Skocz do zawartości

Dobór nart - początkujący


UncleDrew

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

uprzejma prośba o pomoc w doborze nart.

Wzrost 185, waga 100 - wysportowany, wiek 34.

Łącznie na stoku może na przestrzeni lat z 30 dni (Polska, Czechy)

Jazda równolegle, nauka jazdy na krawędzi.

Buty flex - 110

Lubię jeździć ze średnią prędkością krótkim i średnim skrętem. 

Od tego roku w planach intensywna nauka i chęć spędzania minimum 14 dni rocznie na stoku.

Prośba o pomoc w doborze narty, która będzie rozwojowa (oraz podanie optymalnej długości).

Co sądzicie o: Head magnum 177 lub Volkl racetiger sc 170 ? Jakieś inne propozycje ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu szukałbym narty o dobrej konstrukcji (drewno, titanal itepe), o długości około 175-180 cm i z promieniem 15 - 17 m, pod butem powiedzmy 68 - 72.

Na tym etapie narty typu SL i GS proponuję odpuścić, chyba że wybierasz się na fachowe szkolenia. Jeśli nie, to szukaj tuż ,,poniżej'' grupy nart sportowych.

Przy Twojej kondycji, wadze i wzroście niespecjalnie warto brać inne.

Kilka przykładów takiej narty to: Head WC Rebels e-race 175; Fischer RC4 the curv DTX 178; Salomon S Max Blast lub S Max 12 175; Atomic Redster X7 176 i kilka innych. Każda z tych nart inna, każda porządna.

Kupuj nowe lub w używane w bardzo dobrym stanie (możesz forumowiczów podpytać o detale). 

Pzdr, 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz budżet, ale to mogłaby być fajna narta. Oczywiście, rozwojowa w kierunku jazdy na krawędzi. Jest za wąska pod butem żeby jeździć na niej w rozkopanym śniegu technikami tylko "klasycznymi" (wg. mnie oczywiście).

Fischer RC4 WORLDCUP CT - 65mm pod butem. Długość 175/180 (polecam dla Ciebie 180!)

Mogłyby być też narty do 70-72 pod butem, wtedy byłyby bardziej uniwersalne - Fischer THE CURV

Magnumy takie trochę za miękkie dla wysportowanego faceta po 30ce 100kg i za bardzo "slalomowe" (i zupełnie nie potrzebny rocker).

Z Head-a to bardziej coś takiego: Head Worldcup Rebels E-Race

Edytowane przez Kubis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

W temacie jest napisane: początkujący, w opisie 30 dni na stoku i jazda na krawędzi ???? Ja nie wiem o co chodzi, chyba jesteście jasnowidzami...

Pozdro

Mitku, zgadzam się

Jaką inną nartę zaproponowałbyś dla osoby młodej, wysportowanej, ważącej 100kg, która planuje intensywnie uczyć się. Jakiegoś miękiszona? Volkl Deacon 72 z rockerami przód-tył? To nie chodzi chyba o to, czy on wykorzysta wszystko, co te narty mogą zrobić. Nie wykorzysta przez jakiś czas. Ale to są wybory twardej narty o średnim promieniu (zdecydowanie nie SL), nie za wąskie pod butem.

Jak to mówią, albo rybka albo akwarium. Chłop ma czas i jak rozumiem determinację do łowienia... A jak się oswoi to i polubi prędkości powyżej średnich 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No wiesz, ja bym zadał parę pytań uściślających bo (niech wybaczy założyciel tematu) brzmi trochę jakby nie wiedział co pisze.

A radę daję zawsze taka samą: "Kup sobie najlepsze narty na jakie Cię stać i ucz się jeździć."

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bruner79 napisał:

Jeździłeś? 🙂

Nie, tylko zastanawiałem się, czy nie pójść w tym kierunku. To jedyna narta z Volkla która by podpasowała z ich oferty. Tylko że ja mam podobny wzrost, ważę 75 (nie 100!) kilo i mam 45 nie 34 lata. I narta full camber typu Fischer Rc4 WC RC nie jest za twarda dla mnie. Dlatego żadna narta nie będzie za twarda dla niego, na żadnym etapie. Po co więc Deacon - dla rockerów?, czy dla 72 pod butem? Być może na chwilę lepsza, ale...

To tylko kwestia techniki, i jeśli weźmie nartę z katalogowym R16 o długości 175m to będzie miał taką, na której jak się nauczy, to będzie jeździł w takich parametrach, jak planuje. Taka idealna narta dla osoby potrafiącej jeździć na cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnych parametrach wagowo wzrostowych (no może z 4cm więcej wzrostu), ale zupełnie nie wysportowany, zmieniłem Head magnum 177 na Atomic X9 181cm i bardzo chwalę sobie ten ruch. Narta przy tej wadze dużo stabilniejsza i dla mnie łatwiejsza do opanowania..

Edytowane przez Bacek
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, UncleDrew napisał:

Co sądzicie o: Head magnum 177 lub Volkl racetiger sc 170 ? Jakieś inne propozycje ?

Heada nie znam. Natomiast Racetigery SC i SL mam bardo dobrze objeżdżone, bo używam ich od wielu lat. Przy Twojej solidnej wadze zdecydowanie radzę Ci Racetiger SL 170 cm. Ewentualnie RC 170 cm. Przy mojej wadze 87 kg i dobrej technice (mieszanej) po przesiadce z SC 170 na SL 170 poczułem wyczuwalną poprawę. Narta dalej jest całkiem przyjazna, ale pewniej się prowadzi i lepiej trzyma krawędź. SC przekazałem lekkiemu synowi (wysoki, ale waży mało). Bardzo dobrze mu sie na nich jeździ. Poprzednio jeździł na Fischer Race SC i były za miękkie cokolwiek to znaczy. Dorzucam filmik z 2014 r. z jazdą syna własnie na Racetiger SC, które mu wtedy o ile pamietam, pożyczyłem. https://photos.app.goo.gl/VqCpANXDc2U5xmdK8

Edytowane przez a_senior
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kubis napisał:

Nie, tylko zastanawiałem się, czy nie pójść w tym kierunku. To jedyna narta z Volkla która by podpasowała z ich oferty. Tylko że ja mam podobny wzrost, ważę 75 (nie 100!) kilo i mam 45 nie 34 lata. I narta full camber typu Fischer Rc4 WC RC nie jest za twarda dla mnie. Dlatego żadna narta nie będzie za twarda dla niego, na żadnym etapie. Po co więc Deacon - dla rockerów?, czy dla 72 pod butem? Być może na chwilę lepsza, ale...

To tylko kwestia techniki, i jeśli weźmie nartę z katalogowym R16 o długości 175m to będzie miał taką, na której jak się nauczy, to będzie jeździł w takich parametrach, jak planuje. Taka idealna narta dla osoby potrafiącej jeździć na cały dzień.

Tak a propos archiwalny wątek jak rocker wchodził 

 pisza Niko130 i harpia m.in.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bacek napisał:

Przy podobnych parametrach wagowo wzrostowych (no może z 4cm więcej wzrostu), ale zupełnie nie wysportowany, zmieniłem Head magnum 177 na Atomic X9 181cm i bardzo chwalę sobie ten ruch. Narta przy tej wadze dużo stabilniejsza i dla mnie łatwiejsza do opanowania..

Nordica pamietam już w 2013 chyba wrzucała rocker do linii dobermann, nazywali to jakoś camrock ? Nie pamietam. Rocker rockerowi nierówny. Wielokrotnie o tym pisalem. Umiesz jeździć - to wykorzystasz te małe pseudorockerki w sportowych dechach. Ja mam deacon master 72, która ma dwa rockery - na te chwile najlepsza decha jaka miałem. Trzymanie na twardym - kosmiczne. A to jak decha jedzie na krawędzi - obstawiam ze to zasługa właśnie tych rockerkow 🙂 akurat volkl robi swoje narty wg swoich patentow i jakoś im to wychodzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Trochę bezprzedmiotowe archiwalia bo obrazują jak ludzie wyobrażali sobie działanie rockera w nartach. Fajnie się to czyta jak wie się kto umie jeździć na nartach a kto na nich praktycznie w ogóle nie jeździł jak taki "wideo" na przykład.

Pozdro

Dlatego wspomniałem kogo warto czytać z tego wątku: Niko130 i Harpia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, UncleDrew napisał:

Dzień dobry,

uprzejma prośba o pomoc w doborze nart.

Wzrost 185, waga 100 - wysportowany, wiek 34.

Łącznie na stoku może na przestrzeni lat z 30 dni (Polska, Czechy)

Jazda równolegle, nauka jazdy na krawędzi.

Buty flex - 110

Lubię jeździć ze średnią prędkością krótkim i średnim skrętem. 

Od tego roku w planach intensywna nauka i chęć spędzania minimum 14 dni rocznie na stoku.

Prośba o pomoc w doborze narty, która będzie rozwojowa (oraz podanie optymalnej długości).

Co sądzicie o: Head magnum 177 lub Volkl racetiger sc 170 ? Jakieś inne propozycje ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Masz może jakiś filmik ze swojej jazdy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...