Skocz do zawartości

Anatomia skrętu carvingowego - video francuskie


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 179
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dźwignia na chłopski rozum...nie trzeba nawet biomechaniki skrętu studiować...ale wałkujemy ten temat setny raz a i tak pojawiają się kontry...

O jakaś dźwignia się pojawia, samoistne życie wewnątrz buta niemożliwe? 

 

Przy uniesionej nodze w bucie narciarskim nie jesteśmy w stanie wykonać najmniejszego ruchu, owszem gdy stoimy, ale wtedy działa nasza masa a ruch w stawie skokowym jest skutkiem jej przemieszczenia.

 

Lobo

 

Schiffrin powiedziała jak piszesz "wszystko zaczyna się od stóp" ja napiszę "wszystko zaczyna się od głowy" i właściwie będe miał racje.

 

Dla mnie ważny jest jasny przekaz, Twój o "stopach, paluszkach, łańcuchu kinetycznym, dzianiu się w bucie(to Ferra)"

jest zbyt zagmatwany dobry na  konerencje narciarską :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry narciaż jeździ w dół stoku :-D :-D :-D staje i jedzie nie myśli o małym palcu dużym palcu dupie itp a słaby nie wiadomo czym jeszcze sobie bańkę nabija :-P :-P i później może powiedzieć że nie wyszło bo o palcu zapomniał. LUDZIE JEŹDZIĆ JEŹDZIĆ uczyć się od lepszych na stoku!!! Na SKIFORUM NIE NAUCZYCIE SIE JEŹDZIĆ MOŻECIE PRZECZYTAĆ WSZYSTKIE POSTY OD ISTNIENIA FORUM......I TAK NIE BĘDZIECIE LEPIEJ JEŹDZIĆ!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam nie porównuj proszę tego gówna, które wyczynia się w dziale humor do tego wątku. Wiem, że dla niektórych to o czym piszemy to gówno ale dopóki coś działa...

Ten pięciolatek kiedyś stanie się 10 latkiem później 15 latkiem i chyba nie zostanie na etapie duża pizza, mała pizza? Zobacz na YT co za oceanem robią dzieciaki z grup U10. Jaką wiedzę przekazują im trenerzy i co te dzieciaki mówią o mechanice jazdy na nartach. Wiedzą przewyższają każdego z nas.

 

Mikoski a ja Cię tak dopinguję w Twojej walce z ACL :) Alllllle to co napisałeś wyżej to straszna głupota. Na pierwszym lepszym treningu czy to zadaniowym czy na tykach dostajesz na bieżąco instrukcje. Początkowo aby je wcielić w życie musisz o nich myśleć, skupiać się na poprawnym wykonaniu zadania. Dopiero po czasie przychodzą automatyzmy. Nie znam nikogo kto wyszedłby na stok i umiał jeździć. Musisz słuchać instruktora, trenera, a w dzisiejszych czasach dobrym źródłem wiedzy jest również internet.

 

Powiem tak...sumienie mam czyste. Wszystko o czym pisałem w temacie techniki jest zgodne ze sztuką narciarską, wszystko o czym pisałem przed sezonem wypróbowałem na stoku.

 

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten pięciolatek kiedyś stanie się 10 latkiem później 15 latkiem i chyba nie zostanie na etapie duża pizza, mała pizza?

 

 

 

I jak trafi na instruktora który łopatą nie wytłumaczy mu o co chodzi tylko będzie się bawił w łańcuchy kinetyczne to i tak z tego nic nie będzie.

PS Twój post - ten z tłumaczeniem - odnosi się do innego rodzju skrętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro ma być po francusku jeszcze jeden filmik, może Senior zechce przetłumaczyć :)

 

https://www.lequipe....om-geant/859040

Nie da się go ściągnąć do siebie. To nie YT. Więc nie mogę przetłumaczyć nawet gdybym chciał. Ale nie ma tam nic ciekawego. Taka zajawka przez IO 2018 jacy to Francuzi są dobrzy w gigancie. Pinturault faktycznie zdobył jakieś medale. Kilka interesujących liczb. Przeciążenie zawodnika dochodzi w skręcie do 4g (4 x przyciąganie ziemskie), i to głównie na nodze zewnętrznej. Kąt między nartą a podłożem dochodzi do 20 stopni, prędkość do 80 km/h. Im mniej ześlizgu tym lepiej, ale już wielkość promienia skrętu może być różna. Prawie nic o samej technice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie poczytałem tu i tam o PMTS. Jak rozumiem to jest ona kojarzona z HH, ale istniała już wcześniej. I istnieje strona pmts.org Co to jest? Jak się ma do HH? Napisałem też do Morgana czy i w jakim stopniu w swoich video opierali się o PMTS. Na pewno, ale ciekaw jestem czy mi odpisze. Pooglądałem też HH. I jeszcze raz potwierdziło mi się, że stosuję jego metody, zupełnie intuicyjnie od lat. A pewne elementy nawet przed epoką carvingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem też do Morgana czy i w jakim stopniu w swoich video opierali się o PMTS. Na pewno, ale ciekaw jestem czy mi odpisze.

I odpisał. Trochę trwało, bo u nich jeszcze pełno pracy instruktorskiej. Ponoć kończą sezon 1 maja.

 

Tak, Morgan i Jeremy korzystali z HH. I z wielu innych. Przed HH był np. Lito Tejeda. Morgan podał mi linki do 3 jego filmów. Pierwszy z 1993, jeszcze w epoce przedcarvingowej. A technika skrętu już jak później u HH. Na trzecim filmiku, z początkami carvingu, który został nakręcony już chyba 1998 r. r. pojawia się jako demonstrator... HH. Trochę długie, ale interesujące.

 

https://www.youtube....h?v=7U2Xm0niMJo

https://www.youtube....h?v=M2pR9H6YegQ

https://www.youtube....h?v=D30kkyhnwBU

 

 

Tak, korzystali z Harald Harb, Lito Tejeda, JF Beaulieu, Paul Laurenz, Reilly MacGlashan czy David Macphail (bootfitting). Do tego dołożyli własne przemyślenia, wizje i, jak to ładnie napisał, szczęście do podziału. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Przed HH był np. Lito Tejeda. Morgan podał mi linki do 3 jego filmów.

Jesteś wielki! Dzięki! Kiedyś na YT mignął mi filmik tego szpakowatego pana. Za nic w świecie nie mogłem go później namierzyć. Teraz już wiem, że to Lito Tejada, dzięki!

W ogóle wielki szacunek, że Ci się chce napisać do francuzów i podzielić to wiedzą na forum.

Zobacz sobie seniorze na pierwszy z wrzuconych filmów, konkretnie 26:55. Tutaj również znajdziesz to o czym kilkukrotnie pisałeś i to co sam z zadowoleniem stosujesz. Lito nazywa ten ruch "early weight shift" (wczesna zmiana obciążonej nogi), dzisiaj mówimy również o wczesnym nacisku. Czyli wszystko się zgadza, nie ma magii :)

Pozdr i udanej majówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instruktorka ( Diana Rogers ) demonstrowała technikę w sposób specjalnie przesadzony ( exaggerated ) by poszczególne ruchy były czytelne dla obserwatora, i tyle, tą techniką da się jeździć wszędzie. Jeśli masz "cojones" to ubierz buty naprawdę wąskie i sztywne ( prwdziwe plug boots ), przypnij narty i jedź, zauważysz na pewno że dopiero takie "obuwie" pozwala na naprawdę szybkie i precyzyjne przekazywanie impulsów na krawędzie - dlatego że rolowanie stóp wewnątrz takich butów w płaszczyźnie poprzecznej jest najskuteczniejsze.

ps. "bonehead" to nie skin ;), mam nadzieję że się nie obraziłeś. Jeszcze jedno, dlaczego masz za złe dbanie o marketing? Facet ma firmę i musi dbać o PR, pracuje non-stop, organizuje obozy szkoleniowe dla każdego poziomu, szkoli instruktorów i bootfiterów, prowadzi na miejscu sklep i serwis itp. no i jest amerykaninem, biznes to biznes. Dorobił się już endoprotezy kolana, 200 dni na nartach to masochizm.

Prawdopodobnie korzystałeś z beretu, bosu czy innych tego typu przyrządów do ćwiczenia równowagi.  Stanie na czymś takim z "luźną kostką" jest dość proste. Ustanie w butach narciarskich jest dużo trudniejsze bo wymaga innego poziomu równowagi dlatego, że "kostka jest zamurowana" na boki i żaden ruch stopą wewnątrz buta nie wpływa na ruch środka ciężkości.

 

Pooglądałem trochę więcej i naprawdę ciężko ogląda się te ćwiczenia. Koszmarny jest ten ruch wewnętrznej nogi.

 

Harald Harb w normalnej jeździe

nie robi tego głupiego ruchu. Natomiast na siłę, na płaskim, na miękkim oboje pokazują jak to niby ten prosty ruch nogi załatwia robotę. Nie załatwia. Bo to jest pasywne. Na stromym nie zadziała bo będzie długa jazda w linii spadku zanim zewnętrzna złapie krawędź.  

 

Co do ściemniania to chodziło mi o to co sam o sobie napisał na swojej stronie

"Harald raced internationally and on the World Cup with the Canadian National Ski Team, and was the Overall Pro Champion on the Eastern Regional Circuit."

Do tego potrzeba mieć licencję FIS i wtedy jest się na tej stronie

https://data.fis-ski...Search&limit=50

Jeśli go tam nie ma to albo ścigał się pod pseudonimem albo go jakoś zgubili.

Diana jakoś jest, Haralda nie ma. Może to nie ta Diana, bo chyba za młoda.

 

Razem z Lidem Tajatą-Floresem płaczą nad stanem nauczania narciarstwa w USA

http://www.breakthro...truction05.html

Nie wiem jak to w ogóle możliwe, że ten system wypuścił Teda Ligetego, Mikaelę Shiffrin, Lindsey Vonn i Bodego Millera.

 

5 dniowe szkolenie z Haraldem Harbem jest droższe niż 5 dniowe z Tedem Ligety

https://harbskisyste...tria-ski-camp-1

https://ligetyweibrecht.com/about/

 

Nie jestem twardogłowy i próbowałem w jakiś sposób znaleźć coś pozytywnego w tym programie PMTS ale niestety nie mogę.

 

Ps.

Tutaj jest przykład aktywnego przejścia na nową zewnętrzną nartę

a tu jest katastrofa w wykonaniu Diany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odpisał. Trochę trwało, bo u nich jeszcze pełno pracy instruktorskiej. Ponoć kończą sezon 1 maja.

 

Tak, Morgan i Jeremy korzystali z HH. I z wielu innych. Przed HH był np. Lito Tejeda. Morgan podał mi linki do 3 jego filmów. Pierwszy z 1993, jeszcze w epoce przedcarvingowej. A technika skrętu już jak później u HH. Na trzecim filmiku, z początkami carvingu, który został nakręcony już chyba 1998 r. r. pojawia się jako demonstrator... HH. Trochę długie, ale interesujące.

 

https://www.youtube....h?v=7U2Xm0niMJo

https://www.youtube....h?v=M2pR9H6YegQ

https://www.youtube....h?v=D30kkyhnwBU

 

 

Tak, korzystali z Harald Harb, Lito Tejeda, JF Beaulieu, Paul Laurenz, Reilly MacGlashan czy David Macphail (bootfitting). Do tego dołożyli własne przemyślenia, wizje i, jak to ładnie napisał, szczęście do podziału. :)

A ja się cieszę że te 3 godzinne narciarskie ABC - zresztą kilkakrotnie pojawiające się na SF wreszcie znalazło jakiś oddźwięk - minimalny ale zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie seniorze na pierwszy z wrzuconych filmów, konkretnie 26:55. Tutaj również znajdziesz to o czym kilkukrotnie pisałeś i to co sam z zadowoleniem stosujesz. Lito nazywa ten ruch "early weight shift" (wczesna zmiana obciążonej nogi), dzisiaj mówimy również o wczesnym nacisku. Czyli wszystko się zgadza, nie ma magii :)

True, true. :) I tylko nie mogę zrozumieć, że dowiedziałem się o tym dopiero niedawno, tu na skiforum, gdy ktoś (chyba TomKur) komentował pierwszy "tłumaczony" przez mnie filmik Morgana. Wspomniał coś o inicjacji skrętu stopą wewnętrzną. Nawet w pierwszym odruchu nie zgodziłem się z tym, ale po bliższym rozpoznaniu pojąłem o co chodzi. Dlaczego przez tyle lat się z tym wprost nie spotkałem? Do tego stosując to od zawsze w praktyce. Oglądając swój jedyny filmik z moją jazdą sprzed lat, niezbyt poradnymi początkami carvingu zauważyłem, że niekiedy podnoszę nieznacznie przed skrętem wewnętrzną nogę i ustawiam ja w kolejny skręt. Myślałem, że to błąd. :) No i tegoroczne odkrycie w Cortinie, że jak tak po prostu jeżdżę. "Expert sking" :), bo tak to nazywają Lito, HH, Morgan i inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

 

 

 

"Harald raced internationally and on the World Cup with the Canadian National Ski Team, and was the Overall Pro Champion on the Eastern Regional Circuit."

Do tego potrzeba mieć licencję FIS i wtedy jest się na tej stronie

https://data.fis-ski...Search&limit=50

Jeśli go tam nie ma to albo ścigał się pod pseudonimem albo go jakoś zgubili.

Diana jakoś jest, Haralda nie ma. Może to nie ta Diana, bo chyba za młoda.

 

 

 

Nie jestem twardogłowy i próbowałem w jakiś sposób znaleźć coś pozytywnego w tym programie PMTS ale niestety nie mogę.

 

 

1. Wpisz do wyszukiwarki FIS : np. Małgorzata Tlałka

2. To TA Diana Rogers, nota bene inżynier po Stanford, pracowała dla NASA jako spec od napędu rakietowego. 

3. Nie przejmuj się, niektórzy już tak mają

4. Obozy w Stanach są u Teda o 700$ droższe, HH bierze 1100$ a Ted 1800$, u HH drogi jest obóz organizowany w Austrii, co przecież zrozumiałe. Sprawdzaj fakty przed wyciąganiem wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając swój jedyny filmik z moją jazdą sprzed lat, niezbyt poradnymi początkami carvingu zauważyłem, że niekiedy podnoszę nieznacznie przed skrętem wewnętrzną nogę i ustawiam ja w kolejny skręt. Myślałem, że to błąd. :) No i tegoroczne odkrycie w Cortinie, że jak tak po prostu jeżdżę. "Expert sking" :), bo tak to nazywają Lito, HH, Morgan i inni.

Upiekszacze, Tworcy nowych teorii badz Odkrywcy starych. To podnoszenie pietki to nic innego jak ukrycie podstawowego i zarazem pierwszego skretu z oporu narta gorna! Nie wypadalo "cale zycie" przy pomocy tej ewolucji skrecac wiec sie to ukrywalo. Tak jezdzil HH, Morgan, moj rowiesnik Andrzej i ja tez. Na tych filmach musi byc widac, ze narta jest tak podnoszona, ze pietka jest wiecej oddalona jak dziob. Przy demonstracji mozna to ukryc a przy normalnej nie zawsze. Ha. Ha. Ha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upiekszacze, Tworcy nowych teorii badz Odkrywcy starych. To podnoszenie pietki to nic innego jak ukrycie podstawowego i zarazem pierwszego skretu z oporu narta gorna! Nie wypadalo "cale zycie" przy pomocy tej ewolucji skrecac wiec sie to ukrywalo. Tak jezdzil HH, Morgan, moj rowiesnik Andrzej i ja tez. Na tych filmach musi byc widac, ze narta jest tak podnoszona, ze pietka jest wiecej oddalona jak dziob. Przy demonstracji mozna to ukryc a przy normalnej nie zawsze. Ha. Ha. Ha

Cześć

Oczywiście.

Sztuka jest stworzyć teorię z rzeczy oczywistej. Dla niektórych jest to odkrycie starego - bo tak jeździli całe życie (tylko dlaczego się tym teraz fascynować??) dla innych odkrycie nowego - bo uczą się jeździć.

Perfekcją jest stworzenie z tego maszyny do zarabiania pieniędzy i za to należy się szacunek i podziw.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka jest stworzyć teorię z rzeczy oczywistej. Dla niektórych jest to odkrycie starego - bo tak jeździli całe życie (tylko dlaczego się tym teraz fascynować??)

Bo nigdy o tym wprost nie słyszałem! W żadnej książce, którą czytałem (a było ich wiele) czy w programach nauczania (co najmniej trzy polskie i jeden francuski). O inicjacji skrętu z narty wewnętrznej. Czyli, w uproszczeniu, by wykonać skręt w prawo podciągamy prawą nogę (wewnętrzną) do góry i pochylamy w skręt (Francuzi mają na to świetne słowo "basculer") na krawędzi. Lewa noga tylko podąża za prawą. Tego wcześniej nie wiedziałem ani nie widziałem (HH oglądałem bardzo pobieżnie). Mówiono o odciążeniach, że należy przenieść ciężar na nogę zewnętrzną. I tyle. Pozornie to samo. Ale różnica jest i tłumaczy to dobrze Jeremy począwszy od 3.27  https://youtu.be/C4okKVhCvBQ

 

I podstawowe pytanie? Dlaczego tego nie ma w programie nauczania? Nie jako podstawowa ewolucja, ale powiedzmy dla bardziej zaawansowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wpisz do wyszukiwarki FIS : np. Małgorzata Tlałka

2. To TA Diana Rogers, nota bene inżynier po Stanford, pracowała dla NASA jako spec od napędu rakietowego. 

3. Nie przejmuj się, niektórzy już tak mają

4. Obozy w Stanach są u Teda o 700$ droższe, HH bierze 1100$ a Ted 1800$, u HH drogi jest obóz organizowany w Austrii, co przecież zrozumiałe. Sprawdzaj fakty przed wyciąganiem wniosków.

1. https://data.fis-ski...petitorid=61683

Harald Harb jeździł pod innym nazwiskiem ? 

2. Jeśli to ta, to wielkiej kariery narciarskiej nie zrobiła. Co to ma do rzeczy, że robiła silniki ? 

3. Chyba większość tak ma.

4. No tak, Europa to bogate miejsce i można za to samo brać więcej. Popatrz sobie kto szkoli u Ligetego. Harb już nawet nie ma stronie listy z instruktorami, kiedyś miał ich kilku. Teraz chyba we dwoje opędzają tę grupę naiwnych ludzi.

 

Szkoda, że nie odniosłeś się do pozostałych rzeczy które napisałem. HH proponuje mniej więcej to co wszyscy z wyjątkiem tego fantom ruchu, obracania stopy w bucie i odwrotnego "łańcucha kinetycznego". Wymyślił sobie ten ruch i odwrotny "łańcuch kinetyczny" tym stara się odróżnić od reszty. Spróbuj: rzucić piłką w sekwencji nadgarstek, łokieć, bark, podobnie z kopnięciem piłki, wykonaniem sierpa, wykonaniem kroku w chodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podstawowe pytanie? Dlaczego tego nie ma w programie nauczania? Nie jako podstawowa ewolucja, ale powiedzmy dla bardziej zaawansowanych.

Nie wiesz? Bo "dobre jest wrogiem lepszego", uznano że to co jest, jest dobre, a dlaczego dobre? Bo pozwala ciągle zarabiać ! Po co zmieniać, udoskonalać, narażać się na koszty, jednym słowem męczyć się i inwestować w "know how" skoro wystarczy "pizza", NWN i skręt stóp + pług by w kieszeni brzęczało ! Pewne środowiska nie zauważyły, mniej więcej w połowie lat 90siątych, że zmienił się sprzęt, że to wymusza rewizję sposobów nauczania więc na nowych nartach uczyli i uczą tak samo jak 30 lat temu. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nigdy o tym wprost nie słyszałem! W żadnej książce, którą czytałem (a było ich wiele) czy w programach nauczania (co najmniej trzy polskie i jeden francuski). O inicjacji skrętu z narty wewnętrznej. Czyli, w uproszczeniu, by wykonać skręt w prawo podciągamy prawą nogę (wewnętrzną) do góry i pochylamy w skręt (Francuzi mają na to świetne słowo "basculer") na krawędzi. Lewa noga tylko podąża za prawą. Tego wcześniej nie wiedziałem ani nie widziałem (HH oglądałem bardzo pobieżnie). Mówiono o odciążeniach, że należy przenieść ciężar na nogę zewnętrzną. I tyle. Pozornie to samo. Ale różnica jest i tłumaczy to dobrze Jeremy począwszy od 3.27  https://youtu.be/C4okKVhCvBQ

 

I podstawowe pytanie? Dlaczego tego nie ma w programie nauczania? Nie jako podstawowa ewolucja, ale powiedzmy dla bardziej zaawansowanych.

 

:D

Przecież to pierwszy zakręt po pługu.

Pług dostawiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam, oglądam filmiki i mam jedną, za to zasadniczą wątpliwość laika: jak narta która jest odciazona może cokolwiek prowadzić, a ta obciążona 'podążać za nią'. U mnie jest przeciez dokladnie odwrotnie. Musze to zobaczyć gdzieś w naturze..... A to co pokazuje dziewczyna na muldach jest jakieś takie strasznie odległe od skutecznej jazdy, wręcz pokraczne i nie chodzi mi o to ze to powolna demonstracja. Każdy skręt jest spóźniony. Uprzedzam, że moja wiedza o niuansach nauki jest zerowa....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam tylko na watpliwosci. Z narta odciazona mozna zrobic wiele: podniesc, odstawic, dostawic rownolegle, katowo, wachlowac, cofnac, wysunac i jeszcze troche. Jest najczesciej z przodu(prowadzi) i z racji polozenia zaczyna ewolucje. Co mozesz zrobic z narta dociazona? Napisz, bo ja malo moge. Moge zmienic jej stopien zakrawedziowania ale potrzebuje predkosci albo ekwilibrystyki. Co jeszcze mozna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...