Skocz do zawartości

Stan Wyjatkowy


jan koval

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czytam ( i podziwiam swietą cierpliwosc Taty) i w koncu chcialem sprawdzic... tak na wszelki wypadek, bo uczylem sie tego jakies ponad 50 lat temu i detale mogły mi umknac. No i: Wikipedia haslo "kolejnosc wykonywania działań" Cz. Znak minus , 3ci przyklad ( nie moge wkleic linku to skopiuję) Znak minus Znak minus „–” na początku wyrażenia lub po lewym nawiasie, np. (-3+4) oznacza działanie jednoargumentowe przyporządkowujące liczbie  a liczbę przeciwną  -a i ma pierwszeństwo przed dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem, ale nie przed potęgowaniem (reguła nie jest przestrzegana w analizatorach wyrażeń niektórych programów komputerowych – patrz: Niezgodności w programach komputerowych): -2+3=(-2)+3=1, -2-3=(-2)-3=-5, -2 x 3=(-2) x 3 -3^{2}=-(3^2) rozne od (-3)^2. W pozostałych położeniach znak minus - oznacza odejmowanie. I porownanie do.: https://youtu.be/PXq-RW_WW9A 1:35 Moze sie okazac ze hejt byl przedwczesny lub tez "nowatorstwo" w arytmeryce juz dotarło do wiki, czy cos mnie może ominęło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W tej suce miałeś tylko kajdanki na rękach, czy jeszcze kosz na śmieci na głowie? Ktoś to nagrał i wrzucił do netu, czy zostało tylko w Twoich wspomnieniach?

Nie twierdzę, że to najgorszy zawód świata, ale ja przynajmniej w swojej pracy mogę się wkurzyć, rzucić mięchem, czy trzasnąć drzwiami. Nikt mnie nie prowokuje, nie nagrywa i nie pokazuje tego całemu światu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej suce miałeś tylko kajdanki na rękach, czy jeszcze kosz na śmieci na głowie? Ktoś to nagrał i wrzucił do netu, czy zostało tylko w Twoich wspomnieniach?

Nie twierdzę, że to najgorszy zawód świata, ale ja przynajmniej w swojej pracy mogę się wkurzyć, rzucić mięchem, czy trzasnąć drzwiami. Nikt mnie nie prowokuje, nie nagrywa i nie pokazuje tego całemu światu...

 

Po pierwsze nie Wujot a kolega Wujota.
Po drugie jestem autentycznie zdumiony stawianiem znaku równości pomiędzy pozbawieniem kogoś wolności (i to na oczach jego pracowników) a następnie jak podejrzewam szeregiem bardzo przykrych i stresujących czynności wyjaśniających (a może i procesowych) a jakimś epizodem, w którym nauczyciel pozwolił sobie wejść na głowę kilku młodocianym, patologicznym osobnikom. Szczerze, wydaje mi się, że osobie wykształconej jaką zapewne jesteś nie przystoi publiczne pisanie takich postów, są pewne granice obciachu, których przekraczać po prostu nie wypada... Przepraszam, ostatnio obiecałem sobie nie komentować Twoich postów, ale nie byłem w stanie się powstrzymać tym razem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmianie się z ludzi dzieli się na 2 typy - jedne to szydzenie, drwiny i chęć "dokopania" komuś, a inne to śmianie się życzliwe, z racji tego, że ktoś nieopatrznie zrobił coś, co wprawdzie jego samego nie śmieszy, ale śmieszy innych (siadł na pomalowanej ławce itp.). Jeszcze inne to oczywiście żarty celowe (kabarety itp.). Myślę, że tej pani specjalnie źle nikt nie życzy - zwłaszcza, że jeśli hejt przekroczy pewne normy, to spora część ludzi wstawia się potem za tą ofiarą, gdy hejt jest nieadekwatny do popełnionego występku.

 

Ja np. zawsze uważałem za przesadzone nabijanie się, czy ocenianie polityków po tym, że ktoś się w czymś przejęzyczył, czy że pomylił Święto 3 króli ze Świętem 6 króli. Polityk może być ekspertem w jednej dziedzinie, a w innej nie musi. Tu jednak pani wzięła na siebie odpowiedzialność za młode pokolenie. I to nie w liczbie 30-tu sztuk (wśród których i tak pewnie znalazłaby się co najmniej jedna osoba, która by ją poprawiła), a przed tysiącami ludzi w TV. W dodatku za nasze pieniądze. Od takiej osoby mamy prawo oczekiwać profesjonalizmu. Nie była to "kreskówka", a materiał edukacyjny, mimo przystępnej dla dzieci formy. Tym bardziej, że to wpadka nie jedna, a wiele. Są pewne zawody, od których wymagamy większego profesjonalizmu z racji odpowiedzialności za inne osoby. Od lekarza oczekujemy, że możemy mu zaufać, powierzając mu swoje zdrowie, a od nauczyciela mamy prawo oczekiwać, że prawidłowo wykształci nasze dzieci, skoro jednocześnie argumentuje się, że publiczna edukacja będzie dla niego lepsza, niż by tą wiedzę przekazali np. sami rodzice w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej suce miałeś tylko kajdanki na rękach, czy jeszcze kosz na śmieci na głowie? Ktoś to nagrał i wrzucił do netu, czy zostało tylko w Twoich wspomnieniach?

Żarty z tego zawodu są nie na miejscu. Współpracowałem z chłopakiem, który łączył kabelki pod Szczekocinami. Przez pół roku był przesłuchiwany. Wyszło, że on połączył wszystko prawidłowo, nie popełnił BŁĘDU, i to nie jego wina. Ale na samą wzmiankę katastrofy cały się kulił.

To na prawdę ryje beret!

Z tego, co pamiętam, to dyżurny odpowiedzialny za nieprawidlowe puszczenie pociągu popełnił samobójstwo (nie pamiętam tylko, czy udało się go odratować)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia haslo "kolejnosc wykonywania działań"
Cz. Znak minus , 3ci przyklad

Wiesz, trochę zwątpiłem w swoją wiedzę. Ale poszedłem zapytać się ubiegłorocznej maturzystki (matma rozszerzona zdana na 98%) i zwyzywała mnie od idiotów.

Wiec Wikipedia się myli. Kolejny raz. (kiedyś nie pamiętałem jakiegoś wzoru, więc spojrzałem do Wiki. Coś mi nie pasowało i wyprowadziłem go sobie. Był inny, i dawał inny wynik, niż w Wiki).

Errata: 94% a nie 98%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej suce miałeś tylko kajdanki na rękach, czy jeszcze kosz na śmieci na głowie? Ktoś to nagrał i wrzucił do netu, czy zostało tylko w Twoich wspomnieniach?

Nie twierdzę, że to najgorszy zawód świata, ale ja przynajmniej w swojej pracy mogę się wkurzyć, rzucić mięchem, czy trzasnąć drzwiami. Nikt mnie nie prowokuje, nie nagrywa i nie pokazuje tego całemu światu...

 

Koledzy powyżej zgrabnie wrócili do meritum. Ja zrobię lekkiego OT

 

Odpowiadając na Twoje pytanie - opisana sytuacja na tyle mnie zastanowiła, że była istotną przesłanką do decyzji o zmianie zawodu. Uznałem, że nie pisałem się na to, była to bardzo dobra decyzja. I teraz jakbym był nauczycielem to nie wyobrażam sobie aby banda gnojków mogła mną pomiatać. Nawet gdyby był to ostatni dzień pracy w szkole. Czyli przywołałaś jakąś patologiczną sytuację, która nie ma prawa funkcjonować jako norma. Taka ofiara nie może pracować w szkole. I tyle.

 

Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś gdzieś pracuje (np w szkole) to znaczy, że chce tam pracować i tyle. W każdym zawodzie są wyzwania - myślisz, ze presja sprzedażowa w korporacji (wywierana przez przełożonych) nie potrafi wykończyć psychicznie na równi z bandą gówniarzy? O ile tu na forum narciarskim możemy sobie szurać albo spędzać czas w barze, to na niwie zawodowej jest inaczej. Tam trzeba sobie radzić (do pułapu niekompetencji). W branży w której pracowałem ci co byli słabsi po prostu wypadali (jeden po drugim). Sam też wypadłem (albo jak wolisz, ewakuowałem się). I nie rusza mnie to bo dupę mam twardą. Przynajmniej tę zawodową. Nie będę się zbytnio rozczulał nad paniami - powinny wyjść z tego mądrzejsze. Być może to nawet jakieś nowe otwarcie w życiu???

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, trochę zwątpiłem w swoją wiedzę. Ale poszedłem zapytać się ubiegłorocznej maturzystki (matma rozszerzona zdana na 98%) i zwyzywała mnie od idiotów. Wiec Wikipedia się myli. Kolejny raz. (kiedyś nie pamiętałem jakiegoś wzoru, więc spojrzałem do Wiki. Coś mi nie pasowało i wyprowadziłem go sobie. Był inny, i dawał inny wynik, niż w Wiki).

Czyli istnieje domniemanie, ze pani z filmu przygotowala sie w dobrej wierze na podstawie wiki.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, trochę zwątpiłem w swoją wiedzę. Ale poszedłem zapytać się ubiegłorocznej maturzystki (matma rozszerzona zdana na 98%) i zwyzywała mnie od idiotów.

Wiec Wikipedia się myli. Kolejny raz. (kiedyś nie pamiętałem jakiegoś wzoru, więc spojrzałem do Wiki. Coś mi nie pasowało i wyprowadziłem go sobie. Był inny, i dawał inny wynik, niż w Wiki).

Errata: 94% a nie 98%.

mozecie mi wyjasnic jakie sa wasze wnioski, z migiem, bo wiki mnie srednio interesuje?

powtorze; pierwsza operacje pani zrobila poprawnie, potegowanie przed minusem; w drugiej zapomniala minusa i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozecie mi wyjasnic jakie sa wasze wnioski, z migiem, bo wiki mnie srednio interesuje? powtorze; pierwsza operacje pani zrobila poprawnie, potegowanie przed minusem; w drugiej zapomniala minusa i tyle

Wg wiki: -3^2=-(3^2) rozne od (-3)^2. -3 to nierozdzielna liczba a nie odejmowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boze ty to widzisz i nie grzmisz....

ale co bys chcial, aby -3^3=-(3^3) no i ok tak jest; ale, ze (-3)^3 to akurat to samo co -3^3 wynika z nieparzystkosci funkcji x^3, gdy cytowana przez was x^2 parzysta, ew. z faktu, ze (-1)^3=-1, a (-1)^2=1; reasumujac pierwsze dzialanie pani nauczycielki nie mialo nic wspolnego z parzystoscia czy nieparzystoscia funkcji ot -3^n=-(3^n) bo taka jest kolejnosc dzialan niezaleznie od n a i nawias tez nic nie zmienia, a tak w ogole to -a^n=-(a^n); sorry ale panowie wykazujecie sie wiedza przy ktorej panie z tvn bryluja, ignorancja polaczona z arogancja jest najgorsza, ech... do tego jakies westchnienia do Boga, odniesienia do Wiki... o co kaman?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj.... Nawet westchnienie nie pomoglo. Przepraszam reszty nie czytam. Wystarczy: -3^2=-(3^2) Taki byl przyklad w Wiki.

przeciez to jest dobrze. nawias nic nie zmienia. potega przed minusem. 3^2. Potem minus. Jak nauczycielka z tvp slusznie tlumaczyla.

http://www.matematyk...oc.pl/node/1098

 

Gdy nie ma nawiasów

  • pierwsze wykonujemy potęgowanie

Bezwzględne pierwszeństwo mają działania w nawiasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...