Skocz do zawartości

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady


Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za odpowiedz. Moze chce za wiele ale szukalbym czegos lzejszego. Czyli bardzo bezpieczne ale jednak w okolicach 500-600g. Stad moj pomysl na Radical St. Czy w tej kategori wagiwej to dobry wybor?

 

Nie bardzo wierzę, że rozbudowana piętka (Radicale) dużo zmienia bo problem leży w przednich pinach.

Jeśli już to Beasty (940g) bo mają inną konstrukcję przodów.

Możesz próbować z Fritschl Vipec (przody chodzą na boki amortyzując uderzenia), ale w pionie działają chyba jak inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Dynafity się porzuca. ;-)

 

Wiem, że się porzuca, widzę, że w obszarze sprzętu jesteś ekspertem i kupując następne chętnie się skonsultuję ale mi nigdy zablokowane Dynafity nie wypięły bez potrzeby a zawsze wypinały gdy powinny. I nie słyszałem, żeby ktokolwiek miał problemy. Ale fakt - trzeba blokować.

 

F10 solidne ale jednak ciężkie, raczej tak żeby od wyciągu poczłapać ze 300-500 up. Moja lepsza połowa nie turuje, czasem się da wyciągnąć na jakiś spacer ale 1000 m w nich robi bez większych problemów a do jakiś superwysportowanych osób nie należy. Tyle, że do ścigania i długich tur to sie raczej nie nadają i jest w nich problem z harszlami.

 

Tak nawiasem - jakieś problemy na które wiązania mogłyby pomóc: głównie więzadła, stawy, moje połamanie się - wszystkim zdarzają się na boisku : D Jak na skiturach to albo poważny lot albo bezpiecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Moze chce za wiele ale szukalbym czegos lzejszego. Czyli bardzo bezpieczne ale jednak w okolicach 500-600g. Stad moj pomysl na Radical St. Czy w tej kategori wagiwej to dobry wybor?


Patrz mój post z 1 marca w tym wątku.
Najbardziej bezpieczne to Vipec i skitrab.

Weźxie jednak pod uwagę że nie ma idealnych wiązan pinowych. Wystarczy trochę twardego śniegu i może działać gorzej, w sensie np. wypięcia.

Wiązania się też zużywają. Kolega ma np. Dynafit radical stare i na 10 din z blokada mu wypinają. Waży około 90.

Ekspert to jest ktoś kto z własnego doświadczenia zna 10 wiązań albo 10 nart skitur. Więc ja się nie zaliczam do takich ludzi ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ATK też tak radzą :)
https://youtu.be/xYFkhYcBgJQ?t=217

Masz rację.
Może opinia o dynafit moze wynikać z tego że jest na rynku dużo starego sprzętu, który ludzie używają. Nie kontrolują jakości działania sprzętu, nie mają ustawionego prawidłowo din, sprężyny przednie i tylne są zużyte. Czasami takie stare wiązanie powinno być po prostu wyrzucone pod kątem bezpieczeństwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.
Może opinia o dynafit moze wynikać z tego że jest na rynku dużo starego sprzętu, który ludzie używają. Nie kontrolują jakości działania sprzętu, nie mają ustawionego prawidłowo din, sprężyny przednie i tylne są zużyte. Czasami takie stare wiązanie powinno być po prostu wyrzucone pod kątem bezpieczeństwa.

Sprężyny się nie zużywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspert to jest ktoś kto z własnego doświadczenia zna 10 wiązań albo 10 nart skitur. Więc ja się nie zaliczam do takich ludzi ;-)

 

Ekspert to jest ktoś kto jak wie to powie a jak nie wie to nie mówi, że wie ;D Nieczęsto spotykane : DDDD

 

 

Uzasadnij w takim razie co się zużywa w wiązaniu, że na tym samym egzemplarzu wiązania ta sama osoba ma ustawiony różny din wraz z postępem czasu.

 

Sprężyny oczywiście siadają, zużywają się - widać to na przykład w starych autach które "siedzą" znacznie niżej niż gdy były nowe mimo, że nikt im sprężyn nie wymieniał na obniżające zawieszenie. Nawet w sprężynach spiralnych, nie mówiąc już o resorach piórowych w ciężarówkach. Ale nie ważne, ten temat był już gorąco dyskutowany.

Ale sądzę, że to nie ten przypadek. 

Myślę, że wycierają się elementy na które te sprężyny naciskają. Ustawienie DIN na skali to w sumie nie ustawienie naprężenia wstępnego sprężyny tylko przesunięcie jej jednego końca o odległość namalowaną na skali. Jeżeli element na który naciska drugi koniec sprężyny się wytrze sprężyna jest wstępnie napięta mniej niż wskazuje nieaktualny już wskaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to kwestia samych pinów.
Mimo przeniesienia osi obrotu jak najniżej szczęki będą działać nie tylko w płaszczyźnie poziomej ale i pionowej. A nie powinny.
Uwierzę ewentualnie gdy szczęki zostaną przeniesione przed noski butów.
Mówię jako zadowolony (w sumie) użytkownik Dynafitów.

Wypinanie przodów w pionie, co jak piszesz AndRand zdarza się przy obskokach albo przy silnym naciśnięciu krawędzi na twardym nierównym podłożu.
Przody wiązań mają ustawioną na sztywno jakąś siłę wypięcia, prawdopodobnie jest to 8 DIN.
Dla ludzi którzy mają wagę 60-70 kg objawia się to tak że przody nie wypinają bez uzasadnienia.
Dla ludzi którzy ważą 80+ jest to już problem, bo wraz z plecakiem przekraczają ustawienie fabryczne wiązania.
I tak to wygląda w praktyce. Najczęściej o problemie wypinania przodów w nieoczekiwanym momencie mówią ludzie o większej wadze.

Producenci mogliby oferować przody z różnym ustawieniem siły wypięcia przodów, np. 8, 10, 12.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Obejrzałem sobie dzisiaj w sklepie Scarpa Alien RS, przymierzałem.
But lekki 900g rozmiar 27, bez języka twardego, dwie klamry: system boa na śródstopiu i sznurek połączony z klamrą usztywniającą z tyłu.
Botek niechudy, taki normalny. Jest to but cywilny, niekoniecznie dla zawodników, oparty na innych modelach Alien.
Scarpa Alien to są zwykle buty dość mocno wylajtowane na materiałach, a Alien RS wydaje się sensownym kompromisem lekkości i trwałości.
Jest trochę miększy niż Scarpa F1, ale 350g lżejszy. Może wymagać pracochłonnego tuningu w celu dostosowania do stopy.

Polecam rozważyć wymagającym skiturowcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Scarpach odstręczają mnie te rozwiązania na sznurki i linki.
Może to działa, ale ja widzę w tym brak trwałości. Aż się wzdrygnąłem jak zobaczyłem w nowym bucie Dynafita (TLT7)


W tlt7 ponoć jest inny problem z nietrwaloscia: skorupa 'praska', że się tak z czeska wyrażę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie dzisiaj w sklepie Scarpa Alien RS, przymierzałem.
But lekki 900g rozmiar 27, bez języka twardego, dwie klamry: system boa na śródstopiu i sznurek połączony z klamrą usztywniającą z tyłu.
Botek niechudy, taki normalny. Jest to but cywilny, niekoniecznie dla zawodników, oparty na innych modelach Alien.
Scarpa Alien to są zwykle buty dość mocno wylajtowane na materiałach, a Alien RS wydaje się sensownym kompromisem lekkości i trwałości.
Jest trochę miększy niż Scarpa F1, ale 350g lżejszy. Może wymagać pracochłonnego tuningu w celu dostosowania do stopy.

 

"Tako ci u nas technika stanęła" :).

 

But lekki, z flexem 110 i botkiem, który zapewne zdaje egzamin w niskich temperaturach.

Czego chcieć więcej :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie dzisiaj w sklepie Scarpa Alien RS, przymierzałem.
But lekki 900g rozmiar 27, bez języka twardego, dwie klamry: system boa na śródstopiu i sznurek połączony z klamrą usztywniającą z tyłu.
Botek niechudy, taki normalny. Jest to but cywilny, niekoniecznie dla zawodników, oparty na innych modelach Alien.
Scarpa Alien to są zwykle buty dość mocno wylajtowane na materiałach, a Alien RS wydaje się sensownym kompromisem lekkości i trwałości.
Jest trochę miększy niż Scarpa F1, ale 350g lżejszy. Może wymagać pracochłonnego tuningu w celu dostosowania do stopy.

Polecam rozważyć wymagającym skiturowcom.

Mam te buty.

Jak komuś spasują to się chyba nie zawiedzie. Trzeba mieć tylko stopę jak Kopciuszek ;) - pantofelki są bardzo wąskie

Węższe od dynafit tlt 6 i od scarpy maestrale rs2 które mam również. Mi but siadł na nodze idealnie.

Krótko je mam więc na zachwyt za wcześnie ale tlt już sprzedałem, los maestrali niepewny ale to w przyszłym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Mierzyłem dzisiaj buty skiturowe i zdziwiłem się, że w przypadku trzech firm (Dynafit, Scott i Tecnica) pasowały mi buty o pół numeru większe niż narciarskie (mam narciarskie 28,5) a tutaj musiałem mieć 29 bo były za małe dotykałem palcem przodu. Generalnie najwygodniejsze z tych, które były w sklepie były Dynafit Radical Pro Radical Pro Ski Touring Boots Men (dynafit.com) chociaż nie mają numeru 29 tylko 29,5 (po włożeniu wkładek udało się zniwelować lekkie luzy i wydaje mi się, że powinno być ok, pewien luz z przodu został na pewno nie dotknę palcami przodów buta. 

W przypadku tych dwóch pozostałych mieli rozmiar 29, ale gniotły mnie mocno i chyba nie warto walczyć z rozciąganiem, czy tam frezowaniem. To w sumie dość dziwne bo buty narciarskie mam firmy Tecnica Mach1 i sa bardzo wygodne. A Scotty są na szerszą nogę taką jak ja mam, a tutaj nie udało się dopasować gniotły od góry w zgięcie palców. 

Chciałem jeszcze przymierzyć Scarpa Maestrale, ale tutaj nie mają tej marki, a podobno są to także dość szerokie buty.

Generalnie buty wygodne, do zjazdu dobrze trzymają nogę, do chodzenia też ok nie czuje się, że to skorupy. 

Ktoś wie jak w śniegu zachowuje się podeszwa Dynafita (nie ma Vibramu) 

Tak czy inaczej kupować takie troszkę większe, czy szukać pół numeru mniejsze? Dużo to zmieni?. Dodam, że cena bardzo atrakcyjna, ale tylko dzisiaj jutro będą o 15% droższe.

Edytowane przez brachol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, brachol napisał:

Ktoś wie jak w śniegu zachowuje się podeszwa Dynafita (nie ma Vibramu) 

Tak czy inaczej kupować takie troszkę większe, czy szukać pół numeru mniejsze? Dużo to zmieni?. Dodam, że cena bardzo atrakcyjna, ale tylko dzisiaj jutro będą o 15% droższe.

1. Sygnowane są logiem Pomoca, przez parę lat używania nie mam uwag (w obu parach). Obejrzałem je teraz dokładnie pod kątem Twojego pytania. Wygląda, że w Beastach jest bardziej "gumowa", kolor czarny, elastyczna wydaje się fajniejsza. Ale sam przód wyraźnie bardziej zużyty (starty). W TLT 7 jest podeszwa jakby bardziej plastikowa (kolor pomarańczowy), trochę obśrupana z boku (tak jakby od uderzeń) ale przód w bardzo dobrym stanie. Czyli organoleptycznie jakby pomarańczowa trwalsza. Ale ogólnie to jeszcze długo wytrzymają a na pewno było w nich chodzenie po kamieniach, asfalcie itp. Czyli raczej wszystko w porządku. 

2. Kupować mniejsze bo to się da zrobić, a większych nie pomniejszysz. Oczywiście mówimy o nieznacznie mniejszych. Ja np kupuję na lewą nogę, a prawą powiększam (wyjściowo około 0,5 cm). 

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, brachol napisał:

Mierzyłem dzisiaj buty skiturowe i zdziwiłem się, że w przypadku trzech firm (Dynafit, Scott i Tecnica) pasowały mi buty o pół numeru większe niż narciarskie (mam narciarskie 28,5) a tutaj musiałem mieć 29 bo były za małe dotykałem palcem przodu. Generalnie najwygodniejsze z tych, które były w sklepie były Dynafit Radical Pro Radical Pro Ski Touring Boots Men (dynafit.com) chociaż nie mają numeru 29 tylko 29,5 (po włożeniu wkładek udało się 

Według jakiego klucza wybierałeś akurat te buty? Co zamierzasz w nich robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym robić wycieczki w Beskidach, Karkonoszach. Na początek podejście gdzieś przez las i zjazd głównie trasą. 

Buty wybierałem właśnie takie uniwersalne, a ten konkretny model wynika z tego, że po zmierzeniu 4 różnych modeli te mi najbardziej pasowały na nogę (reszta była najczęściej za wąska, albo coś innego mnie uwierało) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...