Skocz do zawartości

Kadencja na rowerze


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

Śpiochu, znalazłem fajny poradnik wyprawowy MTB. Jest tam o pakowaniu, ale też o przygotowaniu roweru itp. Fajna checklista, podobna do naszych skiturowych. Ciekaw jestem co koledzy praktycy rowerowi by na nią powiedzieli.
Niestety, trzeba trochę wysiłku aby ją zdobyć. Trzeba napisać do autora strony na maila
http://www.transalp.pl/porady.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Beskidzie Śląskim. Jak się ogarnę to pewnie jakaś Gruzja, może Azja Środkowa. Jazda rekreacyjna.

Teren od zwykłych szutrów po .... cokolwiek po czym da się przejechać. Prędkości małe/średnie, bez skoków i rywalizacji.

Priorytety: bezpieczeństwo, łatwość i komfort przejazdu po nierównościach, Waga i niezawodność też istotne.

 

Opory toczenia, prędkość średnia itp. zupełnie NIE ważne.

tzn: masz sie toczyc po trasach gladkich, czy po glazach?

o 26 zapomnij: to nie jest moda, to zalety kol wiekszych

26 uzywa sie juz tylko w dirt (trick) bikes..

 

co do wyboru roweru:

 

jezeli jestes na poczatku i nie wiesz, co bedziesz robil ( w sensie tereny), to wez HT 27.5 z oponami 2.2-24….. i przednim skokiem ok 100-120.

jezeli wiesz, ze chcesz sie zapuscic w dzikie tereny (duze glazy, duze przeszkody)  to powinienes sie zastonowic nad kupnem full suspension….

do tego OSPRZET - to nie zabawa - dobre przerzutki, lancuch, hamulce, manetki etc to duze pieniadze...

 

osobiscie, wiele lat temu kupilem stumpjumper, HT 26 z dobrymi oponami, przerzutkami, hamulcami ia takimi sobie , widelcami (80 skoku). 

jak sie juz wprowadziem, to wzialem Kona Hei Hei , 29, full suspension……doskonaly rower , sluzy mi i kolegom, do dzis…..

ale, jak zauwazyem, my jezdzimy w trudnym terenie……..

jezeli nie chcesz ladowac po skalach to HT wystarczy…..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnym rowerem - biorac pod uwagę jakość do ceny jest trek roscoe. Jest to sztywniak na oponach 27,5+. W najniższej wersji dostajesz naped 1x10, wystarczające hample, sztyce regulowana. Rewelacja!! Oponki 2,8 robią robote. Zakupiłem taki rower mojej połówce i bardzo zadowolona. Z czasem można modyfikować, np wsadzając lepszy amor czy hamulce. Rowerek swietnie podjezdza i zjeżdża. Wytrzymała rama. Sam mysle czy takiego nie zakupić jako drugiego. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mig12345 Dokladnie. Roznica jest bardzo duza. 27.5 tez powoli odchodzi w zapomnienie a szkoda, bo w technicznych trasach pokazuje co umie. Ale do technicznych tras to jeszcze daleko...

@Bruner79 Nie wiedzialem, ze Treki maja hamulce :D Ale skoro tak mowisz :) Ale naped 1x10 to troche hardcore...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

》》o 26 zapomnij: to nie jest moda, to zalety kol wiekszych.

Przed 15 laty wszystkie rowery 'górskie miały kola 26", potem 28" z grubą opona -nazwane niewiadomo dlaczego 29" , potem 27,5. Oczywiście to nie moda a niezwykle zalety kół......

masz racje : to BYLO 15 lat temu ( a raczej 25 lat temu)

 

Świetnym rowerem - biorac pod uwagę jakość do ceny jest trek roscoe. Jest to sztywniak na oponach 27,5+. W najniższej wersji dostajesz naped 1x10, wystarczające hample, sztyce regulowana. Rewelacja!! Oponki 2,8 robią robote. Zakupiłem taki rower mojej połówce i bardzo zadowolona. Z czasem można modyfikować, np wsadzając lepszy amor czy hamulce. Rowerek swietnie podjezdza i zjeżdża. Wytrzymała rama. Sam mysle czy takiego nie zakupić jako drugiego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

skad wiesz, ze trwale i wytrzymale??

 

@mig12345 Dokladnie. Roznica jest bardzo duza. 27.5 tez powoli odchodzi w zapomnienie a szkoda, bo w technicznych trasach pokazuje co umie. Ale do technicznych tras to jeszcze daleko...

@Bruner79 Nie wiedzialem, ze Treki maja hamulce :D Ale skoro tak mowisz :) Ale naped 1x10 to troche hardcore...

27.5 NIE odchodzi w zapomnienie, stale jest  w kregu zainteresowania

 

Wiesz, 26 w zjezdzie jest rewelacja. Do tej pory niektóre chłopaki śmigają na dh w 26. Ja np objezdzilem wszystkie koła, i teraz mam 29 i skok przód tył 160/150 wiec jakby nie patrzec rasowe enduro i na chwile obecna nie chce innego koła. 29 było i widac będzie. Marketing działa cały czas. Jak z rockerem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

chyba zartujesz - nikt nie  jezdzi prawdziwy DH na 26………. nawet V-10 obecnie mozna miec z 29. 

Dla mnie 27.5 maja wylaczna przewage w indoor parks… - tam gdzie faktycznie jest ciasno, kreto...

 

Platformy. Czasem mysle czy nie spróbować spd, ale wole chyba platformy. Na rychle często sa treningi kolarzy górskich. Pod górę charty


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ja do DH uzywam platform na jednej stronie a SPD na drugiej ( SPD uzywam, kiedy spodziewam sie lotow wpowietrzu)

 

Jakos przyzwyczaiłem się do flatow. A dzisiaj szybki 2 godzinny trip. Kamorki, korzonki, hopki, to co misie lubią najbardziej16e298d54875b6e4bb83fa999229b9b5.jpgc1b1f4fcc3be5c84730eae9382eaf550.jpg0a99a893d5f27ad53b4a790a66ca29f4.jpga1eda96cbdae1d71fad785a36d1e9fbb.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To jest to co lubie i robilem wczoraj…. Rychleby??? nastepnym razem bede w Pl to tam uderze

Mam nadzieje, ze na tym pierwszy zdjeciu przejechaliscie przez ten kamol???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka w roscoe wyglada solidnie. Solidna tez jest w praktyce. Wiadomo ze wszystkie ramy pękają ale to pomijam. Co do kol w dh. Nie mowie o pucharze świata, tylko o chłopakach amatorach. Wiele z nich jezdzi i będzie jezdzic na 26 póki wychodzą opony tak to rychleby. Kamorki się tam zdarzają
https://youtu.be/25fJchZjrFA




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wlasnie na takim rzedzie kamieni z przerwami,  kola wieksze niz 26 sa po prostu lepsze (ostatnie zdjecie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając przez moment do Teków - od razu piszę, że nie miałem Treka ale na kilku jeździłem. Są znane z dobrych aluminiowych ram, fajnej, wypośrodkowanej geometrii, kiepskich hamulców i fatalnych kół a szczególnie piast w tanich i średnich modelach. Stąd pytanie jakie w tym Roscoe są hamulce bo koła to prawie we wszystkich rowerach < 10 000 są słabe.

 

Fajnie by się było ustawić kiedyś w takich Rychlebach - z moją praktyką w zjazdach okupowałbym zaszczytną pozycję dźwigającego czerwoną latarnię :D Tyle, że ja nie nalezę do osób które by się tym przejmowały : )

 

 

27.5 NIE odchodzi w zapomnienie, stale jest  w kregu zainteresowania

 

W moim na pewno ale niestety coraz więcej modeli przechodzi z 27,5 na 29. Myśle, że 27.5 się kończy powoli : (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z łodzi do łodzi, łodzianie jednoczcie się. Start w Bedlewie, gdzie zbrodnia nieslychana...
http://www.kurier-lokalny.com/?p=661
Łódź, potem wkoło jez. Łódzkiego... Witobelskiego. Z przystankiem obowiązkowym. Droga nowa, asfalt na trasie Steszew-Mosina. Dojazd s5 autem, ale to wczoraj, też nówka. Tu kadencji też nie znalazłem. 15 km.

Załączone miniatury

  • Screenshot_20190624-090759.png
  • DSC_3262.JPG
  • DSC_3254.JPG
  • DSC_3260.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wlasnie sprobowla Orlej Perci, wlasnie na rowerze - na pewno czesc dalo by sie przejechac.........czesto wlasnie w takim terenie jezdzimy (nie z takimi urwiskami, ale teren wlanie taki "glazowy")

BTW co to jest Myk-myk????

Cześć

To najpierw zamontuj sobie rower na plecach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pampers - a właściwie spodenki z pampersem zakłada się jako bieliznę. Łagodzą twardość siodełka. 
Nakładka na siodełko to tragedia - siodełko po prostu musi być dobrze dobrane. Za wąskie, za szerokie lub o złym wykroju jest nie do zniesienia. Kupując siodełko trzeba najpierw zmierzyć sobie rozstaw kości kulszowych - można się zdziwić ; )

Mógłbyś zilustrować jakoś taki pomiar?
Coś wcześniej wspominałeś o kalce na siodełku ... mógłbyś to bardziej wytłumaczyć?
Podobno na gołym ciele te pampersy lepiej spełniają swoją funkcję.
Jesli chodzi o pampersy z szelkami - - sprawdzają się również do ochrony spoconych pleców przed wiatrem... znajomy kupił specjalne dla triatlonistów , to w innych nie chce jeździć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pampers - a właściwie spodenki z pampersem zakłada się jako bieliznę. Łagodzą twardość siodełka. 

Nakładka na siodełko to tragedia - siodełko po prostu musi być dobrze dobrane. Za wąskie, za szerokie lub o złym wykroju jest nie do zniesienia. Kupując siodełko trzeba najpierw zmierzyć sobie rozstaw kości kulszowych - można się zdziwić ; )

 

 

 

 

"Najważniejszy jest fun fun fun" - a Ty o mierzeniu kości - ogarnij się.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie boli. Nakładka została. Pampersa brak. Przypadkiem. Wspomnienie dotyczyło pierwszego dnia jazdy. Wrocław, 15km. A że mało jeżdżę fakt. Choć dryfuje:-) stąd też kadencja:-)

Cześć

Ja tez miałem oczywiście "tyłkowe" problemy. Z żoną jeździmy na podobnych rowerach o identycznych dość twardych siodłach: 4923.jpg

i przy regularnej jeździe żadnych problemów nie ma od lat. Ja pieluchę zakładam niezwykle rzadko tylko na długie trasy. Myślę, że przyzwyczajenie to podstawa a później to już cyzelujesz dobór (jak nie masz co robić ;) ). Co więcej, gdy mam okazję pojechać na rowerze z miękkim siodłem to się po prostu męczę ale to raczej kwestia pozycji bardziej.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najważniejszy jest fun fun fun" - a Ty o mierzeniu kości - ogarnij się.

Pozdro

 

Oj Mitek, czy Ty nie zauważyłeś, że po raz kolejny przekraczasz granicę śmieszności ?

Masz fun z bolącego tyłka i źle dobranego siodełka ? Zapewniam, że z wygodnym siodełkiem fun jest większy : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zilustrować jakoś taki pomiar?
Coś wcześniej wspominałeś o kalce na siodełku ... mógłbyś to bardziej wytłumaczyć?
Podobno na gołym ciele te pampersy lepiej spełniają swoją funkcję.
Jesli chodzi o pampersy z szelkami - - sprawdzają się również do ochrony spoconych pleców przed wiatrem... znajomy kupił specjalne dla triatlonistów , to w innych nie chce jeździć.

 

Ale że jak, mam filmik nagrać ? :D

 

Najprościej to zrobić tak: Kawałek styropianu, na nim kalka, na kalce kartka, usiąść na kartce i się trochę powiercić. Można kilka razy żeby uśrednić pomiar. Potem zmierzyć odległość między środkami odciśniętych śladów.

W firmach sprzedających siodełka mają sprzęt bardziej specjalistyczny - zamiast styropianu takie jakby "jeżyki" - arkusz plastiku z pionowymi wypustkami żeby lepiej odcisnąć na kalce.

 

Rzecz w tym, że jeżeli mamy za szerokie siodełko to kości kulszowe opierają się o płaskie - a powinny o ukośną część siodełka. Chodzi nie tylko o ból ale o ugniatanie nerwów. Przykre i niezdrowe. Kiedyś były siodełka skórzane - miały opinię wygodnych bo wcześniej czy później tyłek robił sobie dołki w tym siodełku. Bez sensu : )

Jeżeli siodełko jest za wąskie to są inne problemy - tak dla Kobiet jak i dla nas.

A najśmieszniejsze jest to, że rozstaw kości kulszowych nie ma większego związku z szerokością miednicy - ja mam np. 12 cm i jeżdżę na siodełku 128mm a do najszczuplej zbudowanych nie należę. Kobiety oczywiście zwykle mają szerzej. Dobieram siodełko 10-15mm szersze niż rozstaw kości. 

 

Drugi problem jest taki, że kształt siodełka musi być dopasowany do ud. Jeżeli jest za "głębokie" to "podcina" uda. Ja na przykład nie mogę dla siebie znaleźć siodła z Sella Italia a Bontragery mi podchodzą.

 

Szelki są fajne, bo - szczególnie przy ostrzejszej jeździe w terenie - spodenki z pampersem, na to spodenki i to wszystko ma tendencję do zjeżdżania w dół i zbijania się w kluchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...