Skocz do zawartości

zmiana nart po 13 latach


darts92

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Od ponad 13 lat jezdze na starym sprzecie jeszcze kupionym przez rodzicow i w koncu przyszedl moment na zmiany, takze bardzo prosze o porady 🙂 

1. K/M: M
2. Wiek: 29
3. Waga: 62 kg
4. Wzrost: 173 cm.
5. Jak długo jeździsz na nartach? Od 20 lat, w zasadzie od "malego", glownie w Polsce, zjechalem tez sporo osrodkow na Slowacji, 2 razy bylem w Alpach.
6. Jak się oceniasz wg skali Forum? korzystałem z tej skali: 7

 

 

7. Jakie masz buty? Dalbello Instep, jakis bardzo stary model

8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś? BLIZZARD Firebird XO 3, 151 cm
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy? Lubie dlugie skrety, staram sie maksymalnie wykorzystac szerokosc stoku, predkosc raczej umiarkowana, lubie sie rozpedzic, ale tylko i wylacznie na przygotowanym stoku, jesli czuje lod/muldy to wtedy trace pewnosc i zwalniam
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju? Uwielbiam dlugie, szerokie, wyratrakowane trasy, glownie niebieskie i czerwone, lubie tez zjechac na czarnych, ale nie jest to moj priorytet, czarne traktuje jaka dodatkowa "atrakcje, adrenalinke" Lubie jezdzic na Kubinskiej Holi, w Pilsku, na Chopoku (ale tylko te przygotowane bez muld/chopek), w mlodosci glownie jezdzilem w Krynicy na Slotwinach ze wzgledu na bliskosc stoku od miejsca zamieszkania. W Alpach bylem w Kaprun/Zell/Saalbach i mega podobaly mi sie czerwone/niebieskie trasy, ale nawet niektore czarne byly super. 
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć? (turystycznie, sportowo)? Turystycznie, bez udzialu w zawodach 
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku? Ile się da, wrocilem z Alp i w 6 dni zrobilem 250km, moge jezdzic bardzo dlugo, mam dosc mocne nogi z gry w tenisa
13. Możliwości finansowe: Raczej do 2000zl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jesteś lekki, jeździsz rekreacyjnie.

Moim zdaniem:

1. Kup nowe buty flex ok 100 (znajdź przyzwoity sklep w swojej okolicy, pomoga i dobiorą). But jest chyba ważniejszy jak narta.

2. Narty - z grupy high performance (kiedyś top allround) hihi to nazewnictwo; długość około wzrostu, promień 14 - 16m , szerokośc pod butem / w talii 70 - 75 mm. Narty nie muszą być nowe , ale w dobrym stanie. 

 

To moim zdaniem optymalna droga do dalszej frajdy z jazdy i rozwoju Twojej jazdy. NIe bój się długości nart, ogarniesz szybko i frajda będzie większa. 

Akurat dziś użytkownik Gabrik wstawił świetne narty Kastle MX75 / 172 cm długości do sprzedaży - bardzo polecam, jedna z lepszych nart na rynku, w bardzo dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jesteś doświadczonym narciarzem ale masz dość leciwy sprzęt, którego nie wymieniłeś gdy stałeś się dorosły. Solidnie wypacza więc on Twoje odczucia z jazdy oraz Twoje możliwości. To, że czujesz się słabo w terenie muldzistym może być w dużej części spowodowane tym, że masz zupełnie podstawowy model narty i do tego w długości dla dzieci.

Sugeruję zacząć od butów. Model na pograniczu sportowego - nie tyle flex tu ma znaczenie ile krój skorupy, kąt pochylanie cholewki, rodzaj i konstrukcję botka.

Gdy ogarniesz kwestię butów wtedy zajmij się nartami. Nie kupuj na siłę tylko najlepiej zapoznaj się z odczuciami z jazdy na nartach z różnych grup w tym sportowych. W ciemno stawiam, że gdy dokonasz prawidłowego doboru/wyboru butów i prawidłowo ocenisz swoje możliwości na normalnych nartach będziesz raczej starał się - biorąc pod uwagę to co pisałeś jak i gdzie lubisz jeździć - kupić coś zbliżonego do sportowej narty GS lub Master.

Pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje, nie pomyslalem nawet zeby zaczac od butow, przestudiuje wszystko powoli.

Czy cos takiego byloby ok? Mam dlugosc stopy 25.5cm a przedstopie 9cm.

Na pewno wybiore sie do sklepu przymierzyc, czy przy wyborze rozmiaru buta raczej dodajemy kolo 0.5cm?

https://trojansport.pl/buty-narciarskie-dalbello-panterra-100.html

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to znaczy przedstopie. Na początek zmierzył bym dokładnie każdą stopę na miarce w pozycji narciarskiej stojącej, długość i szerokość. A potem szukał w katalogach. W Twoim wypadku jeżeli faktycznie stopy będziesz miał na w granicach 25 to szukasz buty z last - 2do3mm równym szerokości Twojej stopy (bo last zazwyczaj podawany jest dla rozmiaru 26, chociaż akurat na moich jest dla konkretnego rozmiaru).

Jak aktualne wybierałem to zawsze oprócz wypatrzonego rozmiaru, mierzyłem jeszcze ten sam but w rozmiarze o oczko mniejszym żeby już raz na dłużej skończyć operę mydlaną ze zbyt dużymi butami. Oczko niżej w sensie dużej cyferki a nie piątki po przecinku na końcu.

 

Zdalnie, (i bez rozmiarów) raczej nikt Ci dobrze modelu nie doradzi bo to ma pasować na Twoją stopę a nie czyjąś.

Edytowane przez Bacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzieki, ostatnie pytanie, czy ze wzgledu na moja niska wage nie powinienem szukac nart troche krotszych i lzejszych w granicach 165cm? Sporo osob mowi, ze pozycja wyjsciowa dla nart all round jest -5cm od wzrostu +- cm w zaleznosci od wagi, wiec u mnie to by wygladalo na 168cm - kilka cm ze wzgledu na wage.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kilka cm nikt nie będzie się awanturować 😄 poszukaj solidnych nart ,,na wyrost'', nie dowierzaj też marketingowym opisom typu ,, tylko dla najlepszych narciarzy '' itepe . Optymalnie jest wcześniej na ,,przymierzanych'' nartach pojeżdzić ...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, darts92 napisał:

Super, dzieki, ostatnie pytanie, czy ze wzgledu na moja niska wage nie powinienem szukac nart troche krotszych i lzejszych w granicach 165cm? Sporo osob mowi, ze pozycja wyjsciowa dla nart all round jest -5cm od wzrostu +- cm w zaleznosci od wagi, wiec u mnie to by wygladalo na 168cm - kilka cm ze wzgledu na wage.

 

Cześć

Dobór nart jest oczywiście funkcją wzrostu i wagi ale przede wszystkim techniki jazdy oraz rodzaju dobieranej narty. Dla przykładu moja żona 50+, która ma 165cm wzrostu i wazy jakieś 57-58 kg jeździ obecnie, praktycznie jedynie, na narcie typu /master o długości 170cm. I to jest prawidłowy dobór tej narty. A narta SL, na której jeździ to 155cm. i to też jest prawidłowy dobór.

Ja osobiście w nartę popularną bym się w ogóle nie pchał bo po roku dwóch, jak będziesz aktywnie jeździł i się szkolił to ta narta Ci po prostu nie wystarczy. Dlatego sugeruję najpierw popróbować jak wyglądają odczucia z jazdy na nartach różnych grup - pamiętaj to nie ma służyć doborowi konkretnej narty tylko zapoznaniu się z tym czym różni się w odczuciach z jazdy narta SL od GS od GS sportowego. Centymetry czy milimetry nie maję znaczenia tak naprawdę w porównaniu z takimi parametrami narty jak jej elastyczność czy "twardość", sposób w jaki się gnie (celowo piszę tak trochę łopatologicznie).

Weźmy na przykład narty o praktycznie identycznych wymiarach zewnętrznych:

https://www.skionline.pl/sprzet/narty,20-21,rossignol,hero-athlete-fis-sl-r22-157,12592.html

https://www.skionline.pl/sprzet/narty,20-21,rossignol,hero-elite-st-ti-konect,12629.html

Obie narty w długości 157cm mają bardzo podobne wymiary a są skrajnie różne. Pierwsza to rasowy SL dość sztywny druga to popularna narta, która wygina się jak przysłowiowy makaron. Odczucia z jazdy i przeznaczenie całkiem inne. A jakby porównać to z komórką, która też ma zewnętrznie identyczne wymiary to ta różnica jest jeszcze bardziej zauważalna. Warto o takich rzeczach pamiętać sugerując się parametrami przy doborze i... się nimi nie sugerować tylko traktować je czysto informacyjnie.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darts92 napisał:

Bardzo dziekuje, nie pomyslalem nawet zeby zaczac od butow, przestudiuje wszystko powoli.

Czy cos takiego byloby ok? Mam dlugosc stopy 25.5cm a przedstopie 9cm.

Na pewno wybiore sie do sklepu przymierzyc, czy przy wyborze rozmiaru buta raczej dodajemy kolo 0.5cm?

https://trojansport.pl/buty-narciarskie-dalbello-panterra-100.html

 

 

 

Zapomnij o jakimkolwiek dodawaniu lub odejmowaniu w przypadku zakupu butów. Zapomnij też o marce producenta. Idź tam gdzie Twoją stopę i nogi zobaczy ktoś, kto ma pojęcie o doborze butów. Buty mają różne pochylenia cholewek, bootboardu, wzorcowe stopy itd.

Jeśli nie jesteś obryty w temacie, jak napisał Mig, Zapomnij o kupnie przez neta.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Popieram kolegów, buty, narty - sportowe (lub semi sportowe) - twoje preferencje skręt dłuższy - narty dłuższe, Semi GS lub hybrydy (ja je w szczególności polecam - ale za darmo, nie mam z tego profitów 🙂 ), dla Ciebie uważam 175 cm będzie ok - w kwocie powinieneś się zmieścić - buty nowe - narty używki - albo popróbować, dozbierać i po sezonie na promocji kupić. Odpuść sobie bzdety reklamowe i nie bój się słowa expert. Nie taki diabeł straszny jak go malują 😉

Wzrostowo jestem podobny do Ciebie, ale nieco starszy i cięższy, ale dla mnie semi GS 178 i hybryda 175 są idealne - obie mega stabilne a że to sklepowe to i bardzo skrętne (hybrydy bardziej - a tylko 3 m różnicy w promieniu - natomiast GS to przecinak do wszystkiego, ciężka i bardzo pewna narta - co nie przeszkadza, a wręcz pomaga podczas jazdy). Mastery też jak pisał @Mitek są świetne, chociaż dla mnie master to min 180cm i tak te narty postrzegam i zawsze odbierałem.

Jak te narty opanujesz - a tak naprawdę są to uniwersalne narty tak de facto na wszelkie warunki - to na makaronach pojedziesz bez problemu, założysz 110 pod butem i też będzie - ale nart szukaj o porządnej konstrukcji - nie za krótkie bo to nic nie daje - chyba takie placebo dla psychiki. No chyba że SL - ma być krótki do 165cm.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz szukał nowych nart gdy kupisz już buty, to tak samo jak koledzy zdecydowanie dla Ciebie polecam GSa że szczytu linii performance. Długość = Twój wzrost lub więcej. Narta GS typu 18-19m da ci całe spektrum możliwości i świetną dynamikę. Jak jeździsz to nie przejmuj się długością wagą i twardością. Każda z tych cech Ci pomoże a nie przeszkodzi.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubis napisał:

Jeśli będziesz szukał nowych nart gdy kupisz już buty, to tak samo jak koledzy zdecydowanie dla Ciebie polecam GSa że szczytu linii performance. Długość = Twój wzrost lub więcej. Narta GS typu 18-19m da ci całe spektrum możliwości i świetną dynamikę. Jak jeździsz to nie przejmuj się długością wagą i twardością. Każda z tych cech Ci pomoże a nie przeszkodzi.

Cześć

Poczekaj Brachu... On jeszcze tak naprawdę nie wie czy jeździ. To się zobaczy w którą stronę pójdzie. Posty są dość zachowawcze ale może kolega złapie temat konkretnej jazdy...

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To, że narta ma napisane GS to nie znaczy, że ma coś wspólnego z GS, co nie znaczy, że Twoje wybory są złe. Przytoczone modele to narty uniwersalne o promieniu skrętu zbliżonym bardziej do SL ( wypadku krótszych) albo pośrednim 17-19m. Ciekawe jak ona się gnie - czyli w których miejscach narta jest bardziej elastyczna a w których nie.

W każdym razie oba modele to całkiem niezłe wybory na Twoim etapie, choć (nie wiedziałem Cię nigdy na nartach więc po prostu nie wiem) po objeżdżeniu mogą się wydać zbyt kiepskie. Nie znam dokładnie tych konkretnych modeli ale należy zdać sobie sprawę, ze większość firm pakuje do linii sportowych co się tylko da - bo każdy chce być zawodnikiem 🙂 ) i często niższe modele race to narty, które kiedyś nie łapały się nawet do średniej półki narty popularnej.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...