Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jasna Chopok

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1738 odpowiedzi w tym temacie

#1721 broot

broot

Użytkownik

• Pip
  • 39 postów
  • Na forum od: 11.2016
11

Napisano 06 grudzień 2017 - 00:51

To co bywa groźnie na Chopoku to częste mgły od strony północnej na samej górze. Nie cierpię tego. W tamtym sezonie widzieliśmy tam naprawdę straszny wypadek. Mgła z widocznością parę metrów i spore częściowo oblodzone muldy. Facet najprawdopodobniej trochę zakozaczył i nieopatrznie nabrał szybkości. Wyniosło go, przeleciał przez zabezpieczający płotek i w locie wyrżnął o słup lancy śnieżnej. Leżał bez ruchu zakrwawiony na śniegu parę metrów za tym płotem. Właśnie go zbierali. Piszę to, bo właśnie zaczyna się nowy sezon, a ja od tamtej pory stale mam ten obrazek w pamięci jak tam jestem. Pilnujta się chopy. We mgle nie ma kozaków.  

Pozdrawiam, oraz zdrowia i rozwagi wszystkim nam życzę.  

Potwierdzam. Ja sam w ostatnim sezonie, właśnie w tej przeklętej mgle pod szczytem, popełniłem podobny błąd. Mnie akurat ogrodzenie zatrzymało, ale to też nie należało do najprzyjemniejszych rzeczy, bo impet był spory. Zdarzenie miało miejsce w lutym, żebra bolały przez jakieś 3 miesiące, nadgarstek czuję jeszcze trochę do dziś.

#1722 adamski10

adamski10

Użytkownik

• PipPipPip
  • 377 postów
  • Na forum od: 02.2009
193
  • Jordanów

Napisano 09 grudzień 2017 - 21:27

Poczytałem o tym tłoku,kolejkach na Chopoku,aż się trochę martwiłem czy uda się pojeździć a tu wczoraj..

20171208_093255.jpg

20171208_093227.jpg

20171208_114359_resized.jpg

wiało mocno na górze,ale słonko, fajne trasy cały dzień i brak kolejek :)  na starcie tylko chwilę dłużej stałem.

No i forumowych znajomych udało się spotkać :)

Dziś sporo się zmieniło, mgła w górnej części,brak widoczności,sporo świeżego śniegu i więcej ludzi,choć w kolejkach też nie stałem,ruszyły następne wyciągi i rozjechali się..  Przez następne dni będzie można fajnie pojeździć..

• moruniek podziękował za tę wiadomość

#1723 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPip
  • 767 postów
  • Na forum od: 01.2015
887
  • Umiejętności: 1

Napisano 09 grudzień 2017 - 21:45

To co bywa groźnie na Chopoku to częste mgły od strony północnej na samej górze. Nie cierpię tego. W tamtym sezonie widzieliśmy tam naprawdę straszny wypadek. Mgła z widocznością parę metrów i spore częściowo oblodzone muldy. Facet najprawdopodobniej trochę zakozaczył i nieopatrznie nabrał szybkości. Wyniosło go, przeleciał przez zabezpieczający płotek i w locie wyrżnął o słup lancy śnieżnej. Leżał bez ruchu zakrwawiony na śniegu parę metrów za tym płotem. Właśnie go zbierali. Piszę to, bo właśnie zaczyna się nowy sezon, a ja od tamtej pory stale mam ten obrazek w pamięci jak tam jestem. Pilnujta się chopy. We mgle nie ma kozaków.  

Pozdrawiam, oraz zdrowia i rozwagi wszystkim nam życzę.  

Witam 

Od strony północnej na samej górze, to muld raczej nie ma. Tu wszystko jest z reguły wywiane i zalodzone. Nierówność terenu to ukryte  duże kamienie. Nie jest stromo, ale lepiej się za bardzo nie rozpędzać, choć od większych niebezpieczeństw(kocioł po prawej) chroni solidna siatka. Od czasu do czasu jeździło się tu na boazerii. 

Pozdrawiam

#1724 Robert32

Robert32

Nowy użytkownik

• Pip
  • 44 postów
  • Na forum od: 12.2011
11
  • Gdynia

Napisano 11 grudzień 2017 - 10:16

Słowacy pracują nad skutkami wczorajszej katastrofy. Na zdjęciach widać położone drzewa na Zahradkach.

http://www.boardlife...e-vycinal-orkan

http://www.boardlife...-v-jasnej-fotky

https://www.aktualit...anuju-kalamitu/

#1725 Skisurfwawa

Skisurfwawa

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 12.2017
0

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:44

Cześć wszystkim,
Od 22 stycznia do 27 stycznia organizuję szkolenie narciarskie dla dzieciaków na Chopoku. Więc jeśli ktoś się wybiera w ferie z całą rodziną i nie ma co zrobić z dziećmi a sam chce pojeździć to zapraszam 5h na stoku z instruktorami, w tym 4-4,5h szkolenia.
2 grupy - dzieci młodsze (5-6 latki), druga grupa dzieci starsze.
Piszcie lub dzwońcie jest możliwość załatwienia taniego noclegu.

Tel. 794629585
Mail: skisurfwawa@gmail.com

Pozdrawiam,
Asia

#1726 moloo

moloo

Nowy użytkownik

• Pip
  • 49 postów
  • Na forum od: 12.2006
9
  • Umiejętności: 5
  • Myślenice / Bielsko - Biała

Napisano 15 grudzień 2017 - 15:17

Cześć, jest ktoś / był na Chopoku, żeby napisać coś jakie warunki - dziś, wczoraj ?

Wybieram się jutro i nie wiem czy po ostatnich "wiatrach" jest wywiane i lodowo czy jest w miarę do jeżdżenia.

Dzięki za info.

#1727 axtxn

axtxn

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 09.2015
0

Napisano 03 styczeń 2018 - 19:42

Witam.

Na Chopok wybieram się pierwszy raz.
Nie jestem jakimś super doświadczonym narciarzem, 4 sezon za mną.
Czy zjazd że szczytu jest trudny? Wiem że to pojęcie względne, głównie chodzi o łączenie tras i wychodzi tak że musiał bym zjechać że szczytu. Ewentualnie czy można zjechać gondola, czy tylko wjazdy są?

Druga sprawa to którędy lepiej jechac, przez Chyżne czy Korbielów? Jadę w okolice Liptovski Mikulasz. Łancuchy potrzebne czy da rade bez?

Pozdrawiam

#1728 Dany de Vino

Dany de Vino

Użytkownik

• PipPipPip
  • 903 postów
  • Na forum od: 09.2014
644
  • Umiejętności: 6
  • Kraków / Białystok

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:05

To ogólnie nie jest jakaś strasznie "trudna" góra. Trasy sobie możesz dobrać wg upodobania, kolory znasz. Gondolką wjedziesz i zjedziesz beż żadnych problemów. Co do trasy, to często przy przejeździe przez
przełęcz droga jest oblodzona, jednak jeszcze nigdy nie musiałem zapinać łańcuchów.
Pozdr.

#1729 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• Pip
  • 94 postów
  • Na forum od: 01.2011
25
  • Umiejętności: 7
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 03 styczeń 2018 - 22:35

Czy zjazd że szczytu jest trudny? 

Na szczycie bywa roznie - nie jest to osla laczka dlatego pogoda ma tutaj istotne znaczenie  :) To dosyc kaprysna gora - slonce, za chwile chmury i kiepska widocznosc... W praktyce o pogodzie dowiesz sie na miejscu, co nie znaczy, ze godzine pozniej nie bedzie zupelnie inaczej  :D

Sam zjazd ze szczytu nie jest jakos bardzo trudny (tak, jak piszesz - to rzecz wzgledna i zalezy m.in. od umiejetnosci); pytanie w jakich warunkach (co pod nogami i co nad glowa) przyjdzie Ci zjezdzac  :P 

Czesto u gory jest mocno wywiane dlatego mozesz spodziewac sie lodu lub krotko mowiac gorszej przyczepnosci. Nie rzadko dosyc szybko robia sie muldy (im stromszy odcinek tym szybciej i tym wieksze), bo ludzie sciagaja snieg nartami jak na kazdej troche stromszej niz plaska gorka :D , ale jesli widocznosc jest ok to na pewno sobie poradzisz, zeby zjechac na dol - nikt Ci nie kaze zrobic tego na czas, wiec bez obaw. W mojej ocenie, przy tego typu gorach, kluczowa jest pogoda.

W tamtym roku podczas jednego zjazdu zastala mnie na szczycie sniezyca, ale nie chcialem czekac az przejdzie (cholera wie ile to potrwa) dlatego zjezdzalem od razu i to nie bylo przyjemne - brak stalego punktu w zasiegu oczu powoduje, ze tracisz orientacje i czujesz sie pewnie tak, jak czuja sie himalaisci, ktorych dotyka gwaltowna zmiana pogody posrodku.... niczego  :D  To przyklad sytuacji ekstremalnej dlatego nie przerazaj sie tym - to bardziej dla potwierdzenia kaprysnosci samej gory, ale wiadomo... w gorach pogoda zmienia sie z minuty na minute, wiec nie dotyczy to jedynie Chopoka.

Gdyby przytrafilo Ci sie cos podobnego, po prostu jedz ostroznie kawalek po kawalku albo poczekaj na gorze az.. wyjdzie slonce  :)

#1730 ARossi88

ARossi88

Użytkownik

• Pip
  • 46 postów
  • Na forum od: 01.2017
15
  • Umiejętności: 6
  • Połomia

Napisano 03 styczeń 2018 - 22:44

Na szczycie bywa roznie - nie jest to osla laczka dlatego pogoda ma tutaj istotne znaczenie  :) To dosyc kaprysna gora - slonce, za chwile chmury i kiepska widocznosc... W praktyce o pogodzie dowiesz sie na miejscu, co nie znaczy, ze godzine pozniej nie bedzie zupelnie inaczej  :D

Sam zjazd ze szczytu nie jest jakos bardzo trudny (tak, jak piszesz - to rzecz wzgledna i zalezy m.in. od umiejetnosci); pytanie w jakich warunkach (co pod nogami i co nad glowa) przyjdzie Ci zjezdzac  :P

Czesto u gory jest mocno wywiane dlatego mozesz spodziewac sie lodu lub krotko mowiac gorszej przyczepnosci. Nie rzadko dosyc szybko robia sie muldy (im stromszy odcinek tym szybciej i tym wieksze), bo ludzie sciagaja snieg nartami jak na kazdej troche stromszej niz plaska gorka :D , ale jesli widocznosc jest ok to na pewno sobie poradzisz, zeby zjechac na dol - nikt Ci nie kaze zrobic tego na czas, wiec bez obaw. W mojej ocenie, przy tego typu gorach, kluczowa jest pogoda.

W tamtym roku podczas jednego zjazdu zastala mnie na szczycie sniezyca, ale nie chcialem czekac az przejdzie (cholera wie ile to potrwa) dlatego zjezdzalem od razu i to nie bylo przyjemne - brak stalego punktu w zasiegu oczu powoduje, ze tracisz orientacje i czujesz sie pewnie tak, jak czuja sie himalaisci, ktorych dotyka gwaltowna zmiana pogody posrodku.... niczego  :D  To przyklad sytuacji ekstremalnej dlatego nie przerazaj sie tym - to bardziej dla potwierdzenia kaprysnosci samej gory, ale wiadomo... w gorach pogoda zmienia sie z minuty na minute, wiec nie dotyczy to jedynie Chopoka.

Gdyby przytrafilo Ci sie cos podobnego, po prostu jedz ostroznie kawalek po kawalku albo poczekaj na gorze az.. wyjdzie slonce  :)

Fakt, pogoda ma duże znaczenie, jednak w ciągu dnia kilka razy może świecić słońce, padać śnieg, wiać, przyjść mgła, ale żaden z tych warunków nie uniemożliwia zjazdu. Tam ludzie jeżdżą z głową przeważnie, szczególnie w zerowej widoczności :D Koniecznie i obowiązkowo gogle! Jaka pogoda by nie była jeśli jeździsz kilka sezonów, bez problemu poradzisz sobie. Będziesz zadowolony że była dobra pogoda i świetne widoki albo beznadziejna pogoda i przeżyłes :P 

#1731 Harpia

Harpia

Wywalam się co 10 skrętów :)

• PipPipPipPipPipPip
  • 4035 postów
3048
  • Umiejętności: 5
  • Kraków

Napisano 03 styczeń 2018 - 22:46

Dwa razy w życiu widziałem na stoku czarny worek :(

W obu przypadkach było to na Chopoku.

Najpierw słonecznie i fajnie a za chwilę zimny, silny wiatr.

W efekcie lodowisko sprawiające trudność każdemu.

Ponieważ wieje, kolejki stoją.

Jakoś trzeba zjechać.

Z górami nie ma żartów.

Chopok jest pod tym względem szczególny.

#1732 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• Pip
  • 94 postów
25
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 03 styczeń 2018 - 23:15

ale żaden z tych warunków nie uniemożliwia zjazdu. Tam ludzie jeżdżą z głową przeważnie, szczególnie w zerowej widoczności :D

Mysle, ze w skrajnym przypadku jednak uniemozliwia (tepe krawedzie, lod, kompletny brak widocznosci, kiepskie umiejetnosci, brak doswiadczenia...) albo zjazd jest czystym szalenstwem i balansowaniem na granicy ryzyka. Wiadomo, ze w takich sytuacjach, kazdy po swojemu ocenia ryzyko, bo sklada sie na to wiele czynnikow. 

Glowa na karku i rozwaga to podstawa w takich warunkach.

W tamtym roku chlopak uderzyl o lance do nasniezania (ktora - wiadomo - oddzielona jest od trasy plotem) i jedna z przyczyn byla wlasnie kiepska widocznosc dlatego nie ma co kozaczyc, gdy warunki na to nie pozwalaja. Dobrze jest wrocic bezpiecznie do domu  :)

#1733 axtxn

axtxn

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 04 styczeń 2018 - 17:52

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Zbytnio w kolorach tras nie mam rozeznania. Jeździłem na Rusińskim, Małym Cichym i Kotelnicy. Zjazdy bez żadnych problemów, ale to chyba głównie trasy niebieskie. Trzeba będzie próbowac :)

#1734 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• Pip
  • 94 postów
25
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 04 styczeń 2018 - 18:08

Zbytnio w kolorach tras nie mam rozeznania. 

Niebieskie - latwe, czerwone - trudne, czarne - bardzo trudne.

Wg mnie kolory tras nie zawsze maja odzwierciedlenie w rzeczywistosci dlatego nie przerazaj sie nawet czarnych  :)

#1735 axtxn

axtxn

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 04 styczeń 2018 - 18:26

W razie czego 3 km plugiem :)

#1736 makuli

makuli

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 02.2017
1

Napisano 04 styczeń 2018 - 20:24

W razie czego 3 km plugiem :)

Wczoraj około 11 podczas wiatru zjechałem 3km pługiem albo bocznym ślizgiem. Niektórzy 100 metrów przed końcem 1trasy nr 1 zdejmowali narty trzymając się słupa gondoli i schodzili na pieszo. Przy wyjściu ze stacji gondoli wiatr wyrywał narty spod nóg i przewracał nie przygotowanych ludzi.

#1737 adamski10

adamski10

Użytkownik

• PipPipPip
  • 377 postów
193
  • Jordanów

Napisano 04 styczeń 2018 - 20:25

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Zbytnio w kolorach tras nie mam rozeznania. Jeździłem na Rusińskim, Małym Cichym i Kotelnicy. Zjazdy bez żadnych problemów, ale to chyba głównie trasy niebieskie. Trzeba będzie próbowac :)

Chopok to jednak prawdziwa góra,stosunkowo dość wysoka,te stacje które wymieniłeś oferują tylko widok na góry,do tras ze szczytu Chopoka mają się nijak. Tak jak inni napisali kluczowa jest aktualna pogoda i oblężenie tras,w dobrych warunkach nie ma problemu.

#1738 liz4

liz4

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 01.2018
2

Napisano 05 styczeń 2018 - 21:05

Pierwszy raz jestem na Słowackich trasach. Jeżdziłem dziś cały dzien na Chopoku (w sumie wykręciłem 42 km). Do 13:00 były bardzo dobre warunki (słońce, bezwietrznie, trasy w miarę przygotowane), wpłynęło to również na duży ruch (kolejki). 

Po 13:00 warunki uległy zmianie. Było bardzo wietrzenie, słońce zniknęło... i wraz z nim zniknęli ludzie. Mimo wszystko wole gorsze warunki i mniej ludzi, niż tłumy na trasach i wyciągach. Dzięki temu udało się więcej pojeździć.

Sam wyjazd uświadomił mi, że jazda po prawdziwych górach (stokach) to coś zupełnie innego niż tłuczenie się po Białce/Bukowinie. Widoki przy dobrej pogodzie są niesamowite, a urozmaicenie tras (pod kątem trudności, widoków) to coś z czym do tej pory się nie spotkałem. 

PS. Pod koniec stycznia wyskoczę do Szczyrku na długi weekend, zobaczymy jak wypadnie porównanie.

#1739 Nartoholik.

Nartoholik.

Użytkownik

• PipPipPip
  • 350 postów
  • Na forum od: 11.2012
211
  • Rybnik

Napisano 05 styczeń 2018 - 22:07

Kupię 6 dniowy skipass na stoki TMR od akcjonariusza.

https://www.facebook.com/nartoholik/

Od 2008/09 Alta Badia*Arabba*Bachledova*Białka*Courchevel*Cortina d'Ampezzo*Czarna Góra*Harrachov*Herlikovice*Janske Lazne*Jasna*Jurgów*Korbielów*La Plagne*Les Arcs*Les Menuires*Łomnica*Madonna di Campiglio*Małe Ciche*Marilleva*Marmolada*Meribel*Peisey-Vallandry*Pejo*Ramzova*Rohace*Rokytnice*Sella Ronda*Soelden*Spindleruv Mlyn*Strbske Pleso*Stubai*Szczyrk*Tonale*Ustroń*Wisła*Val di Fassa*Val Gardena*Val Thorens*Velka Raca*Vratna*Zakopane*Zawoja*Zieleniec. Sezon 2017/18 grudzień: Ischgl*Samnaun, styczeń/luty: Serre Chevalier*Montgenevre*Sestriere*Via Lattea