Jump to content

Ku przestrodze

Chrońmy Rysie
 Share

Recommended Posts

11 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Ale czy jeżeli ktoś jest narciarzem to coś zmienia?

Z mojego doświadczenia wynika jednoznacznie, że odsetek cymbałów wśród poruszających się na nartach jest większy niż przeciętna.

Pozdro

Bo każdemu co ma narty zdaje się, że 

Jest sportsmenem, kulturystą i herosem.

a jak pisże na forum to tym bardziej.

1 minutę temu, Jan napisał:

Jesteś tego najlepszym przykładem 

Coś ty. Jam miękiszon. To jedyny tytuł do jakiego aspiruję. Twardzieli ci u nas dostatek. Trzeba się jakoś wyróżnić.

Edited by star

Niesamowite są te pęknięcia śniegu, wyglądają jak by pod nim jakieś wielkie robale ryły, a potem jeb. Na niektórych wygląda to całkiem atrakcyjnie, jedziesz wielkim pociągiem śniegowym, krajobraz mija, widoki, mieli akurat ci szczęście. 

• Like 1
  • Thanks 1

18 godzin temu, Jan napisał:

no to mają na własne życzenie, cały czas była lawinowa 4 w tej okolicy, nawet w Saas Grund lawina zabiła narciarza na trasie

cos wiesz wiecej moze z niemieckojezycznych portali? gdzie co i jak? ja tyle tylko znalazłem więcej po zalogowaniu

https://pomona.ch/en/story/389168/drama-at-the-tte-blanche-an-entire-village-is-in-shock

The tragic and brutal death of five members of a family from the Val d'Hérens shakes an entire valley and a whole canton. The inhabitants of the village of Vex are in mourning.

https://www.lematin.ch/story/drame-de-tete-blanche-une-des-victimes-etait-membre-de-la-police-valaisanne-103061506

https://www.rts.ch/info/regions/valais/2024/article/le-village-de-vex-pleure-la-mort-de-5-membres-d-une-meme-famille-a-tete-blanche-28433986.html

https://www.24heures.ch/valais-six-randonneurs-disparus-pres-de-zermatt-866749875372

0dw2goOMqw0ASGlbUe1lbg.jpg?op=ocroped&va

a tymczasem na Chopoku też się działo https://natemat.pl/546071,szwajcaria-tragiczny-final-poszukiwan-narciarzy-na-tete-blanche

Edited by star

6 minut temu, Jan napisał:

onet był na miejscu i wszystko widział dokładnie

Popatrz na zdjęcia z helikoptera z poprzednich linków a zobaczysz gdzie ich znaleźli, onet aż tak nie błądzi, bliżej im niż tobie z tą lawiną. Zadaj sobie trudu i poszukaj wiarygodnych źródeł a nie ferujesz wyroki.

28 minut temu, star napisał:

bliżej im niż tobie z tą lawiną

nigdzie nie napisałem że zabiła ich lawina a jedynie że była 4 , lawina zabiła tydzień wcześniej zwykłego narciarza na trasie w Saas Grund. Jeszcze w środę byłem kilka km od miejsca  tragedii na Tete Blanche, widziałem ile śniegu przybywa, rozmawiałem z ludźmi z Bergwachtu. Podejście w kierunku Arolla było oficjalnie zamknięte a skiturowcy i tak podchodzili. Potem w czwartek było okno pogodowe ale w nocy znów zaczęło sypać i sypało przez cały piątek i sobotę (wiem bo telefonowałem z kumplem)  - wg mnie wyjście w takich warunkach było szaleństwem (pomijam wyposażenie)

• Like 2
  • Thanks 2

12 godzin temu, Jan napisał:

- wg mnie wyjście w takich warunkach było szaleństwem (pomijam wyposażenie)

Pewnie masz rację z oceną samego wyjścia ale w kwestii wyposażenia tez warto o tym powiedzieć. Nie raz widziałem skiturowców-sportowców w cienkich ciuchach, takich jak na zawodach biegowych. Tymczasem sweter puchowy i takież spodnie (3/4) to waga do 1 kg. Po dobrej kompresji wejdzie nawet do małego plecaka. Zakładam, że wykonanie z najlepszego gęsiego puchu. Tutaj na pewno by wystarczyło, po wykonaniu jamy śnieżnej (a dokładniej rowu z nakryciem z nart) do przetrwana. Wbrew temu co napisali noc z temperaturą -15 na tej wysokości należy uznać za zupełnie ciepłą. No chyba, że bardzo wiało. Zupełnie nie rozumiem tych ludzi. Przecież cokolwiek (nie tylko strata orientacji) ale jakiś uraz i w ciągu 15 min można stracić możliwość działania. A pewnie w ciągu godziny zejść. Ja te awaryjne ciuchy mam zawsze, uważam ja za równie ważne jak abc. 

Kompletny brak wyobraźni. 

• Like 3
  • Thanks 3

15 minut temu, Wujot2 napisał:

Zupełnie nie rozumiem tych ludzi. Przecież cokolwiek (nie tylko strata orientacji) ale jakiś uraz i w ciągu 15 min można stracić możliwość działania. A pewnie w ciągu godziny zejść. Ja te awaryjne ciuchy mam zawsze, uważam ja za równie ważne jak abc. 

..i nie potrzebne do tego Himalaje..

• Like 1
  • Thanks 1

1 godzinę temu, Wujot2 napisał:

Pewnie masz rację z oceną samego wyjścia ale w kwestii wyposażenia tez warto o tym powiedzieć. Nie raz widziałem skiturowców-sportowców w cienkich ciuchach, takich jak na zawodach biegowych. Tymczasem sweter puchowy i takież spodnie (3/4) to waga do 1 kg. Po dobrej kompresji wejdzie nawet do małego plecaka. Zakładam, że wykonanie z najlepszego gęsiego puchu. Tutaj na pewno by wystarczyło, po wykonaniu jamy śnieżnej (a dokładniej rowu z nakryciem z nart) do przetrwana. Wbrew temu co napisali noc z temperaturą -15 na tej wysokości należy uznać za zupełnie ciepłą. No chyba, że bardzo wiało. Zupełnie nie rozumiem tych ludzi. Przecież cokolwiek (nie tylko strata orientacji) ale jakiś uraz i w ciągu 15 min można stracić możliwość działania. A pewnie w ciągu godziny zejść. Ja te awaryjne ciuchy mam zawsze, uważam ja za równie ważne jak abc. 

Kompletny brak wyobraźni. 

Wiało do 130 km/h, fen.

Edited by star