Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

echh to chyba trzeba odpuścić sobie nartowanie w święta w Wiśle/Szczyrku i poczekać na zimę.....

coś tam się zarzekali że pootwierają na święta te trasy wokół Czyrnej ale to chyba będzie niestety otwarte na siłe bo ze śniegiem jest w tej części naprawde marnie a przy tych temperaturach to nie ma jak naśnieżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótka recenzja z dzisiejszego otwarcia bo akurat wróciłem:

 

1. Jeżeli chodzi o samą infrastrukturę to wygląda to naprawdę dobrze. WIdać przemyśleli temat i zarówno krzesło jak i gondola są szybkie i mają dużą przepustowość. Mimo natłoku ludzi nie było kolejek. Niestety wyciągi często stawały i mieli jakieś tam problemy, mam nadzieję że się ogarną. Oczywiście standardowo brakuje mi na wzór austryjacki jednej dużej knajpki samoobsługowej z fajnym wyborem żarcia i dużą ilością miejsca.

 

2. Przygotowanie do otwarcia niestety fatalne bo otworzyli tylko trasy 3 i 4. Dzisiaj odwilż, trasy do połowy były twarde i znośne ale niżej katastrofa, kamienie i bardzo miękko. Do tego szerokość trasy 4 była naprawde marna, nie wiem po co aż tak wcześnie otwierali tą część- pewnie ze względu na kanapę.

 

3. Za skandal jednak uważam ze nie otworzono orczyków na Małe Skrzyczne bo tam warunki byłoby zapewne rewelacyjne a i chyba łatwiej ze względu na wysokość powinni mieć z przygotowaniem? 

 

Reasumując, mają w otoczeniu ośrodka jeszcze sporo do roboty. Nowa czerwona trasa wygląda przyzwoicie choć troche wąska się wydawała z wyciągu. Jak połączą SON z COS to naprawdę będziemy mieli mały alpejski kurort. Licze na to że przyłożą się do przygotowania tras i udostępnią w tym roku wszystkie choć na kilka weekend

Dziś byłem w Szczyrku, ogólnie powiem wypad bardzo udany tak na 4+. 
Z punktem 1 zgodzę się, kanapy, gondola dały radę, postojów zaledwie kilka, głównie przez błędy ludzi. Na jedzenie nie byliśmy więc nie wiem jak to tam wygląda.

Trasy dziś otwarte to 3, 4, 4a, 10. Kto chciał mógł :P jeździć trasami 7 przy czym od połowy nie trudno było wyhaczyć kamień ale ogólnie trasa fajna i spory ruch, oraz górnym odcinkiem trasy 6 (chyba tą, bo nie było oznaczeń) wyskakując na trasę 4. Sama jazda do południa bardzo fajna, mało ludzi, od południa miękko się robiło od dołu w górę, ludzi jakoś więcej, śnieg ciężki i już męka nie jazda. Kamieni na trasie zbytnio nie zauważyłem, przetarcia i ziemia później dało się zauważyć. 

Szczyt chamstwa to było na górze na trasie 7 postawienie płotów i flagi UWAGA RATRAK chociaż tam nic się nie działo, żeby tylko tam nie jeździć, ale i tak jeździli :D

Na czarnej w COSie nie byłem więc nie wiem jak tam jest.

Chęci są, robota wykonana dobra, dobrze to tam działa, tylko pogoda płata figle jak może... jak przyjdzie prawdziwa zima to jestem pewny że tam wszystko będzie hulać na 100% :) Dzisiejszy wypad był bardzo ok, pozytywnie zakończony rok :) 

 

Wszystkim Wam życzę Zdrowych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na obecne temperatury i warunki śniegowe, gdzie byście się wybrali na jazdę sylwestrową? SMR czy BSA? Bo kusi mnie ten SMR, chętnie bym zobaczył co się pozmieniało i w ogóle, a z drugiej strony na BSA chyba lepsza sytuacja ze śniegiem. Patrzę na prognozy i jest szansa że od czwartku coś dopada i będzie temperatura minusowa więc może jednak SMR da radę coś dośnieżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na obecne temperatury i warunki śniegowe, gdzie byście się wybrali na jazdę sylwestrową? SMR czy BSA? Bo kusi mnie ten SMR, chętnie bym zobaczył co się pozmieniało i w ogóle, a z drugiej strony na BSA chyba lepsza sytuacja ze śniegiem. Patrzę na prognozy i jest szansa że od czwartku coś dopada i będzie temperatura minusowa więc może jednak SMR da radę coś dośnieżyć.

Szczerze to po tej odwilży która trwa i trwa mać dalej, pod koniec tygodnia w te 2 dni nie dają rady przywrócić tras do takiego stanu jaki był w piątek i sobotę. Na ten efekt pracowali tydzień. Podejrzewam że postawią na jedną trasę, oczwiście nr 3. Ja bym nawet w ciemno wybrał SMR :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwilż, która już zaczyna ustępować nocnym mrozom, da solidny podkład. Podłoże(grunt), do tej pory był zbyt ciepłe i porowate (po profilowaniu tras,grunt nie był bardzo dobrze zagęszczony, bardzo dobrze nie znaczy dobrze, nie można tego zagęścić w 100%, jak to było przed profilowaniem tras, w jeden rok), także śnieg jest wciągany w podłoże, na zasadzie wylanej wody na gąbkę. TMR sadził trawę i ją ściółkował, na trasach aby to zatrzymać, lecz to da efekt po co najmniej roku, gdy trawa zacznie się ukorzeniać i będzie często koszona (tylko trawa w rolkach rozłożona na wszystkich trasach zatrzymała by to co widzicie dzisiaj na kamerach, oczywiście, halne i temperatury też się przyczyniają do szybszego topnienia śniegu). Co najmniej 5-dniowy mróz wieczorny, nocny i poranny - powinien stworzyć teraz trwałe podłoże, które zatrzyma efekt szybkiego znikania śniegu z tras, jak ma to miejsce dotychczas. Częściowe zachmurzenie, z promieniami słońca da też ujście wilgoci, co stworzy bardzo dobre warunki do naśnieżania i utrzymania tego śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś coś wie poza tym ,że SMR i COS są wyłączone z powodu wiatru? Według prognoz jutro i w piątek ma się zrobić bardziej zimowo ,ale od soboty znów ocieplenie i wiatr, miałem jechać w niedzielę ,zobaczymy czy się uda.

Jestem na miejscu, dziś faktycznie wiatr głowy urywa. Jutro jestem pod gondolą o 8:00. Stok dziś ratrakowali i jest przygotowany na jutro (widzę z okien na kwaterze). Teraz jest 3 stopnie na plusie, za chwilę wrzucę zdjęcie z pod gondoli. 

DSC_1762.jpg

 

DSC_1759.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, pojeździłem i napiszę na szybko.

 

Najlepsze warunki na zamkniętej 1, żadna inna inna trasa nie ma takich warunków jak ta (jest jedno miejsce gdzie trzeba wypiąć narty i przejść przez asfalt).

 

Wieczorem wstawię zdjęcia.

 

Chodzi gondola i 2 kanapy, choć tej na Juliany nie włączyli o 8:30 tylko 8:50. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawię kilka zdjęć obrazujących dzisiejsze warunki. Brakuje śniegu, mrozu a w zasadzie obu tych rzeczy na raz. Jak pisałem już na Skionline to nie jest tak, że narzekam, siedzę przed monitorem i wypisuję prawdy objawione. Musiałem pojechać ze Szczyrku do Wisły, i po drodze obejrzałem Cieńków, Klepki, Siglany czy Nową Osadę. Żaden z powyższych stoków nie był w tak agonalnym stanie jak SMR (nawet Nowa Osada). Bezwzględnie jest potrzebny opad śniegu, mróz a najlepiej obie te dwie rzeczy naraz (mam nadzieję, że nastąpi to w ciągu 2 najbliższych dni). 

To, że są minerały na trasach, jak na przebudowany ośrodek (a w zasadzie zbudowany od nowa) jest dla mnie do przyjęcia. To że trasy nie trzymają i miejscami nie widziały w nocy ratraka, już raczej nie jest do przyjęcia (wchodziłem od Czyrnej przez Czerwoną 1 do 3 i zjeżdżałem przed uruchomieniem gondoli do niej).  Warunki są raczej trudne, do tego znacznie więcej osób uczących się, które z tymi warunkami kompletnie sobie nie radzą powodując dalszą ich szybką destrukcję. Do tego wczoraj wiatr, dziś od 10:00 deszcz. 

 

1 najlepsza bo fajnie wyratrakowana, ma też sporo śniegu (jak na tle innych tras).  Poniżej jej kilka zdjęć, w kolejnym poście inne trasy.

a_o_to_1_d.jpg

 

a_o_to_1.jpg

1 widziana od dołu

1_widzia_od_do_u.jpg

Przerwa na drogę

przerwa_na_drog_w_1.jpg

I włączenie 1 do 3

Po_czenie_1_z_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kilka zdjęć pozostałych tras poniżej:

Czyrna i w tle widoczny fragment Bieńkuli

Bie_kula.jpg

miejscami nieźle

miejscami_nie_le.jpg

i tu jeszcze 

miejscami_nie_le_2.jpg

no ale 

Warunki_2.jpg

i kolejne (to chyba najgorsze miejsce na 3)

warunki_10.jpg

tu znowu 3

warunki_8.jpg

warunki_6.jpg

warunki_7.jpg

Na koniec ciekawostka, zjazd na Solisko, a tu kanapa na Juliany nieczynna, drugi zjazd kanapa nadal nieczynna, później włączyli. 

a_rano_1_kanapa_jeszcze_nieczynna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie uruchomiono ośrodek na święta trochę na siłę, zresztą i tak z tygodniowym poślizgiem. Nie winiłbym za wszystko właścicieli, na fatalną pogodę wpływu nie mają. W tej temperaturze oraz przy tym wietrze a także deszczu nic nie jest w stanie uchronić śniegu a wyprodukować nowego nie ma szans. Im większa wilgotność tym niższa temperatura jest potrzebna do produkcji, a u nas wilgotność rzędu 80-90%. Największym w mojej ocenie problemem jest brak atrakcyjnych pakietów 3 oraz 4-godzinnych tak jak mają inne ośrodki. Według mnie to jest bardzo nieprzemyślany i krótkowzroczny z marketingowego punktu widzenia krok. W bezpośrednim sąsiedztwie czyli BSA oraz COS oprócz całodziennego skipassu można zakupić taki wewnętrzny, ważny tylko w danym ośrodku na okres 4h. Ich ceny to 65zł za normalny a zniżkowe rzędu 55/50zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie uruchomiono ośrodek na święta trochę na siłę, zresztą i tak z tygodniowym poślizgiem. Nie winiłbym za wszystko właścicieli, na fatalną pogodę wpływu nie mają. W tej temperaturze oraz przy tym wietrze a także deszczu nic nie jest w stanie uchronić śniegu a wyprodukować nowego nie ma szans. Im większa wilgotność tym niższa temperatura jest potrzebna do produkcji, a u nas wilgotność rzędu 80-90%. Największym w mojej ocenie problemem jest brak atrakcyjnych pakietów 3 oraz 4-godzinnych tak jak mają inne ośrodki. Według mnie to jest bardzo nieprzemyślany i krótkowzroczny z marketingowego punktu widzenia krok. W bezpośrednim sąsiedztwie czyli BSA oraz COS oprócz całodziennego skipassu można zakupić taki wewnętrzny, ważny tylko w danym ośrodku na okres 4h. Ich ceny to 65zł za normalny a zniżkowe rzędu 55/50zł. 

Tak sie ostatnio składa, że w grudniu zima jest tylko przypadkiem... np. poprzedni rok - kilka dni solidnego mrozu pomogło niektórym nasniezyć- ot taka premia dla BSA. Normą zaczyna byc pogoda jaką mamy, wypada sie dostosować. 

Byłem wczoraj w Wisle i Ustroniu i zrobiłem objazd stoków. Pisał juz moruniek - kazdy 'orze jak może'- ale tu zazwyczaj skutecznie. Co prawda sniag mają na jednej lub połowie trasy ale w ilosci bezpiecznej dla nart. Wyjątkiem jak zwykle padająca Palenica (chyba jest na sprzedaż) i ponownie Poniwiec, próbujący kolejny rok naśnieżać kilometrowy stok 2 armatkami... :-(.

Dla mnie cała sytuacja z SON to działanie pod 'presją otwarcia'. Nie wyszło.

Spoko- idzie zima, bedzie lepiej.... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie ostatnio składa, że w grudniu zima jest tylko przypadkiem... np. poprzedni rok - kilka dni solidnego mrozu pomogło niektórym nasniezyć- ot taka premia dla BSA. 

 

BSA ma znacznie mniejszą powierzchnię do naśnieżania. I w proporcji do niej mają chyba najwięcej sprzętu. Ale faktycznie ten ośrodek wydaje się być najlepiej zarządzanym w Szczyrku, przynajmniej jak na razie. Mam nadzieję, że dawny Szczyrkowski się ogarnie i wejdzie na poziom usług adekwatny do posiadanej infrastruktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BSA ma znacznie mniejszą powierzchnię do naśnieżania. I w proporcji do niej mają chyba najwięcej sprzętu. Ale faktycznie ten ośrodek wydaje się być najlepiej zarządzanym w Szczyrku, przynajmniej jak na razie. Mam nadzieję, że dawny Szczyrkowski się ogarnie i wejdzie na poziom usług adekwatny do posiadanej infrastruktury.

Mnie się wydaje, (i chyba nie tylko) że BSA jest lepiej osłonięte od wiatru, poza tym zaczęli już w listopadzie co ma jednak wpływ obecnie na utrzymanie śniegu. Ich pierwszy rok to też nie był kolorowy, na poważne oceny zapewne przyjdzie czas po sezonie, oby zima jednak zawitała do tego czasu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BSA ma znacznie mniejszą powierzchnię do naśnieżania. I w proporcji do niej mają chyba najwięcej sprzętu. Ale faktycznie ten ośrodek wydaje się być najlepiej zarządzanym w Szczyrku, przynajmniej jak na razie. Mam nadzieję, że dawny Szczyrkowski się ogarnie i wejdzie na poziom usług adekwatny do posiadanej infrastruktury.

hmmmm...... ale budowanie czegoś takiego przez 3 lata swiadczy raczej o nadmiarze pieniędzy a nie o sprawności ......  ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...