Skocz do zawartości

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady


Rekomendowane odpowiedzi

Jak kupowałem Chamy, to rozważałem Wolfy i były różne opinie i na plus i negatywne. Zdecydował brak rockera u Wolfów.

Chamy mają rocker przód i niższy promień skrętu.

Jeśli ktoś chce jednak nartę zdecydowanie bez rockera, to jak najbardziej Wolf.

Natomiast jeśli chodzi o stabilność jazdy, to obie narty powinny być podobne.

 

p.s. obok sprzedaję swój zestaw, stąd zaczepka :-)

 

 

Ja doskonale wiem, że sprzedajesz, obejrzałem sobie już dawno ; )

Zresztą z wiązaniami cena jest w mojej opinii bardzo OK.

Tak nawiasem - teraz już Wolfy są już z rockerem.

 

Tak z ciekawości: a co kupujesz ? : ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2) Tą sondę to możesz od razu wyrzucić bo i tak nie masz sondy. Prawdziwa waży 300-400 i jest z aluminium. Ta może się nada na awaryjny stelaż do namiotu przy małym wietrze gdzieś na spływie kajakowym ...

 

Tak, tak wszystko musi być solidne stalowe. Jakie tam alu, przecież się zaraz pognie. ;)

Solidniejsza carbonowa waży ok.200g i pewnie nie jest w niczym gorsza od Twojej.

 

 

OK, i jak dojść do 6 kg ?

 

 

W ogóle czytasz co piszę? 5kg miało być w Beskidach

Ale jak się uprzesz to pewnie goście co robili rekordy typu chamonix-zermatt mieli takie właśnie 6kg plecaki.

 

 

No i ?

 

No i wychodzi, że opowiadasz bzdety. Ja Cię nie namawiam żebyś cokolwiek kupił czy zmienił. Wystarczyło napisać noszę 20kg bo szkoda mi kasy na lżejszy sprzęt a jestem koksem i daję radę w zjeździe. (Podejście jest mniej ważne). Zamiast tego piszesz, że zmienić się nie da i nie opłaca się próbować a w ogóle 20kg to mało bo niektórzy noszą 30kg. Tylko z takim obciążeniem lżejszy narciarz zrobi sobie krzywdę w zjeździe a ten cięższy (z reguły ze słabszą kondycją) wyzionie ducha na podejściu.

 

 

"Kiedyś miałem inaczej ale teraz chcę sobie pozjeżdżać więc biorąc pod uwagę, że i tak to wszystko jest w cholerę ciężkie - pal diabli wagę tych nart"

 

Bo ten kontekst jest najmniej istotny. Narty mogą być cięższe i w zjeździe to tylko pomaga. Także ja bym redukował wagę plecaka maksymalnie a narty dobrał zgodnie z upodobaniem. 

 

 

A czy 16kg, 20 czy 25 ?

 

To jest być albo nie być w kontekście zjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja czytam co piszesz - cóż, z pewnym rozbawieniem co drugą linijkę : D

 

Skąd ty sobie umyśliłeś te Bieszczady czy co tam jeszcze jakieś rekordy w Chamonix - nie mam pojęcia.  A nie ... o  Chamach Mario pisał w sumie to się pewnie skojarzyło  :D... wątek @zajac się dawno skończył, podziękowała i sobie gadamy o wadze - konkretnie o mojej tej wagi akceptacji teraz już  wiem, że w kontekście  Chamów i oczywiście moich turów (czy tur ? jak jest poprawnie ? ) : )

Swoja droga temat ciekawy, ciekaw jestem wagi sprzętu AndRanda i Mario ... tzn wagi całego wyposażenia. Bez butów : D

 

Wystarczyło napisać noszę 20kg bo szkoda mi kasy na lżejszy sprzęt a jestem koksem i daję radę w zjeździe.

 

No to się przedstawiłeś. 

Tak nawiasem - to potem zostaje w necie, sam sobie wystawiasz świadectwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doskonale wiem, że sprzedajesz, obejrzałem sobie już dawno ; )

Zresztą z wiązaniami cena jest w mojej opinii bardzo OK.

Tak nawiasem - teraz już Wolfy są już z rockerem.

 

Tak z ciekawości: a co kupujesz ? : ))

 

to zdradzę dopiero jak sprzedam Chamy, na razie nowe narty są schowane,

i nie mogę ich znieść do domu bo żonie bym się nie wytłumaczył :-))

 

ale obiecuję zdjęcie nowego sprzętu w przyszłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja czytam co piszesz - cóż, z pewnym rozbawieniem co drugą linijkę : D

 

Skąd ty sobie umyśliłeś te Bieszczady czy co tam jeszcze jakieś rekordy w Chamonix - nie mam pojęcia :D ... wątek @zajac się dawno skończył, podziękowała i sobie gadamy o wadze - konkretnie o mojej tej wagi akceptacji teraz już  wiem, że w kontekście  Chamów i oczywiście moich turów (czy tur ? jak jest poprawnie ? ) : )

Swoja droga temat ciekawy, ciekaw jestem wagi sprzętu AndRanda i Mario ... tzn wagi całego wyposażenia. Bez butów : D

 

 

z tego co kojarzę to Wujot i MajorSki prezentowali tutaj szerzej swoje plecaki,

wybieramy się niebawem na wschodnie haute route, to będę mógł policzyć taki cięższy plecak (łącznie ze śpiworem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy ja czytam co piszesz - cóż, z pewnym rozbawieniem co drugą linijkę : D

 

Skąd ty sobie umyśliłeś te Bieszczady czy co tam jeszcze jakieś rekordy w Chamonix - nie mam pojęcia.  A nie ... o  Chamach Mario pisał w sumie to się pewnie skojarzyło  :D... wątek @zajac się dawno skończył, podziękowała i sobie gadamy o wadze - konkretnie o mojej tej wagi akceptacji teraz już  wiem, że w kontekście  Chamów i oczywiście moich turów (czy tur ? jak jest poprawnie ? ) : )

Swoja droga temat ciekawy, ciekaw jestem wagi sprzętu AndRanda i Mario ... tzn wagi całego wyposażenia. Bez butów : D

 


Dyskusja o wadze sprzętu, to dyskusja bardzo precyzyjna i techniczna a Ty starałeś się ją rozmydlić jak tylko się dało i jeszcze mnie to wmawiasz. Myliłeś wagi, nagle pojawiały się nowe rzeczy w plecaku czy nie wiadomo skąd wyskoczyłeś z tym jak zejść do 6kg. Jak dyskutowałem z MarioJ czy Wujotem w tym samym temacie, to potrafią rzeczowo i precyzyjnie przedstawić swoją opinie i argumenty. Nawet jak się z tym nie zgadzam, to jest to konkret.

Prawie każdy posiadacz lekkiego plecaka ma zrobiony arkusz w excelu z listą sprzętu i dokładnie wie co ile waży. Posiadacze cięższych plecaków, rzadko wiedzą nawet mniej więcej ile noszą, nie mówiąc już o wadze każdej rzeczy z osobna. To właśnie ta drobiazgowość w doborze ekwipunku pozwala sporo zaoszczędzić.

 

 

"Wystarczyło napisać noszę 20kg bo szkoda mi kasy na lżejszy sprzęt a jestem koksem i daję radę w zjeździe"

 

No to się przedstawiłeś. 

Tak nawiasem - to potem zostaje w necie, sam sobie wystawiasz świadectwo.

 

"Koks" w tym kontekście to osoba mocno zbudowana i bardzo silna, to raczej dla Ciebie komplement a nie obraza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mogę się jeszcze wtrącić w Waszą męską potyczkę słowną? :D

Pomocy! :rolleyes:

Czy cokolwiek z wiązań dostępnych aktualnie w Polarsporcie ma sens: https://www.polarspo...j_wiazania=6222 ?

Zakładając, że zakupię K2 Talkback 88 (w Polarsporcie wychodzą najtaniej + mam zniżkę), optymalne byłoby kupienie wiązań w tym samym sklepie. Natomiast nic mnie nie przekonuje albo nie pasuje rozmiarowo. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mogę się jeszcze wtrącić w Waszą męską potyczkę słowną? :D

Pomocy! :rolleyes:

Czy cokolwiek z wiązań dostępnych aktualnie w Polarsporcie ma sens: https://www.polarspo...j_wiazania=6222 ?

Zakładając, że zakupię K2 Talkback 88 (w Polarsporcie wychodzą najtaniej + mam zniżkę), optymalne byłoby kupienie wiązań w tym samym sklepie. Natomiast nic mnie nie przekonuje albo nie pasuje rozmiarowo. Czy się mylę?

 

MarioJ będzie wiedział najlepiej. Poczekałbym na jego sugestię. Ja bym celował w superlight 2.0 + skistoper. a narty wziąłbym te 82 a nie 88. Przy Twojej wadze taka szerokość to już dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w superlight 2.0 + skistoper. a narty wziąłbym te 82 a nie 88. Przy Twojej wadze taka szerokość to już dużo.

 

Dokładnie z tej oferty to moim zdaniem jest najlepsza opcja. Kwestia skistopów jest na oddzielną dyskusję (każdy kto widział odjeżdżającą nartę ma pewne przekonanie co do ich sensowności). Jako podstawowe w trudniejszym terenie uznałbym jednak lonże. Nie jest jednak żaden problem mieć jedno i drugie (montaż, demontaż to sekund 5). W każdym razie kupić warto i skistop i lonże (dodatkowa 100-wa).

Z szerokością też się 100%  z @Spiochu zgadzam. Sam mam jako turową 79 mm a ważę 72 kg. Chyba, że przewidujesz większą ilość turów na wiosennych śniegach.

 

Poruszę jeszcze kwestię trwałości lekkich nart. Akurat teraz mam "męski" odpowiednik Twoich - Waybacki (96 mm). Przejeździłem na nich gdzieś 40 dni i uważam je za złom. Najpóźniej za jakieś 20 wymienię na coś innego. Jeśli to ma być narta tylko do turów to oczywiście będzie bardzo dobra. Przy większej (np przywyciągowej) eksploatacji trzeba liczyć się z szybszym resursem. 

 

pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarioJ będzie wiedział najlepiej. Poczekałbym na jego sugestię. Ja bym celował w superlight 2.0 + skistoper. a narty wziąłbym te 82 a nie 88. Przy Twojej wadze taka szerokość to już dużo.

Ja wcześnie doradzałem koleżance 88 i to podtrzymuję. Uzasadnienie jest wyżej.
To jest właśnie przykład jak rozne są zdania co do doboru nart :-)

Co do wiązań, to doradzałem wcześniej. W tym sklepie ich nie ma. Z tej oferty to popieram superlight. Reszta to same ciężkie kloce albo niepolecane wiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

@Wujot - zmartwiłeś mnie tą trwałością. Co prawda do zjazdów mam inny zestaw i nie planuję tutaj silnej eksploatacji skiturów, ale czy np. Dynafity są trwalsze Waszym zdaniem?

Co do szerokości, to też jeszcze się zastanowię, choć wydaje mi się że poniżej 80mm nie ma sensu (w moim odczuciu) schodzić choćby ze względu na miękki śnieg wiosną czy puch poza trasami.

Niby już byłam zdecydowana, a teraz dalej mam wątpliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

@Wujot - zmartwiłeś mnie tą trwałością. Co prawda do zjazdów mam inny zestaw i nie planuję tutaj silnej eksploatacji skiturów, ale czy np. Dynafity są trwalsze Waszym zdaniem?

Co do szerokości, to też jeszcze się zastanowię, choć wydaje mi się że poniżej 80mm nie ma sensu (w moim odczuciu) schodzić choćby ze względu na miękki śnieg wiosną czy puch poza trasami.

Niby już byłam zdecydowana, a teraz dalej mam wątpliwości :D

 

Nie sądzę to chyba po prostu coś za coś. Cudów nie ma. Mój kolega (znany serwisant) twierdzi, że normalne narty mają trwałość 200 godz (czyli wychodziłoby 70 dni na stoku). W przypadku tych lekkich jest chyba duuużo gorzej. Waybacki były dobre może 10 dni. Faktem jest, że mam dość "ciężką nogę" i lubię śmigać po wykrotach (a z konieczności lasach). Ale bez przesady, wymiataczem nie jestem. 

Co do szerokości to się nie przejmuj - 4-6 mm w te czy w wewte to nie jest kolosalna różnica rzuć monetą jak masz dylemat. Z wąskich nart jest najwyższa korzyść na wielodniowych turach i stromych górach oraz jak chodzisz z przecinakami. Na jednodniowe szczególnie wiosenne bierz szersze.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.
@Wujot - zmartwiłeś mnie tą trwałością. Co prawda do zjazdów mam inny zestaw i nie planuję tutaj silnej eksploatacji skiturów, ale czy np. Dynafity są trwalsze Waszym zdaniem?
Co do szerokości, to też jeszcze się zastanowię, choć wydaje mi się że poniżej 80mm nie ma sensu (w moim odczuciu) schodzić choćby ze względu na miękki śnieg wiosną czy puch poza trasami.
Niby już byłam zdecydowana, a teraz dalej mam wątpliwości :D


podaj jeszcze dokładnie parametry tych dwóch nart jakie bierzesz pod uwagę,
długosć, szerokość, waga, linki.
Jesli możesz, to podaj swoją wagę i wysokość ;-)

wtedy będzie można to podsumować

co do zużycia to się nie przejmuj, to co ma Wiesiek to dotyczy każdej narty skiturowej moim zdaniem,
po prostu słabszy rdzeń niż w nartach trasowych, a używanie bardzo intensywne u Wiesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj jeszcze dokładnie parametry tych dwóch nart jakie bierzesz pod uwagę,
długosć, szerokość, waga, linki.
Jesli możesz, to podaj swoją wagę i wysokość ;-)

wtedy będzie można to podsumować

co do zużycia to się nie przejmuj, to co ma Wiesiek to dotyczy każdej narty skiturowej moim zdaniem,
po prostu słabszy rdzeń niż w nartach trasowych, a używanie bardzo intensywne u Wiesia

 

OK, to powiedzmy że zawężam wybór do szerokości 84mm, wtedy mamy do wyboru:

K2 WAYBACK/TALKBACK 84:

https://www.polarspo...alkback-84.htmllub https://www.polarspo...wayback-84.html

długość: 160cm

promień skrętu: 16m

taliowanie: 118/84/105

waga: 1176 g

 

DYNAFIT SPEEDFIT 84 WOMEN'S:

https://www.polarspo...84-women-s.html

długość: 158cm

promień skrętu: 18,5m

taliowanie: 114-83-102

waga: 1150 g

 

K2 TALKBACK 88 WOMAN'S:

https://www.polarspo...en-s-14-15.html

długość: 160cm

promień skrętu: 16m

taliowanie: 121/88/109

waga: 1154 g

 

DYNAFIT TOUR 88 WOMAN'S: (ta trochę droga)

https://www.polarspo...88-women-s.html

długość: 158cm

promień skrętu: 14,5m

taliowanie: 121-86-105

waga: 1210 g

 

 

Moja waga 58kg, wzrost: 165cm.

 

P.S. Wiązania mogę kupić gdzie indziej, bo polarsport i tak sobie życzy dodatkową kasę za montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałam powyżej.

Ciekawe że Dynafity mają różną szerokość pod butem zależnie od długości i w zasadzie grupa nart 88 ma w długości 1,60m szerokość 86...

 

Ciekawe co Ci Mariusz dopowie ja w każdym razie nie zauważyłem aby u Dynafita ten przód redukował drgania. Jest raczej odwrotnie. Ale zwrócę Ci uwagę, że narty Dynafita mają wcięcie na dedykowane zapięcie. Jeśli chcesz je mieć (zdejmowanie z przodu) to jest tutaj jedyna taka okazja. Bo tego w K2 nie dorobisz.

Co do mnie to od pewnego czasu wolę ściąganie od tyłu ale na zapięciach Pomoca. Powiedzmy, że taką fokę lepiej przeniesiesz na inne narty czy odsprzedasz. Może to być istotny argument za wyborem K2. Choć po prawdzie być może na Dynaficie to uniwersalne zapięcie będzie też dobrze siedziało. Mogę to sprawdzić jak chcesz.

 

W każdym razie moimi typami byłyby K2 ze względu, że raczej nie będą gorsze a za to sporo tańsze. Ale być może są inne przesłanki, których nie znam. Czekamy na Mariusza!

 

pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałam powyżej.
Ciekawe że Dynafity mają różną szerokość pod butem zależnie od długości i w zasadzie grupa nart 88 ma w długości 1,60m szerokość 86...

Okazuje się że narty K2 88 mają taką samą wagę jak 84. Spodziewałem się że będą cięższe.
Więc lepiej wziąć ta nartę 84 która ma 'wiecej materiału' na cm powierzchni.

Generalnie te narty K2 wyglądaja na takie allroundy i nie należy się po nich spodziewać wybitnych właściwości jezdnych.

Ten dynafit 84 chyba jest podobnej klasy.

Najciekawiej wygląda ten dynafit 88. Ale powiem szczerze że nie szukałem recenzji czy opinii i tej nowej linii dynafit.

Może zadzwoń do Tatra trade i zapytaj ich o różnice w tych dynafitach.

Osobiście polecakbym salo Mtn 88 w. W Warszawie jest gość u którego może wynegocjujesz dobra cenę. Mogę dać kontakt na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co Ci Mariusz dopowie ja w każdym razie nie zauważyłem aby u Dynafita ten przód redukował drgania. Jest raczej odwrotnie. Ale zwrócę Ci uwagę, że narty Dynafita mają wcięcie na dedykowane zapięcie. Jeśli chcesz je mieć (zdejmowanie z przodu) to jest tutaj jedyna taka okazja. Bo tego w K2 nie dorobisz.

Co do mnie to od pewnego czasu wolę ściąganie od tyłu ale na zapięciach Pomoca. Powiedzmy, że taką fokę lepiej przeniesiesz na inne narty czy odsprzedasz. Może to być istotny argument za wyborem K2. Choć po prawdzie być może na Dynaficie to uniwersalne zapięcie będzie też dobrze siedziało. Mogę to sprawdzić jak chcesz.

 

W każdym razie moimi typami byłyby K2 ze względu, że raczej nie będą gorsze a za to sporo tańsze. Ale być może są inne przesłanki, których nie znam. Czekamy na Mariusza!

 

pozdro

Wiesiek

Tak, wiem że foki u Dynafita mają dosyć wygodne mocowanie (kolega ma takie rozwiązanie), ja w wypożyczanych nartach miałam rozwiązanie jak w K2 czyli otworek tylko. Nie zależy mi specjalnie na Dynaficie, a faktycznie narty jednak droższe. Swego czasu słyszałam że K2 lepiej się sprawdzają na zjazdach (stabilniejsze). Ale to chyba raczej kwestia umiejętności i okoliczności - ktoś mógł mieć taką opinię na podstawie różnych warunków w terenie. Tak że jakoś się specjalnie nie nastawiam że od razu kupię idealny dla mnie sprzęt. Jak w przypadku każdego sportu, po pewnym czasie, wraz z doświadczeniem wyrobię sobie zdanie o tym, co dla mnie jest najistotniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do postu Spiocha - tzn w Beskidach obowiazuja inne zasady bezpieczenstwa I lawiny nie pojawiaja sie, bo im zabroniono??????


Żeby dać wyobrażenie o tym jaki mamy klimat, ponoć w nieco wyższych Karkonoszach nie było wypadku z lawiną w tym sezonie. Lawiny były, żeby nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie z tej oferty to moim zdaniem jest najlepsza opcja. Kwestia skistopów jest na oddzielną dyskusję (każdy kto widział odjeżdżającą nartę ma pewne przekonanie co do ich sensowności). 

 

Ja akurat widziałem kilkukrotnie nartę odjeżdżającą na skistopie więc mam przekonanie do ich bezsensowności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat widziałem kilkukrotnie nartę odjeżdżającą na skistopie więc mam przekonanie do ich bezsensowności :)


Czeski goprowiec, że się tak wyrażę, co z niejednego Peca jadł, bez skistopow oraz lonży, po co tatar. Narty zapina w zjeździe jak do podejścia, przód.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski goprowiec, że się tak wyrażę, co z niejednego Peca jadł, bez skistopow oraz lonży, po co tatar. Narty zapina w zjeździe jak do podejścia, przód.

 

Ale to zawsze na stromym. Bo się wypną.

Przepinka na "ski" dopiero w miękkim śniegu i na większe prędkości.

 

Zapinam zawsze smyczki i nie mam skistopów bo narta na stoku takim jak ścianka na Kasprowym czy Łomnickim Sedle (tak obrazowo) się na skistopie nie zatrzyma. A takie są na skiturach.

Wygląda to mniej więcej tak: https://youtu.be/6nYFtXnsvhY?t=91

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...