Skocz do zawartości

Narty dla jeżdżącej 11- latki


alexa84

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, bardzo proszę o pomoc w doborze nart dla mojej córki ( w marcu kończy 12 lat). Jeździ już długo...ale niestety tylko trochę pod okiem instruktora. Ja niestety dobrym demonstratorem nie jestem, gdyż jestem samoukiem..

jest podobny wątek 11 letniego chlopca- ale on jeździ z większym zacięciem, a moja córka- bardziej zachowawczo, dlatego osobny wątek założyłam. Moja córka ma 154cm, waży 36kg, jest bardzo sprawna fizycznie. Jazda sprawia jej radość, zjedzie z każdej trasy bez stresu, ale zacięcia wielkiego nie widzę 😉  jeździ zachowawczo, nie bardzo obniżyć się i docisnąć przodów...na lekcje z instruktorem kręci nosem że nuuuuda.... Za 2 tyg jedziemy na fajny wyjazd stąd pilnie sprzęt potrzebny, bo ostatnie narty to Elan RC 130cm ( w tym roku próbowała z instruktorem snowboard, więc na popołudnia narty były wypożyczane). Na nartach spędzamy w ciągu roku jedynie 7-12 dni w roku

Jakich nart szukać, żeby były rozwojowe? Ja się zobowiązuje do zapewnienia jej dobrego szkolenia 😉

Edytowane przez alexa84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dłuższych niż te, które ma obecnie. Jak nie boicie się prędkości, długiego skrętu - to juniorski GS. Chcecie poskręcać, idź w kierunku juniorskiej SL. Chcesz by było łatwo, lekko i przyjemnie, jakakolwiek narta typu Multi Event (tylko ona moim zdaniem rozwojowa nie będzie). 

p.s.

Obecnie problematyczna może być dostępność nart, jest ich mało na rynku. 

p.s.2 We Francji trochę ich jeszcze mają.

https://www.ultrafun.fr/101-skis-racing#s[41][]:3106&s[41][]:3180&s[26][]:2217&s[31][]:&s[5][]:&s[13][]:1486&ash[13][]:1486&sid:1&h:home&ics:101&abs:YToxOntpOjA7aToxNDg2O30:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, moruniek napisał:

Jak nie boicie się prędkości, długiego skrętu - to juniorski GS. Chcecie poskręcać, idź w kierunku juniorskiej SL. Chcesz by było łatwo, lekko i przyjemnie, jakakolwiek narta typu Multi Event

Co Wy byście polecili? Bo ja chyba nie chcę, żeby było jej łatwo 🤣 wiadomo co z tego będzie 🤣 jeśli Gs to jaka długość dla niej, a jeśli SL to jaka długość? I pytanie czy te modele SL i GS to takie najwyższe juniorskie celować?

Coś takiego znalazłam:

https://m.olx.pl/d/oferta/narty-elan-150cm-CID767-IDNdph2.html?reason=observed_ad

https://m.olx.pl/d/oferta/narty-juniorskie-head-supershape-150-woodcore-slr-ii-slr-7-5-CID767-IDNHkmv.html?reason=observed_ad

Ale te drugie w opisie skionline dla średnio zaawansowanych, więc nie wiem..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moruniek miał na myśli coś takiego - Narty HEAD JR WC GS 152 Bielsko-Biała • OLX.pl

pozdrawiam

Te co znalazłeś to multievent (chyba). Head na 100%, elan chyba też - ale nie mam pewności.

pozdrawiam

ps. Dziewczynka już jakieś podstawy ma, dłuższa narta pozwoli jej uczyć się skrętu, na początku będzie trudniej - ale to zaprocentuje.

Mój syn ma też 12 lat i takie parametry jak Twoja córka, ale w klubie jeździ - SL ma na 144cm, a GS na 168cm - i daje radę bez problemu, ja uważam że takie na wzrost będą idealne do dalszej nauki. Waga akurat nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia.

pozdrawiam

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem instruktorem ani trenerem, ale idę o zakład, że Moruniek nie miał na myśli modeli znalezionych przez ciebie na OLX, tylko juniorskie modele sportowe - SL i GS - te na SkiOnline będą opisane jako Ekspert. 

Te wyszukane na OLX to modele rekreacyjne - bardziej amatorskie niż wspomnienie "multievent" - ale ja ich krytykuję (nie mam się jednak za eksperta) - jak na nartach 7 dni w roku i nie jest to aktywne szkolenie i do tego brak chęci do szybkiej jazdy, to ja nie uważam, by narty sportowe były dobrym wyborem i raczej bym się skłaniał ku rekreacyjnym modelom. Przyznam jednak, że moja córka miała w tym wieku narty sportowe - zarówno SL jak i GS ale regularnie trenowała i startowała w zawodach.

Ciekaw jestem wpisów osób, które aktywnie szkolą dzieci - na jakich nartach się uczyć? 

W tym wieku narty starczają na rok, maks dwa, więc narta nie musi być na przyszłość, ale na teraz - za rok będą potrzebne dłuższe - i z powodu wzrostu i umiejętności.

Buty ma?

Edytowane przez Wojcio
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wojcio napisał:

Moruniek nie miał na myśli modeli znalezionych przez ciebie na OLX, tylko juniorskie modele sportowe - SL i GS - te na SkiOnline będą opisane jako Ekspert. Wtedy, przy tej masie, SL to ok 130 a GS około 145 cm.

Teraz już kumam✌️ 

5 minut temu, Wojcio napisał:

Buty ma

Ma buty z zeszłego sezonu i pasują Lange starlet 60.

 

7 minut temu, Wojcio napisał:

ak na nartach 7 dni w roku i nie jest to aktywne szkolenie i do tego brak chęci do szybkiej jazdy, to ja nie uważam, by narty sportowe były dobrym wyborem i raczej bym się skłaniał ku rekreacyjnym modelom ok. 140cm.

No i właśnie tu jest pies pogrzebany...ja jestem teraz w stanie wykupić jej szkolenia- więc do szkolenia lepiej Gs czy SL? A jeśli Wiki sama odpuści to rekreacyjne mogą być do wzrostu? W tym roku wypożyczaliśmy 146 i  mówiła, że komfortowo się jeździło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jeżeli idziemy w kierunku nart sportowych i szkolenia to musi to być dłuższy proces - inaczej bez sensu. Jeżeli decyzja na tak to:

- buty do zmiany - na ten sezon oczywiście jeszcze muszą być ale na przyszły buty z linii sportowej, Nie chodzi tu o twardość/flex ale o sposób trzymania stopy, pochylenie itd.

Narty - tylko GS ewentualnie narty uniwersalne typu Multi Event z założeniem zmiany w ciągu dwóch sezonów. SL to absolutna pomyłka na tym etapie. Osobiście sugeruję ME mniej więcej do wzrostu lub wzrost -5 - to nie ma aż takiego znaczenia. Ważne, żeby nie były zbyt szerokie pod butem.

I to na razie tyle.

Pozdro

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja mam nieco odmienne zdanie niż @Wojcio, z filmu wynika że córka zaczyna kumać bazę, nie rotuje ciałem i nim nie skręca, stawia narty na krawędź pomału i te skręty sa wg mojego nieeksperckiego zdania jak najbardziej prawidłowe, idzie w dobrym kierunku, długość jej nie będzie przeszkadzała, tylko wyeliminuje skróty na które nie tylko dzieci chodzą. Jasne że jeszcze dużo pracy przed Wami, ale nie należy sie bać nart sportowych, bo nie gryzą, nie zabiją, a narty najlepsze z najlepszych. Sam osobiście syna uczyłem jeździć na SL, dzisiaj nie wiem czy bym to powtórzył, ale bardzo dużo ze mną jeździł i dostawał bęcki za wszystkie błędy jakie popełniał, pierwsze narty jakie miał, Atomic XT - takie multievent - 1 sezon, następne rossignoll SL zawodnicze - żyje do dziś, ale my na stoku spędziliśmy w te 2 sezony blisko 100 dni - żeby nie było. Dało świetny efekt. Zainwestuj w nią, bo warto i wg. mnie ma ku temu predyspozycje. Kupisz dłuższe to może na 2 sezony wystarczą.

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Marcos73 napisał:

...na stoku spędziliśmy w te 2 sezony blisko 100 dni ...

Myślę, że to jest kluczowe stwierdzenie. Moja ma w tym sezonie już ponad 40 dni w tym 5 tygodni w Alpach, w większości w postaci zorganizowanego treningu i właśnie się pakuje na wyjazd... I nartę gigantową ma nadal poniżej wzrostu i takie jest stanowisko w jej klubie - ja nie mam wiele do powiedzenia. Rzeczywiście dziewczynka na filmie ładnie się trzyma, ale wspomniane powyżej gigantki 158cm to promień powyżej 17m. Są na prawdę ciężkie. To już trzeba dobrze ogarniać, nie bać się prędkości i mieć trochę pary w nogach. Jak będzie trudny śnieg, to nie będzie przyjemnie. 

Rzeczywiście dzieci zaczynają szkolenie sportowe na nartach GS lub ME, ale rozmiary typu 130-140 cm są lżejsze, mają mniejszy promień i są po prostu dostosowane do dzieci. Wskoczenie z miejsca w długą nartę wyczynową jest ryzykowne. Syn Marcosa ma GS 168, ale domyślam się jak musi śmigać... Multi Event albo lżejszy GS -5cm. I buty.

 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wojcio napisał:

 

Myślę, że to jest kluczowe stwierdzenie. Moja ma w tym sezonie już ponad 40 dni w tym 5 tygodni w Alpach, w większości w postaci zorganizowanego treningu i właśnie się pakuje na wyjazd... I nartę gigantową ma nadal poniżej wzrostu i takie jest stanowisko w jej klubie - ja nie mam wiele do powiedzenia. Rzeczywiście dziewczynka na filmie ładnie się trzyma, ale wspomniane powyżej gigantki 158cm to promień powyżej 17m. Są na prawdę ciężkie. To już trzeba dobrze ogarniać, nie bać się prędkości i mieć trochę pary w nogach. Jak będzie trudny śnieg, to nie będzie przyjemnie. 

Rzeczywiście dzieci zaczynają szkolenie sportowe na nartach GS lub ME, ale rozmiary typu 130-140 cm są lżejsze, mają mniejszy promień i są po prostu dostosowane do dzieci. Wskoczenie z miejsca w długą nartę wyczynową jest ryzykowne. Syn Marcosa ma GS 168, ale domyślam się jak musi śmigać... Multi Event albo lżejszy GS -5cm. I buty.

 

Cześć

Narta którą podałem to tylko przykład narty - dla zawodnika, nie maiłem na myśli długości konkretnej (taka na szybko znalazłem), ale uważam że dla niej na wzrost o stosunkowo dużym promieniu. Z syna nartą GS to zabawna historia - kupowałem 2 pary SL i GS - i nie wiem co mnie przytrzymało kupiłem SL 144 - takie jak chciałem, a GS miały być ok 160 (poprzednie miał 149) - i zamiast 158-160 kupiłem 168cm - trochę duże, ale syn się przejechał (bo już chciałem mniejsze kupić) i powiedział że mu ta długość ani promień nie przeszkadza w niczym i tak zostało. Też jest bardzo filigranowym zawodnikiem. Aż zerknę z ciekawości jaki tam jest promień - ale jak pisałeś - 17m to minimum. On jeżdżąc na nich sprawia wrażenia jakby ta narta miała promień o 50% mniejszy, wcale skręty nie są długie, wręcz zaskakująco krótkie. Niemniej jednak podtrzymuję, nartę dłuższą i z serii sportowych, raczej z promieniem większym niż zbliżona do SL, no i jeździć trzeba 🙂 nie od wielkiego dzwonu, a efekty będą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam pomysłów, że 12-letnią, delikatną dziewczynkę wrzucać na nartę gigantową, w dodatku typu Head i. GS RD Team 158!!! Co z tego że narta wybitna, jak dziecko nie ma szans żeby sobie z nią poradzić. To najlepsza droga do tego żeby dziecko zniechęcić do jazdy. 

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jakie masz doświadczenia szkoleniowe w tej kwestii? Nie piszę o tej konkretnej sytuacji. Po prostu pytam ile dzieci wyszkoliłeś i w ilu wypadkach długa narta dała rezultat gorszy i jak on się objawiał. Może w procentach bo skoro zdanie tak kategoryczne to i doświadczenie musi być spore.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Jakie masz doświadczenia szkoleniowe w tej kwestii? Nie piszę o tej konkretnej sytuacji. Po prostu pytam ile dzieci wyszkoliłeś i w ilu wypadkach długa narta dała rezultat gorszy i jak on się objawiał. Może w procentach bo skoro zdanie tak kategoryczne to i doświadczenie musi być spore.

Pozdro

Jakiś czas temu już o tym dyskutowaliśmy. Trzeba rozróżniać szkolenie dzieciaków w klubie sportowym, pod kątem wykształcenia zawodnika od nauki jazdy rekreacyjnej, tak aby dzieciakowi sprawiało to w dystansie przyjemność, ale bez aspiracji sportowych. Czym innym jest szkolenie przykładowo przez MB Team, tam dzieciaki z roczników 2011 i młodszych jeżdżą tak, że dech zapiera od przykładowo szkółek na przykład takich jak Jafi Sport (podaję przykład z Twojego terenu, bo zapewne dobrze znasz Jacka i jego ekipę). Jak chodzi o to ile dzieciaków miałem pod opieką --> przez ostatnie 20 lat kilkadziesiąt, w wieku od 5 lat wzwyż. W życiu nie zmuszałbym dzieciaka do jeżdżenia na narcie, która jest dla niego zbyt wymagająca i zwyczajnie trudna w prowadzeniu bo to najczęściej oznacza zniechęcenie do dalszej nauki i jazdy w ogóle. Dzieci nie jeżdżą na nartach za karę, a szkółka narciarska to nie hodowla brojlerów. Dzieci mają w pierwszej kolejności nauczyć się jeździć bezpiecznie tak żeby czerpać z tego radość i przyjemność.

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomkly napisał:

Puknij się w głowę. Dziewczynka 12 lat ucząca się podstaw na i. GS RD 158cm... Naprawdę za dużo szczepionek przyjąłeś. 

W którym miejscu poleciłem jej taką nartę koleś? Wskaż post z cytatem albo przeproś. OK?

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...