Jump to content

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia

KrzysiekK
 Share

Recommended Posts

58 minutes ago, Marxx74x said:

Widzisz .. jak to powiedzieć .. 

Wydaje mi się, że dość wyraźnie wspomniałem o tym jaki jest background osoby na tym filmie i że będzie to miks S2S, IA, ćwiczeń na stabilizację i odrobiny cyrku. Ktoś kto pomyśli znajdzie co dla niego dobre .. bądź odrzuci wszystko a priori. 

Dotknąleś ciekawego tematu czyli drobnych pułapek S2S. A, że można prowadzić równy kąt, nie wpychać kolanka pod kolanko w dodatku w ramach materiału Skate2Ski 😉 - sympatyczny Stefano Belingherii, współautor programu Skate2Ski opracowanego przez Rollerblade, przy okazji coś jakby instruktor wykładowca narciarstwa i ex zawodnik a następnie trener IA włoskiej kadry .. może też się nie zna, za to dobrze się z nim winko pije 😉

I nie - kolanka się nie spotykają, nóżki się nie spotykają, to kąt ujęcia i nagolenniki. Można? No może można, podobnie jak zawsze można otwierać na nowo otwarte już wcześniej drzwi. 

Pozdrawiam,

M.Lumii_20240723_201015066.thumb.jpg.1c4b9f5370b32998cb0f90b20f513a06.jpg

Tak Stefano jest bardzo dobry. Lubię oglądać jego videa. Świetny narciarz i rolkarz. Nie będę wymieniał tu jego medali , zostało zrobione , ale weźmy pod uwagę ze Stefano jeździ na rolkach od ponad 20 lat bądź więcej . Widziałem z nim zdjęcie bądź wideo jak był dzieckiem. Ten , który ma problem na zdjęciu z kolanami jeździ od około 2,5 lat. Ale nie o to chodzi. 
Mam wrażenie ze niektóre wypowiedzi są bardzo szablonowe bez głębszego zobaczenia ci się dzieje . I jak to nie jest WC , to lecimy po łebkach . 
Mam nadzieje ze się nie obrazisz , ale takie mam odczucie . 
Tez by chciał kiedyś napić się wina ze Stefano o razem pojeździć , może …

Podoba mi się to zdjęcie Stefano . Naprawdę , wszystko gdzie powinno być . 
Skrytykowales tego na zdjęciu, ze ma za blisko nogi i kolana . To jest całe zdjęcie , możesz, na podstawie zdjęcia Stefano , podkreślić , ustawieni nóg i kolan . Gdzie są różnice. Kat wewnętrznej rolki nie bierzemy pod uwagę . Drugie zdjęcie , pokazuje prawie ta sama części skrętu . Tez jakie są różnice w kolanach i nogach .

Dziękuje

Zdjecia są na na odwrót  BD562E12-0C7E-4F39-B27F-D082EF7900AB.thumb.jpeg.617538f9c319f78f248382b6139817bb.jpeg
9F87AB0D-6FB4-4CB6-B841-BF548D2E675D.thumb.jpeg.93161cd8e1cce9df12415df3c4e585fc.jpeg

Cóż,  proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała.

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂

11 hours ago, Marxx74x said:

Cóż,  proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała.

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂

Mega ciekawe. Szukajmy razem. Skoro muszę się znowu ośmieszyć, żeby usłyszeć Twoją opinię... 🙂

To tylko zgadywanka, nie wiem jak powinno być i nawet nie próbuję o tym myśleć w kategorii poprawiania PSmoka!

Przeciętny SzymQ, a może nawet przeciętny człowiek ma większą rotację uda na zewnątrz niż do wewnątrz. W związku z tym samą rotacją uzyskamy bardziej agresywne zakrawędziowanie na wewnętrznej. (Może jednak moje wjeżdżanie kolanem wewnętrznym jest błędem). Zatem żeby uzyskać bardziej równomierne zakrawędziowanie należałoby przesunąć biodra do środka skrętu lekko je odkręcając. Teraz miałbym wątpliwości czy zwiększając angulację czy przenosząc ciężar bardziej na wewnętrzną, ale stawiałbym bardziej, że ciężar na wewnętrzną.

A teraz poproszę o wyjaśnienie jak to powinno być naprawdę Twoim zdaniem 🙂

• Like 1

To trochę w ramach rozwoju dyskusji (łup podpowiedzi) :

W narciarstwie alpejskim przy klasycznej szkolnej jeździe ciętym preferowqć będziesz :

- równomierne zakrawędziowanie Wew/Zew

- większy kąt założony na Wew (Zew bardziej płasko)

- większy kąt założony na Zew (Wew bardziej płasko)

Pozdrawiam,

M.

@Marxx74x taki styl ma .. co pan zrobisz 😉 

Moze ja odpowiem .. już nie raz się zbłaźniłem … cytując klasyka … był czas przywyknąć 🤣 ….

Chciało by się odpowiedzieć że chcemy tego samego (1) zakrawedziowania, bo równolegle golenie na pokazach instruktorskich to sugerują. 

Z drugiej strony wewnętrzna narta/rolka porusza się po mniejszym promieniu więc powinna być bardziej zakrawędziowana (2).

Jak bardzo się zbłaźniłem? 

Coż .. jeżeli obiekt typu narta porusza się mniejszym promieniem (wewnętrzna) i jest bardziej zakrawędziowana niż zewnętrzna, poruszająca się większym promieniem to w sytuacji abstrakcyjno modelowej, gdyby ten ruch trwał dostatecznie długo wypada zapytać "czy umiesz robić szpagat Krzysztofie? " .. 😉 .. ale liczę na inne głosy .. 😉 Oczywiście ten drobiazg można na tysiąc sposobów maskować ;). 

Pozdrawiam,

M.

32 minuty temu, Marxx74x napisał:

Coż .. jeżeli obiekt typu narta porusza się mniejszym promieniem (wewnętrzna) i jest bardziej zakrawędziowana niż zewnętrzna, poruszająca się większym promieniem to w sytuacji abstrakcyjno modelowej, gdyby ten ruch trwał dostatecznie długo wypada zapytać "czy umiesz robić szpagat Krzysztofie? " .. 😉 .. ale liczę na inne głosy .. 😉 Oczywiście ten drobiazg można na tysiąc sposobów maskować ;). 

Pozdrawiam,

M.

Na pewno się rozjadą? Skoro promienie są stałe to po prostu będą dwa okręgi koncentryczne …

On 7/23/2024 at 1:00 PM, Marxx74x said:

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Jeżeli , weźmiemy zdjęcie Stefano za wzór, to musimy pamiętać o kilku rzeczach .

Jaka jest intencja skrętu ?

W wypadku Stefano , wyglada ze jest to skręt o dużo większym promieniu  niż mój i ze ustawia się do kamery. Nie wyglada tez , ze jest bardzo podkręcony , aczkolwiek mogę się mylić . Moje skręty miały być krótsze i podkręcone aby na stromym wytracić szybkość . Wcześniej był film , z którego Szymon wziął fotkę . 
Co do zewnętrznej , i dlaczego nie ma tak agresywnych kątów.

Technika , która uczę się, ma za zadanie mocne skręcenie śródstopia , tzn rolowanie stopy i skretnosc nogi w tym samym czasie . Mówi o tym Richi Berger w video które wrzuciłem wcześniej . Znany pan w podeszłym wieku . 

Wiec inkinacja która tam jest jest całkiem w porządku . Zobacz na zdjęcie z linia inklinacji i jak idzie w stosunku do goleni . 
Co do wewnętrznej , pisałem już wcześniej aby na nią nie zwracać uwagi dlatego ze nic nie psuje w skręcie a tylko wyglada jak by mi się stopa w stawie przekręciła . Jednym z problemów jest to ze na wewnętrznej stopie nie ma tak dużo ciężaru , jest lżejsza i bardzo łatwo się wygina . Sprawa się zmienia jak jest tzw szuflada . Więcej ciężaru ale tez większa kanter rotacja, a wiemy ze w narciarstwie nie jest to dobre . Druga rzecz to moje rolki są o Nr za duże . Kupiłem jak doradzał internet i stopa kręci się na boki . Mam wkładki , jak widać na zdjęciu ciepłe skarpety i nic nie pomaga , stopa dalej się kręci . Botek jej nie trzyma . Następna rzecz to prowadzi to do lepszego nacisku na języki botów i szybszej reakcji nowej narty zewnętrznej w skręcie . Jak jest szuflada z wewnętrzna stopa , rolowanie stopy jest ciężkie do zrobienia . Wiec , wszyscy krzyczą aby skręcać kolanami  a jak wiemy daje to inny efekt .

Tak duży kat na wewnętrznej nie jest konieczny ale jest wynikiem opisanym powyżej . Jak będzie mokro to nie jeżdżę.

W narciarstwie alpejskim zakrawedziowanie wew/ zew jest równomierne tzn takie samo . Do tego dążymy podczas jazdy .

Chetnie wysłucham , co jest nie tak z moja górna częścią ciała .

Pozdrowienia  B698F14D-1162-4802-97AA-2883131CBE4F.thumb.jpeg.2ab0f1cbcc83b9cc95f72d8c3832b514.jpeg

• Like 1

@PSmok dziękuję za obszerne wyjaśnienie w jakimś stopniu uzasadniające moje obawy, na ile Skate2Ski spójnie i całościowo daje możliwość ćwiczeń imigracyjnych pod Ski.

@KrzysiekK masz rację, tyle że miałem na myśli układ V w którym wewnętrzna stopniowo promień zmniejsza a zewnętrzna powiększa.

Serdecznie pozdrawiam,

M.

• Like 1

1 godzinę temu, PSmok napisał:

Jeżeli , weźmiemy zdjęcie Stefano za wzór, to musimy pamiętać o kilku rzeczach .

Jaka jest intencja skrętu ?

W wypadku Stefano , wyglada ze jest to skręt o dużo większym promieniu  niż mój i ze ustawia się do kamery. Nie wyglada tez , ze jest bardzo podkręcony , aczkolwiek mogę się mylić . Moje skręty miały być krótsze i podkręcone aby na stromym wytracić szybkość . Wcześniej był film , z którego Szymon wziął fotkę . 
Co do zewnętrznej , i dlaczego nie ma tak agresywnych kątów.

Technika , która uczę się, ma za zadanie mocne skręcenie śródstopia , tzn rolowanie stopy i skretnosc nogi w tym samym czasie . Mówi o tym Richi Berger w video które wrzuciłem wcześniej . Znany pan w podeszłym wieku . 

Wiec inkinacja która tam jest jest całkiem w porządku . Zobacz na zdjęcie z linia inklinacji i jak idzie w stosunku do goleni . 
Co do wewnętrznej , pisałem już wcześniej aby na nią nie zwracać uwagi dlatego ze nic nie psuje w skręcie a tylko wyglada jak by mi się stopa w stawie przekręciła . Jednym z problemów jest to ze na wewnętrznej stopie nie ma tak dużo ciężaru , jest lżejsza i bardzo łatwo się wygina . Sprawa się zmienia jak jest tzw szuflada . Więcej ciężaru ale tez większa kanter rotacja, a wiemy ze w narciarstwie nie jest to dobre . Druga rzecz to moje rolki są o Nr za duże . Kupiłem jak doradzał internet i stopa kręci się na boki . Mam wkładki , jak widać na zdjęciu ciepłe skarpety i nic nie pomaga , stopa dalej się kręci . Botek jej nie trzyma . Następna rzecz to prowadzi to do lepszego nacisku na języki botów i szybszej reakcji nowej narty zewnętrznej w skręcie . Jak jest szuflada z wewnętrzna stopa , rolowanie stopy jest ciężkie do zrobienia . Wiec , wszyscy krzyczą aby skręcać kolanami  a jak wiemy daje to inny efekt .

Tak duży kat na wewnętrznej nie jest konieczny ale jest wynikiem opisanym powyżej . Jak będzie mokro to nie jeżdżę.

W narciarstwie alpejskim zakrawedziowanie wew/ zew jest równomierne tzn takie samo . Do tego dążymy podczas jazdy .

Chetnie wysłucham , co jest nie tak z moja górna częścią ciała .

Pozdrowienia  B698F14D-1162-4802-97AA-2883131CBE4F.thumb.jpeg.2ab0f1cbcc83b9cc95f72d8c3832b514.jpeg

Mam pytanie,szukam odpowiedzi w swojej głowie . Na rolkach chwilowo nie jeżdżę( wiszą na kołku) ale mam halę i ćwiczę narty. Mianowicie ułożenie zewnętrznej ręki. Ćwicząc średni skręt, cięty,  jestem w lini spadku, biodra mam skręcone stoję na zewnętrznej,czuję całą stopę w bucie( wcześnej często tylko piętę-rozumie ze byłem bardziej odchylony) teraz jest już lepiej,daje nartom pojechać pełny skret i … ? Tu moje pytanie co zewnętrzną ręką ? Bo, gdy zblokuje ramię i uniosę łokieć do góry ciało przesuwa się bardziej do wewnętrznej, jeżeli ramię mam luźne i rękę zostawiam w pozycji powiedzmy lini bioder tego docisku nie czuję( albo mam tylko takie wrażenie) nie widząc siebie ciężko mi ocenić co jest dobre/prawidłowe a co no nie i eliminować na etapie nauki. Może ktoś coś więcej napisać o ułożeniu/prawidłowej pozycji tej zewnętrznej ręki/blokady lub jej braku, jak z nią jest bo u narciarzy wiedzę to różnie.

Na zdjęciach wyżej z rolek widać, że ramię zewnętrznej ręki jest zblokowane i zgięte w łokciu a wewnętrzna ręka jest bardziej wyprostowana ale na nartach ten docisk/ułożenie ciała jest inne. 

• Like 1