Skocz do zawartości

Rossignol Hero Master Lt czy coś innego ?


Crispychris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Poszukuję drugiej narty na dłuższy skręt i wyższe prędkości. Taką jazdę preferuję. Umiejętności 6 bliżej 7 pewnie.  190 cm i 100kg wagi . Na ten moment jeżdżę na RC4 The curv GT 182. Nasta super ale raczej jako allround ale szukam czegoś do szybkiej jazdy.  Polecono mi nartę jak w tytule sugerując że ona na mój wzrost będzie dobra. Ale ma 183 cm max i to jakoś mnie nie przekonuje. . Widzę że długie narty to raczej z dopiskiem FIS , nie ma z nimi żadnego doświadczenia i o ile nie boję sie narty wymagającej to też bez przesady. Ma być fun z jazdy .Proszę o sugestie co można rozważać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

A na Twojej obecnej to nie da rady szybko jechać??? Wiem, że szybko to pojęcie względne. Bo wygląda na to że na niej można szybko, bo to solidny AM. Ale nie wiem, bo nie jeździłem. A na Twój wzrost z cywilnych nart to raczej nie kupisz. LT przy długości 183cm to 21m promień, a to już sporo. Sprawdź na swojej ile jest. Jeśli będzie mniejszy 3-4 m niż w LT to będzie odczuwalna różnica w poprawie stabilności przy wysokich, ale to wysokich prędkościach.

pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie wiem co to jest Master LT. Kolekcję Hero trochę zniszczono przez wpychanie do niej coraz gorszych nart ale ta narta z opisu to po prosty zwykły Master. Zwykły Master to porządna narta do jazdy każdą szybkością przez amatora jednak sporo różnic się od Fis bo bardziej miękki dziób przez to trochę zacieśnia. Sądzę, że ta narta jest porównywalna z tą która posiadasz obecnie. Ja kupiłbym Fis i tyle. Jeżeli rzeczywiście jeździsz na 7 - czyli poziom ogarniętego PI - narta Fis jest bezproblemowa.Master też spełni oczekiwania ale po co kupować co co niewiele różni się od sprzętu, który masz.

POzdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Marcos73 napisał:

Cze

A na Twojej obecnej to nie da rady szybko jechać??? Wiem, że szybko to pojęcie względne. Bo wygląda na to że na niej można szybko, bo to solidny AM. Ale nie wiem, bo nie jeździłem. A na Twój wzrost z cywilnych nart to raczej nie kupisz. LT przy długości 183cm to 21m promień, a to już sporo. Sprawdź na swojej ile jest. Jeśli będzie mniejszy 3-4 m niż w LT to będzie odczuwalna różnica w poprawie stabilności przy wysokich, ale to wysokich prędkościach.

pozdro

Te narty Fischera nie nadają się do szybkiej jazdy. Mają zbyt słabe trzymanie w szybko pokonywanych łukach, nie utrzymują odpowiednio tyłów i nie mają wystarczającej stabilności, co zapewne wynika z pierwszego problemu. Jadą jak dla mnie mocno wahliwie, nie polecałbym dla osoby o masie 100 kg. Tu w grę wchodzi jedynie porządna gigantka, choćby taka jak mój nowy E-GS. Tylko z Headem jest jeden problem - radius 25m stawia konkretne wymagania techniczne i kondycyjne jeźdźcowi. Natomiast dużo przyjemności daje i jeździ lepiej niż wszystkie mastery na których miałem okazję jeździć. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Postaram się odpowiedzieć po koleji

Jaki promień? Obecna narta 182cm , r17 choć reklamowana jako posiadające różna zależnie od dociążenia , wydaje się stabilna do pewnego momentu,  trochę czołgowata co ma swoje plusy po południu.  Ale przy pewnym poziomie prędkości mam wrażenie że nic z niej nie mogę wyciągnąć. Do około 75km jest ok i chyba nic więcej. Dalej   skłaniam się do opinii @tomkly.  Ogólnie oceniam ją na 3-4 na przygotowanych trasach i 5 na trudnych warunkach. 

Czy da się szybko ? Nie wiem , może mam za słabą technikę, ja nie umiem.

Ogólnie skłaniał bym się do tego co pisze @Mitek  No i na 190 cm wzrostu nie znalazłem nic w ofercie producentów bez znaczka fis .

Może więc bardziej doświadczeni koledzy polecicie coś konkretnego . Ale nie chciałbym też przesadzić. Jeżdzę 17 lat ale już bliżej mi do 50-tki  więc siłować się z nartą nie chcę. Napiszcie na co zwrócić uwagę a czego ewentulanie unikać. Raczej chciałbym coś w okolicy 190 -192 cm i r 22-23 ale to tylko przeczucie. Gdzieś widziałem Nordiki Doberman GS race plate. Ale 188 ma r25

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie wiem co to jest Master LT. Kolekcję Hero trochę zniszczono przez wpychanie do niej coraz gorszych nart ale ta narta z opisu to po prosty zwykły Master. Zwykły Master to porządna narta do jazdy każdą szybkością przez amatora jednak sporo różnic się od Fis bo bardziej miękki dziób przez to trochę zacieśnia. Sądzę, że ta narta jest porównywalna z tą która posiadasz obecnie. Ja kupiłbym Fis i tyle. Jeżeli rzeczywiście jeździsz na 7 - czyli poziom ogarniętego PI - narta Fis jest bezproblemowa.Master też spełni oczekiwania ale po co kupować co co niewiele różni się od sprzętu, który masz.

POzdro

Cze

Tutaj akurat Rossignoll dobrze skatalogował narty, pisał o tym Marxx i jest to logiczne. Jak zerkniesz na katalog cywilny to jest raptem 6 modeli (pierwszy i 2-ga katalogowa) jasno opisane, różnica tylko w zamontowanej płycie (konect lub R22). Jasne oznaczenia LT MT i ST (Long, middle i short turn). Master będzie się sporo różnił od jego obecnej narty. Ma opinię jednej z najlepszych w tej grupie nart. Przy długościach maksymalnych dostępnych poprawę stabilności etc. można tylko uzyskać poprzez konstrukcję narty. Dla kolegi najlepszym rozwiązaniem to chyba wypożyczenie takich masterów i dzień spędzony na nich. Bo być może ta narta spełni wszystkie jego oczekiwania i będzie wystarczająca do całodziennej jazdy, mając na uwadze raczej rzetelną opinię Tomkly:

12 godzin temu, tomkly napisał:

Tylko z Headem jest jeden problem - radius 25m stawia konkretne wymagania techniczne i kondycyjne jeźdźcowi.

A kolega zaznaczył, jeśli nie ma to być narta do ścigania się w jakichś zawodach, tylko do całodziennej jazdy w różnych warunkach, to taki master może być świetnym wyborem. 

14 godzin temu, Crispychris napisał:

Widzę że długie narty to raczej z dopiskiem FIS , nie ma z nimi żadnego doświadczenia i o ile nie boję sie narty wymagającej to też bez przesady. Ma być fun z jazdy .

Warto spróbować Mastera LT, będzie porównanie do obecnej Fischer GT??? (co to oznacza, trzeba grzebać aby jakieś parametry narty zdobyć). Też nikt nie zadał pytania, jaką technikę Kolega preferuje, jeśli klasyczną to wybór GS Fis powinien być oczywisty (tak jak dla Ciebie), jeśli techniki cięte, to Master jest wart przemyślenia.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Marek, w pytaniu kolegi widzę pewne sprzeczności stąd taka a nie inna ocena. Mam wrażenie, że nowe Mastery są nieco "odelżone" konstrukcyjnie i bardziej zbliżone do Hero wcześniejszego Hero Elite - stąd rada. Kolega pisał o prędkościach rzędu 75km/h i więcej a to są już prędkości praktycznie nie do osiągnięcia w normalnym ruchu narciarskim, choćby nie wiem jak się jeździło - obiektywne bariery.

Dlatego FIS i zawody.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nordica ma GS DEPT (w specyfikacji FIS >=30) i Race (188 R>=25). Rozsądnie zostali na 188 - sympatyczna narta, jak każda GS nie przesadnie twarda ale wymagająca odrobiny pracy oferując w zamian przyjemną stabilność i brak nadsterowności.  Ale ja to głównie pługiem, ześlizgiem i często tyłem to się mało znam. Pługiem fajnie jedzie - dziobki się nie zderzają. 

Lecąc niczym wściekły królik mityczne 75 km/h (mam nadzieję, że na stoku, na którym mnie nie będzie) różnicy pomiędzy 23 a 25 nie zauważysz. A ja zauważysz to 23 też za dużo. Czego serdecznie nie życzę.

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie, 75 km/h na gigantce nie jest niczym szczególnym. Ale przy takiej prędkości to już potrzeba rzeczywiście narty GS i to raczej w specyfikacji zawodniczej. Nie musi być FIS, może to być coś w rodzaju Pro (u Heada) albo nawet narta bez takiej dedykacji czyli taka trzecia od góry, ale dalej RD (opieram się na nomenklaturze Heada, którego narty znam najlepiej). Oprócz nowej 186 cm z radiusem 25m mam też starą FIS z radiusem 30,5m i przypadku tej ostatniej to rzeczywiście jest ciężko na niej jeździć na normalnych stokach, czyli pełnych ludzi. Natomiast jaka jest różnica między 30,5m a 25m będę w stanie napisać najwcześniej w niedzielę. W sobotę zaczynam jazdę od SL FIS a w niedzielę wepnę się w nowy GS.

Edytowane przez tomkly
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szanuję wyliczenie 30,5 .. producenci piszą tylko nudne R>=30 a tu ktoś przeliczył, że 30,5 .. szczerze brawo - mi by się nie chciało.

75km/h średniej na stoku da +- 10 sekund przewagi nad top10 w GS Killington więc tym bardziej szacunek. Bo zakładam, że ktoś coś skręca w okolicach tego do czego narty GS stworzono a skoro amatorsko to na profilu bo zawodniczki niestety muszą "domknąć".

Mam taką prośbę - jak ktoś będzie się bawić w magiczne >60km/h waląc do setki to róbcie to zamkniętych stokach. Dylematy czy R=23 czy R=25 osób deklarujących jazdę z taką prędkością to tylko wielki, czerwony balonik z napisem "jak się nie uda będzie problem". Oby zawsze Wam się udało. 

A chętnych zapraszam do policzenia przeciążenia przy 21m/s i promieniu 25m 🙂 ... a potem dalsze sny o potędze. Straszne, że tyle talentów gwarantujących nam wygrane w Pucharze Świata się marnuje.

M. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marxx74xxx napisał:

Bardzo szanuję wyliczenie 30,5 .. producenci piszą tylko nudne R>=30 a tu ktoś przeliczył, że 30,5 .. szczerze brawo - mi by się nie chciało.

75km/h średniej na stoku da +- 10 sekund przewagi nad top10 w GS Killington więc tym bardziej szacunek. Bo zakładam, że ktoś coś skręca w okolicach tego do czego narty GS stworzono a skoro amatorsko to na profilu bo zawodniczki niestety muszą "domknąć".

Mam taką prośbę - jak ktoś będzie się bawić w magiczne >60km/h waląc do setki to róbcie to zamkniętych stokach. Dylematy czy R=23 czy R=25 osób deklarujących jazdę z taką prędkością to tylko wielki, czerwony balonik z napisem "jak się nie uda będzie problem". Oby zawsze Wam się udało. 

A chętnych zapraszam do policzenia przeciążenia przy 21m/s i promieniu 25m 🙂 ... a potem dalsze sny o potędze. Straszne, że tyle talentów gwarantujących nam wygrane w Pucharze Świata się marnuje.

M. 

 

 

Tez nie rozumiem tego popędu do pędu w wersji spędu. Dobrze, ze jeżdżę na skiturach, bo już musiałbym listę osób, których unikałbym na stoku nieco wydłużyć...

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@star - wiem ile to jest mierzone nie GPS 80/100/120 ... w sumie to dziecki w okolice 105 na 145 GS wjadą - tyle, że nie skręcą 🙂 ... wystarczy zerknąć w ICR i sprawdzić, co to GS, potem zerknąć na oferowane narty. "Pierwsze sklepowe" pomijam, to promień juniorski ale Masters i tak jest poniżej lub w okolicy normy, pełny FIS powyżej.

W jednym i drugim wypadku trzeba popracować nad typowym dla GS R albo po prostu puścić dechy jak Struś Pędziwiatr z nadzieją, że jakoś to będzie. GPS w apce pokaże super wynik i jest czad.

Producenci dość świadomie domykają rozmiarówkę i parametry sklepówek czy mastersów bo mają świadomość, że to nie sport wyczynowy z odpowiednim przygotowaniem, zamkniętymi trasami i tak dalej. 23 czy 25 - bez różnicy, detale są zupełnie gdzie indziej niż promień, Nordica akurat fajna, Rossi Masters klasyka od dawna, większości by wystarczyła sklepowa G9 ...  pytanie jak tam forma, buty i tak dalej ... Ale można się doktoryzować z pierdół.

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomkly napisał:

Nie przesadzajcie, 75 km/h na gigantce nie jest niczym szczególnym. Ale przy takiej prędkości to już potrzeba rzeczywiście narty GS i to raczej w specyfikacji zawodniczej. Nie musi być FIS, może to być coś w rodzaju Pro (u Heada) albo nawet narta bez takiej dedykacji czyli taka trzecia od góry, ale dalej RD (opieram się na nomenklaturze Heada, którego narty znam najlepiej). Oprócz nowej 186 cm z radiusem 25m mam też starą FIS z radiusem 30,5m i przypadku tej ostatniej to rzeczywiście jest ciężko na niej jeździć na normalnych stokach, czyli pełnych ludzi. Natomiast jaka jest różnica między 30,5m a 25m będę w stanie napisać najwcześniej w niedzielę. W sobotę zaczynam jazdę od SL FIS a w niedzielę wepnę się w nowy GS.

Średnia 75 km/h na długości standardowego giganta jest nieosiągalna , chwilowa  prędkość np ścianka lub szeroki średnio nachylony  pusty stok jak najbardziej możliwe. Po drugie na otwartej trasie narty o promieniu powyżej 23 nadają się tylko do szurania nie do jazdy ciętej , dwa trzy skręty ok jak jest pusto i... ześlizg ,tu akurat promień nie ma znaczenia.

To mówiłem ja praktyk promień i długość mi nie straszne.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jasne, że możliwe .. tylko pokaż mi stok na którym utrzymasz prędkość w granicach 70-80 w sterownym ciętym 🙂 ... mogę podowiedzieć takie miejsca ale do ubezpieczenia się nie dokładam :).

A narty powyżej 23 ... powyżej 25 czy 30 nadają się do wszystkiego 🙂 - z wyłączeniem SL i zabawy w balet :).

M.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mikoski napisał:

Średnia 75 km/h na długości standardowego giganta jest nieosiągalna , chwilowa  prędkość np ścianka lub szeroki średnio nachylony  pusty stok jak najbardziej możliwe. Po drugie na otwartej trasie narty o promieniu powyżej 23 nadają się tylko do szurania nie do jazdy ciętej , dwa trzy skręty ok jak jest pusto i... ześlizg ,tu akurat promień nie ma znaczenia.

To mówiłem ja praktyk promień i długość mi nie straszne.

A i prędkość też 😉

To tzw. V max, generalnie średnia wychodzi pewnie 30 może 40 km/h. Decha R 25 i więcej do jazdy klasykiem jak najbardziej, do ciętej na publicznym stoku, chyba jedynie przy bardzo wysokich umiejętnościach, a i tak to będzie mieszana technika w większym stopniu.

pozdro

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby czemy R>25 to nie można ciętym na publicznym stoku ?

Że niby jak R>25 to jakiś współczynnik do prędkości od razu wychodzi ?

Na narcie z takim R można demonstracyjnie, powolutku, czysto ciętym pojechać ... Cięty nie oznacza "lecę jak wariat" .. wręcz przeciwnie - zazwyczaj strusie pędziwiatry z ciętym to się widzą przy porannym goleniu.

M.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marxx74xxx napisał:

A niby czemy R>25 to nie można ciętym na publicznym stoku ?

Że niby jak R>25 to jakiś współczynnik do prędkości od razu wychodzi ?

Na narcie z takim R można demonstracyjnie, powolutku, czysto ciętym pojechać ... Cięty nie oznacza "lecę jak wariat" .. wręcz przeciwnie - zazwyczaj strusie pędziwiatry z ciętym to się widzą przy porannym goleniu.

M.

 

Chętnie zobaczę kolegę w takim skręcie z takimi nartami bez szurania , może na stare lata się czegoś nauczę na wiedzę jestem otwarty.  Gdzie będziesz jeździł ? postaram się  podpatrzeć być może naumić 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam. Napisz na priv - dam znać gdzie jestem.

Przecież to elementarz ... R>=25 styknie czy mam poszukać setupu FIS ?

M. 

(jakiś czas temu szwajcarski trener/instruktor powiedział mi : jak nie umiesz wolno to szybko tylko udajesz ...polecam tę prostą myśl, przynajmniej do przemyślenia)

Edytowane przez Marxx74xxx
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mikoski napisał:

Chętnie zobaczę kolegę w takim skręcie z takimi nartami bez szurania , może na stare lata się czegoś nauczę na wiedzę jestem otwarty.  Gdzie będziesz jeździł ? postaram się  podpatrzeć być może naumić 😉

Ja tez bardzo chętnie zobaczę, ma nadzieję że będzie to wyglądało mniej więcej tak:

lub ewentualnie tak:

Ja tak nie potrafię, jeśli ma to być szuranie - to na co mi takie narty, gdzie do żadnego auta nie wchodzą, a na dodatek nie umie na nich jeździć, a przedłużenia czegokolwiek nie potrzebuję.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...