Skocz do zawartości

Materiały szkoleniowe


Adam ..DUCH

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.10.2023 o 21:36, Peter napisał:

Marcos73

 

Widzę, że frapuje Cię to "wysokie stanie"🤔 więc jeszcze małe wyjaśnienie skąd ta pozornie myląca nazwa. Popatrz na  zdjęcia poniżej, zawodnik jest realnie niemal w pionie a biodrem przy śniegu, o ile na płaskim można jeszcze pojechać w obunożnym przykucu 😄 to na stromym jak widać w domyśle nie da rady. 

wsh.PNG.eb24b527e8995fdc70ef441cabb8e53b.PNG

Zawodnik nie jest w pionie, pion jest nieistotny, pion go nie interesuje, pion to on rejestruje tylko wzrokiem a pozostałe narządy równowagi mówią co innego.  Istotna jest oś równowagi: prosta poprowadzona od punktu podparcia ( możemy przyjąć, że to dolna narta) do  SC (środka ciężkości) 

Czy to stanie jest wysokie? W tej sytuacji jest normalne.

Oś równowagi.png

Edytowane przez Maciej S
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Maciej S napisał:

Wężykiem, wężykiem: rotacja. Bez niej nie damy rady jak narty toną się w głębokim śniegu. Do tego skręt za skrętem bez przerwy bez zatrzymania. 

Cześć

Panowie ale to akurat są rzeczy oczywiste, o których wie każdy kto jeździ na nartach i zetknął się z głębszym śniegiem. W takich warunkach potrzebna jest nie tyle rotacja (ratujemy się nią, pomagamy sobie gdy za bardzo nas hamuje) ale przede wszystkim energia aby rozepchnąć się a więc jazda normalna - czyli typu śmigu ale bez żadnego akcentu hamującego.narty skierowane w dół stoku, pólskręt itd.

Tak ale śmig już przestanie istnieć - więc i jazda w taki sposób przestanie istnieć.

Pozdro

Przepraszam za powielenia.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Maciej S napisał:

Zawodnik nie jest w pionie, pion jest nieistotny, pion go nie interesuje, pion to on rejestruje tylko wzrokiem a pozostałe narządy równowagi mówią co innego.  Istotna jest oś równowagi: prosta poprowadzona od punktu podparcia ( możemy przyjąć, że to dolna narta) do  SC (środka ciężkości) 

Czy to stanie jest wysokie? W tej sytuacji jest normalne.

Oś równowagi.png

Maciek, proszę Cię nie rozdrapuj. Znika przekaz Petra oraz idea.

Lepiej napisz co znaczy obniżyć pozycję, sławetne wołanie instruktorskie, niżej! 
 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcos73 napisał:

Maciek, proszę Cię nie rozdrapuj. Znika przekaz Petra oraz idea.

Lepiej napisz co znaczy obniżyć pozycję, sławetne wołanie instruktorskie, niżej! 
 

pozdrawiam

Niżej to znaczy niżej- SC jest bliżej stopy ale licząc i oceniając po linii osi równowagi a nie w pionie. Bez świadomości co jest osią równowagi dla narciarza to nie may o czym rozmawiać.  Naturalne przywiązanie do grawitacji ( pion) jest źródłem błędów i trudności, bo nasze oczy ciągle nas oszukują i uruchamiają wyuczone od dziecka schematy zachowania równowagi.

Adam popatrzał we właściwą stronę ale nie doszedł do końca.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maciej S napisał:

Niżej to znaczy niżej- SC jest bliżej stopy ale licząc i oceniając po linii osi równowagi a nie w pionie. Bez świadomości co jest osią równowagi dla narciarza to nie may o czym rozmawiać.  Naturalne przywiązanie do grawitacji ( pion) jest źródłem błędów i trudności, bo nasze oczy ciągle nas oszukują i uruchamiają wyuczone od dziecka schematy zachowania równowagi.

Adam popatrzał we właściwą stronę ale nie doszedł do końca.

A co to jest sc?

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcos73 napisał:

Tu masz informację ze „skarbnicy wiedzy” zwanej Wikipedia, żebyś miał jasność.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mulda_(narciarstwo)

Lekko wkurwiłem się na wiki. Wiem, że nie jest idealna, że zdarzają sie jej, czyli autorom wpisującym, błędy, ale tym razem przesadzili. Zrobiłem własną edycję. Zobaczcie. Ciekaw jestem czy "cenzura" przepuści? 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, a_senior napisał:

Lekko wkurwiłem się na wiki. Wiem, że nie jest idealna, że zdarzają sie jej, czyli autorom wpisującym, błędy, ale tym razem przesadzili. Zrobiłem własną edycję. Zobaczcie. Ciekaw jestem czy "cenzura" przepuści? 🙂

Cze

Czeka na autoryzację. Jest znacznie lepiej.

pozdro

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej S napisał:

Niżej to znaczy niżej- SC jest bliżej stopy ale licząc i oceniając po linii osi równowagi a nie w pionie. Bez świadomości co jest osią równowagi dla narciarza to nie may o czym rozmawiać.  Naturalne przywiązanie do grawitacji ( pion) jest źródłem błędów i trudności, bo nasze oczy ciągle nas oszukują i uruchamiają wyuczone od dziecka schematy zachowania równowagi.

Adam popatrzał we właściwą stronę ale nie doszedł do końca.

Cze

Jazda odbywa się w przestrzeni trójwymiarowej i to niżej nie jest takie oczywiste. Rozmawiają tutaj osoby jeżdżące, więc wywód nt. równowagi osoby początkującej jest zbędny. Ja nie mam pojęcia o osi równowagi, jednak zjeżdżam jakoś. Chyba nie najgorzej. 

Owa poglądowa oś równowagi porusza się w przestrzeni 3D. Co się z nią dzieje jeśli zaczyna się obniżać środek ciężkości i w jaki sposób to realizujesz? Poprzez ugięcie nogi zewnętrznej? Czym to skutkuje dla owej osi? Bo przesunięcia SC bliżej stóp nie da się inaczej zrealizować (zgodnie z Twoim wizualnem osi równowagi). Gdzie się owe SC przesuwa w przestrzenie trójwymiarowej? Zauważ że jedziesz w butach narciarskich i ugięcie w stawie skokowym jest ograniczone przez buty. Pracują minimalnie w płaszczyźnie czołowej. Mam na myśli wyidealizowaną jazdę na krawędzi w Waszym mniemaniu, czyli ze skrętu w skręt, kładąc narty na krawędzi "wysoko", gdzie faza przejścia (cokolwiek tam następuje) jest krótka i pomijalna (ciągły ślad). Bo moim zadaniem to tak zjedziesz w Białce, o czym zresztą pisał Peter. 

1 godzinę temu, Adam ..DUCH napisał:

A te niżej to nic innego jak pogłębienie sylwetki dośrodkowej😆

A konkretnie? Jak do debila. Niżej na nogach, czy w większym pochyleniu. A może to i to. Najlepiej strzałeczki na zdjęciu. Do mnie jakbyś krzyknął niżej - też bym nie wiedział o co Ci chodzi. Bo w przestrzeni 3D to niżej ma wiele obliczy.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Marcos73 napisał:

Cze

Jazda odbywa się w przestrzeni trójwymiarowej i to niżej nie jest takie oczywiste. Rozmawiają tutaj osoby jeżdżące, więc wywód nt. równowagi osoby początkującej jest zbędny. Ja nie mam pojęcia o osi równowagi, jednak zjeżdżam jakoś. Chyba nie najgorzej. 

Owa poglądowa oś równowagi porusza się w przestrzeni 3D. Co się z nią dzieje jeśli zaczyna się obniżać środek ciężkości i w jaki sposób to realizujesz? Poprzez ugięcie nogi zewnętrznej? Czym to skutkuje dla owej osi? Bo przesunięcia SC bliżej stóp nie da się inaczej zrealizować (zgodnie z Twoim wizualnem osi równowagi). Gdzie się owe SC przesuwa w przestrzenie trójwymiarowej? Zauważ że jedziesz w butach narciarskich i ugięcie w stawie skokowym jest ograniczone przez buty. Pracują minimalnie w płaszczyźnie czołowej. Mam na myśli wyidealizowaną jazdę na krawędzi w Waszym mniemaniu, czyli ze skrętu w skręt, kładąc narty na krawędzi "wysoko", gdzie faza przejścia (cokolwiek tam następuje) jest krótka i pomijalna (ciągły ślad). Bo moim zadaniem to tak zjedziesz w Białce, o czym zresztą pisał Peter. 

A konkretnie? Jak do debila. Niżej na nogach, czy w większym pochyleniu. A może to i to. Najlepiej strzałeczki na zdjęciu. Do mnie jakbyś krzyknął niżej - też bym nie wiedział o co Ci chodzi. Bo w przestrzeni 3D to niżej ma wiele obliczy.

pozdrawiam

Proponuje ograniczyć się do płaszczyzny strzałkowej. Na tej płaszczyźnie można wyznaczyć oś równowagi i jeśli Twój SC jest na tej osi to jesteś w pozycji zrównoważonej, jeśli SC jest za tą osią to jesteś odchylony, jeśli przed to jesteś wychylony. 

Oś równowagi jest wyprowadzona ze środka stopy i prostopadła do nart zawsze, bez względu na pochylenie stoku. Na płaskim jest pionowa, tylko na płaskim. Obniżenie i podwyższanie pozycji nie zmienia położenia osi  równowagi  ale może powodować przesunięcia SC przed ( prostowanie) i za oś( obniżanie sylwetki) Zauważyłeś to jako  wpływ konstrukcji buta i wiązań. 

Edytowane przez Maciej S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcos73 napisał:

Maciek, proszę Cię nie rozdrapuj. Znika przekaz Petra oraz idea.

Lepiej napisz co znaczy obniżyć pozycję, sławetne wołanie instruktorskie, niżej! 
 

pozdrawiam

  Nie mam najmniejszej ochoty przekonywać wszystkich do swoich racji ważne, że Ty czyli adresat posta rozumie przekaz🙂

Niech jeszcze dorysują sobie z pięć linii a wszyscy nauczą się jeździć w trymiga , nie do uwierzenia🤭, wystarczy na rysunku umieścić linie pionową i poziomą a gównoburza i wydumane analizy gotowe😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej S napisał:

Zauważyłeś to jako

Maćku, nie jako wpływ konstrukcji buta, ale jak but wpływa na położenie COM (podoba mi się z angielskiego center of mass). Bez butów możemy w dużo większym stopniu zginając nogi w kolanach zachować COM w osi w pozycji zrównoważonej.  But daje spore ograniczenie. 

Godzinę temu, Maciej S napisał:

Na płaskim jest pionowa, tylko na płaskim.

Mało istotne, rozpatrujemy względem nart i narciarza. Przepraszam, nie ma związku, ale zaciemnia obraz.

Godzinę temu, Maciej S napisał:

Obniżenie i podwyższanie pozycji nie zmienia położenia osi  równowagi  ale może powodować przesunięcia SC przed ( prostowanie) i za oś( obniżanie sylwetki)

Ja się z tym w pełni z Tobą zgadzam i to jest kluczem wszystkiego. Teraz do tej całej analizy odpowiedz na pytanie, apropos filmu wstawionego przez Dyźka i waszych stwierdzeń, że w momencie kompensacji, gdzie odciążenia dolnego nie da się inaczej realizować jak przez podciągnięcie nóg, czyli przesunięcie COM do pozycji odchylonej i wczesne zakrawędziowanie wówczas jest niemożliwe i nie ma tam żadnej angulacji kolanem i takich tam. Zakrawędziowanie przy takiej pozycji to strzał nart spod dupy. Nie piszę tu o teorii, ale znam to z praktyki. Przesunięcie COM do przodu jest możliwe przez wyprostowanie nogi, Peter napisał jej cofnięcie i ma rację. Moim zdaniem pozycja pochylona (COM z przodu) to klucz do wszystkiego w jeździe na krawędzi. 
 

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

To nie jest pozycja pochylona tylko wychylona czyli taka gdzie środek ciężkości jest przed podstawą w odróżnieniu od odchylonej w której jest za.

Pochylenie stosujemy do określenia np. pochylenia tułowia, głowy itd.

Pozdro

Sorry, wiesz że u mnie z teorią na bakier, ale się staram. Natomiast wiesz o co mi chodzi. A za poprawkę - dziękuję.

pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy nie zrozumieli przekazu zawartego w tekście( przypomnę, że chodziło o etymologię nazwy) i tego, że ilustracja była tylko poglądowa. Poświęciłem trochę  czasu i znalazłem ujęcie, w którym obserwator, narciarz i wyznacznik pionu(lampa) są w jednej linii, może teraz będzie to jasne dla wszystkich.🙂

lv1.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Peter napisał:

Dla tych, którzy nie zrozumieli przekazu zawartego w tekście( przypomnę, że chodziło o etymologię nazwy) i tego, że ilustracja była tylko poglądowa. Poświęciłem trochę  czasu i znalazłem ujęcie, w którym obserwator, narciarz i wyznacznik pionu(lampa) są w jednej linii, może teraz będzie to jasne dla wszystkich.🙂

lv1.PNG

Cześć.

To jest przecież narciarka a nie narciarz. :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką gorącą prośbę aby udzielając porad nie posiłkować się filmami, zdjęciami (zwłaszcza pojedynczymi klatkami) z jazdy zawodniczej. Zwłaszcza w przypadku klatek które zazwyczaj wyjęte są z szerszego kontekstu. Niestety super strona Le Master-a wygasła, strona prezentowała zdjęcia poklatkowe które były bardzo pomocne. Żaden z nas on linę nie nauczy drugiego skrętu na przeproście ale za to jest w stanie w prosty i przejrzysty sposób pokazać że dobry łuk płużny to połowa (dosłownie) sukcesu

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...