Jump to content

Dany de Vino

Members
 • Posts

  1,052
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Dany de Vino

 1. Mówisz - masz! Niedziela, poniedziałek, wtorek, to tak na początek bo będzie więcej. 🙂
 2. Postanowiliśmy zaryzykować i ruszamy w sobotę. Kierunek Dolomity. 12 dni na śniegu! Brzmi wspaniale, ale lekki niepokój jest. Mamy nadzieję, że nie przymknie nas "zaraza". Doszliśmy do wniosku, że nie ma na co czekać bo żadnej pewności długo jeszcze nie będzie. Wygląda, że taki stan rzeczy może potrwać nawet kilka lat, więc trzeba się dostosować. Warunki śniegowe dobre. Mają mrozik więc walą z armat na potęgę, a i natura też dosypała białego. Oj, jak się cieszę!!! 🙂
 3. Oglądałem konferencje prasową z udziałem naszego prezydenta. Mówił o nas "...jak znam moich rodaków", jak się wyraził i dalej coś na temat jakiegoś naszego nieprzystosowania do stosowania się do prawa (inny nasz czołowy polityk nazwał to jakoś bardziej konkretnie, nie pamiętam dokładnie ale brzmiało to jak "gen niezgody" czy "gen głupoty". Prawdę mówiąc patrząc na obydwóch, przyznaję że jeśli tak jest, to oni są jednocześnie namacalnymi dowodami, jak i czołowymi przedstawicielami nosicieli tego genu.
 4. Od 1 listopada jest częściowo refundowana NFZ z dopłatą ze strony pacjenta sto trzydzieści kilka pln.
 5. Piszcie, piszcie to ma szerszy sens niż tylko przekonanie jednego "kmiotka". Może przekona kilku wahających się, może ktoś będzie powtarzał wasze argumenty innym, albo przynajmniej kilku osobom "da do myślenia". Taki pozornie "zmarnowany czas", nie jest zmarnowany i ma sens.
 6. Polecam. Kto zechce to posłucha. Historia w pigułce mniej więcej właśnie o tym: Jacek Kaczmarski - "Świadkowie" - Bing video
 7. My puki co obserwujemy sytuację. Na 3 szczytach otworzyli dwa króciutkie orczyki i trasę saneczkową, czyli zupa. W sąsiednim okręgu strefa czerwona, a więc prawdopodobnie nie będzie jazdy. Może też się obawiają, że strefa "zarażona" rozleje się i do nich (na razie są w pomarańczowej) i możliwy lockdown i stąd taka "polityka". Mam nadzieję, że w następnych kilku dniach sytuacja się wyjaśni bo przecież nie pojedziemy tam jeździć całe dnie na orczykach. Za daleko i za duże koszty. No cóż, na razie kaszana. Czekamy.
 8. Na Drei Zinnen - ruszyło 3 km tras na 150 km... Po prostu Super! 😿
 9. Wyjazd już za siedem dni, a tam nienajlepsze nastroje w Italy. Oby nie zrobili jakiejś volty, podobnie jak w ubiegłym roku... Zwłaszcza już podczas pobytu 💢!
 10. No i wymyślono drogę obejścia wymogu posiadania świadectwa odbycia wymaganych w większości krajów alpejskich szczepień (Ifo z Tv24.). Fałszywki są już dostępne. Obawiam się, że może to nas wszystkich sporo kosztować również finansowo. Jest wysoce prawdopodobne, że jeśli ta informacja przebije się do zachodnich mediów, w stosunku do Polaków będą wymagane nie tylko "paszporty covidowe" ale i dodatkowo testy, za które zapłacimy po niecałe 50E co drugi dzień. Plus oczywiście niedogodność wykonywania tych testów. Szlag!
 11. Zdecydowanie tak! Ale tu pojawia się pewien niemały kłopot. Nie mając najmniejszych złudzeń w stosunku do obecnej ekipy rządowej, bardzo poważnie obawiam się przyszłych rządów obecnej opozycji. A niby komu możemy przekazać władzę jak nie im? Sytuacja jak z piosenki Kaczmarskiego: "...w przyszłość kraju nie wierz, ktoś se z ciebie drwi. Ojcu wierz, a ojciec mówi - będzie bieda..."
 12. Tak, tak właśnie to tłumaczę córce (wnuk jest jeszcze za malutki). Nie szukam też winnych takiego stanu rzeczy bo po pierwsze, to nie ma teraz żadnego znaczenia, po drugie, jeśli by to rozpatrywać w kategoriach winy, to winni jesteśmy my wszyscy. Robimy to bez przerwy, również teraz. Wszyscy chcemy, tańszego mięsa, chleba, kasz itp... Stąd przemysłowe hodowle bydła, drobiu, trucie gleby petecydami, i innymi środkami podnoszącymi wydajność "z hektara". Taka dostępność żywności to zresztą dość nowe zjawisko. W Polsce tak od mniej więcej od 40 - 50 lat. Wcześniej rodzina o przeciętnych dochodach jadła mięso zazwyczaj raz w tygodniu. Było po prostu za drogie. Nie szukam winy, bo pewnych rzeczy my ludzie po prostu nie potrafimy przewidzieć. Gdy wynaleziono genialny materiał (plastyk) mogący służyć do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań nikt nie przewidział, że to się aż tak dobrze sprawdzi, że zrobi aż taką "karierę" i stanie się aż tak powszechne. Teraz plastik stanowi jeden z głównych problemów (zanieczyszczenie środowiska) i nie da się już tego zawrócić beż drastycznego podniesienia kosztów produktu który trafi na półkę w sklepie. I takich właśnie i tego typu zjawisk jest dużo. Nie chcemy aby koszty utrzymania wzrosły o 300 - 500%. A więc mamy co mamy. I oczywiście będzie gorzej. Teraz beznadziejna "walka" z tymi zjawiskami polega tylko na próbie spowolnienia ich skutków (np.: zmniejszenie ilości opakowań plastikowych, ograniczenia ilości pestycydów itp...). A zauważ, że akurat ci którzy żyją najbliżej natury, rolnicy, hodowcy bydła i drobiu nie protestują przeciwko zatruwaniu środowiska. Milczą jak zaklęci. Zbyt dobrze wiedzą ile tego świństwa walą do ziemi. Wiedzą też, że bez tego cena ich produktów musiałaby bardzo drastycznie wzrosnąć. My z kolei też nie protestujemy specjalnie przeciwko zbyt niskiej cenie żywności. A bez stosowania tych i tym podobnych "wynalazków" ceny utrzymania musiałyby wzrosnąć kilkakrotnie. (Nie bardzo też chcemy jeździć na drewnianych nartach)
 13. „Kiedyś się zdarzy, musi się zdarzyć człowiek, który ostatni zobaczy twarz człowieka.” S. Beckett
 14. Grabik, Każdy zwraca uwagę na to, na co zwraca uwagę. Odnośnie działań "promocyjnych" firm farmaceutycznych to oczywiście znana i wielokrotnie opisywana sprawa. Co do podlinkowanego przeze mnie "argumentu" którego ty użyłeś, to aplikując stosowaną przez ciebie "poetykę", dałeś dupy i wygląda na to, że nawet o tym nie wiesz.
 15. W dniu 19.11.2021 o 14:17, Gabrik napisał:....... Zatem dziś ograniczają wolność pod pretekstem szczepień, wczoraj pretekstem była Alkaida....jutro może będzie fakt, że nie chcesz wystawić dupy homoseksualiście. > koniec cytatu z Grabik'a. Rzeczywiście z takimi argumentami sympatyzujesz?
 16. Tak się zastanawiam (przy porannej kawie), jak też możemy sobie wyobrazić naszą przeszłość w kontekście konieczności przyjmowania rozmaitych szczepionek w średniej i dłuższej perspektywie. Nie wątpię, że będzie to konieczność (przecież tak naprawdę ten proces już się rozpoczął), warunek przeżycia. Sądzę, że już w średniej perspektywie czasowej (2 do 5 lat) będziemy przyjmować różne szczepionki co kilka miesięcy. Następnie co miesiąc, co tydzień, a wreszcie codziennie do śniadania. Pewnie zmieni się forma tych szczepionek, będzie się to inaczej nazywać żeby było nam łatwiej taką procedurę zaakceptować. Może będą to np. pigułki, a nie strzykawki, a może coś co będzie dodawane do mleka. Ale nie wątpię, że coś takiego nastąpi. Świat, zepsuliśmy. Środowisko w którym żyjemy już w żaden sposób nie przypomina tego sprzed nawet tylko 20 – 30 lat. Nie ma już tamtych warzyw, owoców, mięsa i chleba. Zepsuta jest ziemia, powietrze i woda. I nie jest to niczyja wina. To naturalne następstwo (koszty) postępu cywilizacyjnego w szerokim spektrum tego pojęcia. A tego (postępu), jak mówi nam pewno prawidło filozoficzne i doświadczenie życiowe, nie da się odwrócić ani zatrzymać. Więc środowisko naturalne człowieka będzie ulegało dalszej degradacji. Na to nie ma rady. Można ten proces usiłować spowalniać, ale zatrzymać czy też cofnąć, czy też jakoś odwrócić, się nie da. Jak już stwierdził przed około 20 laty prof. D. Hawkins, jeśli ludzkość nie zdoła skolonizować i zasiedlić jakiejś innej planety w przeciągu 100 lat, nie przetrwa. Zostało jakieś 80. Zapewne nie będzie do tego potrzebny żaden kataklizm. Wystarczy to co jest: nasz obecny sposób życia. Sądzę też, że nie odbędzie się to nagle i będzie rozciągnięte w czasie na szereg lat. Kolejne pokolenia nie będą tego procesu odbierać w kategoriach tragedii. Będą po prostu oswojone z takim stanem rzeczy i oczywiście ludzie będą się przystosowywać do zmieniających się warunków. Może np.: maseczki i osobiste butle tlenowe będą już traktowane jako naturalny ekwipunek człowieka cywilizowanego (tak jak np. od kilkunastu zaledwie lat tel. komórkowy)? Więc nie obrażam się na obecnie serwowane szczepionki. To po prostu konieczność. Wymóg zmieniającego się dynamicznie świata. Trzeba się do niego przystosować, przyzwyczaić i zaakceptować. Jedna z definicji inteligencji określa ją „jako zdolność przystosowywania się”. Niestety, niektórym ssakom się to nie udało. Ja się zaszczepiłem i nie dlatego, że to lubię. Po prostu uważam to za konieczność. Konieczność wymuszoną przez zmieniający się stale świat.
 17. ...tak się lekko zaczynam martwić. Niby ruszamy w Dolomity już za dwa tygodnie, tylko czy na pewno ...ruszamy? Poprzedni sezon bezpowrotnie zmarnowany, a tu znowu robi się coraz większy bałagan. A licznik bije...
 18. Ło kurde! Jak czytam ten wątek to zaczynam rozumieć, że nie da się nas już uratować w żaden sposób... 😒.
 19. To prawda, masz rację. Takie "wycieczki" to była główna droga emigracyjna. Tyle, że żeby się na nią załapać trzeba było najpierw dostać paszport. A to już nie zawsze było proste. Tak czy inaczej, ci ludzie z tamtych terenów są teraz w znacznie trudniejszej sytuacji.
 20. Niestety nie. Problem znam z autopsji. W tym czasie takich danych nie publikowano.
 21. Nie bardzo jest jak rozróżnić i osądzić kto chce pracować i normalnie żyć w EU, a kto chce się wieźć na zapomogach. To niemożliwe. Jak w każdej populacji z pewnością są wśród migrantów tacy i tacy. Nie rozróżnisz. Natomiast ci, którzy tam rzucają kamieniami to są wyłącznie służby Łukaszenki. To z pewnością nie migranci. Migranci też z własnej woli nie tłoczą się w miejscu gdzie naprzeciw stoją służby mundurowe. To z ich punktu widzenia absurd. Oni chcą jakoś "smyknąć" się przez "zieloną granice", najlepiej nocą i tam gdzie akurat nie ma żadnych służb. Myśmy (Polacy) też robili to samo chcąc przedostać się do "wolnego świata". Wielu (ci którzy zostali złapani po polskiej stronie) trafiało za to do więzienia, byli i tacy co tracili życie. Ale kto się przedarł, to go nie zamykano, ani nie odsyłano (ciupasem) z powrotem. Przyjmowano (w różnych krajach na różnych warunkach), następnie rozpatrywano jego wniosek o azyl. Obecna sytuacja jest skomplikowana przez to, że to Łukaszenko organizuje tą "falangę" migrantów, łudząc ich fałszywymi obietnicami, kłamstwami i perspektywami lepszego życia.
 22. Gurgle jest naprawdę super. Trasy bardzo urozmaicone, masa możliwości zmian stopnia i typu trudności. Fajny klimat ogólny. Więcej frajdy niż na Soelden, które i tak masz nieopodal. Tam można było (pewnie można nadal) wykupić karnet łączony (nie pamiętam dokładnie, ale typu 4 dni Gurgle + 1 Soelden lub odwrotnie). Jednak Soelden, rozreklamowane poprzez rozgrywane tam zawody, są często trochę zatłoczone i odwiedzane przez niekoniecznie trzeźwych Niemców. Trasy też mniej urozmaicone. Pozdr. Ps.: tu masz trochę fotek z tamtąd.
×
×
 • Create New...