Skocz do zawartości

Predyspozycje do narciarstwa


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

Na wykładach w Sitn pojawił się temat predyspozycji fizycznych do narciarstwa.

Cechy o jakich tam wspomniano:

- wzrost powyżej przeciętnej

- atletyczna sylwetka

- duża szerokość stawów (Np. kolanowych)

- przewaga włókien szybko kurczliwych w mięśniach 

 

Powiem szczerze, że jestem załamany. Wszystko mam dokładnie na odwrót.

Jak jeszcze do tego dodać, że zdaniem okulistów nie potrafię oceniać odległości to pozostaje tylko szykować się na paraolimpiadę ;)

 

A jak wyglądają wasze predyspozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nudzicie sie? popatrzcie dookola, moze jest cos do posprzatania.

 

Ej dziadek, ty idź już spać.  Pielęgniarka jeszcze światła nie przyszła zgasić?

 

 

 

Ale tu chyba chodzi o wyniki sportowr raczej? Bo tak na moje oko niskim łatwiej niż wysokim.

 

Tak o wynik sportowy. Choć z tym wzrostem to dość dziwne. Nie widać logicznego wytłumaczenia. W PŚ też są i niżsi i wyżsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kjetil Jansrud 181 i 84 kg.czyli coś w ten deseń wykladowy. Ja podobnie.Właśnie się dowiedziałem, że mam predyspozycje!
Jansrud w technicznych kaleczy, znowu techniczni na Streifie mogli by sobie zrobić krzywdę. Najbliżej uniwersalnego "żołnierza doskonałego"zdaje się być Marcel, który dał by sobie myślę radę w zjeździe i jak wiadomo daje w GS-ie. Nie startuje bo nie musi.Jansrud choćby się zesrał w technicznych skutecznie nie pojedzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel Hischer - 173cm 75kg  Chyba slalomiści ogólnie są mniejsi.

W kg nadal mocno odstaję ale pewnie jakbym trenował to waga też by była dużo wyższa.

Wychodzi na to, że giganciści również, Tessa Worley 157cm.

 

Ps.

Tak na poważnie,dla potrzeb narciarstwa alpejskiego norweska federacja stworzyła specjalny test "Ironman" szeroko stosowany wśród juniorów uprawiających narciarstwo alpejskie  , nawet w Polsce była próba zastosowania lecz na kolejną edycje nie było chętnych, chociaż "ligi alpejskie" pękają w szwach od nadmiaru zawodników.

 

Dla przykładu dla rocznika 2001 chłopców wynik b.dobry dla skoku w dal z miejsca powyżej 250cm, pompki powyżej 35, podciąganie powyżej 27,

dyscyplin w sumie jest 8, zaczyna się biegiem na 3km potem wszystkie kolejne konkurencje robi się na zmęczeniu w określonym czasie.

 

https://www.skiforbu...ver5_140813.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykładach w Sitn pojawił się temat predyspozycji fizycznych do narciarstwa.

Cechy o jakich tam wspomniano:

- wzrost powyżej przeciętnej

- atletyczna sylwetka

- duża szerokość stawów (Np. kolanowych)

- przewaga włókien szybko kurczliwych w mięśniach 

 

Powiem szczerze, że jestem załamany. Wszystko mam dokładnie na odwrót.

Jak jeszcze do tego dodać, że zdaniem okulistów nie potrafię oceniać odległości to pozostaje tylko szykować się na paraolimpiadę ;)

 

A jak wyglądają wasze predyspozycje?

 

Narciarstwo to bardzo szerokie pojęcie i pewnie w skiturach (i narciarstwie biegowym) pożądany zawodnik byłby inny. Wśród freeriderów ważniejsze są chyba predyspozycje psychiczne jak fizyczne (patrząc na zawodników), nie wspomnę o freestyle a szczególnie po muldach.

 

Ale patrząc na stok narciarski widzę, że każdy jeździć może!

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podium w SL na ostatnich IO to A. Myhrer 189 cm, R. Zenhaeusern 200 cm,  M. Matt 186 cm. 

5 krotny zwycięzca DH w Kitz, Didier Cuche 174 cm.

Marcel Hirscher 173 cm,

Herman Maier 181 cm,

Ingemar stenmark 181 cm,

Alberto Tomba 182 cm,

Marc Girardelli 178 cm,

Franz Klammer 179.

Bode Miller 188

Axel Lund Svindal 189.

H. Maiera nie chcieli do kadry bo był za lekki i miał chude kolana i jak okazało się nie mieli racji.

Wzrost chyba nie ma aż tak dużego znaczenia, narciarze są raczej średniego wzrostu, a zdarzają się też wielcy mistrzowie którzy są lekko poniżej średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym z ostatnich "ludzi" , ktory stsowal podobne "kryteria" byl.......Hitler

 

zawezenie selekcji do wzrostu , czy "szerokosci kolan" jest tak samo "naukowe" jak definicja Hitlera, kto jest "prawdziwym" NIemcem (wystarczy popatrzec na najblizszych wspolpracownikow Hitlera, jacy byli "nordyccy")

 

Jasne, ze chlopak 10 letni, ktorego mama ma 182 cm wzrostu a ojciec 200 - prawdopodobnie bedzie stosownym obiektem zainteresowania dla trenerow koszykowski lub siatkowki. jest cala masa innych czynnikow, ktore decyduja o wynikach w sporcie -za duzo ich jest, zeby tutaj przytaczac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jednym z ostatnich "ludzi" , ktory stsowal podobne "kryteria" byl.......Hitler

 

zawezenie selekcji do wzrostu , czy "szerokosci kolan" jest tak samo "naukowe" jak definicja Hitlera, kto jest "prawdziwym" NIemcem (wystarczy popatrzec na najblizszych wspolpracownikow Hitlera, jacy byli "nordyccy")

 

Jasne, ze chlopak 10 letni, ktorego mama ma 182 cm wzrostu a ojciec 200 - prawdopodobnie bedzie stosownym obiektem zainteresowania dla trenerow koszykowski lub siatkowki. jest cala masa innych czynnikow, ktore decyduja o wynikach w sporcie -za duzo ich jest, zeby tutaj przytaczac....

 

Dla amerykanów prawie wszystko to rasizm, Odnośnie wzrostu to powszechnie używane są tablice z centylami dla danego wieku i prawdopodobnym przebiegiem wzrostu w kolejnych latach. U Nas są dość dokładne bo mamy w miarę jednorodne społeczeństwo. W Stanach podobno nie wolno publikować osobnych tablic dla czarnych, białych, żółtych, są tylko uśrednione dla wszystkich. Jeśli to prawda, znacznie utrudnia to prognozowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Od czego zalezy dokladnosc tych table?  uzywamy takich wlasnie table do np okreslenia wieku idealnego do przeprowadzenia epiphyseodesis( w przypadku nierownosci KKD):: nie ma oddzielnych table vs rasa - bo takiej potrzeby nie ma

2/ oczywiscie, homogenne spoleczenstwo zmniejsz blad - natomiast istotna jest nie rasa a akceleracja wzrostu w danej populacji. Ciekawe, ze dane liczbowe  (np Anderson-Green) sa oparte na badaniach spolecznosci Nowej Anglii z lat 60-tych , a nadal sie sprawdzaja

3/ nie ma takowego zakazu - ale juz od dawna sie przyzwyczailem, ze osoby mieszkajace w Polsce, wiedza wiecej o zyciu w Stanach, niz osoby faktycznie tam zyjace....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekazano nam, że takie tabele sporządza się u nas osobno dla różnych populacji. Przykładowo najwyżsi ludzie mieszkają w Wa-wie a najniżsi na wsiach. (Nie ma specjalnych różnic między regionami, jedynie miasta-wsie). Wskazano też zmiany jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat. Także populacja nowej Anglii z lat 60-tych to trochę słaby wskaźnik.

Jeśli nie ma takiego zakazu, wiesz może gdzie znajdę informację o ile populacja białych w USA (może być lokalna społeczność jakiegoś miasteczka czy dzielnicy)  urosła na przestrzeni ostatnich 20 lat?  Dla Polski czy krajów EU notuje się intensywny wzrost wysokości ciała w populacji z pokolenia na pokolenie. Tymczasem dla USA nie ma tego trendu a populacja jest dość niska w porównaniu do krajów rozwiniętych.

Nie zajmuję się medycyną ani socjologią zawodowo więc znam jedynie zarys danych z wykładu. Ty powinieneś być lepiej zorientowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekazano nam, że takie tabele sporządza się u nas osobno dla różnych populacji. Przykładowo najwyżsi ludzie mieszkają w Wa-wie a najniżsi na wsiach. (Nie ma specjalnych różnic między regionami, jedynie miasta-wsie). Wskazano też zmiany jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat. Także populacja nowej Anglii z lat 60-tych to trochę słaby wskaźnik.

Jeśli nie ma takiego zakazu, wiesz może gdzie znajdę informację o ile populacja białych w USA (może być lokalna społeczność jakiegoś miasteczka czy dzielnicy)  urosła na przestrzeni ostatnich 20 lat?  Dla Polski czy krajów EU notuje się intensywny wzrost wysokości ciała w populacji z pokolenia na pokolenie. Tymczasem dla USA nie ma tego trendu a populacja jest dość niska w porównaniu do krajów rozwiniętych.

Nie zajmuję się medycyną ani socjologią zawodowo więc znam jedynie zarys danych z wykładu. Ty powinieneś być lepiej zorientowany.

 

Oni rosną wszerz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problematyczna jest kwestia wzrostu, reszta tych cech się zgadza. Jak chodzi o wzrost to wydaje mi się, że to trzeba definiować raczej w kontekście budowy ciała czyli proporcji pomiędzy wzrostem a masą. Chodzi oczywiście o nisko położony środek ciężkości, co ma znaczenie w pierwszej kolejności w konkurencjach szybkościowych. Ja niestety nie spełniam warunków dobrych predyspozycji, mam 192cm i tylko 90kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problematyczna jest kwestia wzrostu, reszta tych cech się zgadza. Jak chodzi o wzrost to wydaje mi się, że to trzeba definiować raczej w kontekście budowy ciała czyli proporcji pomiędzy wzrostem a masą. Chodzi oczywiście o nisko położony środek ciężkości, co ma znaczenie w pierwszej kolejności w konkurencjach szybkościowych. Ja niestety nie spełniam warunków dobrych predyspozycji, mam 192cm i tylko 90kg. 

To i tak masz lepsze BMI (24,4) niż Ramon Zenchausern 200 cm/95 kg BMI 23,7 i Henrik Kristoffersen 180/75 BMI = 23,15. Marcel Hirscher w 2014 ważył jedynie 73kg co dawało BMI 24,4 takie jak Twoje :). Wzrost masz jak Mario Matt. To akurat technicy ale BMI masz  podobne do Christofa Innerhofera, a to zjazdowiec.

S.c masz tam gdzie większość mężczyzn go ma o ile nie masz nadnaturalnie długich/krótkich nóg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak masz lepsze BMI (24,4) niż Ramon Zenchausern 200 cm/95 kg BMI 23,7 i Henrik Kristoffersen 180/75 BMI = 23,15. Marcel Hirscher w 2014 ważył jedynie 73kg co dawało BMI 24,4 takie jak Twoje :). Wzrost masz jak Mario Matt. To akurat technicy ale BMI masz  podobne do Christofa Innerhofera, a to zjazdowiec.

S.c masz tam gdzie większość mężczyzn go ma o ile nie masz nadnaturalnie długich/krótkich nóg. 

 

A co tu ma do rzeczy BMI ?

 

A odnosząc się do istoty zagadnienia.

Najważniejsza w sporcie zawodowym jest głowa czyli te tzw. za komuny czynniki wolicjonalne, iluż to zawodników z wspaniałym ciałem było przeciętniakami bo głowa nie dawała rady i w drugą stronę podobnie.

 

Dla amatora budowa fizyczna nie ma znaczenia każdy może się nauczyć jeździć w dobrym amatorskim stylu jak będzie chciał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu ma do rzeczy BMI ?

 

A odnosząc się do istoty zagadnienia.

Najważniejsza w sporcie zawodowym jest głowa czyli te tzw. za komuny czynniki wolicjonalne, iluż to zawodników z wspaniałym ciałem było przeciętniakami bo głowa nie dawała rady i w drugą stronę podobnie.

 

Dla amatora budowa fizyczna nie ma znaczenia każdy może się nauczyć jeździć w dobrym amatorskim stylu jak będzie chciał.

 

Pozdrawiam

To, że są jeszcze szczuplejsi zawodnicy niż cytowany Tomkly. Co do woli walki jest taki dowcip:

 

Poszedł facet z buldogiem do parku, a tam odbywały się wyścigi hartów. 
Buldog mówi do faceta:
- Zapisz mnie proszę. Na pewno wygram! Zobaczysz...
- Co ty buldog, nie dasz rady.
- Mówię ci, że dam. Proszę zapisz mnie.
Więc zapisał facet buldoga na wyścigi. Po chwili wszystkie psy stanęły na starcie, a wśród nich buldog. Sędzia dał znać, otworzyły się boksy i psy wystartowały. Pierwsze okrążenie i buldog przebiega linię mety ostatni. Właściciel zaniepokojony wydziera się z trybun:
- No i co? Jesteś ostatni!
- Spoko, spoko
Drugie okrążenie i pies znów przebiega przez metę na samym końcu. Facet się wydziera:
- Buldog, co jest?!
- Spoko, spoko
Przed ostatnim okrążeniem pies znów ostatni przebiegł linię mety. Facet krzyczy:
- Buldog, co jest? Dasz radę?!
- Dam, spoko, spoko
Na ostatniej prostej pies znów był najgorszy i przybiegł na metę ostatni. Po wyścigu podchodzi do niego pan:
- No i co? Mówiłeś, że dasz radę. Co jest buldog?
- Ku*wa, nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak masz lepsze BMI (24,4) niż Ramon Zenchausern 200 cm/95 kg BMI 23,7 i Henrik Kristoffersen 180/75 BMI = 23,15. Marcel Hirscher w 2014 ważył jedynie 73kg co dawało BMI 24,4 takie jak Twoje :). Wzrost masz jak Mario Matt. To akurat technicy ale BMI masz  podobne do Christofa Innerhofera, a to zjazdowiec.

S.c masz tam gdzie większość mężczyzn go ma o ile nie masz nadnaturalnie długich/krótkich nóg. 

Nie należy alpejczyków utożsamiać z "karkami", są to chyba najlepiej wszechstronnie  wytrenowani sportowcy , popatrz na ten norweski test,

w pierwszej kolejności są bezwzględnie eliminowani zawodnicy posiadający potencjalnie/relatywnie zbyt dużą masę.

Test jest uznany za wzorcowy i stosowany na całym świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na wykładach w Sitn pojawił się temat predyspozycji fizycznych do narciarstwa.

Cechy o jakich tam wspomniano:

- wzrost powyżej przeciętnej

- atletyczna sylwetka

- duża szerokość stawów (Np. kolanowych)

- przewaga włókien szybko kurczliwych w mięśniach 

 

Powiem szczerze, że jestem załamany. Wszystko mam dokładnie na odwrót.

Jak jeszcze do tego dodać, że zdaniem okulistów nie potrafię oceniać odległości to pozostaje tylko szykować się na paraolimpiadę ;)

 

A jak wyglądają wasze predyspozycje?

33 lata na nartach, skończony AWF, przewaga włokien szybko kurczliwych w mięśniach - sprawdzone na studiach ;) ale pozostałe ni w ząb ;) niska, szerokie biodra i duże uda ;) instruktor od ponad 15 lat  ;) ale cóż.. się da się  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 lata na nartach, skończony AWF, przewaga włokien szybko kurczliwych w mięśniach - sprawdzone na studiach ;) ale pozostałe ni w ząb ;) niska, szerokie biodra i duże uda ;) instruktor od ponad 15 lat  ;) ale cóż.. się da się  ;)

 

I pierwszy sezon jako spamer. Co 2 post z linkiem.

 

Co do budowy ciała to masywne uda może przeszkadzają w modelingu ale w narciarstwie raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam 175 cm. Zawsze chciałem mieć tyle kg, ile cm ponad metr. Teraz niestety jest to tylko marzenie. 

Zawsze byłem lepszy w krótkich skrętach niż dłuższych. Do dzisiaj.  Dowód, że coś w tym jest, to panowie  K. i  H.

 

SITN to  poważna instytucja. Chociaż bez praktycznych wyników.  Nie mają sukcesów w wyszukiwaniu talentów przy pomocy metra i wagi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...