Skocz do zawartości

Czy lżejsza narta sprzyja jaździe technikami zaawansowanymi - śmig, skret cięty?


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Na kanwie spostrzeżenia Marka zakładam taki temat do teoretyzowania. Wprawdzie Lexi pisał o śmigu ale wydaje się, że można spokojnie zadać powyższe pytanie bo nikt przecież w trakcie jazdy nart na stoku nie zmieni. Co wy na to?

Ja się trochę zastanawiałem i twierdzę jednak, że dobra narta to ciężka narta - wiem uproszczenie - ale tak jest, niezależnie od techniki jaką jedziemy.

Pozdro

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 minuty temu, Wujot2 napisał:

Dobra narta to lekka narta.

Zwróć uwagę na zadane pytanie?

Ja dodam jeszcze, że dobra narta - a właściwie zestaw musi być wyposażony w płytę. Nawet dobrej klasy narta gdy wiązanie jest kręcone bezpośrednio traci bardzo wiele ze swoich właściwości, przede wszystkim w kwestii przenoszenia na nogi drgań i odczuwania nierówności a także w kwestii siły potrzebnej do inicjacji.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Na kanwie spostrzeżenia Marka zakładam taki temat do teoretyzowania. Wprawdzie Lexi pisał o śmigu ale wydaje się, że można spokojnie zadać powyższe pytanie bo nikt przecież w trakcie jazdy nart na stoku nie zmieni. Co wy na to?

Ja się trochę zastanawiałem i twierdzę jednak, że dobra narta to ciężka narta - wiem uproszczenie - ale tak jest, niezależnie od techniki jaką jedziemy.

Pozdro

Precyzując Mitku w tamtym wątku napisałem: "fruwanie" śmigiem. ..i fruwanie nie było tylko terminem od czapy - miałem na myśli trudniejszy teren (np. wąski i zmuldzony 😉 ) gdzie lepiej jezdzić nad muldami a nie w muldach obskakując takie garby.... do jazdy na płaskiej ziemi technikami ciętymi ciężka narta na 100% da lepszą stabilność a ciężaru nie odczujesz bo ty tylko jesteś sternikiem... w dynamicznym śmigu po nierównym terenie (czy takim w którym operuje @Wujot2 ) lekka narta będzie dużo łatwiejsza w obsłudze i bedzie miała więcej plusów niż ciężki czołg. Tak mi sie wydaje.. osobiście jeżdzę na nartach ciężkich - bo takie mam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Na kanwie spostrzeżenia Marka zakładam taki temat do teoretyzowania. Wprawdzie Lexi pisał o śmigu ale wydaje się, że można spokojnie zadać powyższe pytanie bo nikt przecież w trakcie jazdy nart na stoku nie zmieni. Co wy na to?

Ja się trochę zastanawiałem i twierdzę jednak, że dobra narta to ciężka narta - wiem uproszczenie - ale tak jest, niezależnie od techniki jaką jedziemy.

Pozdro

Pijesz do tego wątku bo czasem brak linku nie jest najlepszy

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Lexi napisał:

y   osobiście jeżdzę na nartach ciężkich - bo takie mam.

Ototo... jezdzimy na tym co akurat pod noga. I to jest wlasciwa odpowiedz. Narty to dodatek do narciarza a nie odwrotnie.  Upraszczajac nieco- narty mają być wg chłopa. Ciężkie dla ciężkiego a lekkie dla lekkiego.... 😉

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mig napisał:

Ototo... jezdzimy na tym co akurat pod noga. I to jest wlasciwa odpowiedz. Narty to dodatek do narciarza a nie odwrotnie.  Upraszczajac nieco- narty mają być wg chłopa. Ciężkie dla ciężkiego a lekkie dla lekkiego.... 😉

 

Ja wybieram ostatnio zwykłe źle, czasem nie mam wyboru, bo mam bazę nart rozproszoną, np szutrówki i am są w Skierniewicach więc w tym sezonie w ogóle nie jeździłem na nich, a przydałyby się. Je jestem waga lekko pół średnia. W czasach carbonu nic nie jest już takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, star napisał:

np szutrówki i am są w Skierniewicach więc w tym sezonie w ogóle nie jeździłem na nich, a przydałyby się.

No to pomyliłeś wątek - wstaw w: Narty zbyt oddalone od siebie.

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mitek napisał:

Na kanwie spostrzeżenia Marka zakładam taki temat do teoretyzowania. Wprawdzie Lexi pisał o śmigu ale wydaje się, że można spokojnie zadać powyższe pytanie bo nikt przecież w trakcie jazdy nart na stoku nie zmieni. Co wy na to?

Myślę, że nie ma prostej odpowiedzi. Z moich doświadczeń wynika, że do jazdy w terenie zmuldzonym, czyli dynamiczny śmig o zmiennych parametrach, że tak to nazwę 🙂, lepsza jest narta lżejsza. Do jazdy po równym, z elementami carvingu - cięższa. Jeździłem na Atomic SL9, która jest stosunkowo ciężka, potem przesiadłem się na zdecydowanie lżejsze Fischer Race SC. I było to jakis czas temu, gdy dość swobodnie jeździłem w muldach. 🙂 Na starość wolę narty lżejsze. 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lexi napisał:

...jak mamy być tacy "akuratni" to ta wklejka ma się jak pięść do nosa z tematem... 

to podaj do czego odniósł się Mirek chyba, że to ma być wątek dla zamkniętego kręgu? Nie łatwiej napisać o jaki twój wpis Mirkowi chodziło przynajmniej postronny obserwator wiedziałby o co kaman… cytowałem cały wątek licząc, że jest tam ukryty twój wpis o śmigu ale może ukrył się w Zwardoniu?

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jan napisał:

to może zdefiniuj pojęcie, od ilu kg kończą się narty lekkie albo od ilu kg zaczynają ciężkie?     

Cześć

Kwestia odczucia. Ja jestem silny i dość ciężki więc dla mnie będzie to inna waga niż dla osoby lżejszej i szczuplejszej ale idea jest dość oczywista. Na podstawie moich doświadczeń narta lekka zwiększa udział przypadkowości w jeździe, choć - i to wydaje się paradoksalne - trudniej na niej popełnić błąd. Narta ciężka - a co za tym idzie o konstrukcji sportowej wymaga porządnego prowadzenia ale za to oddaje mniejszym zużyciem siły na równowagę czy reagowania na drgania. mniejsze ciężar przenoszony jest na stawy i w efekcie jazda jest bardziej efektywna choć wymaga większej koncentracji i dokładności.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jan napisał:

to może zdefiniuj pojęcie, od ilu kg kończą się narty lekkie albo od ilu kg zaczynają ciężkie?     

Narta ciężka i narta lekka.

Atomic komórka 3.42 kg

Kneissl redstar  pierwsza sl katalogowa 2.93 kg.

Różnica w dł 1 cm

Jedna i druga na płycie.

A wnioski proszę wyciągnąć samemu,co ma największy wpływ na wagę zestawu sama deska,czy wiązania. Dlatego te rozważania są trochę dziwne.

IMG_20240309_153918.jpg

Edytowane przez Edwin
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lexi napisał:

...jak mamy być tacy "akuratni" to ta wklejka ma się jak pięść do nosa z tematem... 

a jednak do dobrego wątku kierowała jedynie nie bezpośrednio do wpisu ale teraz wszyscy wygodniccy muszą mieć podane na tacy przeskrolowac się nawet nie chce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, star napisał:

a jednak do dobrego wątku kierowała jedynie nie bezpośrednio do wpisu ale teraz wszyscy wygodniccy muszą mieć podane na tacy przeskrolowac się nawet nie chce 

To mało istotne - temat wątku jest podany a skąd się wziął nie ma znaczenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lexi napisał:

 

A skoro według mnie tak jest to dlaczego miałbym cokolwiek linkować?

Bo cię poprosiłem, co więcej zabrałeś głos, że źle linkuję, najprościej byłoby sprostować link ew zacytować dosłownie twoją wypowiedź nt smigu, aby takie nieogary jak ja coś z tego zrozumiały…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, star napisał:

Bo cię poprosiłem, co więcej zabrałeś głos, że źle linkuję, najprościej byłoby sprostować link ew zacytować dosłownie twoją wypowiedź nt smigu, aby takie nieogary jak ja coś z tego zrozumiały…

OK... ale dlaczego nie przeskrolujesz sobie swojej wklejki, przecież ganisz za lenistwo innych?

 

1 godzinę temu, star napisał:

ale teraz wszyscy wygodniccy muszą mieć podane na tacy przeskrolowac się nawet nie chce 

😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lexi napisał:

OK... ale dlaczego nie przeskrolujesz sobie swojej wklejki, przecież ganisz za lenistwo innych?

 

😁

Wklejając nie byłem pewny, potem przeskrolowałem. Ja znalazłem wątek, skrolowanie zostawiłem innym.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, star napisał:

Wklejając nie byłem pewny, potem przeskrolowałem. Ja znalazłem wątek, skrolowanie zostawiłem innym.

No i widzisz...trzeba działać "wychowawczo".. 🙂

A wracając do tematu - bo już może dość syfu ( sorry @Mitek )..

7 godzin temu, star napisał:

W czasach carbonu nic nie jest już takie samo.

Co masz na myśli - carbon be czy cacy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...