Skocz do zawartości

Dobór butów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałem się doradzić w sprawie butów. Mam 19 lat, ważę 64kg i mam 174cm wzrostu. Uważam się za zaawansowanego narciarza(8). Będę jeździł na Head WORLDCUP REBELS E-SL 2024. Czy według was flex 120, 130 to za dużo jak na mój wzrost i wagę? Jak mogę stwierdzić czy dany flex jest odpowiedni dla mnie? Czy jeżeli miałem założonego buta i zapiętego z flexem 130 przez 30 minut i czułem się komfortowo to warto go kupić? Jakie mogą być negatywne skutki zbyt dużego flexu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wiele nie doradzę, ale jeżeli "miałem założonego buta i zapiętego z flexem 130 przez 30 minut i czułem się komfortowo" to podejrzewam, że był mocno za duży lub niedopięty. To, że nowy but flex 130 będzie pasował 'od strzału' to raczej można miedzy bajki, choć może masz szczęscie i będzie  to ten jeden na kilkadziesiąt przypadków.... 😉

Mysle że 120-130 do pierwszych (wg katalogu) slalomek, to w sam raz... bardziej 120.

Edytowane przez mig
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, mig said:

Zbyt wiele nie doradzę, ale jeżeli "miałem założonego buta i zapiętego z flexem 130 przez 30 minut i czułem się komfortowo" to podejrzewam, że był mocno za duży lub niedopięty. To, że nowy but flex 130 będzie pasował 'od strzału' to raczej można miedzy bajki, choć może masz szczęscie i będzie  to ten jeden na kilkadziesiąt przypadków.... 😉

Mysle że 120-130 do pierwszych (wg katalogu) slalomek, to w sam raz... bardziej 120.

Dzięki za wskazówkę. Jeszcze nie miałem założonego na sobie buta z flexem 130. W tym pytaniu bardziej mi chodziło o metodę, czy jest ona odpowiednia do stwierdzenia dobrej twardości buta, a flex 130 został podany jako przykładowy. Osobiście miałem na sobie tylko 110 oraz 120 i nie czułem między nimi zbyt dużej różnicy. W obu czułem się komfortowo. Chciałem się dowiedzieć czy mój wzrost i waga nie są przeszkodą w wyborze flexu 120 lub 130. Chciałbym, aby but był przez cały dzień jazdy wygodny. Czy but, w którym czuję się komfortowo przez dłuższy okres czasu w sklepie jest warty zakupu? Czy powinienem być w stanie nacisnąć na przód buta, w taki sposób, aby kolano było dalej niż palce u stóp? Czy jeżeli nie jestem w stanie w taki sposób nacisnąć na przód buta to oznacza, że but jest za twardy? Czy są inne sposoby, aby stwierdzić, że but jest za twardy? Jakie mogą być negatywne skutki kupna za twardego buta narciarskiego? Jaki według Ciebie powinienem wybrać flex?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kubawes napisał:

Jeszcze nie miałem założonego na sobie buta z flexem 130.

Pamiętaj że flex fleksowi nierówny i but firmy A bedzie sztywniejszy od buta firmy B pomimo tego samego oznaczenia fleksu. Mało tego...nawet buty tej samej firmy potrafią sie w tym względzie mocno rużnić pomimo identycznego oznaczenia. Ta wielkość nie jest jakoś zunifikowana i trzeba ja traktować orientacyjnie czyli mierzyć, mierzyć i mierzyć..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mig napisał:

to podejrzewam,

co tu jest do podejrzewania - kolega ma 19 lat i poziom jazdy na 8 , jak byłem w tym wieku to każdy but leżał mi doskonale

@Kubawes między 120 a 130 też nie ma różnicy przy czym te liczby nie są normowane i but firmy X 130 może mieć odczuwalną twardość 110 z firmy Y

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kubawes napisał:

Dzięki za wskazówkę. Jeszcze nie miałem założonego na sobie buta z flexem 130. W tym pytaniu bardziej mi chodziło o metodę, czy jest ona odpowiednia do stwierdzenia dobrej twardości buta, a flex 130 został podany jako przykładowy. Osobiście miałem na sobie tylko 110 oraz 120 i nie czułem między nimi zbyt dużej różnicy. W obu czułem się komfortowo. Chciałem się dowiedzieć czy mój wzrost i waga nie są przeszkodą w wyborze flexu 120 lub 130. Chciałbym, aby but był przez cały dzień jazdy wygodny. Czy but, w którym czuję się komfortowo przez dłuższy okres czasu w sklepie jest warty zakupu? Czy powinienem być w stanie nacisnąć na przód buta, w taki sposób, aby kolano było dalej niż palce u stóp? Czy jeżeli nie jestem w stanie w taki sposób nacisnąć na przód buta to oznacza, że but jest za twardy? Czy są inne sposoby, aby stwierdzić, że but jest za twardy? Jakie mogą być negatywne skutki kupna za twardego buta narciarskiego? Jaki według Ciebie powinienem wybrać flex?

Cześć

Pytań sporo i nie do końca da się krótko ale:

Niska waga czy wzrost nie mają nic wspólnego z doborem twardego buta. Tak jak koledzy pisali flex jest tylko wskaźnikiem sztywności i... tyle. Ważniejsza rzeczą jest krój buta - sposób trzymania. Buty o flex 130 i większym zazwyczaj mają już krój sportowy a tu konieczne jest prawidłowe stanie i wyważanie się na nartach - inaczej ból. Sztywny but to tak naprawdę jedynie ułatwienie a nie niezbędność.

W dobrze dobranym bucie o wysokim flexie w sklepie przy pierwszej przymiarce da się wytrzymać max 5 minut, później z każdym kolejnym założeniem już więcej, zazwyczaj wymaga on pewnego formowania czy to na stopie w trakcie paru pierwszych dni użytkowania - bywa bolesne, czy też u bootfittera poprzez np. dorobienie wkładki na wymiar co zasadniczo zmienia sposób ustawienia stopy w bucie.

Siły, które występują w czasie jazdy są nie do zasymulowania w warunkach sklepowych dlatego to czy but pasuje możemy stwierdzić dopiero na stoku i jeżeli chcemy go modyfikować to też dopiero po jeździe/jazdach.

Jeżeli - jak deklarujesz - jeździsz na poziomie instruktorskim to wybór buta dla Ciebie jest dość oczywisty i sztywniejszy by=ut jedynie pomoże w jeździe a nic nie zepsuje. Jeżeli będzie dobrze dobrany nie powinno być żadnych problemów a jeżeli się pojawią to problem nie będzie w butach tylko w nieumiejętnym staniu.

Pozdro

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jan napisał:

co tu jest do podejrzewania - kolega ma 19 lat i poziom jazdy na 8 , jak byłem w tym wieku to każdy but leżał mi doskonale

 

No jest sporo do podejrzewania w tej działce.  Np. pierwsze klamrowe buty kupiłem gdy miałem 20 lat i oczywiście były za duże... ;-). Większość znajomych też z tym samym bledem. Dopiero drugie lub trzecie były ok. Warto posłuchać innych, wtedy można skrócić ten proces.. 😉

Gdzieś na forum jest wątek kolegi Lobo o dopasowaniu butów. Pomimo że powstał kilkanascie lat temu to niewiele można dodać (np wkładki custom nie były wtedy tak popularne). Jak nie znajdziesz to @star na pewno  pomoże wyszukać. 

Edytowane przez mig
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mig napisał:

No jest sporo do podejrzewania w tej działce.  Np. pierwsze klamrowe buty kupiłem gdy miałem 20 lat i oczywiście były za duże... ;-). Większość znajomych też z tym samym bledem. Dopiero drugie lub trzecie były ok. Warto posłuchać innych, wtedy można skrócić ten proces.. 😉

Gdzieś na forum jest wątek kolegi Lobo o dopasowaniu butów. Pomimo że powstał kilkanascie lat temu to niewiele można dodać (np wkładki custom nie były wtedy tak popularne). Jak nie znajdziesz to @Sstar na pewno  pomoże wyszukać. 

Voila 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kubawes napisał:

Cześć,

chciałem się doradzić w sprawie butów. Mam 19 lat, ważę 64kg i mam 174cm wzrostu. Uważam się za zaawansowanego narciarza(8). Będę jeździł na Head WORLDCUP REBELS E-SL 2024. Czy według was flex 120, 130 to za dużo jak na mój wzrost i wagę? Jak mogę stwierdzić czy dany flex jest odpowiedni dla mnie? Czy jeżeli miałem założonego buta i zapiętego z flexem 130 przez 30 minut i czułem się komfortowo to warto go kupić? Jakie mogą być negatywne skutki zbyt dużego flexu?

Parametry masz mojego syna (wzrost i waga). On ma bardzo wąskie stopy, jest młodszy, łydka też nie ma jeszcze pełnej objętości. U niego idealnym rozwiązaniem okazały się buty firmy Rexxam Data D-110 (większość o niej nie słyszała). Ja mam buty Lange 28.5 młodego są 28.0, a do jego butów stopy nie zmieszczę. On ma flex 110 ja 130 (a jego są sztywniejsze). 

Córka jeździ w butach o flexie 130 i innych sobie nie wyobraża.   

A Ty się zastanawiasz nad negatywnymi skutkami zbyt dużego flexu ? Jeżeli but jest dobrze dopasowany to kup go - warto.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie jest naprawdę dużo zupełnie bezużytecznych informacji, trudno się rozeznać co jest wążne i przydatne.

Tutaj  w miarę sensowny materiał na temat butów narciarskich, jeśli ktoś nie zna chyba japońskiego😉, niech włączy napisy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...