Skocz do zawartości

Buty skitourowe do zwykłej jazdy - K2, Dalbello ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

pozwoliłem sobie prosić Was o pomoc, ponieważ po ponad 10 będę zmieniał buty (Atomic Hawx 100) ale pojawił się problem... w Trójmieście jest tylko jedno miejsce (poza marketami) gdzie można fizycznie przymierzyć buty... 

Jeżdżę dobrze, od dziecka, w zasadzie tylko po trasach, dość dynamicznie. Natomiast na pewno nie jestem osobą która musi wykorzystać każdy milimetr stoku i 110% z możliwości sprzętu. Narty to Atomic X9 WB. 

Wzrost 193cm, waga ok. 110kg.

Kolega od kilku lat jeździe w butach skitourowych (też tylko zjazdy po trasach), model Dalbello Lupo HD Pro i baaardzo sobie zachwala. Poczytałem trochę i z tego co się dowiedziałem to obecne buty skitourowe w zasadzie niczym nie ustępują tym zjazdowym. Mając dodatkowo do dyspozycji duży komfort chodzenia (w moim przypadku do baru, toalety, samochodu, wyciągu:) ) bardzo mocno "napaliłem" się na tego rodzaju but.

Rozważam dwa modele (nie ukrywam że pod kątem wyglądu, bo żadnych nie mam jak przymierzyć) : K2 Mindbender 130 oraz Dalbello Lupo 120 (lub inny zbliżony model? nie mogę rozgryźć różnic między tymi wszystkimi modelami Lupo..).

I pytania mam dwa:

1. czy faktycznie dobór takich butów będzie ok dla mnie i będzie można w nich faktycznie dobrze, szybko zjechać a później "włączyć chodzenie" i iść na kawę?

2. jak to jest z kupnem takich butów przez internet? mam duże szanse że zabierając jeden z tych modeli do profesjonalnego bootfittingu dopasują go do mojej stopy (mam wystające pięty, często w zwykłym obuwiu obcieram) czy może z tym być problem i zostanę z niepasującymi butami?

Byłbym bardzo wdzięczny za Wasze spostrzeżenia i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymieniasz też narty? Takie buty nie pasują do tradycyjnych wiązań alpejskich. Albo masz wiązania multistandardowe, albo musisz zmienić. 

Po drugie to nie są buty skiturowe. Raczej freeraidowe. Bardziej nastawione na zjazd, niż na podchodzenie. Jednak nadal nie tak optymalne do jazdy jak typowe zjazdowe. Typowe buty skiturowe wchodzą wyłącznie w wiązania pinowe i są zdecydowanie słabe do zjazdu, ale ważą kolejne 500 g mniej albo i lepiej. 

Sam mam buty zjazdowe i drugie skiturowe. Fakt, w skiturowych mogę biegać, a i na parkingu przejadę samochodem bez problemów. Ale do zjazdu to się w najlepszym razie nadają.  Te co ty proponujesz pewnie będą lepsze, ale osobiście ich nie znam.

Jak kupisz w necie to przymierzysz i ewentualnie zwrócisz. Sam jednak musisz wyczuć, czy są dość dobre, by fitting zmienił je w idealne. To jak przymierzanie w sklepie, tylko na podanie kolejnej pary czekasz kilka dni, ale możesz cały wieczór w nich siedzieć. Przy kupnie przez internet masz prawnie gwarantowane prawo zwrotu przez 14 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lotkaman napisał:

K2 Mindbender

bardzo fajne buty, (kumpel ma od 2 sezonów i bardzo zadowolony) też przymierzam się do ich kupna i nawet jeździłem kilka godzin.

Pasują do wiązań Grip Walk (do pinowych naturalnie też)

Odradzam kupowanie butów narciarskich w necie zwłaszcza że pewnie już nie jesteś najmłodszy i jak piszesz masz problem ze stopami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Wojcio napisał:

Czy wymieniasz też narty? Takie buty nie pasują do tradycyjnych wiązań alpejskich. Albo masz wiązania multistandardowe, albo musisz zmienić. 

Po drugie to nie są buty skiturowe. Raczej freeraidowe. Bardziej nastawione na zjazd, niż na podchodzenie.

Nie, nart nie planuje zmieniac, natomiast wydaje mi się że te dwa modele wchodzą w normalne wiązania narciarskie, stosowane w nartach zjazdowych ? Kolega który jezdzi w tych dalbello nie wymieniał wiązan, jezdzil w kilku parach nart w tym czasie i wszystko pasowalo?  Te K2 również nie wyglądają jakby mialy mieć problem z wpieciem się w wiązania mojej narty?

Znalazłem taką informację, więc chyba pasują do wszystkich wiazan:

Shoe System:

Alpine BindingGripwalk / MBSWTR / DualTec Freeride Binding

Mysle, że to faktycznie juz bardziej zjazdowe buty, z opcją skitouringu do użycia w restauracji i na parkingu niz w samych gorach 🙂 czyli chyba dla mnie idealna opcja:)

biorąc pod uwagę że do tej pory jezdzem w starych hawx i jakoś bardzo nie narzekałem, mam nadzieję że te spełnia wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jan napisał:

bardzo fajne buty, (kumpel ma od 2 sezonów i bardzo zadowolony) też przymierzam się do ich kupna i nawet jeździłem kilka godzin.

Pasują do wiązań Grip Walk (do pinowych naturalnie też)

Odradzam kupowanie butów narciarskich w necie zwłaszcza że pewnie już nie jesteś najmłodszy i jak piszesz masz problem ze stopami.

 

No właśnie mam wątpliwości co do samych wiązań, bo ich wygląd + informacje na stronach sklepów internetowych podają że pasują też do zwykłych wiązań alpejskich ... ?

Z tym zakupem, niestety mam problem. Prawdopodobnie zamowie po dwa rozmiary danego buta na raz i będę dobierał w domu + bootfitting, bo nie pojadę na drugi koniec Polski bitow kupować... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lotkaman napisał:

Mysle, że to faktycznie juz bardziej zjazdowe buty, z opcją skitouringu do użycia w restauracji i na parkingu niz w samych gorach 🙂 czyli chyba dla mnie idealna opcja:)

Buty narciarskie są do jazdy na nartach nie do chodzenia.... Do restauracji szukaj na Zalando lub eobuwie i nie zawracaj dupy tym co jeżdżą i nie szukają lansu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mikoski napisał:

Buty narciarskie są do jazdy na nartach nie do chodzenia.... Do restauracji szukaj na Zalando lub eobuwie i nie zawracaj dupy tym co jeżdżą i nie szukają lansu.

czasy sie zmieniaja nie wiem czy warto byc az tak uprzedzonym, te wygladaja niezle, a Jan jezdzil i poleca

https://nartykrakow.pl/product-pol-16744-BUTY-NARCIARSKIE-K2-MINDBENDER-130-2023.html

te troche gorzej, mniej klamr [oba freerajdowe, od lekkich skiturow lata swietlne i flex diametralnie rozny]

https://www.narty.pl/sprzet/kolekcje-sprzetu/kolekcje-sprzetu-2022-2023/buty/dalbello/lupo-pro-hd-dalbello

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, star napisał:

czasy sie zmieniaja nie wiem czy warto byc az tak uprzedzonym, te wygladaja niezle, a Jan jezdzil i poleca

https://nartykrakow.pl/product-pol-16744-BUTY-NARCIARSKIE-K2-MINDBENDER-130-2023.html

te troche gorzej, mniej klamr [oba freerajdowe, od lekkich skiturow lata swietlne i flex diametralnie rozny]

https://www.narty.pl/sprzet/kolekcje-sprzetu/kolekcje-sprzetu-2022-2023/buty/dalbello/lupo-pro-hd-dalbello

 

Lamerskie dla gibonów akurat 👍

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wojcio napisał:

Miałem te SX90 🙂 

Co do głównego wątku - jak buty są GripWalk, to do klasycznych wiązań alpejskich nie wejdą. Ja mam wiązania Marker, które można przestawiać między tymi normami - Rożnica jest w wysokości przodu. 

Info ze strony K2:

image.png.c7401b35505edce90fd19841a3916709.png

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kubis napisał:

Kiedyś kupiłbyś takie buty

image.thumb.png.3d228fcb9bb2377143f9615433fbc1c1.png

Teraz takie

image.thumb.png.f6747b9cdc99b5712b450cd0f21303f9.png

Ten pan na zdjęciu powyżej pewnie jest zadowolony zakładając te buty jeszcze dwie znane osoby(wielki szacun za aktywność)też je chwalą, gdy będę w ich wieku i jeszcze będę mógł 😜 też takie kupię 

gf-hNp3-qs4M-yHKF_clint-eastwood-i-arnold-schwarzenegger-na-nartach-664x442.jpg

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jan napisał:

Pojutrze jestem w sklepie to zapytam

Oj warto - bo doczytałem, że te buty mają podeszwy GripWalk czyli z normą 9523 iso DIN - też alpejskie ale "nowe". Klasyczne wiązania to ISO 5355 - Alpine DIN

 

Edytowane przez Wojcio
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lotkaman napisał:

Info ze strony K2:

image.png.c7401b35505edce90fd19841a3916709.png

wygladaja ok powinny pasowac do pinowych a jak tyl wyglada w mocowaniu do tech; wzgledem skiturowych roznica w wadze 1.3 kg na parze, ruchomosc tez mniejsza, ciekawe jak wygoda, no ale to ma byc but uniwersalny czyli troche do wszystkiego i niczego zarazem;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabeł tkwi w szczegółach, jak zawsze. Bo tzw normalne buty narciarskie są ciężkimi klocami nie tylko dlatego, ze producentom nie chcę się zastosować wielokrotnie droższego i lepszego Grilamidu (czy Pebaxu) zamiast PE. Otóż powodem jest też termika. Zakładając, ze but wewnętrzny powinien (a powinien) być jak najcieńszy, to jedynie gruba skorupa zewnętrzna może skutecznie izolować od zimna. Gruba skorupa ma też inny plus - bez problemów można ją frezować dopasowując do budowy nogi. 

Jeśli chodzi o mnie to od dawna jeżdżę w butach freeridowych, freetourowych i skiturowych. Te pierwsze to były też ciężkie kloce (choć zauważalnie  lżejsze od tradycyjnych) ale dobry Walk bardzo ułatwiał poruszanie, te co miałem były z wymienna podeszwą więc mogłem ich używać z oboma typami wiązań. Zdarzyło mi się w tym zrobić odcinki ferrat w zimie - tak 100 m na kolejnych drabinach. To pierwszy sensowny kierunek. Buty freetour to mój obecnie podstawowy zestaw w ON. Ważą 3000 g (czyli mniej o 2000 od klasyka), są bezkompromisowo dobre do jazdy w niczym nie ustępując zjazdowym. Są nawet lepsze w terenie, bo zdecydowanie łatwiej zrobić odciążenie dolne i rotację czy skoczyć. Ja używam to z wiązaniami pinowymi.  Ale tutaj dopasowanie buta to jest już bardzo konkretna praca (u mnie było 6 punktów). Do tych butów używam skarpetek radiactor xbionic, które są chyba najcieplejsze. O lżejszych butach nie ma co nawet gadać w przypadku ON. 

Na miejscu autora celowałbym w wagę 3500 - i normalny but freeridowy alpejski, a jeśli z podeszwą gumową to oczywiście z odpowiednim do tego wiązaniem z regulowaną wysokoscią kłów z przodu (bo podeszwa się ściera i trzeba raz do roku sobie dopasować).

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...