Skocz do zawartości

Jasna Chopok


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

No to podsumujmy...

Rano o 8.15 na Biela Put i...

 

bp.jpg

 

a potem szok bo od 4 dni tego nie było, od szczytu do Końskiego beton, potem do Lukovej twardo ale od Lukovej "jarne lyżowanie"

Ale trwało to przez 30' czyli 2 zjazdy okazało się że, zmroziło jakieś 2cm  :angry:  ale było miło.

 

p1.jpg   p2.jpg

 

Trasa rewelacyjna aż do Prehiby ale... południe kusi (choć obawy że breja i przetopy) ale ciekawość zwycięża a więc jak nie zobaczysz nie będziesz wiedział.

 

j1.jpg   j2.jpg   j3.jpg   j4.jpg   j5.jpg  

cudo, miód, malina! zero przetarć śnieg zarombisty, żadnej breji! Lepiej jak na północy a ludzi... sami widzicie na foto. A tak to w wagonikach wyglądało

 

wag.jpg

 

po kilku zjazdach lecę na free pod kolej i... nie jest źle trochę trzyma ale bardzo miły zjazd tylko moje nogi znów zaczynają wysyłać impulsy do mózgu czyli wracam na trasy. 

Zjazd na północ po FISie, góra REWELKA od Rovnej Holi, jak cię mogę ale im niżej tym gorzej. Niestety zjazd na Zahradki to wjazd szarą i pier...y trawers na kijach! pod Funitel! jechaliśmy 2 razy: pierwszy i ostatni! gratulacje dla TMRu tego ci...a co zarządza to bym wysłał do diabła! gość chyba nigdy nie jeździł na Chopku. Ale zostawmy ta nędzną korporację.

Pretakarska bardzo fajna, choć degraduje się w katastroficznym tempie. Mnie osobiście jazda po muldach bardzo się podoba i jest to super zabawa ale... wyskok na free z lewej, prawej ale po kilku zjazdach nogi znów zaczęły wysyłać sygnały do górnej części ciała. Zapada jedyna słuszna decyzja, zjazd do auta. Ale przez szczyt i zamkniętą, nie ratrakowaną czarnulkę! Dlaczego ja tego nie wykombinowałem wcześniej!!!!!!!! REWELACJA!

Wiem jak popatrzycie na fotki to nie zobaczycie tego co ja pod deskami ale kocham taki warun, wiosenne narty są best!

 

z1.jpg   z2.jpg   z3.jpg   z4.jpg

 

No i tymi fotkami odpowiem tym, którzy pytali czy ratrakują czarnulkę a jak nie to dlaczego? odpowiedzcie sobie sami. Ale jazda zarombista.

 

Jutro katuje się dalej i spadam pomieszkać. Moto czeka. Powrót planuję na następny weekend.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczą mnie tu co niektórzy jak tam było dzisiaj, no to nie mam wyjścia.

 

Rano znów zmroziło, nawet mocniej niż wczoraj. Pretakarska od szczytu do Lukovej trzymała bardzo dobrze aż do 12-13. Od Lukovej szybka postępująca degradacja z kwadransu na kwadrans. 

Śniegu na trasach jest dużo. Zero przetarć, kamieni itd. Mówimy o Pretakarskiej (1) i Zjazdarskiej (33) na południu oraz FIS bo tylko to jest oficjalnie otwarte. Dużo śniegu nie oznacza że jest warun. Dla mnie! rewelka ale stoki robią się prawie puste około 11-12. 

 

s1.jpg   s2.jpg   s3.jpg   s4.jpg   

 

Południe z rana bajeczne. Zarówno trasy jak i poza. Free po wczorajszym deszczu stało się miększe ale nie trzyma (no, nie trzyma tak bardzo) trzeba szukać bardziej stromych odcinków to jest ok. 

 

Widok spod kolei:  j1.jpg

 

Na północy najlepsze free pod starą kanapą 

 

f1.jpg   f4.jpg   f5.jpg   f7.jpg  

 

No i główna atrakcja dzisiejszego dnia (zresztą nie tylko dzisiejszego) trening Petry Vlhovej tak po prostu, bez siatkowań, obstawy itd. jeździ razem z narciarzami. A tu dowód, fotka zrobiona z odległości około 5m! mam jeszcze filmik ze slalomu  :D

 

Petra.jpg

 

Pozdrawiam. tym razem już z Polski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może by Wam tak zagrać Jolka Jolka? :D Tam jest taki fajny wers, zaczyna się od "Emigrowałem..." :)

Pozdr

 

@FerraEnzo zobacz daty przystąpienia do tego forum. Moją, @Leitnera i swoją a potem pomyśl, kto tu ostatni emigrował  :P

PS. ale nie róbmy bajzlu w wątku! 

 

Panowie jest tam ktoś na Chopku? mocno popłynął po wczorajszych deszczach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest tam ktoś na Chopku? mocno popłynął po wczorajszych deszczach? 

 

Jasiek, wczoraj padało od około 10 - 13, dość mocno, ale nie daliśmy się ... szkoda nam było super warunków = oczywiście dla nas - to nie są już warunki dla rodzin, "kamerkowiczów" i tych co nie lubią "wiosennej jazdy", więc dawaliśmy cale 7 godzin z mała przerwą na piwo - niestety skład za barem nie kompletny :( Najgorsze jest to, że wszystko płynie pod spodem, i tak naprawdę nie widać jak to naprawdę wygląda ...

 

Ja - będąc w poniedziałek - i tak już byłem zaskoczony tym co stało się przez te 3 dni, przy takich wysokich temperaturach obawiam się, że może być kiepsko, ale obym był złym prorokiem - przecież Majówka pod Chopokiem, albo na Chopoku :)

 

Jak już zamknęli - 15:40 wyszło piękne słoneczko.

 

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pośmigamy razem ... tylko muszę skądś szutrówki pożyczyć.

 

Trochę więcej możesz poczytać wiesz gdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, wybiera się ktoś na weekend? bo z tego co widzę na kamerach to chyba ostatni niestety

 

Coś tam myślimy, ale ja nie mam "szutrówek" więc może być ciężko :(

 

Damy znać :)

 

Ja jestem w weekend majowy, ale chyba na piwie :) - może Kvasnicki będzie otwarty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No warun zszedł i to drastycznie ale damy radę. Wygląda na to że, na południu lepiej jak na północy  :rolleyes:  ale ta góra jest nieprzewidywalna!

Kilka fotek z dzisiejszych kamer:

 

Pre.jpg   L3.jpg   L4.jpg   L5.jpg   

 

Ju1.jpg   Ju2.jpg

 

PS. to się nazywa zarezerwować pogodę! jestem od czw do śr  B)

 

pogoda.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakończyłem sezon w pięknym słońcu i w miłym towarzystwie a co najważniejsze bez kontuzji!   :D

Dzięki koledzy za fajne nartowanie a raczej luźovanie. 

Jak dla mnie, to na majówkę nie ma szans. Południe fajne ale miękkie i siada z godziny na godzinę a tam gdzie wczoraj śmigaliśmy po free, tam dziś kosówka i skały. 

Na północy, ścianki przy prehibie nieprzejezdne. Trawers dziś 300m z buta a więc za tydzień... 

PS. chyba że dosypie  :D   :o  :ph34r:  Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety... mam dla planujących weekend majowy na narciarskim Chopku bardzo złe wiadomości w Besenovej pada a nad Chopkiem szaleje burza niestety.
PS. info godzinę później - i po burzy...

 

Przyjeżdżamy :)

Jest jeszcze rower, baseny, łażenie po górach :) 

Tak naprawdę - jak wiesz - i tak jestem pod Chopokiem na "zamknięcie sezonu" więc nie mam wyboru :)

Jakoś czas zorganizujemy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na stokach w Jasnej i Tatrach Wysokich goście krajowi stanowili 68,6% odwiedzających, kolejne miejsce zajęli goście z Polski (13,1%) i Czech (8,2%).

 

Uwierzycie, że jest nas tak mało na Chopoku? A zwykle wydaje się, że prawie sami Polacy.

 

 

 

Posiadacze Sprytnej Sezonówki tej zimy pokonali na nartach łącznie 5,145 mln kilometrów. Najlepszy wynik osiągnął 29-latek z Liptowskiego Mikulasza, który w uwzględnianym okresie od 01.12.2017 r. do 02.04.2018 r. przejechał łącznie 5 558 km, ogółem spędził na stokach 100 dni, przeciętnie w ciągu dnia przejechał 55,6 km

 

Niezły wynik, ktoś z Was pobił ten rekord? (Niekoniecznie na Chopoku)

 

Podsumowanie sezonu poniżej:

 

 

 

LIPTOWSKI MIKULASZ (17 kwietnia 2018 r.) – Spółka Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) opublikowała główne wskaźniki sezonu zimowego 2017/18 w swoich ośrodkach.

Spółka TMR opublikowała główne wskaźniki dotyczące ubiegłego sezonu zimowego 2017/18 za okres od 1 listopada 2017 r. do 11 kwietnia 2018 r. w zestawieniu z identycznym okresem poprzedniego roku. Porównanie obejmuje ośrodki górskie Jasná Tatry Niskie, ośrodki Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie w Tatrach Wysokich, a także Szczyrk Mountain Resort oraz Aquapark Tatralandia i słowackie hotele należące do spółki. Porównanie nie uwzględnia Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia, które przez cały sezon zimowy jest zamknięte, a także czeskiego ośrodka narciarskiego Ještěd, którym TMR zaczęła zarządzać w trakcie sezonu.

Najważniejsze dane:
•     Łączne wpływy za sezon zimowy w stosunku rok do roku wzrosły o +30,8%
•     Liczba odwiedzających mierzona jako liczba osobodni narciarskich w ośrodkach górskich w porównaniu z poprzednim okresem wzrosła o +24,6%
•     Liczba odwiedzających w parkach rozrywki w porównywalnym okresie rok do roku wzrosła o +2,2%
•     W segmencie hoteli obłożenie wzrosło w średniej ważonej o +3,7 punktu procentowego, a średnia dzienna cena o +12,0%
•     Przychody ze sprzedaży skipassów w danym okresie wzrosły o +33,9%
•     Przychody w segmencie parki rozrywki wzrosły o +5,3%
•     Przychody w segmencie hotele wzrosły o +31,1%
•     Przychody w segmencie restauracje odnotowały wzrost o +30,7%, zaś w segmencie usługi sportowe i sklepy o +27,7%

CEO TMR Bohuš Hlavatý skomentował bieżące wyniki następująco: „Sezon zimowy 2017/18 oceniamy bardzo pozytywnie, nie tylko pod względem przychodów i ponownego wzrostu liczby odwiedzających w naszych ośrodkach, lecz również z uwagi na dobre warunki śniegowe, pomimo tego, że na początku sezonu prawie wszystkie ośrodki musiały stawić czoła niszczycielskim wichurom. Tej zimy także udało nam się zorganizować wiele wydarzeń towarzyszących i usług dodatkowych, które zainteresowały odwiedzających w każdym wieku, począwszy od miłośników szusowania po rodziny z dziećmi. Sezon był przełomowy przede wszystkim za sprawą nowości, tj. kas samoobsługowych GOPASS Point, które umożliwiły zakup tańszych skipassów na miejscu, bezpośrednio w ośrodku. Rewolucyjne rozwiązania technologiczne to nie tylko nowe kolejki, hotele czy restauracje, lecz również innowacyjne metody zakupu produktów. Sprytna Sezonówka w różnych wariantach ponownie okazała się hitem sezonu. Ośrodek górski Szczyrk rozpoczął sezon zimowy z nowymi inwestycjami, co przełożyło się na dwukrotny wzrost liczby klientów w porównaniu z poprzednim sezonem. Pozytywnie oceniamy również współpracę z konkurencyjnymi obiektami noclegowymi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasz program lojalnościowy GOPASS zyskuje na popularności i ma już prawie 600 tysięcy członków. Wierzymy, że po udanym sezonie zimowym czeka nas równie pomyślny sezon letni.”

Rozpoczęcie sezonu, Boże Narodzenie i Nowy Rok

Sezon zimowy na stokach narciarskich rozpoczął się 1 grudnia 2017 r. Na Chopoku udostępniono sześć tras zjazdowych, a w ośrodku Jezioro Szczyrbskie trzy. Dzięki odpowiednio wczesnemu naśnieżaniu, do którego przystąpiono już w połowie listopada, w grudniu pokrywa śnieżna miała 40 cm. Zima w końcu zawitała w Tatry na dobre, a odwiedzający Hrebienok już po raz piąty mieli okazję podziwiać wyjątkową Tatrzańską Świątynię Lodową, która została otwarta dla zwiedzających 8 grudnia. Tym razem jej bryła nawiązywała do katalońskiej katedry Sagrada Familia, a do jej budowy wykorzystano 190 ton lodu. Otwarcie sezonu w Tatrzańskiej Łomnicy odbyło się 9 grudnia. Udostępniono pięć tras zjazdowych z 40 - 50 cm pokrywą śnieżną. Duża ilość naturalnego śniegu umożliwiła również uruchomienie najwyżej położonej trasy na Przełęczy Łomnickiej, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej osiągała 150 cm. Najbardziej wyczekiwana i najbardziej stroma tatrzańska trasa narciarska została udostępniona miłośnikom szusowania nieco wcześniej niż w ubiegłych latach. 10 grudnia Jasną, a później również Tatrzańską Łomnicę nawiedził niszczycielski orkan, który spowodował kilkudniowe utrudnienia w funkcjonowaniu ośrodków. Po usunięciu jego skutków narciarze mogli korzystać ze stoków, na których panowały bardzo dobre warunki, nie tylko po obu stronach Chopoka, lecz również w ośrodkach Jezioro Szczyrbskie, Stary Smokowiec i Tatrzańska Łomnica. Silny, porywisty wiatr nawiedził tatrzańskie ośrodki również podczas świąt Bożego Narodzenia.

Obłożenie hoteli TMR w Tatrach Wysokich i Niskich w okresie świątecznym już pod koniec listopada wynosiło 70 - 90% w zależności od typu hotelu i terminu. Największym zainteresowaniem cieszyły się hotele położone przy stokach, czyli obiekty typu ski-in-ski-out. Na początku grudnia obłożenie wynosiło przeciętnie 90% i więcej, zaś najwięcej wolnych miejsc znajdowało się w aquaparku. W szczycie sezonu, w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku hotele TMR jak zwykle miały pełne obłożenie. Poza klientami z tradycyjnych rynków, jakimi są Słowacja, Czechy i Polska, czasie świąt z noclegów korzystali również goście z Niemiec. W okolicach Nowego Roku, w porównaniu z wcześniejszymi latami, umiarkowanie wzrosła liczba gości zagranicznych z Węgier, Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Ferie zimowe, Wielkanoc i wiosenne szusowanie

Bardzo dobre warunki narciarskie w tatrzańskich ośrodkach oraz pokrywę śnieżną dochodzącą do 80 cm wykorzystały zwłaszcza rodziny z dziećmi, które podczas ferii chciały nauczyć się jazdy na nartach lub skorzystać z atrakcji na stokach i w basenach termalnych. Choć w czasie ferii pogoda w górach była raczej kapryśna, największe obłożenie odnotowano w czasie ferii kraju środkowosłowackiego, co wynikało z bardzo dobrych warunków narciarskich oraz faktu, że ferie zimowe w tym regionie pokrywały się z polskimi i czeskimi. Nieco mniejsze zainteresowanie odnotowano w czasie ferii przewidzianych dla kraju zachodniosłowackiego, które w odróżnieniu od ubiegłego roku przypadały dopiero na marzec. Najmniejszy popyt, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem warunki do szusowania były lepsze, ponownie odnotowano w trakcie ferii zaplanowanych dla kraju wschodniosłowackiego. W hotelach TMR w Tatrach Wysokich w porównaniu z ubiegłym rokiem obłożenie wzrosło ogółem o 3%. 

Z nadejściem wiosny, tj. od 4 kwietnia zmienił się cennik skipassów. Ceny 1-dniowego skipassu w porównaniu z głównym sezonem spadły o 5 - 7 EUR. Święta Wielkanocne przypadające na początek kwietnia były zwieńczeniem sezonu narciarskiego w mniejszych ośrodkach. Nie dotyczy to Chopoka i Tatr Wysokich. Kapryśna, deszczowa pogoda na zmianę z ekstremalnie wysokimi temperaturami nawet w górach odbiła się na wysokości i jakości pokrywy śnieżnej. Od 16 kwietnia kolejki we wszystkich ośrodkach przechodzą regularną wiosenną konserwację. Ze względu na panujące warunki kolejki i stoki będą udostępniane tylko podczas weekendów.   

Klub posiadaczy Sprytnej Sezonówki

Posiadacze Sprytnej Sezonówki tej zimy pokonali na nartach łącznie 5,145 mln kilometrów. Najlepszy wynik osiągnął 29-latek z Liptowskiego Mikulasza, który w uwzględnianym okresie od 01.12.2017 r. do 02.04.2018 r. przejechał łącznie 5 558 km, ogółem spędził na stokach 100 dni, przeciętnie w ciągu dnia przejechał 55,6 km i odbył 1 985 przejazdów.
Na stokach w Jasnej i Tatrach Wysokich goście krajowi stanowili 68,6% odwiedzających, kolejne miejsce zajęli goście z Polski (13,1%) i Czech (8,2%). Sezon zimowy 2017/18 w tatrzańskich ośrodkach trwał do 17.04, tj. 136 dni.

Sezon w Polsce
Sezon narciarski w Szczyrku rozpoczął się 22 grudnia 2017 r. i trwał do 3 kwietnia 2018 r., co daje 103 dni szusowania. Wysokie temperatury na początku grudnia uniemożliwiały wyprodukowanie odpowiedniej ilości śniegu i wcześniejsze uruchomienie stoków. Problemem był również silny, porywisty wiatr, który na 5 dni sparaliżował pracę kolejek w ośrodku. Poprawa pogody, która nastąpiła w drugiej połowie stycznia, przyczyniła się do stabilizacji warunków narciarskich. Szczyrk miał do zaoferowania 16 km tras o łącznej powierzchni 50 ha. Ośrodek rozpoczął sezon z dwiema nowymi kolejkami 6-osobową kanapą i 10-osobową kolejką kabinową oraz nową trasą zjazdową dla rodzin z dziećmi. Pomimo zmiennej pogody oraz dzięki nowoczesnemu naśnieżaniu, nowej infrastrukturze i bezpłatnemu transportowi skibusami liczba klientów ośrodka w porównaniu z ubiegłym sezonem wzrosła dwukrotnie. 

Sezon w Czechach (Ještěd)

Stoki w ośrodku Ještěd udostępniono narciarzom 14 grudnia 2017 r. Sezon trwał do 18 marca 2018 r., czyli 87 dni. Priorytetem była północna strona oferująca 6 km czerwonych i czarnych tras zjazdowych. W styczniu z powodu złych warunków pogodowych nie było możliwości naśnieżenia całego kompleksu. W związku z tym łatwiejsze stoki Pláně po południowej stronie, przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi, były zamknięte. Z uwagi na wyłączenie jednej trzeciej kompleksu ośrodek Ještěd odnotował adekwatną liczbę odwiedzających. Podmiejski ośrodek narciarski w Libercu wyrasta na unikalny kompleks na skalę czeską i europejską. Za sprawą dogodnej lokalizacji umożliwia jednodniowe wyjazdy na narty, w szczególności narciarzom z Pragi oraz gościom ze środkowych i północnych Czech. Ośrodek odwiedzają również Polacy i Niemcy. Narciarze niecierpliwie czekają na planowaną modernizację obiektu. W pierwszym etapie zmian doczekają się restauracje, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, następnie powstanie trasa zjazdowa Nová Skalka, a pozostałe trasy zostaną poszerzone. W planie jest również nowy zbiornik retencyjny, system naśnieżania, oświetlenie na stokach i nowe kolejki. Liberec, miasto pod szczytem Ještěd, już wkrótce stanie się bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim.

Najnowsze wyniki ekonomiczne za pierwsze półrocze roku finansowego TMR opublikuje 29.06.2018 r. Jeśli chcą Państwo otrzymywać newslettery TMR, zachęcamy do zapisania się tutaj.

tab-pl.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Najlepszy wynik osiągnął 29-latek z Liptowskiego Mikulasza, który w uwzględnianym okresie od 01.12.2017 r. do 02.04.2018 r. przejechał łącznie 5 558 km, ogółem spędził na stokach 100 dni, przeciętnie w ciągu dnia przejechał 55,6 km

Niezły wynik, ktoś z Was pobił ten rekord? (Niekoniecznie na Chopoku)...

 

Przypomniała mi się taka jedna blondi z ostatniego weekendu która opalała na Prehibie swoją piękną d... i twarz też. A co ruszył funitel to biegała do bramek odbijała skipass i leciała dalej opalać tą swoją piękną d... i twarz... też  :D

To tak off

PS. ale goście z Mikulasza jeżdżą dużo i ostro to fakt. Kilka tygodni temu rozmawiałem jadąc do góry ze Slovakami i chwalę się że pięćdziesiąt kilka dni na Chopku i że 2100 km... a on mi pokazuje apke z gopassa a tam: 3800km!  :blink:  

A więc może to nie chłopak od blondi tylko faktycznie "lyźar"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

mam pytanie odnosnie skibussów z Besenova - Jasna i powrót oczywiście. Czy ktoś wie jak w ostatnim sezonie często kursowały ? szukałem w necie ale nie znalazłem za wiele infomacji poza jednym porannym kursem o 8.15 oraz powrót o 15.35

Tak, oficjalny skibus tylko po jednym kursie w każdą stronę. 

Linia zielona http://www.mikulas.s...7-18_OK_WEB.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekam właśnie na ofertę klubu akcjonariuszy, aby porównać. Kiedy mniej więcej przeważnie publikowali tę ofertę w ubiegłych latach? Ilości akcji będą pewnie takie same, ciekaw jestem natomiast, co ze Szczyrkiem i Łomnicą oraz z tymi kilkoma dniami, które postanowili wyciąć z sezonówki basic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz na "sprytnej/śikovnej sezonówce" ujeżdżać w Szczyrku, to trzeba ją "rozszerzyć" co kosztuje dodatkowe chyba  około 100 E. Wtedy sezonówka jest również "bez ograniczeń" (chodzi o te dni co je wyjęli z normalnej, co mnie akurat w ogóle nie przeszkadza). Ponieważ zrobiłem przedpłatę w kwietniu i teraz dopłaciłem 106E to razem będzie mnie kosztować około 170E. Jadę na co najmniej 10 dni więc wyjdzie po - 17 E dziennie. Dla mnie to niezły deal.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...