Na forum od: 03.2008
875

Napisano 06 luty 2019 - 14:22

Ołówki są najlepsze, jak chcesz kogoś skutecznie zniechęcić do nart, lub udowodnić, że techniki kątowe są wstępem do jazdy równoległej, potem tego oduczać. Nauczyć jazdy wąskiej, żeby potem to poszerzać. Doskonalić techniki ślizgowe, żeby nie pokazać jazdy na krawędzi. Sam wiele lat temu, jeżdżąc na ołówkach na poziomie zbliżonym do instruktorskiego przesiadłem się na deskę. Potem wszedłem na narty taliowane i wróciłem do nart. Z ołówków to można zrobić płot albo saneczki.

Nie do końca rozumiem co chcesz przekazać.

Po pierwsze.

Do praktycznie końca lat 90-tych miliony ludzi zaczynało jazdy na ołówkach i nie zniechęcali się do narciarstwa. Co więcej narciarstwo sprawiało im wiele przyjemności :)

Po drugie.

Jak to nazwałeś "techniki kątowe" i " techniki ślizgowe" są potrzebne i wręcz niezbędne do sprawnego i bezpiecznego poruszania się po stoku. Tego nie trzeba się "oduczać". To wstęp i baza. To jest potrzebne. Nikt nie jeździ tylko na krawędzi. A ci którzy próbują zawsze i wszędzie są po prostu niebezpieczni.

#18 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
  • Na forum od: 01.2015
1524

Napisano 06 luty 2019 - 14:39

Witam

Technik "kątowych" trzeba się zacząć "oduczać", w pewnym momencie. Nie będzie dalszego postępu, jeśli coś  z nich zostanie w jeździe.  Nie musi się od tej bazy zaczynać. Jeśli uczeń jest na tyle sprawny i nie zbyt bojaźliwy, to po wyborze odpowiedniego miejsca do nauki, lepiej od nich nie zaczynać.  Zostaną i tak szybko samorzutnie odkryte przez ucznia.   Nie jest to żadna trudność. Trudnością będzie tylko zademonstrowanie ich w "instruktorski" sposób.  Taką metoda nauki unika się  wszczepionych pozostałości  technik kątowych. Wszczepionych na zawsze.  

Pozdrawiam

#19 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1201 postów
  • Na forum od: 01.2008
1159
  • Poznań

Napisano 06 luty 2019 - 14:49

Nie do końca rozumiem co chcesz przekazać.

Po pierwsze.

Do praktycznie końca lat 90-tych miliony ludzi zaczynało jazdy na ołówkach i nie zniechęcali się do narciarstwa. Co więcej narciarstwo sprawiało im wiele przyjemności :)

Po drugie.

Jak to nazwałeś "techniki kątowe" i " techniki ślizgowe" są potrzebne i wręcz niezbędne do sprawnego i bezpiecznego poruszania się po stoku. Tego nie trzeba się "oduczać". To wstęp i baza. To jest potrzebne. Nikt nie jeździ tylko na krawędzi. A ci którzy próbują zawsze i wszędzie są po prostu niebezpieczni.

Ludzie jeździli na ołówkach bo nie było innej możliwości, alternatywą była deska i ja skorzystałem z tej alternatywy do czasu pojawienia się nart taliowanych.

Nie napisałem o braku przydatności techniki kątowej ale o technice kątowej jako o wstępie do jazdy równoległej a to jest zupełnie coś innego. Narta taliowana daje zupełnie inne możliwości zainicjowania skrętu, kiedy ołówek wymagał nadania sporego kata prowadzącego, początkujacy nie dawał rady rotacją nart i robił to zaczynając od pługa. To był wstęp do techniki równoległej polegającej na uzyskaniu kata prowadzącego rotacją nart.

dziś można zainicjować skręt równoległy bez rotacji czy kąta prowadzącego uzyskanego techniką kątową . Dlatego nie znoszę jak ktoś mówi, że technika kątowa prowadzi do jazdy równoległej, dziś możemy tego bezpiecznie uniknąć.

Twój pomysł nie znajdzie zastosowania, nikt nie będzie uczyć się na ołówkach ani na nich jeździć.

To jest wyłącznie moje osobiste, prywatne, niecenzurowane mniemanie, które prawie na
 pewno jest błędne. Nie poleca się naśladowania, jakiekolwiek gwarancje są wykluczone.

#20 Marxx74

Marxx74

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 172 postów
  • Na forum od: 01.2012
162

Napisano 06 luty 2019 - 14:54

Przepraszam : oduczać technik kątowych ?? Po co ?? Podstawowej techniki, która powinna sytuacyjnie pojawiać się natychmiast i wręcz odruchowo?

Co innego "zastępować techniki kątowe" przy normalnej swobodnej jeździe - jeżeli pozwalają na to warunki - a co innego "oduczać".

Narciarstwo polega na poprawnym, intuicyjnym doborze techniki jazdy w zależności od warunków terenowych, sytuacji, zmęczenia i co tam jeszcze a nie tylko na kręceniu "wężyków" na sztruksie o poranku w poszukiwaniu ulotnego ideału. Zerknij na wątek o "maluchach" - na filmiku dzieciaki, które 90% czasu pracują "ciętym"  w terenie wykorzystały cały wachlarz technik - kątowe, ślizgowe, obskoki, cięty .. bo ześlizg, pług, oporowe mają tak samo opanowane jak wyłożone do stoku bioderko.

Pozdrawiam,

M.